Матиз Даеву сопственици јавете се

С`ботско

Знењето е сила
Член од
25 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Јас пред една година си купив нов автомобил МАТИЗ ДАЕВУ
имам досега поминато над 5000км и сум задоволен од парите што ги дадо за него.За еден месец треба да го носам на втора регистрација значи ке наполни една година.
Што ми е целта сакам да си размениме искуства за нашиот матиз.
однапред благодарам
cezar_makedonski@yahoo.com:toe::toe::toe:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Јас пред една година си купив нов автомобил МАТИЗ ДАЕВУ
имам досега поминато над 5000км и сум задоволен од парите што ги дадо за него.За еден месец треба да го носам на втора регистрација значи ке наполни една година.
Што ми е целта сакам да си размениме искуства за нашиот матиз.
однапред благодарам
cezar_makedonski@yahoo.com:toe::toe::toe:

Јас имам Матиз и за втора кола ми е топ.Нема ништо од опрема освен електрика на стакла, магленки напред и браници во боја на каросерија а иначе во мотор споредено со Спарк е каде каде подобар.130 ја качува без проблем за повеке не сум пробал ама сигурно оди.За спаркот знам дека се менував со братучед ми он матизот јас спаркот и можам слободно да кажам дека каде каде е подобар матизот.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Од таксистите имам разберено дек Матизот е подобар од нековиот наследник (Спарк). Позитивна страна му е малиот издржлив мотор што малку троши и 5-те врати. Од друга страна скапи делови и често замеруваат дека каросеријата била како "лименка" :toe:
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
за оваа споредба мегу матиз и спарк не можам ништо конкретно да кажам но знам дека тикото е ептен поизгржливо од овие 2 ( таксиња тико минале и по 500000км без ремонт ) па поради тоа пред 5-7год имаше толку тиковци кои работеа како таксиња а плус деловите се ефтини ) штета што веќе не се произведува
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како сакаш гледај за Спарк не давам 6.500 евра... кога би земал нова, побрзо би зел Лада Нива, отколку такво. Купи другар на брат ми, дури ни радио немаше како сериска опрема :toe:, така да ебати и издржливост и се, во мојата возачка кариера до сега имам поминато над 40.000 км - просек по 10.000 км годишно доаѓа (мада возам премногу, дури и без потреба), така да било кое возило (ново) гарант ке ме служи 10-15 години.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
matiz

Eve i jas da se vklucam vo temava.Gord sopstvenik na chevrolet matiz 1.0sohc se:pos2:Taka pisuva vo tehnickoto upatstvo so da praam:uvo:Inaku prv gazda kupeno 2004.Imam pominato 25000km i duri sega mu pravev tret servis.Inaku za tie pari podobro vozilo za gradski uslovi nema.So potrosuvackata ne bi kazal deka trosi bas malce i neka ne se zanesuvaat deka troselo 5-6l gradska.Kaj mene e pojakata 4klipna verzija so 68ks taka da gradska si gi lupa 8l.Okolu oddrzuvanjeto e ok,na primer filter za vozduh 320,ooden,ulje filter 280,00.Jas licno mu stavam total qartz 7000polusinteticko 10w40 i motorceto raboti super.Licno poznavam prijatel od skopje koj ima napraveno skoro 300000km so matiz i mislam deka seuste go ima.Motorite se pogodeni.Sparkot ne e pogoden zosto brat se sklapaat u ceska.Se sto e kupeno do 2004 od programata na chevrolet e od maticnata fabrika od korea.Mozete da primetite po delovite koi seuste go imaat zigot na daewoo.Togas chevrolet napravi samo rebrendiranje na vozilata za evropskiot pazar.Edino tersene auto e ako sakate da stavite cd.Mora da se vadi cela maska od sal tablata za da go stavite cd-to.Ne bi preporacal po nasive servisi(trapavi se:nenene:),pa zatoa sami najubavo.Drugo se e vo red,no sepak ne ocekuvajte za tie pari kojznae sto.Sepak e gradski avtomobil i performansite se tie.Go preporacuvam kako vtor avtomobil vo familijata ete taka za po cigari,sendvici:vozbud::vozbud::vozbud:.Sto ve interesira slobodno prasajte.pozz
 
Член од
16 октомври 2008
Мислења
11
Поени од реакции
1
Знам дека темава е закржлавена одамна ама да прашам дали некој може да ми помогне?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
,,,e dobro de kade e prashanjeto za da ti se pomogne,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Знам дека темава е закржлавена одамна ама да прашам дали некој може да ми помогне?
Еве јас ќе ти одговорам:
- Може некој да ти помогне.
 
Член од
13 јули 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam...Koga go stavam kljucot i davam kontakt posle ne ni vergla ni pali samo kljicot se mrda. Sto moze da bide problemot. Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom