Матиз Даеву сопственици јавете се

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од С`ботско, 6 јули 2009.

 1. С`ботско

  С`ботско Знењето е сила

  Член од:
  25 јуни 2009
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Јас пред една година си купив нов автомобил МАТИЗ ДАЕВУ
  имам досега поминато над 5000км и сум задоволен од парите што ги дадо за него.За еден месец треба да го носам на втора регистрација значи ке наполни една година.
  Што ми е целта сакам да си размениме искуства за нашиот матиз.
  однапред благодарам
  cezar_makedonski@yahoo.com:toe::toe::toe:
   
 2. one1two2

  one1two2

  Член од:
  6 јануари 2008
  Мислења:
  1.815
  Допаѓања:
  605

  Јас имам Матиз и за втора кола ми е топ.Нема ништо од опрема освен електрика на стакла, магленки напред и браници во боја на каросерија а иначе во мотор споредено со Спарк е каде каде подобар.130 ја качува без проблем за повеке не сум пробал ама сигурно оди.За спаркот знам дека се менував со братучед ми он матизот јас спаркот и можам слободно да кажам дека каде каде е подобар матизот.
   
 3. sajSiGa

  sajSiGa

  Член од:
  4 октомври 2008
  Мислења:
  4.010
  Допаѓања:
  1.240
  Од таксистите имам разберено дек Матизот е подобар од нековиот наследник (Спарк). Позитивна страна му е малиот издржлив мотор што малку троши и 5-те врати. Од друга страна скапи делови и често замеруваат дека каросеријата била како "лименка" :toe:
   
 4. sanatorium

  sanatorium

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  600
  Допаѓања:
  7
  за оваа споредба мегу матиз и спарк не можам ништо конкретно да кажам но знам дека тикото е ептен поизгржливо од овие 2 ( таксиња тико минале и по 500000км без ремонт ) па поради тоа пред 5-7год имаше толку тиковци кои работеа како таксиња а плус деловите се ефтини ) штета што веќе не се произведува
   
 5. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Како сакаш гледај за Спарк не давам 6.500 евра... кога би земал нова, побрзо би зел Лада Нива, отколку такво. Купи другар на брат ми, дури ни радио немаше како сериска опрема :toe:, така да ебати и издржливост и се, во мојата возачка кариера до сега имам поминато над 40.000 км - просек по 10.000 км годишно доаѓа (мада возам премногу, дури и без потреба), така да било кое возило (ново) гарант ке ме служи 10-15 години.
   
 6. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.934
  Јас сум буквалиста или згреши некоја бројка? :D
   
 7. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Tолку поминале... реална километража :)
   
 8. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  452
  matiz

  Eve i jas da se vklucam vo temava.Gord sopstvenik na chevrolet matiz 1.0sohc se:pos2:Taka pisuva vo tehnickoto upatstvo so da praam:uvo:Inaku prv gazda kupeno 2004.Imam pominato 25000km i duri sega mu pravev tret servis.Inaku za tie pari podobro vozilo za gradski uslovi nema.So potrosuvackata ne bi kazal deka trosi bas malce i neka ne se zanesuvaat deka troselo 5-6l gradska.Kaj mene e pojakata 4klipna verzija so 68ks taka da gradska si gi lupa 8l.Okolu oddrzuvanjeto e ok,na primer filter za vozduh 320,ooden,ulje filter 280,00.Jas licno mu stavam total qartz 7000polusinteticko 10w40 i motorceto raboti super.Licno poznavam prijatel od skopje koj ima napraveno skoro 300000km so matiz i mislam deka seuste go ima.Motorite se pogodeni.Sparkot ne e pogoden zosto brat se sklapaat u ceska.Se sto e kupeno do 2004 od programata na chevrolet e od maticnata fabrika od korea.Mozete da primetite po delovite koi seuste go imaat zigot na daewoo.Togas chevrolet napravi samo rebrendiranje na vozilata za evropskiot pazar.Edino tersene auto e ako sakate da stavite cd.Mora da se vadi cela maska od sal tablata za da go stavite cd-to.Ne bi preporacal po nasive servisi(trapavi se:nenene:),pa zatoa sami najubavo.Drugo se e vo red,no sepak ne ocekuvajte za tie pari kojznae sto.Sepak e gradski avtomobil i performansite se tie.Go preporacuvam kako vtor avtomobil vo familijata ete taka za po cigari,sendvici:vozbud::vozbud::vozbud:.Sto ve interesira slobodno prasajte.pozz
   
 9. B@@ZE

  B@@ZE

  Член од:
  16 октомври 2008
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  1
  Знам дека темава е закржлавена одамна ама да прашам дали некој може да ми помогне?
   
  На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
 10. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  18.726
  Допаѓања:
  12.840
  ,,,e dobro de kade e prashanjeto za da ti se pomogne,,
   
 11. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  634
  Допаѓања:
  824

  Еве го:

   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 12. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  18.726
  Допаѓања:
  12.840
  ,,,na kogo da se pomogne,,,na matizot ili na tebe,,,
   
 13. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  634
  Допаѓања:
  824
  Најпопуларни фотнови:

  Arial
  Book Antiqua
  Courier New
  Georgia
  ,,,,,,,,,,,,,,,ivan iscelitel,,,font....
   
  На AAbrat и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.735
  Допаѓања:
  29.189
  Еве јас ќе ти одговорам:
  - Може некој да ти помогне.
   
 15. dididimitar1515

  dididimitar1515

  Член од:
  13 јули 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo sakam da prasam...Koga go stavam kljucot i davam kontakt posle ne ni vergla ni pali samo kljicot se mrda. Sto moze da bide problemot. Pozdrav
   

Сподели преку: