Македонски текстови од ваши омилени песни

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.330
Поени од реакции
6.432
Брејк - Во Бестрага

Сите приказни исти се, тажни ко оваа
Само ти си ми во мислите кога е празна душава
Сите погледи исти се, тешки и опасни
Тие очи не се за тебе, само кој да им објасни
И само......
Помисли на тоа што се можеме...
Можеби е доцна, а може не
Дали крајот вака мириса?
Ние двајцата сме за...во бестрага...

Сите филмови исти се, долги и развлечени...
Сите стихови во песните веќе се негде кажани
И скоро сите краеви исти се, тивки и расплакни
Велат секој крај е почеток, но не сакам, фрази досадни

И само...
Помисли на тоа што све можеме...
Можеби е доцна , а може не
Дали крајот вака мириса?
Ние двајцата сме за...во бестрага...
Те молам...
Помисли на тоа што све можеме
Можеби е доцна а може не
Дали крајот вака мириса?
Ние двајцата сме за...во бестрага...​
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
@Let 3 и ти слушаш Металика ? Еве еден текст од нив.
Слабо тие се модерни за мене, текстот кој го постирав е појќе комедија (превоот е на охридски) јас сум стара школа, рок од 60-70сети и блуз од 20-50 сети
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.159
Диши Длабоко

Имам еден другар,
Еден од оние малкуте
Што не ми згрешил,
Дури и ме утешил
Се гледаме ретко,
Ама многу, многу квалитетно
И дискретно ќе ме распраша,
Како си, што си, кај се изгуби
Како си, што си, ма гледам добар си,
Како си, што си, си се изменил,
Како си, што си ... си се здебелил,
Да, да, да ... да ...
Си се здебелил ...
Да, да, да, ... да ..

Него го сакам дека има
една чудна, една малку
многу бујна филозофија,
А таа гласи: ако си скаран,
Баран, спречен, лечен,
Најди поле, поле широко,
Па земи воздух и диши длабоко,
Затвори очи, па диши длабоко,
Исклучи уши и диши длабоко,
Растерај мисли ...
Па диши длабоко ...
Да, да, да ... да ...
И диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..

И бргу свати дека тоа чудо делува и развеселува,
Некоја чудна сила право в срце ти се вселува,
Ова, стварно делува
Ајде другар најди едно наше поле широко,
Па диши длабоко,
И памти заб за заб, око за око ...
Диши длабоко,
Диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..

Пред некое време се стретнавме
во едно мало место депресивно,
Дури приспивно ...
Тој малку скаран, јас многу баран
Тој многу спречен, јас малку лечен,
Тој малку down, јас малку clown,
На него сличен ...
И изобличен ...
Да, да, да ...
Фино напиен,
Да, да, да ... да ...
И ненаспиен,
Да, да, да ... да ..
На мајка личен ...
Клаустрофобичен ...
Клаустрофобичен ..
Да, да, да ... да ...

Ме праша како успеваш да бидеш жив
Па дишам длабоко
Луѓе злобја кои ги врти нив, и дишат длабоко ..
Ајде другар најди едно наше поле широко,
Па диши длабоко,
И памти заб за заб, око за око ...
Диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..
Диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..
Диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..
Диши длабоко ...

Диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..
Диши длабоко ...
Да, да, да, ... да ..
Диши длабоко ...
да, да, да, ... да ..​
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.433
Druga zemja nemame (patriotska) - Narodna Makedonska

Druga zemja nemame da ja branime,
Zarem se sto pravevme da ostavime.

Ti si makedonijo se sto sakame,
Duri sveti sonceto ne te davame.

Gore glava zemjo vekovna,
Posle dozdot sonce izgreva,
Tugja raka grabliva
Nema sila da te sovlada.

Gore glava svekja zapali
Imas mnogu hrabri sinovi,
Neka bidat junaci,
Gospod patot kje go osvetli.

Sara neka raskaze sto e tisina,
Vardar neka donese bozja pravdina.

Svetot neka razbere sto vetuvame
Druga zemja nemame kje ja cuvame.

Gore glava zemjo vekovna,
Posle dozdot sonce izgreva,
Tugja raka grabliva
Nema sila da te sovlada.

Gore glava svekja zapali
Imas mnogu hrabri sinovi,
Neka bidat junaci,
Gospod patot kje go osvetli.


И ај ако може некој нека ми прати линк за песнава, ама од Youtube, ја неможам да ја најдам.
Ја барав 15тина минути... ама ја најдов ! :) :) :)

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.159
@FilipMKD007

Постави го уште еднаш текстот бидејќи не беше во ред текстот т.е лошо ти бил копиран...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
ako nekoj moze da mi pomogne edna pesna baram...znam jas oci da otvoram a srce da zatvoram koga treba da zaplacam ke se nasmeam....fala odnapred
 
Член од
17 март 2014
Мислења
670
Поени од реакции
917
ako nekoj moze da mi pomogne edna pesna baram...znam jas oci da otvoram a srce da zatvoram koga treba da zaplacam ke se nasmeam....fala odnapred
Од Биба Додева е али не можам никако да се сетам на насловот.
Инаку мене друга песна ме интересира, рефренот иде вака:
Секој ден со тебе за мене посебен, само ти и јас круг сме затворен
Секој ден со тебе јас го живеам, ништо друго не ми треба, само ти...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.159
Aко веруваш во Бога
тогаш верувај во себе
не ме давај на ѓаволите
а ако мозеш да ме видиш
кое црнило ме пере
дај помогни ми, обои ме
обои плаво
и допри ме со снагата
на ветровите
обои золто
вечно нека мириса
на јасминов цвет
обои ме, обои ме
обои ме и пред се
ти земи бои
Што се од срце
обои денови
во стари спомени
обои се
што не живее, обои ме
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
едно за мене две за тебе...народна пред некој ден ја слушнав ама не ми текнува како се вика,женско пееше?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.192
Скитник - Јаков Дренковски

Го сакам денот што си оди, ја сакам ноќта јас,
утрата што минати се и ноќите во сон,
го сакам она што го немам сега јас, сакам се...
патеките по кои одам веќе не ги знам,
земјата на која спијам мој е иден дом,
ветерот со кого зборам единствено го знам пријател е мој...

Јас знам сепак еднаш ќе го најдам својот дом и се ќе мине како сон,
се ќе мине во еден час штом ке запрам јас можеби не се лажам пак,
се ќе мине во еден час штом ќе запрам јас можеби не се лажам пак...

Со картите на маса што се, другар сум во ноќ
не ке мине уште една долга една, долга ноќ,
пламенот од ламбата и тој е другар мој, еден од нив...

Од небото го гледам мојот иден пат, што нема веќе, нема крај,
тој пат го гледам таму одам сега јас, можеби не се лажам пак...

Јас знам сепак еднаш ќе го најдам својот дом и се ќе мине како сон,
се ќе мине во еден час штом ке запрам јас можеби не се лажам пак,
се ќе мине во еден час штом ќе запрам јас можеби не се лажам пак...
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.553
Поени од реакции
1.603
Сликовница - Зоран Рудан Цеки

Ти помисли на мене
и потони во себе,
посакај силно, вистински,
да сум до тебе.

Ќе чекориш по вода,
ќе најдеш моја солза,
ќе останеш таму крај мене,
не е важно каде.

И не е важно дал е град, мало село покрај пат,
замисли планина,
или поле широко кајшто зрее сончоглед,
некаде во твојот свет.

РЕФРЕН:
Тука длабоко во мене постојат
места чудесни, ко од сликовница
и штом замижам, таму заминувам.
Тука длабоко, во мојот таен свет,
раѓаат полиња и зрее сончоглед
и како некогаш - таму јас и ти,
прегрнати.

Ти помисли на мене
и патувај во себе,
одбери место, чекај ме,
не е важно каде.

Во срцето ќе најдеш град, мало село покрај пат,
ќе најдеш планина,
или поле широко, кајшто зрее сончоглед,
некаде во твојот свет.

РЕФРЕН
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.159
Светло зад прозорец наизглед обичен
но за мојта душа светилник
Чекори нови во твојто собиче
и во твоето огледало нов лик

Владо Јаневски - Ко вчера не ни било
 
Член од
21 април 2008
Мислења
180
Поени од реакции
35
може некој да помогне сеа слушнав една песна од женски изведувач е иде вака
Ти Признавам се љубов и болка чуствувам затоа не вели не
 
На врв Bottom