Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

M

Moon Child

Гостин
Да, денес протераа емигранти и од Гостивар.
:confused: Значи сигурно уште има. Знак прашалник е како стигнале до тука. Дали можеби преку границата со Косово? Од прва рака знам дека на таа граница воопшто не вршеле никаков претрес, мајка ми патува често за Црна Гора преку Косово и таа ми има кажувано.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Во ред , ајде дај ти свое видување на тоа што подразбираш под ЛИЧЕН МОТИВ зошто дошло до тоа да некој убие 5-ца ... дали имаш доказ дека тоа биле Албанци / Македонци / Авганистанци ? значи можеби некој од нив имал проблеми со некого , нерасчистени сметки или слично , а сите читам дека обесуваат за албанците ... ајде повели кажи ми , дали зад убиството во БИГ ФИШ (знам дека отупев со истово меѓутоа сум НАПРЕГНАТ ДО 100ка од твојов пост ) пред да се обелодени ти знаеше дека зад тоа убиство стои АЛБАНЕЦ? или си мислеше , ах пак некој од спротива утепал наши луѓе , за потоа да дојдеш до информација дека всушност тој што ги убил , и што сам се предал бил НАШ ? повели изјасни се... после твојот нареден пост ништо повеќе не коментирам :)
Можно е и да се Македонци, ама сите претпоставки се на Албанци зошто на тој голем христијански ден колку и да си психопат не ти дава нешто во себе да убиваш, поготово не дечиња од своја вера. Најчуден е денот, како одбран за злосторство на другата вера.

Не верувам дека некој од нив направил нешто толку лошо па да се убијат, какви дела можат 19 годишни да направат?!Децата се од Радишани и Бутел, место кај што доволно е меѓуетнична караница да се извадат пиштолите.

И ако се најдат, и да е Албанец или Македонец, и да се исто 19 годишни или 50 годнишни
да се земе да се усвои пак бесењето јавно на плоштад, електрична столица или еутаназија!
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
Нема зошто ова да го кажуваш палење ко „мајмуни„ и така натака, таков груб тон, понижувачки.

Никој не сака војна (посебно не политички дил како 2001), но ова мислење не верував да го прочитам од учесник, најискрено ти кажувам.
Понижувачки е и кога читам 20 годишњаци како повикуваат на агресија, незнаејќи ги последиците.
Понижувачки е кога читам пост од некое детиште (т.е се надевам дека не е зрел човек) што вика дека да имал калаш ќе го земел и ќе влезел во 2-ка.
Понижувачки е затоа што гледај до какво дереџе ни е државава дојдена, најмногу ради тој конфликт во 2001ва што не однесе барем деценија наназад, а тоа ретко кој го сваќа - ако мнозинството што би се појавиле на протест се мнозинството од форумов, онда тешко ни се пишува.
Најмалку понижувачки ми е овие особи да ги нарекувам со груб тон.

Btw, мислиш ако има војна, дека НЕМА да биде политички дил? Ќе изгинат луѓе за нечии туѓи идеали, и на крај и двете страни ќе бидат во ќар (како што се сега), а и таа третата страна, ако ја има, и која и да е. Simple as that.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Сакате да одзнаете кој стои позади ова?
Запрашајте се: На кого највеќе му одговара граѓанска војна во Македонија?
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
На 317 страна сме. 305 страни се испишани со национализам, а на повеќе места низ градов веќе врие и по улиците. Македонците против Албанците. Љуботен е затворен, еден човек е спасен ос луѓето кои ја направиле блокадата, а возилото му е искршено. Драчевчани го блокирале патот до Студеничани. Нема официјални податоци за тоа дали има директен судир со Албанците, но..... неофицијално имало малку контакти. Постови од форумов не сакам ни да цитирам.... Сите постови од тие карикирам 305 страни се насочени против Албанците, содржат повици за кршење на нивни имоти, куќи, глави, а само во постовите од останатите 12 страни се изразува гадење кон убијците. Дали има официјални информации дека "Албанците" ги извршиле убиствата само затоа што децата биле "Каури"? НЕ!
Дали горе опишаното е национализам и тоа прилично гнасен или јас употребувам зборови ради ред? Ако е ова второво еве уште веднаш се извинувам затоа што немам намера веќе да постирам.
А што ако се докаже дека тоа бил мотивот?Дали ќе пекаш дека се гнасиш од албанскиот национализам?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
А бе кога реков јас дека Албанците немаат страшно голема бројка на националисти? Кога?
За последен пат: РЕКОВ ДЕКА УШТЕ НИШТО НЕ ЗНАЕМЕ! Не е хумано да започнуваме граѓанска војна. Едноставно не е.

И не мораш да сочувствуваш. Јас не морам да живеам тука, едноставно не сакам да се селам. И баш затоа НЕ ДОЗВОЛУВАМ некој кој живеел па се преселил затоа што не сакал комшијата да му биде Албанец (не мислам на оние кои заради притисок се раселија) да ме декларира мене како неродољуб, како кукавица, да ме мажи за Албанец и таму што ли уште не..... Кукавички е да излезеш да му ја исчукаш на некој главата само затоа што можеби некој од негова националност извршил грозоморно убиство. Не е работата да излезат во толпа и да направат беља. Тука на кратко кога пишуваш се поинаку излегува ама поентата е јасна.

Нема потреба од инциденти, посебно кога ништо не се знае.
И уште еднаш, МОЖЕБИ НЕКОЈ ТОА ГО САКА, А НИЕ ИГРАМЕ НА НЕГОВАТА МУЗИКА:

Душо, се согласувам со тебе со алтруистичкиот дел во моево битие.
Ама во реалноста, колку и да сакам, не можам да се согласам.

Нема Македонци националисти, а Албанци националисти исто така - нема. Тие само се кријат позади маската на националисти. Кај нив е прашањето од религиозна, а не национална природа. Само што, полесно им е да извикуваат ,,Илирида,, ,,Голема Албанија,, отколку вистински да си ги кажат мотивите.

Да бидеме реални, голем дел од нив не пуштиле малото прсте да им згазне во Албанија, за нив поголема татковина е Косово. За најголемиот дел од нив Албанија е мајка која не ја запознале. Во поново време на екскурзија во средно ги носат.

Цел им е исламизација, а не албанизација ;)

И дури и да поверувам дека тоа што го прават - го прават од национални побуди - тогаш, ние можеме вода да им носиме. Ние сме бројни на глас, а двајца без тројца на дело - но сепак, да повторам, како тоа им смета Македонецот христијанин, а Македонецот муслиман го сметаат за ,,еден од нивните,,?

Религијата и нацијата не се иста работа - затоа Албанија, како земја, никогаш овие сираци нема да ги прифати како свои. Доволни и се внатрешно-религиозните проблеми, не и требаат уште некои затуцани верски фанатици да си ги прими во својот двор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Темава се претвори во чет на филипче со останатите. Имате 10 минути да се уозбилите или ќе ја заклучам. Возрасни сте...
 
M

Moon Child

Гостин
Јас дотичен господине ако го прочита целиот пост само дадов ПРИМЕР, а не причина за раздор тука на форумов ... сепак мислам дека имам право на свое мислење ? Благодарам на разбирањето ...
Господе Боже, тераш да се оди оф топик безвеза. Твојот пример, со овој настан нема никаква додирна точка. Тоа е муабетот. Мотивите за тоа убиство беа познати, и таму се работеше за крупни риби за кои прашање на време беше кога некој ќе им го свирне метакот.
Овие деца што се сега мртви не биле нарко дилери, за да ни биде вообичаено ако им се случи истото со оние од твојот пример.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Можно е и да се Македонци, ама сите претпоставки се на Албанци зошто на тој голем христијански ден колку и да си психопат не ти дава нешто во себе да убиваш, поготово не дечиња од своја вера. Најчуден е денот, како одбран за злосторство на другата вера.

Не верувам дека некој од нив направил нешто толку лошо па да се убијат, какви дела можат 19 годишни да направат?!Децата се од Радишани и Бутел, место кај што доволно е меѓуетнична караница да се извадат пиштолите.

И ако се најдат, и да е Албанец или Македонец, и да се исто 19 годишни или 50 годнишни
да се земе да се усвои пак бесењето јавно на плоштад, електрична столица или еутаназија!
јасно и гласно ПОТПОЛНО се согласувам со твојот коментар ... :) Сепак , кој и да е, и наш да е , и албанец да е , јас лично би сакал да се обеси , или запали , се што е можно најлошо !!! п.с ова несмее да се повтори ... :(((((((
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.991
:confused: Значи сигурно уште има. Знак прашалник е како стигнале до тука. Дали можеби преку границата со Косово? Од прва рака знам дека на таа граница воопшто не вршеле никаков претрес, мајка ми патува често за Црна Гора преку Косово и таа ми има кажувано.
Има на претек. Преку нелегални гранични премини што ги има во изобилие. Пакистанците идат преку Бугарија, Албанците (од посиромашни региони во Албанија, работат како амали овде) преку македонско-албанската граница. Инаку не сум чул дека кон Косово криумчариме илегалци, иако не е тешко и исклучено.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Нас не ни треба лидер, туку обединување.
На Македонецот му треба будење. Наместо да дозволи партија да го води, треба да се води по сопствено видување за свое добро. Да се побуни за се што не му чини.
Ако секој оди по свое видување, тоа се вика разидување. На некој му чини на некој не. Ние моментално се носени од тоа ако не си приметила, секој своја политика.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Се замолуваат filip4emk,sankerce и Ilindenka да си ги испијат лековите и да си легнат,веќе е доцна.

Ilindenka ако може да си го промени никот во kurozderka,пошо навистина нема смисла што треска глупости во ова доба.
Па ало бре девојко,не е до нас што ќе биде во иднина разбираш,сфаќаш,капито ?!
Америка како ќе каже да играме,така и ќе биде,не туку си прави турски серии во главата.
Ако Америка каже нека започнат игрите на тој и тој ден,во толку и толку саат на тоа и тоа место,ќе се игра (војува) нема бегање од тоа.
Ние сме само лабораториски глувци на америте...се додека Кинезите или Русите не ги сотрат.

Мислам,доволно кажува тоа дека тиа ги спасија учките од Арачиново 2001 година,кога со мафтаа со посрани гаќи закачени на гранчиња во знак на предавање.

И дај смени си го никот веќе еднаш,ги срамиш Илинденците.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Нема потреба од инциденти, посебно кога ништо не се знае.
И уште еднаш, МОЖЕБИ НЕКОЈ ТОА ГО САКА, А НИЕ ИГРАМЕ НА НЕГОВАТА МУЗИКА.

Ова е сето ескалација на настаните од овие последни месеци. .Жално е што ова вака се случи и повеќе од 80 % сум сигурен дека овде се случува нешто поголемо отколку што замислуваме. Како што се разгорени тензиите денес можи да се случи и војна но сето тоа ќе биди за профит. Ова мислите некој го прави заради тоа што не се поднесува со некој друг заради некој ситни разлики. Еве пример војната од 2001 беше целосно за профит на некои лица. Тогаш Македонија кога се случи тоа не беше подготвена за такви работи. Мораше да се вооружи војската ама за се треба пари. Не знам колку милијарди евра беа потрошени тогаш за оружје и обука на специјални единици. Сите тие пари што беа потрошени тогаш заминаја кај некого. И за него сега пак да направи војна треба многу малце. Мислиш дека на некого му е галје дека ќе загини некој или колку луѓе ќе умрат или ќе бидат раселени. Еве пример да се случи војна после тоа ќе треба обнова секоја војна пустоши и се ќе биди за профит.

И МИСЛАМ АКО ПРОДОЛЖИ ОВА ЌЕ ЗАИГРАМЕ НА НЕКОЈА МУЗИКА АМА ПОСЛЕ ЌЕ СЕ КАЕМЕ, НО ШТО ЌЕ НАПРАВИМЕ, ЌЕ БИДИ НАПРАВЕНО!!
 
I

Ilindenka

Гостин
Не, поентата не е јасна, каде виде повикување ГРАЃАНСКА војна и Македонски национализам ? Па против нив ти е секој пост. А и имаш ник Илинденка. Зборуваш за настани кои биле кукавички (неслучени) а за овие егзекуции и тепања на Македонци..веќе случени..некако не ги адресираш баш адекватно. Никој не бара инциденти, луѓе, не измислувајте работи, но мора да се знае дека правда МОРА, МОРА да има. И сите притисоци да се во таа насока.. па мислам дека е фер тоа, стварно не ми е јасно што плачете цело време тука..
Никој не бара инциденти? Измислуваме работи? Изгледа не си баш во тек со работите.
Вчера ли Драчевчани ја истераа правдата? Денес пред Љуботен ли ја тераат правдата?
И оваа тема е за петте убиени. Не е најважен фактот дека се Македонци. Важен е фактот дека петмина се брутално убиени. Важна е загубата на нивните семејства! Важно е кој? Како? Зашто? Ќе биде ли фатен? Ќе го казнат ли како треба?
Не е важно да удриме по Албанците затоа што мислиме дека се тие. А што ќе биде за тебе адекватно адресирање? Да кажам дека Албанците ги извршиле затоа што се овие Македонци?
На сам почеток на темава веќе пишав еве уште еднаш. Сите овие постови ги пишувам затоа што имам некако чувство дека луѓето поважно им е да го изразат својот револт кон Албанците отколку кон убијците на петтемина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom