Матура...

  • Креатор на темата Ханзо
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Јас вчера полагав социологија, и утре филозофија. Имаме готови прашања и прелесно е...
Одвај чекам сé да заврши веќе... :tapp:
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Јас денеска полагав информатика, беше интересно и прилично лесно.
Да се наспијам ќе пишам повеќе.
И јас денеска полагав информатика и беше ептен лесно...посебно писмениот дел :pos2: :pos2::pos2: за 2 минути излегов...а за практичниот малу се помачив...ама испадна ок накрај:wink:...100% поминав :party3:

ееее за корел абер си немав...по шо го немам на PC и не можев да вежбам:icon_frow
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Денес си полагав информатика. Имавме еден боооза тест од 9 прашања кој се решаваше за 2 минути а ни дадоа рок од 40 минути. Полагав практичен дел едно два саата подоцна, а имав за полагање Word, Excel, PowerPoint и Corel. Имавме два часа за правење на овие 4 документи и излезе дека во глобала недостасува време (бев вториот од мојата група што излезе, и тоа на едно 5 минути пред крајот). Башка што оваа професоркава се заборавила со ситници на сите страни, па ај таму ваков Outline, ваму онаков border, та тука ваков ВордАрт или некаква си анимација од PowerPoint. Од Word имавме да поделиме еден текст на 2 колони, да нацртаме 2 табели и некои други ситници. Excel имавме 1 табела со уредени податоци и со функции да се пресметаат просекот и вкупната сума, а потоа на вториот лист од ова да се направи графикон. Имаше уште и внесување на Header и некои порамнувања на текстот. PowerPoint: 3 слајда исполнети со дијаграми, клип артови, ворд артови, анимации, дизајн на слајд, позадини, звуци и autoshapes. Corel: да нацртаме едно петоаголниче, една ѕвезда со 16 крака и да ја исполниме внатрешноста со текстура, 3D објект, некоја стрелка имаше што пак требаше да се исполни со некоја боја, artistic media и имаше едно текстче кое требаше да се стави во рамка и нормално, рамката да биде избоена црвена и со жолти рабови и дебелина 8.

THE END
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Има ли некој кој полагал хемија?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ц ц ц...на нас и CorelDraw ни го ставија...:toe:

Еј корел е шит, бтв и кај нас сакале корел ама се предомислисе демек економско и дека не ни требало многу, и затоа го избациле...

Бтв, у паверпоинт имаш да направиш 4 слајдови и да вметнеш транзишн, анимации и време за анимациите т.е. аутомацки да го ставиш не е тешко .. на 24ти економија ... аххххх тоа е тешкото у пм имам 150 прашања да научам на памет ..:jaj:
 

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7
Знае некој да ми каже како да наместам автоматско времетраење на слајдовите во PowerPoint (на пр. тајминг 5 секунди)... МИ треба за утре, полагам инф., а не можев да си ги најдам книгите од прва и втора и на ова баш не се сеќавам [FONT=&quot]:jaj:
[/FONT]
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Знае некој да ми каже како да наместам автоматско времетраење на слајдовите во PowerPoint (на пр. тајминг 5 секунди)... МИ треба за утре, полагам инф., а не можев да си ги најдам книгите од прва и втора и на ова баш не се сеќавам [FONT=&quot]:jaj:
[/FONT]
вака
отвараш ппоинт, од десната страна што ти излегува Slide design (мене по дифолт ми е ставено така) ,ќе го смениш горе со Slide Transition,ќе ти излезе едно мени со видови на транзиција/ефекти, Modify Transition и Advance Slide - ова ти треба
ако сакаш слајдот да се менува на маус-клик , штиклирај On mouse click.
ако сакаш автоматски да се менува, одштиклирај горенапишаното и штиклирај Automatically After . Ќе ти се овозможи опцијата на времетраење, пиши таму 00:05 (5 сек) и Apply to all slides
и така ...:smir: среќно утре
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
колку трајт информатика полагањево... писмениов и практичниов дел колку време ќе ме фатит да знам да си планирам...:tv:
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
колку трајт информатика полагањево... писмениов и практичниов дел колку време ќе ме фатит да знам да си планирам...:tv:
Кај мене писмениот дел беше 40 минути, а практичниот дел 2 саата
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Денес полагав програмирање и конечно завшив и со интерните предмети. Од утре ми почнува распустот :)
btw, програмирање беа прелесни прашањата :smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Еве го моево мислење : http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=5363253298C11F4FB8FB3AD569BBADA5

честито матура на сите оние што положиле и се надевам дека ќе ви служи за нешто :wink:
Епа нема, "прво па мушко"... Јбга во државава владее безредие и само снаодливите, итрите и криминалците успеваат, оние што се учени да наведнуваат глава и да се прават анѓели, едноставно речено нема излезат од дупката никогаш...
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Еве го моево мислење : http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=5363253298C11F4FB8FB3AD569BBADA5

честито матура на сите оние што положиле и се надевам дека ќе ви служи за нешто :wink:
еј БРАВО за текстов,потполна вистина е. матурава беше изведена на крајно ниско ниво, но добро тоа и не е чудно за кај нас.........:toe::toe::toe::toe:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Па ко сте тркала да се фалите на форумот како поминавте... Ќутете си :pos2::pos2::pos2:

Едит: Кога ќе ни ги кажат резултатите од екстерните испити?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Па ко сте тркала да се фалите на форумот како поминавте... Ќутете си :pos2::pos2::pos2:

Едит: Кога ќе ни ги кажат резултатите од екстерните испити?


posle 20 juli........:helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom