Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Овие избори ќе почнат да наликуваат на изборите што ги имавме порано, кога парламентарните беа во два круга и имаше големи проблеми во вториот круг, па дури и убиства. Во тие две недели зовриваше крвта и притисоците стануваа огромни.

Така да следниве две недели ќе биде малце заебанко, ќе се присетиме како беше порано.
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
28
Поени од реакции
9
МАКСИМ ИМА ПОРАКА ДО ПЕНДАРОВСКИ: Разликата е огромна, откажете се од оваа битка

Лидерот на ЗНАМ, Максим Димитриевски, кој освои над 75 000 гласа во првиот круг од ретседателските избори посебна порака упати до Стево Пендаровски, кој има околу 170 000 гласа помалку од Гордана Сиљановска-Давкова.

„Почитуван мој претседателе, разликата е огромна. Доколку сакате да опстане централната и левата идеја во државата, откажете се од оваа битка и оставете не да победиме во име на граѓаните во вториот круг“, порача Димитриевски.

Кога ќе завршат парламентарните избори, Димитриевски е уверен дека ЗНАМ ќе биде политички фактор за стабилност во државата без кој нема да може да се формира идната влада. Најави дека кога ќе ги почнат преговорите за формирање парламентарно мнозинство, на сите политички партии ќе им ги испорачаат нивните предлози за црвените линии на македонскиот народ.



Ова е цела вест.

Линк од изјавата, видео:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.632
Поени од реакции
8.523
Добро никој на форумов да објасни како Стевчо собра 10.000 потписи за кандидатура а 7000 гласови од изборите ? Кој тоа му помогна, дали купуваше гласови ? Зашто во Карпош каде е градоначалник има само 2000 гласови ? Мистерија луѓе, равенка со 3 непознати !!!!!
Сите што имаа некакви дилови со него ги врбуваше да собираат потписи, да носат луѓе да се потпишат. Истите тие гласаа на избори сега за други.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Уште -20000 гласачи од контото на СДС



Реал или Барса?
- Вардар

:popce:
fun fact:

Играат Абердин и ФК Университатеја Крајова, Ковачевски сака да даде гол со Миовски, додека Зајкова спречува со Зајков. Не пропушташе утакмица на работнички додека Зајков играше таму, сега за Вардар кажува.

Невидени шарлатани се ова :/
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.596
Поени од реакции
62.697
Викате, имаат Амин од Калето ДПМНЕ да ги стават ДУИ во опозиција? Знаеме дека им се миленичиња на дада Агелар, па ме чуди што амбасадава е прилично тивка овие месец-два, не даваат никакви скриени наредби во јавноста...
Се чека исходот на 8-ми Мај. Потоа ке почнат пазарењата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
А како требаше да настапува според тебе?
Сигурно би сакал да настапуваат во стилот: ЌЕ изгубиме во Велес, Скопје... Радовиш затоа гласајте за ДПсНЕ,.... вака одговара?


Не оди така.
Си можел да се информираш ама тогаш немаше да тресеш... ако претседателските бидат неуспешни во рок од 2-3 месеци се распишуваат нови претседателски избори.
Ако сакаш да бираш во Собрание треба уставни измени, измени на изборна регулатива итн итн


И Така велиш Бугарите сигурно велгуваат во Устав!

Значи сите овие што гласат за ДПсНЕ, или некој друг од еуропскиве талибански партии всушност гласаат за влез на Бугарите во Устав!

Конечно некој да изнесе вистина како стојат работите, се е режија/сценарио, дилемата е кој се учествува во истото?!
jas 10 pati vi kazav kolku otprilika ke kosta vrakanjeto na imeto i politickata realnost od pred kurton revolucijata. i ebavte majkata na drzavata togas i sega ke kukate za bugarite ili imeto? najdi 10 miljardi evra i opravi ja mk, ako nemas i nemozes togas pomiri se deka onie sto ja finasiraat mk ke si imaat i igraat uloga na politickata scena vo drzavata.

nikogas ne smee se zaboravi koj ucestvuval vo kurton revolucijata, tie se pogolemo zlo duri i od uck, ednostavno napravija pogolema steta koja nemoze da se popravi, sega dzabe glumite ludilo...
Автоматски споено мислење:

Викате, имаат Амин од Калето ДПМНЕ да ги стават ДУИ во опозиција? Знаеме дека им се миленичиња на дада Агелар, па ме чуди што амбасадава е прилично тивка овие месец-два, не даваат никакви скриени наредби во јавноста...

mislis tesko im e na kaleto da najdat drugi milenicina so pomalku bagaz?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.314
Поени од реакции
46.107
Уште -20000 гласачи од контото на СДС



Реал или Барса?
- Вардар

:popce:
Бар си фати пиче ќуранов колку да не му е баш без ич премиерскава авантура.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.295
Поени од реакции
27.829
Овие избори ќе почнат да наликуваат на изборите што ги имавме порано, кога парламентарните беа во два круга и имаше големи проблеми во вториот круг, па дури и убиства. Во тие две недели зовриваше крвта и притисоците стануваа огромни.

Така да следниве две недели ќе биде малце заебанко, ќе се присетиме како беше порано.
Тие денови се зад нас. Но затоа спремај се на повеќе вакви.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.409
Поени од реакции
20.176
Секташите кои го избркаа Вардар и направија се што можат да го упропастат сега викаат дека токму тој Вардар им е омилен клуб. :brlav:

 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.064
Поени од реакции
6.676
Добро никој на форумов да објасни како Стевчо собра 10.000 потписи за кандидатура а 7000 гласови од изборите ? Кој тоа му помогна, дали купуваше гласови ? Зашто во Карпош каде е градоначалник има само 2000 гласови ? Мистерија луѓе, равенка со 3 непознати !!!!!
кој беше на власт ,а кој опозиција,зошто власта не ги зеде куманово и карпош,шо викаш кој гласаше и поможи да не освои власта градоначалници во тие општини
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.758
Поени од реакции
4.453
jas 10 pati vi kazav kolku otprilika ke kosta vrakanjeto na imeto i politickata realnost od pred kurton revolucijata. i ebavte majkata na drzavata togas i sega ke kukate za bugarite ili imeto? najdi 10 miljardi evra i opravi ja mk, ako nemas i nemozes togas pomiri se deka onie sto ja finasiraat mk ke si imaat i igraat uloga na politickata scena vo drzavata.

nikogas ne smee se zaboravi koj ucestvuval vo kurton revolucijata, tie se pogolemo zlo duri i od uck, ednostavno napravija pogolema steta koja nemoze da se popravi, sega dzabe glumite ludilo...
Немој толку да си искрен!
Инаку во право си “i ebavte majkata na drzavata“ од 1992 па до денес нема кој не стави шајка во ковчегот.
Прво беше оној еднокиот кој мислеше дека многу знае и на крајот не направи фиромци...
Потоа дојде оној што многу сака кока (само 20кг исчезнаа од трезорот на МВР -од трезорот на МВР замисли) и од вискито и коката му спржи тоа мозокот...
Потоа дојде оно што ќе правел македонска репрезентација војска и што ти не за денес сите кои гласале за него увидат дека гласале за еден тутабугарин...
Малку им беше па се собраа и потпишаа оридски со којсе создаде почва и се удри темелот за федерација илити поделба...
Потоа повторно шверцерот со цигари и љубител на кока за да ја дозаврши ги внесе терористите во вљада...
По него еден куп правени недоправени Бучко-Вучко и оно Костовски благајникот на влашките пари и финансиер на сдссс...
Па дојде Грукито патриот кој на правиот истрел фати џаде и стана бегалец во Пешта, стави балист на чело на МО го љубеше задникот на западот 3 пати на ден... повторно дрогира систем направи пржински со што сатви бетој на идната федерација-поделба...
Најпосле дојде Црпе кој мамамето мае еба го избриша македонецот за долго време ги внесе окупационите сили на ОТАН и сега северџганите чекаат позив за Источен фронт..

Ама не не биле сите тие квислинзи и копитари ами една шака јада-наркоси и вазељин-шаренокуртони имале моќ да растурат држава!
Кого всушност сакаш да амнестираш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Некој побара да направиме споредба на анкетите со резултатите.

Јас ја имав видено само анкетата на МКД.


1714126231482.png

Прилично блиску до резултатите.

Иначе таа анкета има и за втор круг.

1714126359595.png
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
167
Поени од реакции
166
Немој толку да си искрен!
Инаку во право си “i ebavte majkata na drzavata“ од 1992 па до денес нема кој не стави шајка во ковчегот.
Прво беше оној еднокиот кој мислеше дека многу знае и на крајот не направи фиромци...
Потоа дојде оној што многу сака кока (само 20кг исчезнаа од трезорот на МВР -од трезорот на МВР замисли) и од вискито и коката му спржи тоа мозокот...
Потоа дојде оно што ќе правел македонска репрезентација војска и што ти не за денес сите кои гласале за него увидат дека гласале за еден тутабугарин...
Малку им беше па се собраа и потпишаа оридски со којсе создаде почва и се удри темелот за федерација илити поделба...
Потоа повторно шверцерот со цигари и љубител на кока за да ја дозаврши ги внесе терористите во вљада...
По него еден куп правени недоправени Бучко-Вучко и оно Костовски благајникот на влашките пари и финансиер на сдссс...
Па дојде Грукито патриот кој на правиот истрел фати џаде и стана бегалец во Пешта, стави балист на чело на МО го љубеше задникот на западот 3 пати на ден... повторно дрогира систем направи пржински со што сатви бетој на идната федерација-поделба...
Најпосле дојде Црпе кој мамамето мае еба го избриша македонецот за долго време ги внесе окупационите сили на ОТАН и сега северџганите чекаат позив за Источен фронт..

Ама не не биле сите тие квислинзи и копитари ами една шака јада-наркоси и вазељин-шаренокуртони имале моќ да растурат држава!
Кого всушност сакаш да амнестираш?
чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom