Македонско фудбалско првенство 2013/14

Кој ќе биде шампион?


  • Вкупно гласачи
    206
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.099
Поени од реакции
2.228
Гледам Тетекс прави тим добро е а Турново го напуштил Седлоски и плус 5 играчи така да паѓаат и тие.
 
F

FARANG

Гостин
Пелистер и Турново тешко дека ќе опстанат. Преј оф ќе игра според мене еден од Силекс и Металург. Се си мислам дека металург драстично ќе го намали буџетот по испаѓање од европа. Со повторно добро организирани Вардар и Работнички ќе имаат голем проблем да ги задаржат и младите таленти што годиниве ги крадеа од другите скопски екипи.
 
Д

Дуле Пацов

Гостин
Пелистер и Силекс испаѓаат 100 % а останатите 2 екипи во плеј-аут според мене , мислам дека ќе бидат Турново и Ренова.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Турново и Силекс испаѓаат какво испаѓање Пелистер у 5 до 12 ќе направат екипа ќе дојде некој спонзор секогаш се ваделе битолчаниве остајте што кукаат :D.
Кај нас на полусезона да направиш екипа од опстанок за Европа можеш да се бориш...Шкендија лани како направи?!
 
Д

Дуле Пацов

Гостин
Турново и Силекс испаѓаат какво испаѓање Пелистер у 5 до 12 ќе направат екипа ќе дојде некој спонзор секогаш се ваделе битолчаниве остајте што кукаат :D.
Кај нас на полусезона да направиш екипа од опстанок за Европа можеш да се бориш...Шкендија лани како направи?!
Направи Шкендија , да , но со буџет од над 2 милиони евра... Пелистер со буџет од 160 К можи да се слика само.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.008
Поени од реакции
7.070
Струмица,Прилеп а од сега и Пробиштип имат стадиони а немат никакви клубови тоа ти е.Само у Македонија клубови играт без стадиони.А за Турново не ми се верува да отпаѓа не е луд сигурно ќе се бори 5-6 место.
 
Ф

Флеш

Гостин
Извинете :) ,но мислев да го споделам мислењето на овој момак од Екипа ,одличен коментар,ме натера да размислувам поинаку ,со оглед каква е ситуацијата во клубовите , стадионите се во навистина лоша состојба ,буквално во многу лоша состојба .... како што веќе е започнато да се прават иницијативи за средување на стадионите во Македонија, наместо да бараме стадиони како во Бразил, да започнеме полека барем,од мини стадиони,еве од до 4/5 илјади капацитет најмногу па полека да се почнеме развиваме на повисоко ниво,значи немаме ни менталитет на управување на клубови,ни одржување на терените , камоли цел стадион, ќе си замине утре градоначалникот,ќе дојде друг,и ќе го остави во заборав зш има фокус на други за него поважни работи,подобро од почеток,немаме многу јаки финансиски клубови,а ни публика,може да стретнеме одвај до 2 илјади и тоа во градовите надвор ,а не во Скопје (y)(y)


http://ekipa.mk/dosta-e-od-fudbalski-ruini-sakame-stadioni/


Spire D

Толку многу е пропадната инфраструктурата што нема шанси да се реши во брзо време. Затоа мислам дека најдобро е да не се залетуваме по стадиони и фудбалски храмови туку да почнеме со обични игралишта кои ќе имаат тепих рамен тревнат терен и барем со монтажни трибини за 1000 гледачи. Игралиштето што е направено до Куќата на фудбалот на ФФМ треба да се преслика во секој град каде што има фудбалски клуб. Тоа е идеално игралиште за сегашното ниво на сите наши фудбалски лиги.

Колку за споредба, во Хрватска секое игралиште има рефлектори и може да се играат ноќни натпревари. За распоредот што го има нашето првенство (почнува на 3 август) тоа би било идеално.
Во Хрватска рефлекторите не се ставени „преку ноќ“. Тоа е процес на повеќегодишно инвестирање.
За жал, наместо за добар тревнат терен и рефлектори, кај нас се размислува за мегаломански проекти, за стадиони кои ќе зјаат празни и ќе чинат како за 10 обични но функционални.
Можеби „инвеститорите“ сакаат големи трибини за да може просторот под нив да си го искористат за магацини, хотели, продавници ...
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Струмица,Прилеп а од сега и Пробиштип имат стадиони а немат никакви клубови тоа ти е.Само у Македонија клубови играт без стадиони.А за Турново не ми се верува да отпаѓа не е луд сигурно ќе се бори 5-6 место.
Истото е сега и во Велес, има стадион кога испаднаа од втора лига Борец. Без финансии е џабе, добро почнаа но без пари нема шанса да опстанеш.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
^Ме интересира кој ги даде средствата за стадионот ? Општина Велес или владата?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
^Ме интересира кој ги даде средствата за стадионот ? Општина Велес или владата?
Донација од УЕФА е травата, трибини околу ќе средува општината. +атлетската стаза
 
C

Creating.

Гостин
Истото е сега и во Велес, има стадион кога испаднаа од втора лига Борец. Без финансии е џабе, добро почнаа но без пари нема шанса да опстанеш.
Колку би бил добар стадионов доколку ги средат трибините и просториите. Тогаш со сигурност би се играло и европски натпревари во Велес.
Јас лично обожавам вакви стадиони. Вака на прв поглед ми наликува на стадионот на ФК Земун. И тие како и во Велес немаат една трибина позади гол.

Сепак, ќе кажам доколку сакаат тоа да го овозможат ќе го направат. Мислам дека е редно полека полека да се средуваат некои работи.
Има ли некој информација колкав е капацитетот на стадионот во Велес?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Колку би бил добар стадионов доколку ги средат трибините и просториите. Тогаш со сигурност би се играло и европски натпревари во Велес.
Јас лично обожавам вакви стадиони. Вака на прв поглед ми наликува на стадионот на ФК Земун. И тие како и во Велес немаат една трибина позади гол.

Сепак, ќе кажам доколку сакаат тоа да го овозможат ќе го направат. Мислам дека е редно полека полека да се средуваат некои работи.
Има ли некој информација колкав е капацитетот на стадионот во Велес?
во нацртот ги имаа сите трибини да ги направат околу и атлетската, нешто почнаа со трибините..како што рекоа ќе играат млади репрезентации или сениори некој пријателски ако се среди се..има хотел во близина и така ќе ги исполнува сите услови.
За капацитет кога ќе ги направат сите тогаш ќе се знае, пред две години Борец кога влегуваше втора лига имаше на секој натпревар по 1-2к на стадион поготово на тие поинтересните со Кожув имаше може и више.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Секаде средва општината само нашата со глумецот бара донации од тие шо сакат стадион :facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom