Мала помош/информација.

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Здраво,
Планирам да реновирам нешто дома, ѓи ископав ѕидовите(го ископав стариот малтер од ѕидовите), сега му се мислам дали пофторно да ѓи малтерисувам, со кнауф или со стиропор.

Повеќе сум за стиропор да му ставам, ем полесен е за местење ем мислам дека помалце пари ке ме фати(планирам сам да го местам).
Сега ме интересира колку пари е стиропорот(од тој потесниот-не знам димензии), цената на белиот и црвениот стиропор?!
Цената на глет масата, мислам дека има повеќе видови на глет маса, би ве замолил ако ги знаете да ми ги кажете сите, квалитетот, цената и килажата на вреќата.
Цената на мрежата што се клава кога се глетова ѕидот.
И ве молам уште нешто дополнете ако треба да се стави.

Ви благодарам.:)
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Стиропор на внатрешен ѕид:eek: И мислиш дека ќе залепи малтер и глет на стиропор.?
Многу јак мајстор ќе бидеш!
Цената е околу 4-5 евра мајстор со негов матријал.
За цени распрашај се по скалдовиве.
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Стиропор на внатрешен ѕид:eek: И мислиш дека ќе залепи малтер и глет на стиропор.?
Многу јак мајстор ќе бидеш!
Цената е околу 4-5 евра мајстор со негов матријал.
За цени распрашај се по скалдовиве.
Стиропорот на внатрешен ѕид, сум видел по куќи каде што имаат местено, и ден денеска го имаат, со вујкоми редиме Паркет, па сеа ако не успеам да го наместам стиропорот јаз‘к дам и е.
Иначе мислам дека стиропорот се лепеше на ѕид со некој лепак-глет или сл, и има уште едни типли(или нз како ги викаат) се ставаат и иди коска стиропорот.
Иначе, со глет маса и мрежа се глетова стиропорот исто како што се глетова и кнауфот.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Стиропорот на внатрешен ѕид, сум видел по куќи каде што имаат местено, и ден денеска го имаат, со вујкоми редиме Паркет, па сеа ако не успеам да го наместам стиропорот јаз‘к дам и е.
Иначе мислам дека стиропорот се лепеше на ѕид со некој лепак-глет или сл, и има уште едни типли(или нз како ги викаат) се ставаат и иди коска стиропорот.
Иначе, со глет маса и мрежа се глетова стиропорот исто како што се глетова и кнауфот.
Не ми се верува,мислам дека ќе треба да ставиш врз стиропорот гипс картон.
како и да е нека каже некој искусен.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
и јас мислам да ѓи малтерисаш
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
images.jpg
Со вакви типли се стега стиропорот.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Здраво,
Планирам да реновирам нешто дома, ѓи ископав ѕидовите(го ископав стариот малтер од ѕидовите), сега му се мислам дали пофторно да ѓи малтерисувам, со кнауф или со стиропор.

Повеќе сум за стиропор да му ставам, ем полесен е за местење ем мислам дека помалце пари ке ме фати(планирам сам да го местам).
Сега ме интересира колку пари е стиропорот(од тој потесниот-не знам димензии), цената на белиот и црвениот стиропор?!
Цената на глет масата, мислам дека има повеќе видови на глет маса, би ве замолил ако ги знаете да ми ги кажете сите, квалитетот, цената и килажата на вреќата.
Цената на мрежата што се клава кога се глетова ѕидот.
И ве молам уште нешто дополнете ако треба да се стави.

Ви благодарам.:)
Tури си стиропор... само клај тро подебел, ќе имаш поуба изолација за на зима.

Инаку, во право си. Стиропорот се лепи на ѕидот (евентуално се фаќа со типи), над него се трга мрежа, па потоа се прај абриб. За глетовано, досега никој нема побарано глет над стиропор... (татко ми и братми работат со кнауфи и чуда, едно 10-тина години уназад).

Стиропор на внатрешен ѕид:eek: И мислиш дека ќе залепи малтер и глет на стиропор.?
Многу јак мајстор ќе бидеш!
Цената е околу 4-5 евра мајстор со негов матријал.

За цени распрашај се по скалдовиве.
Не бе како 4-5 евра... 2 евра е, со се негово.

Ако ставиш 30 килски стиропор, 6 евра од квадрат е само стиропорот. Мајсторот за работна рака не треба да се плати + остатокот од џеб ќе ти го донира за тебе специјално.
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Tури си стиропор... само клај тро подебел, ќе имаш поуба изолација за на зима.

Инаку, во право си. Стиропорот се лепи на ѕидот (евентуално се фаќа со типи), над него се трга мрежа, па потоа се прај абриб. За глетовано, досега никој нема побарано глет над стиропор... (татко ми и братми работат со кнауфи и чуда, едно 10-тина години уназад).

Не бе како 4-5 евра... 2 евра е, со се негово.

Ако ставиш 30 килски стиропор, 6 евра од квадрат е само стиропорот. Мајсторот за работна рака не треба да се плати + остатокот од џеб ќе ти го донира за тебе специјално.
Што знам, абипот нели е и тој еден вид на глет?!
Само не ми го препорачуваат абипот имало некој друѓи смеси.

А чекај сеа, чим си запознаен со оваа работа ај кажи ми ги цените.

Од танкиот стиропор- цверн, бел.
Смесата за глетовање од нај ниска до нај висока.
И мрежата што се става.
Плус лепак мепак, типли и сл.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Стиропор не се става од внатрешноста ,ако ставиш од 5 сантими,свесен ли си дека ти се стеснува внатрешноста?Затоа подобро собери некој денар и направи си нова фасада од надвор,
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Стиропор не се става од внатрешноста ,ако ставиш од 5 сантими,свесен ли си дека ти се стеснува внатрешноста?Затоа подобро собери некој денар и направи си нова фасада од надвор,
Не ми е толку за изолација, повеќе ми е да не се маткам многу, има еден розев-црвен пресован стиропор кој е дупло по јак од тој дебелиот.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Не ми е толку за изолација, повеќе ми е да не се маткам многу, има еден розев-црвен пресован стиропор кој е дупло по јак од тој дебелиот.
Тоа е стиродур, штити и од влага, во комбинација со абрип испаѓа многу убаво.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Што знам, абипот нели е и тој еден вид на глет?!
Само не ми го препорачуваат абипот имало некој друѓи смеси.
Абе сега ти така ако гледаш... и малтерот е глет? Глетот е рамен/мазен се стружи како финиш пред фарбање... малтерот и абрипот се едно те исто, со то шо абрипот е нешто како понова верзија на малтер. Немора да се кашкаш со песоци, сеење, цименто, мешалки... + истата рапавост ја имаш секаде, за разлика од малтерот кој е различен.

А чекај сеа, чим си запознаен со оваа работа ај кажи ми ги цените.

Од танкиот стиропор- цверн, бел.
Смесата за глетовање од нај ниска до нај висока.
И мрежата што се става.
Плус лепак мепак, типли и сл.
Ах, сега и ти како прајш, јас сум запознаен дека дебелиот стиропор е скап... исто така знам дека кнауфот е 11-12 евра по квадрат монтиран, изглетован и бојадисан. За останатото многу комбинации се во игра и варираат од дебелината на стирополот. Подлогата со мрежа мора да ја направиш како сакаш гледај, а глетовањето е една цена (нема варијанти), исто и абрипот. Мислам дека глетот е околу 3, абрипот 7-8 (не ме држи за збор). Прајме муабет за цени сосе подлога.
 
S

StormRage

Гостин
Стиропор на внатрешен ѕид:eek: И мислиш дека ќе залепи малтер и глет на стиропор.?
Многу јак мајстор ќе бидеш!
Цената е околу 4-5 евра мајстор со негов матријал.
За цени распрашај се по скалдовиве.
секако дека глет ќе залепи, стир лепак па глет...

црвениот стиропор е стиродур, механички поцврст и се користи претежно за надворешна (фасади) е сеа, јас не би ти препорачал да стајш стиропор, ќе се деси нешто и дупка... ако веќе толку, 12ипол квадрати 2цм стиропор ти е некаде 1000 денари
--- надополнето: 22 мај 2013 во 21:13 ---
Стиропорот на внатрешен ѕид, сум видел по куќи каде што имаат местено, и ден денеска го имаат, со вујкоми редиме Паркет, па сеа ако не успеам да го наместам стиропорот јаз‘к дам и е.
Иначе мислам дека стиропорот се лепеше на ѕид со некој лепак-глет или сл, и има уште едни типли(или нз како ги викаат) се ставаат и иди коска стиропорот.
Иначе, со глет маса и мрежа се глетова стиропорот исто како што се глетова и кнауфот.
со стир лепак, да, и пожелно е да стајш по некоја типла, исто директно глет над стиропорот чисто сумњам па ќе треба еден слој од лепакот да му фукниш и од надворешната страна па после глет... упз и мрежа, тоа ќе забораев
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
секако дека глет ќе залепи, стир лепак па глет...

црвениот стиропор е стиродур, механички поцврст и се користи претежно за надворешна (фасади) е сеа, јас не би ти препорачал да стајш стиропор, ќе се деси нешто и дупка... ако веќе толку, 12ипол квадрати 2цм стиропор ти е некаде 1000 денари
--- надополнето: 22 мај 2013 во 21:13 ---

со стир лепак, да, и пожелно е да стајш по некоја типла, исто директно глет над стиропорот чисто сумњам па ќе треба еден слој од лепакот да му фукниш и од надворешната страна па после глет... упз и мрежа, тоа ќе забораев
Вака сеа, цената на тој стиродур колку е ?! и колку е цената на обичниот стиропор 2цм а за тој од 5 цм стиропорот ми рекоја дека бил 200 денари квадратот.
 
S

StormRage

Гостин
Вака сеа, цената на тој стиродур колку е ?! и колку е цената на обичниот стиропор 2цм а за тој од 5 цм стиропорот ми рекоја дека бил 200 денари квадратот.
за обичен праев муабет, тој беше некаде 1000 денари 12ипол квадрати, поточно 25 табли по пола квадрат... стиродурот во секој случај ти е поскап, незнам цена да ти кажам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom