Македонци во Белгија

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Albancite rokaat na zapad se drzat pomagaat site nie obratno se
тоа со АЛбанците е нешто не видена работа.
Не може да се замисли.

Абе СИТЕ сите сите, до еден, ке се вработи - газда еден добар да ти препорачам, оп работа за друг албанец. Во една фирма ќе се испобутаа еден куп.
Стан, не само пријатели, познаници, познава некој друг Албанец, или пријател на пријател на братучедот, ајде додји во стан на запад, спи на тросед, и барај работа месец два колку треба, гратис.
Исто и пари зајмат, кога ќе имаш ќе вратиш.
И со женските исто. Некоја Албанка, ке влезе во друштво западно, и одма на западните другарки, ајде да ви местам дечко (албанец).
И самите Албанци, ке излезат, она wing man, втор човек пријател што е многу битен да ја намести работата за бркање женски. И шуто и сакато буквално се ќе згрижат и помогнат.
Ова не еден два примери, СИТЕ до еден, милион пати имам видено пред мене.


Јас имам пробувано слично да правам. Секој пат нож у грб од нашиве. Редовно. Ќе те искористи кога има потреба, никаде го нема кога ти имаш потреба. И тоа ај и може да се свати.. Ама ИСТИОТ не само што нема да ти помогне туку гледа да те ЗАЕБЕ! Тој истиот ти се сити во маката! ... е тоа не можам да го разберам. За женски па да не збориме, очите ќе си ги извадат, какво бркање женски нема шанси.
 
Последно уредено:

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
тоа со АЛбанците е нешто не видена работа.
Не може да се замисли.

Абе СИТЕ сите сите, до еден, ке се вработи - газда еден добар да ти препорачам, оп работа за друг албанец. Во една фирма ќе се испобутаа еден куп.
Стан, не само пријатели, познаници, познава некој друг Албанец, или пријател на пријател на братучедот, ајде додји во стан на запад, спи на тросед, и барај работа месец два колку треба, гратис.
Исто и пари зајмат, кога ќе имаш ќе вратиш.
И со женските исто. Некоја Албанка, ке влезе во друштво западно, и одма на западните другарки, ајде да ви местам дечко (албанец).
И самите Албанци, ке излезат, она wing man, втор човек пријател што е многу битен да ја намести работата за бркање женски. И шуто и сакато буквално се ќе згрижат и помогнат.
Ова не еден два примери, СИТЕ до еден, милион пати имам видено пред мене.


Јас имам пробувано слично да правам. Секој пат нож у грб од нашиве. Редовно. Ќе те искористи кога има потреба, никаде го нема кога ти имаш потреба. И тоа ај и може да се свати.. Ама ИСТИОТ не само што нема да ти помогне туку гледа да те ЗАЕБЕ! Тој истиот ти се сити во маката! ... е тоа не можам да го разберам. За женски па да не збориме, очите ќе си ги извадат, какво бркање женски нема шанси.
Pa toa zboram znaci maka mu e ako malku si pouspesen od nego neverovatni sme nie za zal
za pomos ima iskjucoci da ali vo globala najgolemi dusmani sme si samite na sebe[DOUBLEPOST=1506594197][/DOUBLEPOST]
ти можеш за тебе да кажеш и за твојата фамилија каков си или какви се, не можеш да кажеш за мене и другите.
Од каде ти знаеш како е, јас сум во странство роден, во странство живеам и ти сега ќе ми кажеш како фунционира дијаспората ? Гледам јас секојдневно наши што идат, и сите се пречекани и работа добиваат од пакистанци, индијци и други срања. Каде бе со тој ум ?
Rekov ima iskjucoci inace i jas ziveev vo strantvo sam otidov bez familija poznavam mnogu ludje vo mnogu drzavi ali moeto iskustvo e toa vajda ti drugacie se ponasas sprema nasite si pomognal na mnogu da dojdat si gi smestil si gi nasol rabota opravil vo zivotot tamu...[DOUBLEPOST=1506594288][/DOUBLEPOST]
не почнав јас, почна тој другиот што највероватно не е ни излезен од дома
Ako mislis za mene pa da sum izglegol od Makedonija 2-3 pati :D :D :D
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.467
Поени од реакции
6.352
Pa toa zboram znaci maka mu e ako malku si pouspesen od nego neverovatni sme nie za zal
za pomos ima iskjucoci da ali vo globala najgolemi dusmani sme si samite na sebe[DOUBLEPOST=1506594197][/DOUBLEPOST]
Rekov ima iskjucoci inace i jas ziveev vo strantvo sam otidov bez familija poznavam mnogu ludje vo mnogu drzavi ali moeto iskustvo e toa vajda ti drugacie se ponasas sprema nasite si pomognal na mnogu da dojdat si gi smestil si gi nasol rabota opravil vo zivotot tamu...
верувам дека ти зборуваш од твое искуство,и не дека не ти верувам, ама јас знам дека огромен процент (со мал исклучок) од нашите што доаагат ако не повеќе барем првите работи ги земале преку наши луѓе, има луѓе не ни побарале работа преку регуларен пат, цел живот се шлепаат преку наши луѓе, и трагедијата да е поголема и од некој од нив можеш да го слушнеш истиот муабет што го спомна а не знае ни јазик ниту пак познава некој немакедонци.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
верувам дека ти зборуваш од твое искуство,и не дека не ти верувам, ама јас знам дека огромен процент (со мал исклучок) од нашите што доаагат ако не повеќе барем првите работи ги земале преку наши луѓе, има луѓе не ни побарале работа преку регуларен пат, цел живот се шлепаат преку наши луѓе, и трагедијата да е поголема и од некој од нив можеш да го слушнеш истиот муабет што го спомна а не знае ни јазик ниту пак познава некој немакедонци.
Da sekako bez jazik i znanje kaj nasi ides na pocetok ali nasite kako te iskoristuvaat strasno e, ima i iskjucoci ali i tie sto idat isto gi iskoristuvaat domakinite na mnogu nacini vo globala spored mene loso e da se druzis so nasi kako i da e:D
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
226
Поени од реакции
358
Знае некој како иде процедурава за добивање пермит за работа? Имам понуда од белгија и им пишав на конзуливе и на тој нивниот центар за имиграција ама никаде ги нема да вратат најверојатно празнуваат.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
583
Поени од реакции
593
Deneska e raboten den u Belgija.najdobro kje bide da se javish direkno na telefon kaj niv i da si prashash,zborat angliski komunikacijata ne e problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom