Македонци ин Канада

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
G

Geezer

Гостин
Видеото е за ремет, ама па кој си ти да ги хејташ? И тоа затоа што се јавувале во иселенички џубокс :pos:
А кој си ти да ми кажуваш дали да ги хејтам или не? Шериф некој си овде или учител?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
Да се најде потхитно линкот од оригиналнотот видео!!!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.137
Поени од реакции
21.155
Неможе да се виде првиот клип ама иста приказна е темава како на сите за дијаспората. Да не беше темава во сеир ќе пишев и поопширно само ќе кажам 3 работи: Прво е што вие што им се смеете на овие на клиповиве се правите многу паметни, модерни и сезнајни па не сте на нивно место можеби малце поинаку ќе размислувавте, колку и да е смешно некојпат. Второ е што за жал многу Македонци од негрижа на државата се веќе изгубени односно претопени во други нации и како трето што вие им се смеете на првата генерација на иселеници, кој од бедата од живот која ја имаа во Македонија(Југославија), и од која побегнаа им се смеете а знаете дека голем дел од нив беа не многу образовани. Арно ама нивнитие деца и внуци (второ и трето колено) во солиден дел се високообазовани луѓе со завршен факултет и можеби повеќе, кадар која е подхитно потребен за Македонијава да тргне нагоре. Ама не, сте запнале дека не го владеат јазикот 100%, кој секако го научија во нивно приватно време.
 
П

Пепси_

Гостин
puuu da sum kako niv nema nitu makedonija da ja spomnam a ne decata da gi ucam na makedonski da zborat......

toa ti e ne produktivno zafacanje na memorija samo.........iskreno. i onaka e skapa kartata do makedonija sto ke im e makedonskiot
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Што се тресете толку што знаело македонски детето? Зошто да не знае не ми е јасно, дома сигурно не зборат на англиски. Не се ни од мешан брак претпоставувам, чисти Македонци, иако машконо малце им забегало у западњачки бранши.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Која глупост е нашиве што живеат кај и да било во светот и не му зборуват македонски на децата. Не знам против тоа сум тие да не знаат наш јазик, било кога во животот и да се видат со некој роднини ќе бидат хендикепирани во тој дел, според мене е тотално нечовечки да не го научиш детето на сопствениот јазик.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
На една моја комшика сестра и е мажена во Лондон и таму живее.Преку лето доаѓаат овде и детево трча пред зграда со другарчиња и оваа рошавава се расцрекала Дејвид,Дејвид кам хир,а детево што е најтужно знаеше македонски.:facepalm:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.380
Поени од реакции
79.919
На една моја комшика сестра и е мажена во Лондон и таму живее.Преку лето доаѓаат овде и детево трча пред зграда со другарчиња и оваа рошавава се расцрекала Дејвид,Дејвид кам хир,а детево што е најтужно знаеше македонски.:facepalm:
:pos: Аииии не ми се верува еј... :pos:
 
П

Пепси_

Гостин
На една моја комшика сестра и е мажена во Лондон и таму живее.Преку лето доаѓаат овде и детево трча пред зграда со другарчиња и оваа рошавава се расцрекала Дејвид,Дејвид кам хир,а детево што е најтужно знаеше македонски.:facepalm:
па шо има врска ако се во македонија и мора на македонски да го викне ако разбира ? цел живот така му зборува и сеа вас оти ви текнало ако се во македонија мора на македонски да му се обрате ?

сепак е и навика
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
па шо има врска ако се во македонија и мора на македонски да го викне ако разбира ? цел живот така му зборува и сеа вас оти ви текнало ако се во македонија мора на македонски да му се обрате ?

сепак е и навика
кизне како да речиш...шо и да ви речам во темава че згрешам ...поздраф ...ве сакам многу...кис4е...пис
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
па шо има врска ако се во македонија и мора на македонски да го викне ако разбира ? цел живот така му зборува и сеа вас оти ви текнало ако се во македонија мора на македонски да му се обрате ?

сепак е и навика
:facepalm:
 
A

Antigona

Гостин
Да не отварам нова тема, тука го постирам видеово :)

 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ако го најт некој оригиналното видео „Манџа со утре“ добиват пиво и поштовање до крај на живот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.125
Поени од реакции
2.759
Македонците ин Канада се најголемите Патриоти, којшто се борат за зачувување на традицијата.

Од Православни преминале во Католици/Протестанти, уште во 70-тите години децата ги крштаваат со имиња - Жан, Жак, Жил, Пјер, Жист, Франсоа, Мишел, Алан, Ален...

Збор Македонски не знаат Поготово генерациите родени во периодот од 1978 - 1993 година... Ама и нашата земја на карта не знаат каде се наоѓа...

И не знаат дека нашата земја се наоѓа во континентот Европа...

Најчестата фраза на нашите од Канада им е „Мене срце ме боли за Македонија“... Ама ако те боли толку срце за Македонија од Ванкувер, Отава, или Торонто дојди си во Охрид, Струга, Битола, Прилеп...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom