Македонското знаме пак запалено

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Немој те молам да го спомнуваш терминотѕ антички македонци, кога ќе го прочитам, ми се лоши.
И каде јас тоа генерализирав дека сите албанци се примитивни неандерталци?
Одредени албански политички структури се. Тоа е факт.
И немој да ми продаваш муда за бубрези како тоа ние треба да го следиме европското Косово, дури и нашиве криминалци на власт имаат уште мноогу леб да јадат за да ги стигнат во криминал и ширење пропаганди своите колеги од Косово.
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 19:44 ---

Македонија историски постоела во тие граници. Плус, агенда ‘Голема Македонија‘ не постои официјално никаде.
Од друга страна, агендата ‘Голема Албанија‘ историски никогаш не постоела, а како агенда и пропаганда постои и е доста раширена.
Ја сфаќаш разликата?
zboruvame za grafiti, makedonska verzija (golema makedonija) i albanska, ne za agendi, toa e drug muabet
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
a ti obidi se da razbiras deka ne ne e isto da si 1% so 25%.
Е па и 66% и 25% не се исто. И никогаш нема да бидат.
За шпонов не треба многу имагинација. Има на youtube пример како се прави тоа при акцијата "Планинска бура".
gostin? ma nemoj bre. a okupator decko? gosti se tie sto dosle od karpati
Е де. Сите европјани дошле откај Карпати, па што?
Со еден исклучок: Албанците се дојдени преку Либија.
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Да се делиме хахаха ,зошто бе да се делиме .
Ако не ви се свиѓа одете во Албанија или во Косово каде што е поинтересно .Не може да се делиме кога оваа е Македонија .Ако е половина Канада е со Французи и што треба да да се делат ли ?
Нема чисто етничка држава во Европа !!!!!!!
Живеј Европски не живеј го животот како некој планинец .
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 20:08 ---

Точно така ,сите во Македонија сме Македонци .
ne be, tuka sme ziveele so vekovi, kaj sto ziveam tuka e moe, koga drzavata ke bide evropska togas ke zboruvame dali ke prostime za zlocinite od minatoto i ke deluvame i nie evropjanski
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 20:19 ---
Е па и 66% и 25% не се исто. И никогаш нема да бидат.
За шпонов не треба многу имагинација. Има на youtube пример како се прави тоа при акцијата "Планинска бура".

Е де. Сите европјани дошле откај Карпати, па што?
Со еден исклучок: Албанците се дојдени преку Либија.
fantazija, sto li ti pravil
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
ne be, tuka sme ziveele so vekovi, kaj sto ziveam tuka e moe, koga drzavata ke bide evropska togas ke zboruvame dali ke prostime za zlocinite od minatoto i ke deluvame i nie evropjanski

fantazija, sto li ti pravil
Значи толку ти е IQ-то а? До тука можеш да сватиш?
Кога ќе влеземе во Европа тогаш ќе си простуваме?
:facepalm:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
.
Ако за палење на државното знаме на Македонија се казнува човек со 100.000 евра , за палење на албанското знаме треба да има казна од 10 милиони евра , обиди се причините сам да ги најдеш.
за палење на албанското, би вовел казна од 1-едно евро..причината ја знаеш сам..
 
?

..........

Гостин
Ajde мирни!
Факт е дека провокации има и од двете страни ни едните ни другите провокатори се помалку виновни, неможе некој од некое село таму струшко да запали дрѓавно знаме и да помине неказнето, но исто така неможе на трибини да се слушат пароли за смрт на Албанци, гасни комори и сл, а на тоа албанците да не реагират...
Седам со пријател албанец кај мене дома, и гледаме утакмица, на трибини се слушат пароли за смрт на Албанците...мислам навистина е надвор од секакво оправдување таквиот чин, исто ми се има случено и со палењето на македонското знаме пред некој месец, седев во сарај кај братучетка на пријателов албанец и ете ти на вести националицти албанци запалиле македонско знаме....колку глупаво се чуствуваваа лугето околу мене сите беа албанци, иако не прокоментиравме ништо се осеќаше дека им е многу непријатно......
затоа дај прекинете со препукувања и докажувања кој е крив, криви се сите оние кои шират мегуетничка нетрпеливост, и тоа треба сите нормални да го осудат, но наместо тоа вие на темава го префрлувате препукувањето......
Што се однесува на политичарите, во салата во Белград вчера беше председателот на државава , тој треба да им се извини во име на сите присутни за антиалбанските скандирања јавно, да се огради и да повика на смирување на страстите и да го осуди таквиот чин......исто треба да го направат и албанските политичари...но тоа ти е кај нас, затоа од нив не ни очекувам такви работи....но сепак барем овде на форумиве и во секојдневието може барем малку да се обидеме да се намалат овие провокации......
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Ниско интелигентни работи ова со знамињава и скандирањаца, ама шта чеш пак државава е крива, ќе правиме мулти-култи глупости, тоа ти е самоубиство, поделба на народот, секој по свое да си тера.Се знае држава Македонија, јазик Македонски, националност Македонска.На овие простори само така се успева, со сила не бидува друго.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
ne be, tuka sme ziveele so vekovi, kaj sto ziveam tuka e moe, koga drzavata ke bide evropska togas ke zboruvame dali ke prostime za zlocinite od minatoto i ke deluvame i nie evropjanski
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 20:19 ---

fantazija, sto li ti pravil
Е што фантазија единствениот народ што нема античко минато сте вие! Ниеден народ не е чист неможе да се каже во потполност бидејќи балканот е мало место со многу народи мешања имало колку ти душа сака ама неможеш да се повикуваш на некој илири кога точно се знае дека илири се од пула цела далмација (хрватска) па се до црна гора каде ти бараш илири? со знамињата ако имаш нешто да кажеш вие и србите сте тие со таа мода палење знамиња не дојдовме ние во 98' 99' година па да му палиме на некој знамиња нас орли,чавки и мечки не не занимаат и не палиме се додека некој не стапне на нашето. И неможам да сватам ејј да дојдам во туѓа држава да ме згрижи од немирот и војните да кренам против нејзе оружје или треба да сум нечовек (неандарталец) или вонземјанин друго нема. Живеј во Македонија никој не прави проблеми за тоа слави празници и бајрам и намаз и се ама ова плукање по држава скапо кошта ...
--- надополнето: 25 јануари 2012 во 00:46 ---
А 10.000 (па и повеќе) потикнувачи се слободни , заедно со 5 ракометари , кои исто така ширеа етничка омраза и нетрпеливост на меѓународНИ спортски натпревари , без воопшто да бидат провоцирани на тоа.

Кога се работи за албанец , одма се наоѓа сторителот , а и причината е многу убедлива.
Кога се работи за македонец , никој ништо не слушнал , и не можат да најдат никаков прекршок, што значи дека не можат да се осмелат да бидат праведни и барем усмено да го осудат настанот , тоа е многу лошо , и дава лоша порака за соживотот и иднината на оваа земја ... додека албанските медиуми велеа да се престане со навреда на албанците во ракометните натпревари , властите се правеа удрени , а сега кога стигна реакцијата ... аааа види , знамето ни го запалија , колку не боли.

Стружанецот наседнал на државното и дивјачките нецивилизирани провокации упатени на секој натпревар, и мислел дека со неговиот индивидуален потег ќе ги казни провокаторите , кои не ја добиваат заслужената казна од државните органи.

Грција земја која ја сатанизираме до крај , кога нивните војници пееја анти македонски песни на една воена парада , нивниот суд , осуди неколкумина од нив со казна затвор .... но Македонија како што реков ни опомена не дава кон навивачите и кон ракометарите пеачи на анти-албанските песни.

Со кое лице вие ја критикувате Грција , кога во овој поглед сте попримитивни од нив.

Додека србите ве провоцираа во Ниш , вие ниедна песна не испеавте против србите , но затоа не можете од памет да ги извадите албанците , кај и да одите.

Како одеше тоа , Нека разберат клетите шип‘ари , македонско име нема да загине.
Албанците ли се тие што сакаат македонското име да загине , или можеби Кога не можеш по магарето , удри по самарот.
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 15:56 ---


Ако за палење на државното знаме на Македонија се казнува човек со 100.000 евра , за палење на албанското знаме треба да има казна од 10 милиони евра , обиди се причините сам да ги најдеш.
Батка кажи ми кои играчи вршат етничка нетрпеливост ??? Тоа е само за да се направи кеифот на публиката јас имам на еден клип видено хасани од шкендија или некој друг незнам точно како пее против Македонците само за да ја задоволи трибината иако знам дека тоа и го мисли. Ама овие наши играчи стварно немаат ништо против никој и прв пат слушам дека имало нешто мора да си го згрешил каналот. ПРИМИТИВИЗАМ па вие ли ќе зборувате за примитивизам кога сеуште во планинските села населението живее со бомби и пушки дома ,а за разлика од Македонските планински села нормално сточари си ги гледаат овците а не со пушка под перница е кога ќе бидеме ние такви кога ќе палиме знамиња кога ќе напаѓаме случајни минувачи кога ќе бараме држава во друга држава е тогаш можеш комотно да не наречете не примитивци и нацисти викајте не нема криво да ми биде ;))
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ne sum nitu Albanec,nitu Makedonec, ama mislam deka rakometarite i navivacite vo Srbija zgresija, tie si igrat so Danska, so Polska itn, i namesto da se raduvaat so zborovi MAKEDONIJA,MAKEDONIJA, NIE SME SAMPIJONI ITN, a ovie obratno, umrete Albanci, umrete Albanci, itn, nekoi pesni sto imalo nacionalisticki itn, kako prvo, kakva vrska ima Albancite so rakometarskite natprevari na Makedonija? Stvarno e glupo, a od druga strana i toj Albanecot sto go zapalil znameto zgresil, vo nitu edna normalna zemja ne bi smeelo da se napravi toa,oti ili ke te zdrobat ili ke lezis vo zatvorot,i nikoj nema da te spasi..
A Vinata e i kaj niv i kaj niv, da nemase takvi nacionalisticki pesni vo Srbija, sto nema NIKAKVA vrska so sporotot togas mozebi nemase da se zapali makedonskoto zname, a vo edno i nemase da ima nacionalna omraza.
Luge, daj osvestetese, oti ako ima pak vojna NATO ke ve zdrobi i ednite i drugite.. Obicno taka e sekogas,koga se tepa dvajca, tretijot i ke gi iskoristi, i ima da gi zdrobi dvajcata, daj ne se provocirajte megu sebe, Makedonija da ne stane protektorat, pa posle da se ebet site gragani na ova zemja..
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ne sum nitu Albanec,nitu Makedonec, ama mislam deka rakometarite i navivacite vo Srbija zgresija, tie si igrat so Danska, so Polska itn, i namesto da se raduvaat so zborovi MAKEDONIJA,MAKEDONIJA, NIE SME SAMPIJONI ITN, a ovie obratno, umrete Albanci, umrete Albanci, itn, nekoi pesni sto imalo nacionalisticki itn, kako prvo, kakva vrska ima Albancite so rakometarskite natprevari na Makedonija? Stvarno e glupo, a od druga strana i toj Albanecot sto go zapalil znameto zgresil, vo nitu edna normalna zemja ne bi smeelo da se napravi toa,oti ili ke te zdrobat ili ke lezis vo zatvorot,i nikoj nema da te spasi..
A Vinata e i kaj niv i kaj niv, da nemase takvi nacionalisticki pesni vo Srbija, sto nema NIKAKVA vrska so sporotot togas mozebi nemase da se zapali makedonskoto zname, a vo edno i nemase da ima nacionalna omraza.
Luge, daj osvestetese, oti ako ima pak vojna NATO ke ve zdrobi i ednite i drugite.. Obicno taka e sekogas,koga se tepa dvajca, tretijot i ke gi iskoristi, i ima da gi zdrobi dvajcata, daj ne se provocirajte megu sebe, Makedonija da ne stane protektorat, pa posle da se ebet site gragani na ova zemja..
Јас се сваќам знам што значи некој да те навреди. Ама реално србите и они се првите на балканот што ја применија таа мода со палење знамиња и шовинистички пароли и извици. Македонците се последни на Балканот што може да се каже за нив дека се националисти ако си праведен можеш сам да го видиш тоа. А што викаш за тоа дека имало извици на европско првенство а нема врска со нив (па погледни секоја утакмица каде што игра апоел или паок се вадат анти турски и анти македонски пароли и песни што навистина нема врска во тоа а се играат натпревари помеѓу 2 грчки тима истото е и со србите звезда-партизан анти косовски анти хрватски песни а за нашиве да не зборувам тука живеат а плукаат против државата нели можеш истото ова да го споредиш како пкк што прави немири во турција)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.357
...а за нашиве да не зборувам тука живеат а плукаат против државата нели можеш истото ова да го споредиш како пкк што прави немири во турција)
Хаха, од кој си нашол доследност да бараш.
Веруем дека ќе ти каже: Турска и ПКК е сасвим нешто друго, немој да ги споредуваш со Албанците тука.

Турците се виде 2001 на која страна беа.
Нив никад ни на сон нема да им текне да си го применат тоа што на нас ни го сугерираа.
Едноставна е работата - секогаш биле и ќе бидат на страна на Албанците, заради религијата.
Тоа што кај нас има овци кои сакаат да веруваат во утопија, не менува ништо. 2001 се виде како стојат работите.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Јас се сваќам знам што значи некој да те навреди. Ама реално србите и они се првите на балканот што ја применија таа мода со палење знамиња и шовинистички пароли и извици. Македонците се последни на Балканот што може да се каже за нив дека се националисти ако си праведен можеш сам да го видиш тоа. А што викаш за тоа дека имало извици на европско првенство а нема врска со нив (па погледни секоја утакмица каде што игра апоел или паок се вадат анти турски и анти македонски пароли и песни што навистина нема врска во тоа а се играат натпревари помеѓу 2 грчки тима истото е и со србите звезда-партизан анти косовски анти хрватски песни а за нашиве да не зборувам тука живеат а плукаат против државата нели можеш истото ова да го споредиш како пкк што прави немири во турција)
Znam be brat i tie raboti sto gi kaza ne cini, i hrvatite i srbite itn ne se cveke za mirisanje,ama kaj nas vo Makedonija po osetlivo e od site ostanati,nie treba po pazlivi da sme bez razlika koj sto e, makedonec,albanec,turcin,srbin,rom,torbes,itn..
A za Turcija PKK sto pravi toa e druga rabota, koga igrat kurdskite fudbalski ekipi so turskite, nema politicki provokacii vo stadionot,ama nadvor od stadionot normalno deka ima,ama toa e drugo,Turcija e 72 milijoni i normalna pojava e da ima netolerancija megu lugeto ponekogas.
Mora da sfatat i Makedoncite i Albancite vo Makedonija, ili ke se opametite i ke sfatite deka nema beganje od sozivotot oti ovaj pat katastrofata e nezibezna i za ednite i za drugite. A Makedonija za da odi napred, i konecno site gragani na ova zemja za da se osekat dobro mora da sme tolerantni, bez razlika koj sto e makedonec,albanec,turcin itn..
--- надополнето: 25 јануари 2012 во 15:57 ---
Хаха, од кој си нашол доследност да бараш.
Веруем дека ќе ти каже: Турска и ПКК е сасвим нешто друго, немој да ги споредуваш со Албанците тука.

Турците се виде 2001 на која страна беа.
Нив никад ни на сон нема да им текне да си го применат тоа што на нас ни го сугерираа.
Едноставна е работата - секогаш биле и ќе бидат на страна на Албанците, заради религијата.
Тоа што кај нас има овци кои сакаат да веруваат во утопија, не менува ништо. 2001 се виде како стојат работите.
E zaradi vakvite kako tebe naskoro mozno e mnogu glavi da leta ovdeka..
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Е што фантазија единствениот народ што нема античко минато сте вие! Ниеден народ не е чист неможе да се каже во потполност бидејќи балканот е мало место со многу народи мешања имало колку ти душа сака ама неможеш да се повикуваш на некој илири кога точно се знае дека илири се од пула цела далмација (хрватска) па се до црна гора каде ти бараш илири? со знамињата ако имаш нешто да кажеш вие и србите сте тие со таа мода палење знамиња не дојдовме ние во 98' 99' година па да му палиме на некој знамиња нас орли,чавки и мечки не не занимаат и не палиме се додека некој не стапне на нашето. И неможам да сватам ејј да дојдам во туѓа држава да ме згрижи од немирот и војните да кренам против нејзе оружје или треба да сум нечовек (неандарталец) или вонземјанин друго нема. Живеј во Македонија никој не прави проблеми за тоа слави празници и бајрам и намаз и се ама ова плукање по држава скапо кошта ...
--- надополнето: 25 јануари 2012 во 00:46 ---

ma ajde odi na mleko, sloven od karpati ko jdo pred 3 vekovi jadel koreni ke mi zboruva mene za anticka istorija. kazi fala sto dojdovte tuka kaj nas i ve naucivme mnogu nesta, do sega ke bevte kanibali uste.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Друже можеби античките Македонците биле до карпатите да се прошетаат како што се прошетале до Индија па затоа до карпатите се зборува на сличен јазик како Македонскиот. Додека ние пред милиони години сме биле Македонци вие сте биле некое обично кавказко племе зошто навистина и од таму сте албанија како што знам од кавказот е правилно а и многу од вашите наликуваат на тие од планина искрено :) со палење и шовинизам кој се занимава ПРИМИТИВЕН човек "баш ви е местото во европа" да не ве социјализираше малце Македонската држава до сега ќе бевте само за на дрво
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom