Мачки (општи дискусии)

A

Avenger99

Гостин
Дечки го кастрирав мачето вчера ама денеска цел ден мјаука, незнам што му е.. Дали можеби има болки или нешто?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Дечки го кастрирав мачето вчера ама денеска цел ден мјаука, незнам што му е.. Дали можеби има болки или нешто?
И јас го кастрирав баш пред недела дена, а првпат чувам машко маче. Воопшто не мјаукаше, ептен беше мирно. Види и утре како ќе е, ако е исто не е лошо да се провери на ветеринар, или барем да се јавиш да се консултираш.
 
A

Avenger99

Гостин
И јас го кастрирав баш пред недела дена, а првпат чувам машко маче. Воопшто не мјаукаше, ептен беше мирно. Види и утре како ќе е, ако е исто не е лошо да се провери на ветеринар, или барем да се јавиш да се консултираш.
Не мрдна денеска, цел ден мајука.. Малце се подсмири вечерва ама пак си мјаука.. Некои викаат нешо ко демек луто ни е мачето, нервозно ради кастрацијата..
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не мрдна денеска, цел ден мајука.. Малце се подсмири вечерва ама пак си мјаука.. Некои викаат нешо ко демек луто ни е мачето, нервозно ради кастрацијата..
Не верувам искрено, тоа секако на седативи е, не би требало уште да знае ни што му се десило. Може е само испаничено/истрауматизирано, затоа ти викам почекај до утре.
 
A

Avenger99

Гостин
Не верувам искрено, тоа секако на седативи е, не би требало уште да знае ни што му се десило. Може е само испаничено/истрауматизирано, затоа ти викам почекај до утре.
Вчера го кастрирав, уште вечерта трчаше и играше, ама од сабајлево многу мјаукаше еве веќе цел ден..
По кастрација мачка од 2-3 дена до 2 недели може да се "надвор на сорти", може да режењето во домот, болни, одбиваат да јадат.Во текот на овој период, пожелно е да биде околу животни, го милува, се хранат омилени деликатеси смиреност. Животното во тоа време се уште е негативен впечаток, психолошки стрес по операцијата.
http://howws.com/mk/62982.html
Денеска беше пренервозен, скоро и да не даваше да го чепнеш, се криеше едно др..
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Вчера го кастрирав, уште вечерта трчаше и играше, ама од сабајлево многу мјаукаше еве веќе цел ден..
По кастрација мачка од 2-3 дена до 2 недели може да се "надвор на сорти", може да режењето во домот, болни, одбиваат да јадат.Во текот на овој период, пожелно е да биде околу животни, го милува, се хранат омилени деликатеси смиреност. Животното во тоа време се уште е негативен впечаток, психолошки стрес по операцијата.
http://howws.com/mk/62982.html
Денеска беше пренервозен, скоро и да не даваше да го чепнеш, се криеше едно др..
Епа не знам стварно, да не те излажам. Јас женско маче кога стерилизирав, утредента исто така мјаукаше бајаги (а цел живот речиси и глас не пушташе), али толку му беше, се измјаука и после си продолжи по старо.
 
A

Avenger99

Гостин
Епа не знам стварно, да не те излажам. Јас женско маче кога стерилизирав, утредента исто така мјаукаше бајаги (а цел живот речиси и глас не пушташе), али толку му беше, се измјаука и после си продолжи по старо.
Тоа се мислам и јас, дека за неколку дена ќе му помине.. Така ми кажа и ветеринарот, да му дадеме неколку дена да се стабилизира..
 
A

Avenger99

Гостин
Го носев денеска на ветеринар и му ставија некоја инекција за смирување.. Ми рекоа да одам пак во среда. Мачето било многу вознемирено, не знаеа зошто..
 
M

Moon Child

Гостин
Мојов господин сега има некоја нова фора. Секое сабајле, околу 4 ипол, 5 саатот, ми иде на кревет, ми седнува до фацата, и почнува да ме душка по лицето, преде ко ненормален. Еве недела дена, истото се повторува секој ден, и страшно е упорен. Јас станувам да го погалам да се намири и го тргнувам настрана он пак иде и пак ме душка. Само чувствувам нештко како ме скокотка по лицето како мува, ги отварам очите и неговата фаца ја гледам ко да сака да ме баци.
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
12
Кој сака маче? Чисти, умни, здрави, од прв ден се кај мене. Само црното е машко. Распрашајте се по луѓе, сигурно ќе усреќат некого :)
11756580_10155836682515554_305969466_n.jpg [DOUBLEPOST=1437242709][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 124730
Господинот се смири, 2 дена веќе не мјаука, си спие, си игра по цел ден, добар е :)
Супер, срцка е :love:
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Друштво ништо не излезе со операцијата..Докторот рече дека туморот напреднал,и нема да има подобрување ако се оперира,туку само ќе ја мачиме мачката..И како последно решение рече да ја заспиеме,и тоа и се случи..Не очекував дека волку ќе ми биде мака и жал,сепак 11 години бевме заедно..Еве ја за последен пат,сликана е денеска во ветеринарната станица,околу 07:10 саатот..Жал ми е многу..:place::place::place::place::place::place::place: DSC_0050.JPG
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Друштво ништо не излезе со операцијата..Докторот рече дека туморот напреднал,и нема да има подобрување ако се оперира,туку само ќе ја мачиме мачката..И како последно решение рече да ја заспиеме,и тоа и се случи..Не очекував дека волку ќе ми биде мака и жал,сепак 11 години бевме заедно..Еве ја за последен пат,сликана е денеска во ветеринарната станица,околу 07:10 саатот..Жал ми е многу..:place::place::place::place::place::place::place:Прегледај го приврзокот 124959
Штом се мачела добро си постапил што си се согласил да биде успиена. Животни се а пак се приврзуваме и ни недостасуваат кога ги нема. :(
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Штом се мачела добро си постапил што си се согласил да биде успиена. Животни се а пак се приврзуваме и ни недостасуваат кога ги нема. :(
А што друго можев?За 300 денара не се правам евреин,да ја оставам на некое напуштено место па црвите и мувите да ја изедат жива..Се на се,паметна одлука,колку и да е тешко..Сега планирам едно кутре мало да си земам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom