Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.769
Ne mi beshe poentata da prestane ffm so livestream. Poentata mi e da deka ne e losho da go prenesuva sportklub prvata liga. Navijacita treba vo stadion da odat, a ne da placat zas nema livestream. Shkendija koga nemall liveatream, 5000+ imashe na stadion vo najdosadtiot mec
Јас немам ништо против нека има пренос на Арена или Спорт клуб ама не по цена да не функционира повеќе ФФМ ТВ.
А Шкендија нема навивачи само во Тетово туку и во Куманово,Охрид,Дебар,Велес и секаде каде што живеат Албанци а не се од Тетово.
Тие не можат да си дозволат секој викенд да одат до Тетово.
Каде ќе ја гледаат тие утакмицата ако ФФМ прекине да ги пренесува во живо.
Истото важи и за навивачите на Вардар.Не може секој од Штип,Крива Паланка,Кичево,Гостивар да си дозволи да оди секој викенд до Скопје но сака да го гледа Вардар.

Затоа не знам како ќе испадне цела сето ова ама искрено не би сакал да ги снема стримовите.Оној кој сакал да гледа македонски фудбал си гледаше досега на стрим така да според мене не би сакал да се смени тоа.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Јас немам ништо против нека има пренос на Арена или Спорт клуб ама не по цена да не функционира повеќе ФФМ ТВ.
А Шкендија нема навивачи само во Тетово туку и во Куманово,Охрид,Дебар,Велес и секаде каде што живеат Албанци а не се од Тетово.
Тие не можат да си дозволат секој викенд да одат до Тетово.
Каде ќе ја гледаат тие утакмицата ако ФФМ прекине да ги пренесува во живо.
Истото важи и за навивачите на Вардар.Не може секој од Штип,Крива Паланка,Кичево,Гостивар да си дозволи да оди секој викенд до Скопје но сака да го гледа Вардар.

Затоа не знам како ќе испадне цела сето ова ама искрено не би сакал да ги снема стримовите.Оној кој сакал да гледа македонски фудбал си гледаше досега на стрим така да според мене не би сакал да се смени тоа.
toa i jas go tvrdam postojano. toj koj navistina se interesira za makedonskiot fudbal vo denesno vreme i ne moze da odi na stadion ke go pusti strimot na sajtot na FFM ili ke otvori natprevar od arhivata. demek pola drzava ke gleda fudbal deka na TV ke pustat prenos. i ponatamu ke gledaat toa sto im e interesno. zaradi toa kazav deka najpametno e FFM da sorabotuva so nekoja TV stanica, da prodolzat so prenosite na sajtot i dodatno da ima prenos i na TV (toj natprevar neka bide togas so podobri i povise kameri).
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Ama koga veke so godini prenesuvaat crnogorsko i bosansko togas ne gledam problem za nas i naseto prvenstvo.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Ama koga veke so godini prenesuvaat crnogorsko i bosansko togas ne gledam problem za nas i naseto prvenstvo.
abe neka prenesuvaat, samo da ostanat i prenosite na FFMT TV bidejki toa e predobra usluga. neka davaat prenosi na sportklub ili arena, ama natprevarite koi ne gi davaat tamu neka gi davaat n FFM TV. mislam deka za toa site se soglasuvame.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
ама чекајте малку, ФФМ сè уште нема излезено со конкретен план. никогаш не рекоа дека ФФМ ТВ се укинува. рекоа само дека понудата од Спортклуб и Арена е два натпревара по коло и по мислам по еден од купот. воопшто не се спомна ФФМ ТВ. нека излезат прво официјално да кажат што како ќе биде, вака на празно џабе дискутираме.

јас мислам дека и тие се свесни дека ФФМ ТВ треба да продолжи, со тоа што нема да ги дава во живо тие натпревари кои ќе одат на Спортклуб/Арена.

btw, ФФМ ТВ ја гледаат и од странство, Австралија, Америка, Канада, Германија, Шведска, Швајцарија, Италија... каде што нема ни Спортклуб ни Арена. не верувам дека ФФМ сака да ја изгуби публиката од дијаспората.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
FFM kako Federacija, i Makendonskive klubovi poveke im odgovara da gi prodadat TV pravite. Barem ke dobiat nekoja para, i plus kazav predhodno, polesno e za transfer na igraci koga ke te gleda cell Ballkan, ne smeeme da gleame samo toa shto nas no odgovara.

Za livestream sekoj klub moze za svoite igri da organizira.

A ako ne mozat, navivacite neka cekat utakmica so Shkendija pa da gleat livestream :P
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Кога нашиве екипи продаваат игрчаи во странство имаат клаузузили за да добијат процент од следен трансфер?

Еве пример Елмас сега ако направи трансфер..ќе добие некој денар Работнички?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Кога нашиве екипи продаваат игрчаи во странство имаат клаузузили за да добијат процент од следен трансфер?

Еве пример Елмас сега ако направи трансфер..ќе добие некој денар Работнички?
Да да, Работнички во секој случај ќе добие некој процент од трансферот мислам, тоа по УЕФА правила си е регулирано кај млади играчи кога прават трансфер (во случајот од Работнички кон Фенербахче) дека при следниот трансфер дел од сумата ќе оди за неговиот прв клуб. Бар така знам дека се правилата.
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
821
Поени од реакции
410
Добива Работнички само тренинг компензација по правилата на УЕФА ако нема друга клаузула во договорот а тоа е од 180-250К еур.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.769
Абе овие помислиле дека Илчо од ФФМ го унапредиле во УЕФА па мислат дека ќе се понашаат како тука што прават а да поминат без казна.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Ова е веќе супер. 2 натпревари одат на ТВ, а другите 3 ги имаш на стрим. Конечно, едно големо браво за ФФМ!
Uste da imaat barem pet natprevari vo vtora liga ke bidi top a ne kako lani se edni isti ekipi gi davaa

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom