Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Дивајн во право си,соживот имало и ќе има,но со постарите албанци,т.е со староседелците.
Тие знаат што значи соживот во вистинска смисла на зборот.
Имам староседелци албанци на моја улица и верувајте ми многу убаво живееме,дури и го поддржуваат протестот што ќе биде утре и сакаат да присуствуваат на истиот.
Додека за тие што дојдоа од Косово кога почнаа да ги чистат Србите,е за нив не можам да кажам ништо добро.
Во голем број ги има во Кондово,Сарај и тие села натаму,доаѓаат во Ѓорче само да провоцираат и бараат тепачки со нас македонците,а некогаш дури и со староседелците албанци.
Ама затоа и секогаш го јадат ќотекот.
Тие се само да им дадеш пушка и да одат да војуваат,макар било и со духови,важно да се “работи“ нешто.
Е па токму затоа не треба да се претерува со оваа омраза. Кога ќе кажеш нешто навредливо за Албанци, за сите важи и нема делење. Затоа нема потреба од потенцирање на цела нација како виновник поради некои злосторници, кои како што знам, сеуште и не ги ни знаеме.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.565
Поени од реакции
11.436
Инаку се слушаат муабети дека во Вторник, Радишанци ќе се соберат во Моша Пијаде и ќе се пресметуваат со Албанци, ова е само муабет, само незнам колку е точно ама се ми се чини дека е чаршиски муабет. Едно од убиените деца учеше во Моша.
Сега нема потреба секој жив албанец да го испотепаме и испоубиеме без причина. Ама како што кажа пријателот погоре баш тие косоварите само за тепачки што се треба егзекутирање на лице место.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Кур-ир.... Прво објавија монтирана слика од фејсбук каде има неколку коментари опозицски настроени, за рушење влада и слично... Со имиња на луѓето, слики од Бихакќа... а потоа ги избришаа имињата... Ова е само пропаганда за народот да седи дома и да мрчи само по форум. Може ништо нема да е постигне со протестите (што е речиси сигурно)... но барем полесно ќе ми биде кога со иста мисла ќе се опкружам меѓу повеќе луѓе!
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Ако е одмазда, би убивале полицајци, како што беше кај ПМФ. Зошто деца?
Зависи за ШТО сакаат да се одмаздат.

На твоето хипотетичко прашање ќе одговорам хипотетички:

Ако некој нивни пријател или роднина (на убијците) загинал при полициска акција, тогаш логично е да бараат освета против полицијата.

А ако веруваат дека некој нивни настрадал од Македонец, тогаш осветата е насочена против Македонци, без разлика на професијата.

Еве на пример, размисли, доколку хипотетички некоја од фамилиите на жртвите се реши да се освети, кого би нападнале? Албански тинејџери. Сигурно нема да се обидат да убијат некој Албански полицаец или мафијаш или шверцер.

Дискутирам за логиката на убијците.

Како и да е, досега немав прилика да кажам нешто за масакрот: Ова е нешто невидено во Македонија: Егзекуција на цивили. Особено е неверојатно тоа што се случи во мирновременски услови. И посакувам на полицијата што побрзо да го реши случајот за да може барем малку да ги смири фамилиите на жртвите.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
за каков соживот зборите ?ма дај те бре не трипајте....соживот нема уште од 86год. па камоли денес
 
Член од
15 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
17
Е па токму затоа не треба да се претерува со оваа омраза. Кога ќе кажеш нешто навредливо за Албанци, за сите важи и нема делење. Затоа нема потреба од потенцирање на цела нација како виновник поради некои злосторници, кои како што знам, сеуште и не ги ни знаеме.
Tuka imas pravo eve neka bidat nekoj si 95% od Albancite ama ne site. Pozdrav
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Не гледам кај виде цинизам, људски ти објаснив ама ајде терај.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
61
Nema potreba od Grujo. Lincot na lokalnite ziteli e pocnat uste vecerva za site vozila koi sto se dvizat od Ljuboten kon Skopje, bez da se ima dokazi. Vozilo na Albanec e napadnato policijata go spasila.
 
M

MK_Patriot

Гостин
А како да имам доверба во МВР,Арм Дбк кога тие што пукаа тепаа малтретираа сега се Мвр,Арм,Дбк и од каде да сме сигурно дека некој не ја компромитира истрагата со тоа што ги информира убијците за текот на истрагата?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нели нешто паметно побарав да напишеш. Е мајката, не сме се разбрале.:)
Туку, ти глеј си го твојот живот, наместо да се мачиш да го реализираш мојов. А за соживотот... кој како си ја наредил и како се потрудил. Јас со факти зборам, не на памет. Кај мене имало, има и секогаш ќе има соживот. Не дека не познавам и не гледам насилници и гадови секој ден, но тоа се луѓе од двете или трите страни, како сакаш. Тие од сите се критикувани и се третираат само како насилници или проблематични луѓе, а не како каури или Албанци. Живеам во мешана средина од кога знам за себе и никогаш не ми паднало на памет да ги мразам моите сограѓани и другари/ки од другите вери и националности поради било какви проблеми. Тоа не значи дека игнорираме се` што се случува. Напротив, разговараме постојано и се трудиме да не се случуваат истите работи со нас, затоа што некој така ни посакува. За проблемите секогаш исто се нервираме, за трагичните настани исто жалиме, а за веселите работи исто се радуваме. И тоа е некаква помош општо гледано, но верувам дека ти не би можел да го сфатиш тоа. Поради таквата ситуација кај нас, јас не се плашам да си одам дома во 4 сабајле сама и да поминам низ темна уличка. Всушност се плашам да, но само од наркомани и духови:pos:
Добро шо се зазборивме вака, па се сетив да спакувам вапцани јајца да поделам утре, на тие кои за секој Бајрам обавезно ми носат баклавче убаво мх, мх, мх:vozbud:
Јас те сфаќам што сакаш да кажеш и јас сум за соживот, демократија, слобода и воопшто никогаш не сум бил и не сум националиста и не сум ги делел луѓето на нации, религии и сл. Психопати, криминалци, мафијаши, убијци, силеџии, гадови, рекетари... ги има на сите страни, во било која нација и религија има секаков профил на луѓе, но до сега не сум чул некој рандом рекетар, криминалец, мафиозо, маалски силеџија и сл. да пореди и застрела неколкумина туку така пау пау .......... б.т.в. рекетарите, криминалците, мафијашите вршат терор(психо-физички) врз жртвите, за да стигнат до пари т.е. поради лична економска корист, не им е целта да масакрираат луѓе и не пукаат туку така у деца од 20 год. !
Ова мириса на тероризам, нема врска со криминали/мафии/рекети/долгови/дилови и сл. !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.199
Поени од реакции
26.881
Е па токму затоа не треба да се претерува со оваа омраза. Кога ќе кажеш нешто навредливо за Албанци, за сите важи и нема делење. Затоа нема потреба од потенцирање на цела нација како виновник поради некои злосторници, кои како што знам, сеуште и не ги ни знаеме.
Во ваков момент, можеме да ги бираме виновниците, а сите крстосници водат во еден правец. Тие што се засегнати ќе генерализираат. Тоа е и целта на целата ситуација. Ако се вика, не знаеме, и чекајте додека дознаеме, тогаш правдата ќе се земе во свои раце. А ако се кажуваат реалните показатели, тогаш можеби засегнатите ќе веруваат во институциите.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
Ај ја да те прашам ти шо ќе добиеш ако не протестираш?
Апсолутно ништо. Ама барем нема да одмогнам.
А вие што добивате ако протестирате? Освен дополнително разгорување на страсти и успорување на истрагата?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
П0што сум гледал многу многу филмови ќе дадам и јас неколку варијанти
1. Одмазда за тоа од Гостивар не може да биде, затоа што смислата на одмаздата е да го направи роднина на убиените и за тоа треба да знае цел народ, и тој го убива тој што му убил роднина, не да масакрира друг(и)....
2. Дека слушале или гледале нешто што не требале од Мафијата не е веројатно затоа што тие работат поскришум и највеќе ноќе
3. Одвлекување на вниманието на народот од мафијата заради детонатор или нешто друго мислам дека цената била превисока (5човечки животи) дури и за нив, но кога зборуваме политика+мафија се знае дека се жртвувало и повеќе....но пак во Македонија немаме историја (или имаме) која ни кажува за тоа....
4. Сериски убиец не може да биде затоа што се повеќе од еден, таквите психопатите не работат групно.
5. Не може да се млади убијците, мора да се над 30 до 45 год
6. Сигурно се платеници професионалци за кои не е прва работа, ако убиените се малтретирани и после убиени, тоа намерно е направено за болката да биде поголема и убиството да изгледа како несмасно направено,
7. Најсигурно оваа убиство не може да има меѓуетнички карактер затоа што премногу е грубо, се обидува да личи како континуитет на инцидентите или тоа од Гостивар ама не е возможно, ова беше премногу за да се вклопи во било каква спирала...
8. нема да можеш да најдеш човек кој безпари ќе го направи ова, со пари за жал можеш да најдеш од секаква нација, било да се албанци или секакви....
Пошто овие се професионалци сигурно веќе киднале со голема пара на чанта, џабе се трага, убијците нема да може да се најдат но нарачателот да, само преку него може да се најдат...Сега треба да се анализира кој профитира најмногу од ова....
9. Можеби пак станува збор за тотални група психопати албанци кои мислат дека прават нешто, но пак мораат да бидат платени од некој кој истовремено им ветил дека нема да се најдат.....
10. Голема е веројатноста дека ова го прават српските тајни служби, за нив не им е гајле ако умира некој, во Балканот тие се најактивни и најсурови (барем биле)....
Со тоа сакаат да ја убедат Македонија дека со Албанците не сте сигурни, само заедно или со нас ќе бидете сигурни....
11. Можеби и грците го прават ова, сакаат да ја притискаат Македонија за да го смени името, и да се члени во нато, дека само така ќе биде безбедна.....
12. Не дека сум албанец, но не верувам дека албанците имаат било каков профит од дестабилизацијата на Македонија, Косово е независна , во Македонија албанците живеаат значително подобро од пред 11 год, и немаат причина за дестабилизација...
13. И морам да ја кажам и оваа варијанта,
можеби ова работа ја прави власта, сака да ја дели македонија и да се обедини со србија, и работат заедно со србија за оваа кауза...
Знае дека нема да може лесно да го убеди народот и затоа почна да потикнува инциденти.....додека се случи оваа кое можеби е надвор од контрола...
14. можеби биле група хулигани дрогирани или алхоолизирани кои не биле свесни што прават...

Според мое мислење ова што се случува се остварувањето на предвидувањата на опозицијата дека Груевски игра со оган, со картата на меѓуетничките односи, мислам дека изгоривме сите од тој оган,
некој кој и сака лошо на Македонија ја следеше ситуацијата и за жал интервенираше.....

Мене лично многу мие жал за младите момчиња и човекот кои ни криви ни недолжњи ги загубија животите....за некои да профитираат....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom