Малини - најпрофитабилен бизнис

Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Да си земиш брат, да дај Господ многу поќе да си земиш од еден половен мерцедес. Ова не е сарказам!!!
Секој шо заработва со пот и своја мака има поддршка од мене.

Во постот не ме сфати, не можи да работиш земјоделие ако немаш блага веза од тоа (никогаш не си ни работел, на пример како мене). Немаш нива сопствена или немаш апсолутно никакво предзнаење за било што, пошто каде каде потешко ќе ти биди.
Е сега разликата помеѓу тој што пробал и тој што не пробал е тоа што првиот може да има успех како тебе, а вториот да се прашва што би било кога би било...

Од др страна, ризикот е... да те фати едно невреме (а машала ги има секој втор ден) и да му се еби мајка и на род и на сè - што не му го посакувам на никој, али е ризик.
@Ile*** @Krstev
Мене ме фати невреме . Град . Требаше да имам 8 тона оваа година ама лани , токму пред да престанат со растење ластарите ги тури град , сите родни гранки што требаше оваа година да родат беа искршени и оваа година ми родија само тие ниските што имаа минимална штета од градот .Ми се плачеше . Ама не е страшно . И јас унапред си праеб математики "олку ќе вложам - онолку ќе заработам" ама таа математика скоро никогаш не е точна . Е сега колку ќе има појма немам . Ама колку и да е , ќе бидам задоволен и си ја научив лекцијата - полека , без брзање и без алчна математика . Не е страшно затоа што знам дека малината постојано се обновува со нови изданци а кога веќе човек е навлезен во таа работа , ќе најде и начин да ги заштитит - противградна мрежа , само кај мене моментално парите се проблем , или осигурување .
Има многу луѓе во Србија , што се од град па дошле в село ама не да работат туку да вложат . Зборувам за "новокомпонирани" земјоделци . Земаат земја под наем на 10тина години, како под кирија или после 10 години насадите му ги оставаат на оригиналниот сопственик и слично . Зборот ми е што тие луѓе имаат пари и играат на сигурно , многу вложуваат и 99% од парите ќе ги врата + заработка . Плаќаат експерти агрономи , работници , се советуваат со искусни малинари , се поврзуваат со големи фирми за откуп . Така има и овде , во Македонија , само се помалце . Но , освен парите во вложувањата , нема друга разлика помеѓу вас и нив . И тие врска немаат . Многу е важно човек да не се плаши од неуспех (а знам дека кредит + неуспех е зезната работа) и важно е ако ја започнеш работата , заврши ја до крај . Јас зедов кредит за малината да ја посадам , за корењата , за хладњачата , за се. И толку бев блесав што никого не прашав како се сади правилно . Огромна грешка направив , доцна ја забележав ама се полека се средува , со напор и работа , се разбира . А можев да прашам, да се советувам ,а не да се правам паметен . И тоа се среди .
Малината оваа година се очекува да биде над 2 евра- таа конвенционалната ,а органската(каква што јас одгледувам) врска немам но знам дека е минимум 30% поскапа . Оваа година очекувам 3 тона род , но за тоа ќе ви кажам најточно после 1 месец . Сега сум во екот на бербата дневно берам по 25 до 30 кг од малата парцела (600-700м2) а другата парцела (4000м2) ја започнувам со берба утрово .
Поздрав .
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
@Ile*** @Krstev
Мене ме фати невреме . Град . Требаше да имам 8 тона оваа година ама лани , токму пред да престанат со растење ластарите ги тури град , сите родни гранки што требаше оваа година да родат беа искршени и оваа година ми родија само тие ниските што имаа минимална штета од градот .Ми се плачеше . Ама не е страшно . И јас унапред си праеб математики "олку ќе вложам - онолку ќе заработам" ама таа математика скоро никогаш не е точна . Е сега колку ќе има појма немам . Ама колку и да е , ќе бидам задоволен и си ја научив лекцијата - полека , без брзање и без алчна математика . Не е страшно затоа што знам дека малината постојано се обновува со нови изданци а кога веќе човек е навлезен во таа работа , ќе најде и начин да ги заштитит - противградна мрежа , само кај мене моментално парите се проблем , или осигурување .
Има многу луѓе во Србија , што се од град па дошле в село ама не да работат туку да вложат . Зборувам за "новокомпонирани" земјоделци . Земаат земја под наем на 10тина години, како под кирија или после 10 години насадите му ги оставаат на оригиналниот сопственик и слично . Зборот ми е што тие луѓе имаат пари и играат на сигурно , многу вложуваат и 99% од парите ќе ги врата + заработка . Плаќаат експерти агрономи , работници , се советуваат со искусни малинари , се поврзуваат со големи фирми за откуп . Така има и овде , во Македонија , само се помалце . Но , освен парите во вложувањата , нема друга разлика помеѓу вас и нив . И тие врска немаат . Многу е важно човек да не се плаши од неуспех (а знам дека кредит + неуспех е зезната работа) и важно е ако ја започнеш работата , заврши ја до крај . Јас зедов кредит за малината да ја посадам , за корењата , за хладњачата , за се. И толку бев блесав што никого не прашав како се сади правилно . Огромна грешка направив , доцна ја забележав ама се полека се средува , со напор и работа , се разбира . А можев да прашам, да се советувам ,а не да се правам паметен . И тоа се среди .
Малината оваа година се очекува да биде над 2 евра- таа конвенционалната ,а органската(каква што јас одгледувам) врска немам но знам дека е минимум 30% поскапа . Оваа година очекувам 3 тона род , но за тоа ќе ви кажам најточно после 1 месец . Сега сум во екот на бербата дневно берам по 25 до 30 кг од малата парцела (600-700м2) а другата парцела (4000м2) ја започнувам со берба утрово .
Поздрав .
Me raduva sto ne si kako 99.9 % od zemjodelcite koj redovno se neiskreni i pravat takva losa atmosvera sto nikoj lud ne bi se osudil da zapocne da se bavi so zemjodelstvo, jas neznam dali se plasat od konkurencija ili od nesto drugo,a ne razbiraat deka sto poveke lugje se bavat so ona sto se bavis i ti,plasmanot e posiguren i dostignuva i podobra cena, imase eden post od eden covek se zanimaval so slivi imal 10hektari covekot izlaga vo javnost i se zali i ne znae sto da pravi,rekov ke ja ispratam do kraj negovata prikazna i ke napravam presmetka,izleze deka covekot so site trosoci cisti pari mu bea 14 000 evra,razocaran bil oti ocekuval nad 30 000 evra i namesto da kaze deka ne e zadovolen od godinata,poradi trudot i ocekuvanjata ,no deka ke ima za da ja pomine godinata pristojno,sosema dovolno i t.n on na seto toa vika deka neznae kako ke se prehrani i site zemjodelci toa go velat ,jas neznam sto e rabotava so 1 200 evra mesecno lugje se mislat kako ke se prehranat, a vo grad so ogranicena dolgogodisna ista plata od 250 evra najmnogu 300 evra kako li nie uopste sme uste zivi. sekoja ti cest druze da bidat i drugive kako tebe mnogu sega bi bile vo selo i milion pati poubavo bi bilo za site odgleduvaci.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Me raduva sto ne si kako 99.9 % od zemjodelcite koj redovno se neiskreni i pravat takva losa atmosvera sto nikoj lud ne bi se osudil da zapocne da se bavi so zemjodelstvo, jas neznam dali se plasat od konkurencija ili od nesto drugo,a ne razbiraat deka sto poveke lugje se bavat so ona sto se bavis i ti,plasmanot e posiguren i dostignuva i podobra cena, imase eden post od eden covek se zanimaval so slivi imal 10hektari covekot izlaga vo javnost i se zali i ne znae sto da pravi,rekov ke ja ispratam do kraj negovata prikazna i ke napravam presmetka,izleze deka covekot so site trosoci cisti pari mu bea 14 000 evra,razocaran bil oti ocekuval nad 30 000 evra i namesto da kaze deka ne e zadovolen od godinata,poradi trudot i ocekuvanjata ,no deka ke ima za da ja pomine godinata pristojno,sosema dovolno i t.n on na seto toa vika deka neznae kako ke se prehrani i site zemjodelci toa go velat ,jas neznam sto e rabotava so 1 200 evra mesecno lugje se mislat kako ke se prehranat, a vo grad so ogranicena dolgogodisna ista plata od 250 evra najmnogu 300 evra kako li nie uopste sme uste zivi. sekoja ti cest druze da bidat i drugive kako tebe mnogu sega bi bile vo selo i milion pati poubavo bi bilo za site odgleduvaci.
Има разни луѓе, јас ги викам финташи. Сега многу луѓе садат огромни насади заради субвенции и после воопшто не ги работаат. Само да заличи демек има некаков насад. А има и други кои купуваат земја по 1 евро од квадрат, ја садат со лешник, бадем или орев и потоа ја препродаваат по 15 до 20 евра од квадрат. Не ми е овде целта да се фалам туку да ве инспирирам зашто гледам секој има идеја за бизнис а никој ништо не направил(можеби има но јас немам сретнато по форумов). Ќе се навратам пак и ќе кажам подобро да работиш за себе отколку да си роб за минимална плата. Овде на прсти може да се избориме кој има повеќе од 400 плата во приватниот сектор. Кога работиш за себе сѐ правиш за себе и го правиш најдобро што може. Ако го даваш максимумот на работа кога ќе работиш за себе ќе да даваш 300% повеќе од максимумот на работа. Ова важи само за оние што сакаат да работаат, се трудољубиви и сакаат да успеат.

Sent from my D2203 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@Ile*** @Krstev
Мене ме фати невреме . Град . Требаше да имам 8 тона оваа година ама лани , токму пред да престанат со растење ластарите ги тури град , сите родни гранки што требаше оваа година да родат беа искршени и оваа година ми родија само тие ниските што имаа минимална штета од градот .Ми се плачеше . Ама не е страшно . И јас унапред си праеб математики "олку ќе вложам - онолку ќе заработам" ама таа математика скоро никогаш не е точна . Е сега колку ќе има појма немам . Ама колку и да е , ќе бидам задоволен и си ја научив лекцијата - полека , без брзање и без алчна математика . Не е страшно затоа што знам дека малината постојано се обновува со нови изданци а кога веќе човек е навлезен во таа работа , ќе најде и начин да ги заштитит - противградна мрежа , само кај мене моментално парите се проблем , или осигурување .
Има многу луѓе во Србија , што се од град па дошле в село ама не да работат туку да вложат . Зборувам за "новокомпонирани" земјоделци . Земаат земја под наем на 10тина години, како под кирија или после 10 години насадите му ги оставаат на оригиналниот сопственик и слично . Зборот ми е што тие луѓе имаат пари и играат на сигурно , многу вложуваат и 99% од парите ќе ги врата + заработка . Плаќаат експерти агрономи , работници , се советуваат со искусни малинари , се поврзуваат со големи фирми за откуп . Така има и овде , во Македонија , само се помалце . Но , освен парите во вложувањата , нема друга разлика помеѓу вас и нив . И тие врска немаат . Многу е важно човек да не се плаши од неуспех (а знам дека кредит + неуспех е зезната работа) и важно е ако ја започнеш работата , заврши ја до крај . Јас зедов кредит за малината да ја посадам , за корењата , за хладњачата , за се. И толку бев блесав што никого не прашав како се сади правилно . Огромна грешка направив , доцна ја забележав ама се полека се средува , со напор и работа , се разбира . А можев да прашам, да се советувам ,а не да се правам паметен . И тоа се среди .
Малината оваа година се очекува да биде над 2 евра- таа конвенционалната ,а органската(каква што јас одгледувам) врска немам но знам дека е минимум 30% поскапа . Оваа година очекувам 3 тона род , но за тоа ќе ви кажам најточно после 1 месец . Сега сум во екот на бербата дневно берам по 25 до 30 кг од малата парцела (600-700м2) а другата парцела (4000м2) ја започнувам со берба утрово .
Поздрав .
nema veke sezonski rabotnici za na niva ni za lek. mnogu takvi so mislea da vlozat vo zemjodelie i nisto da ne rabotat posteno si go izgorea gazot, ednostavno selata se prazni i nema koj da raboti. vo italija na jugot isto se poveke propagaat zemjodelski stopanstva, nema koj da raboti, i strancite so dovagat sezonski privremeno da im rabotat odma baraat nesto vo golemite gradovi i prvata prilika fakjat magla.
na nasiov narod mu e najbitno na 100m da ima supermarket, kladionica i kafana. tuka zavrsuva muabetot. Toa e zivotniot stil, a ne potenje i rabota na niva.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Тоа е точно , но многу е важно што им нудип на сезонските работници . Дали им нудиш 20 евра дневница за 12 работни саати со 2 часа пауза за ручек (со твое јадење ) и 2 пати по 30 минути пауза за одмор во работно време од 07:00 наутро до 20:00 навечер . Стандардите мора сами да ги креваме за да имаме подобри стандарди . Оваа година кај мене немам аргати . Но за нареднава година ќе ми бидат потребни 10тина души добри квалитетни работници . Јас сега знам како е да си аргат зашто лупам ко будала по сонцево и сфаќам дека и на нив треба да им платам за нивниот труд .
А дека нема работници - нема , многу тешко се наоѓаат , а младиве се влезени во паралелен универзум на холивуд , фејсбук и инстаграм и секој сака да живее туѓ живот - но да не навлегувам во тие филозофски муабети . Дека ќе најдеш некој да работи за 300 денари цел де не ми се верува а и никој не е будала само за цигарите да работи . А многу луѓе не одат аргати зашто на крајот остануваат недоплатени или се договориле парите топтан да ги добијат а потоа испаднало да ги исплатат на рати .
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
glaszapadnesrbije.rs/vest9445583.html
poznavam eden so proizveduva cresi, isto ne mozese da najde beraci pa se dogovori so edni romi pola pola da se bere, bez dnevnica. pola cresi za nego pola za beracite. a mislam deka vo idnina ke bide tretina za gazdite a dve tretini za tie so berat inaku sve ke skapa na nivite.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
glaszapadnesrbije.rs/vest9445583.html
poznavam eden so proizveduva cresi, isto ne mozese da najde beraci pa se dogovori so edni romi pola pola da se bere, bez dnevnica. pola cresi za nego pola za beracite. a mislam deka vo idnina ke bide tretina za gazdite a dve tretini za tie so berat inaku sve ke skapa na nivite.
За пола пола можно е , не велам не . Знам во Србија им даваат многу јаки услови на берачите на малина , ама се бара и работа од нив . А за статијава , таа е математиката .
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
За 1 хектар не требаат работници?
Колку м2 има у 1 хектар, си берел некад малини?
Јас имам 5000 квадрати. Дома работиме 5 души на малините , а минимум ми требаат уште двајца да работаат. Посади не хектар туку пола хектар и пробај сам да ги сработиш.
Поздрав
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
Јас имам 5000 квадрати. Дома работиме 5 души на малините , а минимум ми требаат уште двајца да работаат. Посади не хектар туку пола хектар и пробај сам да ги сработиш.
Поздрав
Ангелко како оди работава со малините задоволен?
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Ангелко како оди работава со малините задоволен?
Добро е , како за прва година не е лошо , бербата е при крај , се намалува квалитетот на плодовите како што се наближува крајот . Сега се договараме за откуп , во преговори сме за овогодинешниот пласман , но се планира и идниот за наредната година .Ништо не е официјално за сега но штом ги продадами по која цена ќе имате информации од прва рака . Снимавме едно интервју за емисијата Бразди на канал 5 телевизија , деновиве ќе пуштам линк , кој сака да види за што се работи и како изгледа целата таа работа ...
Не знам зошто , но чувствувам потреба да направам видео блог на youtube , како оди целава работа во детаљи од спремање на земјиштето ,садење, пресадување , режење , наводнување , плевење , одржување и заштита , прихрана и берба .
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Поздрав!
Како се движи цената на малините во Македонија ова година по килограм?
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Поздрав!
Како се движи цената на малините во Македонија ова година по килограм?
Мене ми ја понудија најмногу по 2 евра до кг за органска но не е сигурно . Во Србија цената на конвенционалната малина е 65-75 денари по кг во зависност од откупното место . А сега зашто таму е многу ниска цената и со македонците се дриблаат .
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Код:
        jwplayer("video").setup({
            file: "http://webtv.kanal5.com.mk/brazdi/02_07_17.flv",
            image: "uploads/brazd-4--2--3-.jpg",
            title: "Видео",
            width: 640,
            height: 360
        });
Ја најдов емисијата од Бразди на Канал5 , ова е линкот за директен download e http://webtv.kanal5.com.mk/brazdi/02_07_17.flv или за гледање на http://www.kanal5.com.mk/vozivo.asp . Кажете ми што мислите .
Поздрав
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
Код:
        jwplayer("video").setup({
            file: "http://webtv.kanal5.com.mk/brazdi/02_07_17.flv",
            image: "uploads/brazd-4--2--3-.jpg",
            title: "Видео",
            width: 640,
            height: 360
        });
Ја најдов емисијата од Бразди на Канал5 , ова е линкот за директен download e http://webtv.kanal5.com.mk/brazdi/02_07_17.flv или за гледање на http://www.kanal5.com.mk/vozivo.asp . Кажете ми што мислите .
Поздрав
Ангелко ја гладав емисијата супер беше,само напред.поз.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Имa ли некoј зaинтересирaн дa oткупи мaлини и кaј мoжaм дa нaјдaм мoжни купувaчи.

Фaлa!
Пoздрaв!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom