Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
дојде денот светол кога на Геровски курождерачите и долните, мизерни дрипци од Курир се фатија рака под рака во единствена цел.
Стварно така е. Неверојатно, кога се работи за уништување на Македонија, се соединуваат и крвни непријатели.
Какво чудо..
 
R

Rigel Kent

Гостин
ама точно е и дека старите пријателства се забораваат после ред работи што се случуваат во државава.
И мислам дека безразлика колку сакаме да останеме смирени, сепак не понесуваат емоциите и едните и другите.

Соживот можеби ќе имаше, да не пробуваа со сила да ни го напикаат у нос, туку да се работеше вистински на тоа. Со исти казни, без двојни стандарди, и ред други работи што апла се случуваат пред наши очи.

Вака, идеме три напред 6 назад. И тоа напред е ветер и магла. Приказна од Курир...
Jas sozivotot koj realno bi bil funkcionalen kaj nas go gledam od prizmata na megjusebno ignoriranje. Samo toa e realno ostvarlivo ovde , bidejki delot na Albancite so koi bi vospostavile normalni prijatelski odnosi e tolku mal sto e zanemarliv.Tie si imaat svoj zatvoren svet na komunikacija megju sebe i totalno razlicen mentalitet od nas.
A toj vestacki sozivot nikogas ama nikogas nema da se efektuirira vo praktika .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
П0што сум гледал многу многу филмови ќе дадам и јас неколку варијанти
1. Одмазда за тоа од Гостивар не може да биде, затоа што смислата на одмаздата е да го направи роднина на убиените и за тоа треба да знае цел народ, и тој го убива тој што му убил роднина, не да масакрира друг(и)....
2. Дека слушале или гледале нешто што не требале од Мафијата не е веројатно затоа што тие работат поскришум и највеќе ноќе
3. Одвлекување на вниманието на народот од мафијата заради детонатор или нешто друго мислам дека цената била превисока (5човечки животи) дури и за нив, но кога зборуваме политика+мафија се знае дека се жртвувало и повеќе....но пак во Македонија немаме историја (или имаме) која ни кажува за тоа....
4. Сериски убиец не може да биде затоа што се повеќе од еден, таквите психопатите не работат групно.
5. Не може да се млади убијците, мора да се над 30 до 45 год
6. Сигурно се платеници професионалци за кои не е прва работа, ако убиените се малтретирани и после убиени, тоа намерно е направено за болката да биде поголема и убиството да изгледа како несмасно направено,
7. Најсигурно оваа убиство не може да има меѓуетнички карактер затоа што премногу е грубо, се обидува да личи како континуитет на инцидентите или тоа од Гостивар ама не е возможно, ова беше премногу за да се вклопи во било каква спирала...
8. нема да можеш да најдеш човек кој безпари ќе го направи ова, со пари за жал можеш да најдеш од секаква нација, било да се албанци или секакви....
Пошто овие се професионалци сигурно веќе киднале со голема пара на чанта, џабе се трага, убијците нема да може да се најдат но нарачателот да, само преку него може да се најдат...Сега треба да се анализира кој профитира најмногу од ова....
9. Можеби пак станува збор за тотални група психопати албанци кои мислат дека прават нешто, но пак мораат да бидат платени од некој кој истовремено им ветил дека нема да се најдат.....
10. Голема е веројатноста дека ова го прават српските тајни служби, за нив не им е гајле ако умира некој, во Балканот тие се најактивни и најсурови (барем биле)....
Со тоа сакаат да ја убедат Македонија дека со Албанците не сте сигурни, само заедно или со нас ќе бидете сигурни....
11. Можеби и грците го прават ова, сакаат да ја притискаат Македонија за да го смени името, и да се члени во нато, дека само така ќе биде безбедна.....
12. Не дека сум албанец, но не верувам дека албанците имаат било каков профит од дестабилизацијата на Македонија, Косово е независна , во Македонија албанците живеаат значително подобро од пред 11 год, и немаат причина за дестабилизација...
13. И морам да ја кажам и оваа варијанта,
можеби ова работа ја прави власта, сака да ја дели македонија и да се обедини со србија, и работат заедно со србија за оваа кауза...
Знае дека нема да може лесно да го убеди народот и затоа почна да потикнува инциденти.....додека се случи оваа кое можеби е надвор од контрола...
14. можеби биле група хулигани дрогирани или алхоолизирани кои не биле свесни што прават...

Според мое мислење ова што се случува се остварувањето на предвидувањата на опозицијата дека Груевски игра со оган, со картата на меѓуетничките односи, мислам дека изгоривме сите од тој оган,
некој кој и сака лошо на Македонија ја следеше ситуацијата и за жал интервенираше.....

Мене лично многу мие жал за младите момчиња и човекот кои ни криви ни недолжњи ги загубија животите....за некои да профитираат....
Faleminderit Puno, се убаво си стокмил, си напишал, браво !
Само уште не си напишал дека убиствата (можеби) лично ги извршиле: Гвујо, Тадиќ, Пападимос и сл. а можеби е и Обама ! :facepalm:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Faleminderit Puno, се убаво си стокмил, си напишал, браво !
Само уште не си напишал дека убиствата (можеби) лично ги извршиле: Гвујо, Тадиќ, Пападимос и сл. а можеби е и Обама ! :facepalm:
Ќути брат, волку ретардиран пост одамна немам прочитано...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
налетав на ова на фејсбук, незнам колку е меродавно, и незнам дали некој го ставил на темава, не ги читав минатите страни...

Донирајте и помогнете на Семејствата на нашите убиени Македонци! Да покажеме дека не забораваме на семејствата на нашите убиени Македонци. Да покажеме дека сме тука за нив

За семејството на Борче - Аце Стевковски жиросметка 530500013935268 Охридска банка
За семејството на Филип - Стефка Славковска ж-сметка 300007040286323 Комерцијална Банка ад Скопје.
За семејството на Кире - Тричковска Јулијана ж-сметка 300007080491368 број на партија 80491345
За семејството на Александар - Горан Наќевски 20002410498395 Стопанска банка
За 5-тата ж-сметка набрзо ке ве известиме .

Да покажеме дека не забораваме на семејствата на нашите убиени Македонци. Да покажеме дека сме тука за нив!

Организатори
Национално координативно тело ,, Хуманитарни акции во Македонија ,,
http://www.facebook.com/donacii

како што пишав, незнам колку е доверливо...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.485
Да. Меѓутоа тие двајца од Гостивар, што ги загубија животите, ги загубија во обид да нападнат човек со својата ќерка.
Овие ги загубија во обид да рибарат.
Добро, а што има везе тоа како биле убиени со парите?? т.е со тоа што јас сакам да го кажам?
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
Е ОД ВАКВИ КО ТЕБЕ МАКЕДОНИЈА ПАТИ 20 ГОДИНИ.
Не сакам да ми кажат се до детали ама сакам да се реши случајот шо побрзо.
Дете, 21-на годинка имаш. Кој побогу фактор си ти па да знаеш дека ради вакви ко мене македонија пати 20 години, кога си почнал да размислуваш (дали и тоа) со своја глава пред 3-4 години?
А кажи ми, како ќе се реши случајот што побрзо кога цела енергија ќе треба да се пренасочи на вас напалените да не ви текне да влезете у 2ка или 9ка и пребиете све живо внатре (како што имаше многу „интелигентни“ предлози за форумов)?
 
К

командо

Гостин
Е ОД ВАКВИ КО ТЕБЕ МАКЕДОНИЈА ПАТИ 20 ГОДИНИ.
Не сакам да ми кажат се до детали ама сакам да се реши случајот шо побрзо.
Специјалците(нинџа-желките) не се толку вкл. во истрагата вклучени се инспектори детективи и.т.н
Друже, замисли... Има протест, нормално ќе има искри, ќе треба да се искористи речиси цел капацитет на ЕБР.
Во истите тие моменти, има некои нови сознанија и бегалци, по кои треба да се организира потера... што тогаш?
Ова е само замислено сценарио/ Донекаде, мрлогик е во право со неговиот пост...
А иначе, верувај дека МВР работи со полна пареа...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Логика девојче, логика. Десет пати пишав, помалце специјалци на терен, затоа што дел од нив ќе мора да се пред владините институции. Или толку ти сече на не ја разбираш логистиката во позадина на сите протести, и колку ресурси требаат за да се обезбедат истите?
Во краен случај нема ти да си таа што ќе мора да фаќа пушка во рака ако избие нешто слично како во 2001ва, јас ќе сум тој. Ти ќе продолжиш да не „бодриш“ преку тастатура. И ќе се јачаш и лупаш у груда колку си патриот на форум.
Teбе логиката те заебала од раѓање.
Ако ко ќе те стапне некој не се побуниш дека те боли, тогаш и кичма ко ќе ти скршат нема да смееш да се побуниш. Седи дома утре, куцај на тастатура а ја ќе одам да протестирам за доброто на мојата иднина. Ќе одам да протетсирам за да не може некој да си дозволи да помисли дека народот може да го команда како сака. Ќе протетсирам за побрзо расветлување на масакрот над овие 5 невини души, затоа што друг ден не дај Боже може и јас да погинам на сличен начин, а некој по форуми ќе продава "логика" и ќе вика дека од лошото има и полошо.
И знаеш шо ако ти со "мадиња" седиш дома и фаќаш сеир на тие шо утре-друг ден ќе протестираат, не се сомневам дека ако некогаш треба да фатиш пушка у рака, прв ќе "отидеш" а ние ќе се лупаме у груди дека сме патриоти ;)
 
Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
http://www.kurir.mk/komentari/stavovi/67845-Za-tragedijata-ke-protestiram-so-molitva

Само се молете,кога ќе дојдат да те изрешетат и тогаш моли се
Кај нас организираа МАРШ ЗА МИРОТ, кога секој ден тепаа Македонци по улици..
Тоа е, во обратна пропорција ги разбираат работите. Како што наложуваат партииве, само контра треба.
Ми се гади од голем дел од народов, стварно
 
T

Tetro

Гостин
Одамна нема консензус, нема единство, нема договор кој важи помеѓу групите политичари од едната и од другата страна. И Албанците се поделени дури.

Размислете кој би имал најголема корист од војна. Знаеме и свесни сме дека најголем дел од учесниците кои беа во првите борбени редови 2001-та се мртви од малигните заболувања (никој никогаш не кажа дека причина е оружјето искористено) или ментални нарушувања. Оние кои останаа живи, останаа да питачат.

За жал, џабе ми е пишан постов, ако никој не го прочита.

Забележавте дека од Албанците кои беа активни на темава, остана само оној кој брише навечер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom