Македонско знаме

Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Ја отварам оваа тема со надеж дека некој постар и поискусен од мене ќе ми објасни за 1995 година(ако не се лажам)под кои околности го променивме знамето?Дали потпишавме официјална спогодба за промената и дали доколку сакаме можеме пак да си го вратиме старото знаме.Па ако можеме за инат на грците да го вратиме сонцето на Виргина.А не цел живот ние да бидеме тие што попуштаме.


+

=


:cuc: 100ти пост во име на Македонија :cuc:
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Многу ми се свиѓа последнава слика.......
ЗАКОН Е!!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Не е тоа „сонцето од Вергина“, тоа е МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ! И не се наоѓа само во Кутлеш, го има насекаде на територија на Македонија.
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Токму така, сонцето од Кутлеш (со 16, 12 и 8 зраци) го има на многу места во Македонија. Го имало во Света Богородица во Скопје на иконостасот и подот, пред да ја запалат бугарите во 1943 година. Го има на македонските носии и накитот, на капите на мијачките носии, го има во Заум во Охрид. ТОА Е ВЕКОВЕН МАКЕДОНСКИ (ЕТНИЧКИ, НАЦИОНАЛЕН, САМО НА МАКЕДОНЦИТЕ) СИМБОЛ, КОЈ ЌЕ ОСТАНЕ ЗАСЕКОГАШ МАКЕДОНСКИ БЕЗ РАЗЛИКА НА РЕЗОЛУЦИИТЕ И СПОГОДБИТЕ СО грците.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Mislam deka toa nase zname Grcite go imaat zavedeno kako nivna avtorska sopstvenost ili kako drugacie se vika vo Pariz, vo tanu nekoja institucija za avtorska ili kulturna sopstvenost.
I toa sonceto e plavo na bela osnova.
Sega prasanjeto e dali nie mozeme istoto toa zname nekako da go povratime i kako, ako nekoj znae go molam neka objasni
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Mislam deka toa nase zname Grcite go imaat zavedeno kako nivna avtorska sopstvenost ili kako drugacie se vika vo Pariz, vo tanu nekoja institucija za avtorska ili kulturna sopstvenost.
I toa sonceto e plavo na bela osnova.
Sega prasanjeto e dali nie mozeme istoto toa zname nekako da go povratime i kako, ako nekoj znae go molam neka objasni
Да, точно е дека го заштитија на почетокот на деведесетите.

Но со свој камен поглава си удрија.

Имено, во тие документи стои дека „сонцето од Вергина“ може да се најде исклучиво само на грчка почва и никаде на друго место. Впрочем, тоа беше и главниот аргумент на грците.

Но тоа им пропадна во вода...длабоко и тоа :wink:

Македонското сонце се сретнува насекаде на територијата на Република Македонија.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
значи има разлика помегу сонцето на Виргина и Македонското сонце...не сум знаел.Инаку не ми објаснивте доколку знаете,како ние го променивме знамето и дали можеме да го вратиме???
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
значи има разлика помегу сонцето на Виргина и Македонското сонце...не сум знаел.Инаку не ми објаснивте доколку знаете,како ние го променивме знамето и дали можеме да го вратиме???
od kutlesh sonceto e simbolot na kralskata familija so cvetot vo sredinata i diskot..so polnoto sonce vo sredina e opshto upotrebuvanoto. sega ima ushte nekoi drugi znachenja na 16te 12te i 8te kraci. Kolku sho imam slushnato so osumte zraci e naj rasprostranetoto, zatoa i deneshnovo na RM ima osum zraci.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Ја отварам оваа тема со надеж дека некој постар и поискусен од мене ќе ми објасни за 1995 година(ако не се лажам)под кои околности го променивме знамето?Дали потпишавме официјална спогодба за промената и дали доколку сакаме можеме пак да си го вратиме старото знаме.Па ако можеме за инат на грците да го вратиме сонцето на Виргина.А не цел живот ние да бидеме тие што попуштаме.


+

=


:cuc: 100ти пост во име на Македонија :cuc:
Dj_Madness,
Најосновно е да се знае дека постои правило, факт, и тоа не само во меѓучовечките односи туку и во меѓународните односи на државите. Тоа правило гласи:
Ако не можеш нешто твое што е вредно да го зачуваш тогаш ќе го изгубиш!!!

Ние како народ, во тоа време тукушто ги отфрливме сите пранги и се ослободивме од се` што се обидело да не` покори. Значи станавме независни и слободни како народ и како, конечно држава.
Проблемите веднаш се појавија. Посебено за истакнување беше сквернавењето на нашите симболи знамето и грбот. ВМРО-ДПМНЕ ги користеше како свои симболи на партијата со која си ја означуваше патриотската припадност за разлика од космополитската (про ЈУ) политика на СКМ ПДП, сега познат како СДСМ.
Успехот ВМРО-ДПМНЕ кој го постигна со користење на нашите симболи пречеше во плановите на СДСМ. Со силна пропагандна активност СДСМ успеа да наметне мислење во општеството дека националните симболи се всушност само симболи на „бугарофилите во Македонија“, односно ВМРО-ДПМНЕ.
Немојте да заборавете дека тогаш сеуште се мислеше дека ние како народ не сме биле способни да имаме своја држава.:uvo: Сепак, една олеснителна околност е тоа што генерации македонци поминале низ тешка соц. реалистичка и антимакедонска индоктринација која сеуште ја нарекуваме образование и затоа беше како што беше.

Како и да е, двете силни „политички“ групации во Македонија наместо својата политика да ја водат според своите идеологии тие се свртеа кон тоа што го знаат, колективистичкото. Значи пост соц. реалистичко однесување. Ја засноваа својата „политика“ врз омраза едните спроти другите во жестока и немилосрдна борба кој да завладее со буџетот и да ни го води животот. Ваквото водење на „политиката“ во Македонија создаде услови за да се појават сите негативности кои веќе ги знаеме и тие кои не ги знаеме.
Како и да е, се ослабевме бидејки:
- наместо да се сфатевме како нација со свои интереси се претворивме во комуњари и бугарофили.
- наместо да ја надградувавме нашата економија, валканите пари од грабежот наречен приватизација беа поинтересни.
- наместо да се научиме да живееме како слободни луѓе во демократско општество, преку пропаганда, но и нашата инертност избравме да продолжиме да живееме како овци ама овој пат во различни трла.
- и други работи кои не не` красат како припадници на една нација.

Следствено на напишаново, меѓудругото, преку нашата внатрешна неслога надвор бевме сфатени како несериозни, како мали деца. За многумина, но не доволно, беше несфатливо како ни се смени знамето и како тоа да не се грижиме за своите во окупираните делови на Македонија ама нашата несериознотст и институционална необразованост си го направи своето. Покрај тоа што се побунивме и баравме подршка од останатите во општеството сепак не ја добивме бидејки новата општествена манипулација и резултатот од минатата си го направи своето. Луѓето тогаш, многумина и денес, едноставно не сакаа да застанат во одбрана на... Замислете на некакви партиски симболи на ВМРО-ДПМНЕ. Подобро им било да влезата безимени во ОН отколку да застанат во одбрана на своето.:uvo: Дури и многу членови на ВМРО-ДПМНЕ беа со исто мислење. Треба да се напомене дека и денес од одреден, голем, процент на нашето население се смета дека нашето знаме, сонцето, е всушност партиски знак, а не симбол на една нација. :uvo:

Како народ, сеуште сме, во генерална смисла, само производи на минати пропагандни дејства. Добро е тоа што во поново време процентот на самосвесни индивидуи постојано е во пораст.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
значи има разлика помегу сонцето на Виргина и Македонското сонце...не сум знаел.Инаку не ми објаснивте доколку знаете,како ние го променивме знамето и дали можеме да го вратиме???
Па треба да прашаш некој од господата од сдс како го изведоа тоа со знамето и со бјрм,тие се најкомпетентни за тоа прашање да ти дадат одговор.
Инаку јас од првиот момент бев против тоа и сигурен сум дека цела Македонија беше против промена на знамето,но “другарите“ си го сторија своето.
Само не ми е јасно како си легнавме на брашното после три дена се помина и се се заборави и си го прифативме новото знаме?
Сега сакаат и името,ама за тоа некој ако се осуди нешто да направи се треба да гори!
Да се разбудат ГЕМИЏИИТЕ.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А бе Калап, доста ги будиш гемиџиите. Биди ти гемиџија. или сакаш друг да гине за ти да уживаш? Ајде заедно да гинеме, како нови гемиџии. БиваТ?
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Па добро бе луѓе,толку ли бил народот заслепен тогаш што дозволил такво нешто??Или сега сме независни па едно знаме нема да значи којзнае шо??Стварно не разбирам...шо е работаа на грциве им текна демек-„Ај бе вие вашето Пепси е исто шо и нашата Кока Кола и морате да го смените“ и нашиве си го свиткале опашот и по кратка постапка колку да не се крене којзнае колкава џева,се продале??

Кажете ми само дали сум блиску...и никој не ми кажа дали ние денска доколку сакаме можеме да си го вратиме старото знаме или касно е?
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Jas ne znam zosto ekspertite po pravo go menuvaa znameto... so samata razlika vo bojata Sonceto od Kutles bese distikttivno od "Grckoto Vergina".
Sporedete gi znaminjata na Sweden i Finland? RAZLIKA IMA SAMO VO BOITE NA ZNAMETO! Zosto naseto Crveno-Zolto, bi bilo identicno so Grckoto Zolto-Sino (mislam bese) ??? Ocigledno neznaenje na Politickite i Pravnite eksperti povtorno....

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Jas ne znam zosto ekspertite po pravo go menuvaa znameto... so samata razlika vo bojata Sonceto od Kutles bese distikttivno od "Grckoto Vergina".
Sporedete gi znaminjata na Sweden i Finland? RAZLIKA IMA SAMO VO BOITE NA ZNAMETO! Zosto naseto Crveno-Zolto, bi bilo identicno so Grckoto Zolto-Sino (mislam bese) ??? Ocigledno neznaenje na Politickite i Pravnite eksperti povtorno....


Па види... сите ТРОБОЈКИ на сите земји во принцип се ИСТИ меѓутоа со РАЗЛИЧНИ бои :helou:


Мислам дека проблемот е од друга природа, тие сонцето МАКЕДОНСКО го имаат заштитено како Грчки симбол, во тоа е проблемот.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
A jas mislev deka univerzalni istoriski i verski simboli ne moze da se zastituvaat od "privatni" sopstvenici(vo slucajov Grcija)..
Sto e so orelot na Srbija i Albanija i USA?
Sto e so Krstot koj kako drzaven simbol go imaat mnogu drzavi niz svetot?
Sto e so polumesecinata(isto taka se koristi od mnogu drzavi)?
Lavot?
Zvezdata??
P.S Sonceto i so eden Krak pomalku da e, ke go pravi razlicen od toa "zastitenoto" Grcko sonce
 

Kajgana Shop

На врв Bottom