Матура

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Сакам да прашам во врска со есејот.
Дали може на пример да пишувам во три параграфи, или морам главниот да го поделам во три дела на пример, па севкупно да имам пет?

И да, дали само трите се пишуваат со два прста место, или и оние разработените во главниот (доколку се одлучам да го делам главниот)?
Секој нов параграф се почнува со два прста простор, без разлика дали ќе бидат 3, 5 или 100. Воведот и заклучокот ти се секогаш во 1 параграф. Главниот дел дели го на повеќе параграфи во зависност од тоа како ти течат мислите. Секоја една поврзана мисла во 2-3 реченици дели ја во посебен параграф. Тоа е подобро за прегледност, а даваат и дополнителни бодови. (y)
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
нема врска тој линкот со ФНКИ не ги лажи децава
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
лаги со бради сето...
за ова време ќе научевте 3 различни теми за романтизмот
 
Член од
1 април 2012
Мислења
212
Поени од реакции
549
Дали некој знае што е проспекција?
Јас за истото ја прашав професорката и таа ми рече дека во литературата само среќаваме ретроспекција и интроспекција. А дека проспекција е ставено да не збуни.
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
аман бе луѓе ако некој го проби линков нека сподели што има таму а не да си игра мајтап со нас :eek:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
od mene 250 evra..kazi mi
Ај прати ми слика, можда и за беспари ќе средиме. :pipi:

Него ова математика било само, сега гледам. Учете си утре за македонски, утре или најдоцна недела ова време ќе ви пратам математика. ;)
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
Ај прати ми слика, можда и за беспари ќе средиме. :pipi:

Него ова математика било само, сега гледам. Учете си утре за македонски, утре или најдоцна недела ова време ќе ви пратам математика. ;)

хахахахаха:гомце:
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
напишете во табот http://85.30.95.68/ и ќе видите што е како е :D
NES Sound Format (.nsf), an audio file format for the Nintendo Entertainment System
Notes Storage Format (.nsf), the file type for IBM Lotus Notes databases
 

Kajgana Shop

На врв Bottom