Македонски специјални единици (полициски и воени)

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
D
Да ке се примат и уште нови 400-440 полицајци веќе е распишан конкурсот.Малце е off topic но ме интересира ваше мислење околу тое дали селекцијата е правична односно дали познавате некој кој што влегол во претходниот конкурс без партиска помош а притоа ги задоволил сите критериуми.Слушав многу на темава дека влегувале и без исполнување на условите па и без селекција.Сакав да конкурирам па затоа ме интересираше дали воопшто да се пријавувам или да не трошам време и пари па некој сакат или син на ветеран од учк да го фати моето место.
партиски вработувања и непотизам има
ако си доволно спремен сигурно ќе влезеш
имам другар без врски влезе од ренџерски баталјон во мвр дирекно ама и те како го бива
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Конкурирај ако ги исполнуваш критериумите и ако си физички спремен,да јас знам деца на претходниот конкурс кои беа спремни физички и влегоа а имаше и дел кои не влегоа
беа разочарани но не ти е тоа гаранциа,мора да имаш врски или да го купиш местото,25%се гарантирани според рамковниот од малцинствата претежно ке бидат 90% албанци од нив и по некој од др заедници.Пријависе ако си физички спремен 1 фаза поминија и гледај барај врски да бидам реален.За жал така е реалноста све со врски,пробај надежта последна умира како што велат.
Се секавате на конкурсот што беше на воената академија пред 1 месец ако се какви неправилности имаше не беа припени по рангирање него со врски и по рамковен.
Затоа и прашувам зошто сум партиски неопределен односно немам некој на висока функција од владеачкава гарнитура што би можел да ми помогне а за физичка спема и тоа како сум спрмен,ги надминувам сите пропишани физички норми.Психички и интелектуално сум доста цврст но ме загрижува тоа што познавам некои кои на претходниот конкурс ги надминаа физичките норми и сите останати проверки но не влегоја.А познавам и еден дечко што беше топ спремен имаше и завршено полициска академија ама беше голем партиски поттрчко на сегашнава гарнитура па затоа го примија.Од истава причина се одкажав од доброволно одслужување воен рок и понатамошно конкурирање за работно место во АРМ.Гледаме и таму каква брука се случи со уписот на воената академија.Стварно е жалосно што има доста квалификуван кадар,но неможе да фати место од неписмени партиски послушници кои не им е местото таму.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
D
Да ке се примат и уште нови 400-440 полицајци веќе е распишан конкурсот.Малце е off topic но ме интересира ваше мислење околу тое дали селекцијата е правична односно дали познавате некој кој што влегол во претходниот конкурс без партиска помош а притоа ги задоволил сите критериуми.Слушав многу на темава дека влегувале и без исполнување на условите па и без селекција.Сакав да конкурирам па затоа ме интересираше дали воопшто да се пријавувам или да не трошам време и пари па некој сакат или син на ветеран од учк да го фати моето место.
Вежбај зашто 10% од прошлата транша намерно беше зголемена за да влезат тие со најдобри оценки.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
А дали претходно треба да служиш воен рок за да можеш да се пријавиш?
--- надополнето: 6 октомври 2013 во 18:40 ---
А дали претходно треба да служиш воен рок за да можеш да се пријавиш?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
1.Сакам да прашам дали познавате некој места за стрелање во скопје каде може да отиде секој човек..и ако има.. ќе може локација на местото и цена..?
2.Сакам да прашам дали има случаеви каде се има примено војници или полицајци кој се пониски од 175.. до негде 170/171?
... ми фали висина 4cm.незнам дали ќе пораснам зошто секој ден вежбам-морав да ослабам па сега и мускулна маса правам а имам 2год до упис во едно од овие 2 места?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Во близина на спортска сала Кале има стрелана се вика Магнум.
Со нивно оружје и муниција ти само си плакаш.

За 4 цма ако се запнат , тао етоа.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Новиве 400 полицајци, што искочи конкурсот вчера, за каде се спремаат има некој инфо ? Редовен состав на полиција или за единициве ? Ме дупчат мене не ми кажуваат :D Ако е за единициве да идам да се пријавам, ако не ништо :D Знае некој ?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Новиве 400 полицајци, што искочи конкурсот вчера, за каде се спремаат има некој инфо ? Редовен состав на полиција или за единициве ? Ме дупчат мене не ми кажуваат :D Ако е за единициве да идам да се пријавам, ако не ништо :D Знае некој ?

А ако се пријавиш одма ќе те примат и директно у единица!?
Пријави се ти влези па после лесно е за преместување.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
1.Сакам да прашам дали познавате некој места за стрелање во скопје каде може да отиде секој човек..и ако има.. ќе може локација на местото и цена..?

Камник ? Мислам дека 40 денари е куршум. Ај вака, најди ти муниција 9мм и пиши ми :D

А ако се пријавиш одма ќе те примат и директно у единица!?

Пријави се ти влези па после лесно е за преместување.
Како и колку е лесно преметувањето од полиција во единиците ? ЕСЗ на пример ?

Психо-физички норми исполнувам, другото е лесно. Страв ми е да не заглавам во плава униформа, нејќам да идам да опоменувам дечки за гласна музика после 23:00 :D
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Камник ? Мислам дека 40 денари е куршум. Ај вака, најди ти муниција 9мм и пиши ми :D



Како и колку е лесно преметувањето од полиција во единиците ? ЕСЗ на пример ?

Психо-физички норми исполнувам, другото е лесно. Страв ми е да не заглавам во плава униформа, нејќам да идам да опоменувам дечки за гласна музика после 23:00 :D

2 Godini policisko iskustvo,
Fizicki normi
Vrski
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Абе јас знам се тоа многу добро, што и како иде. Мислев некој пример, познаник кој што успеал така.

п.с. Имам извадок од француско списание, 11 страни (текст + слики) за ЕСЗ ТИГАР. Ако некој знае француски и може да преведе, нека пише.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Абе јас знам се тоа многу добро, што и како иде. Мислев некој пример, познаник кој што успеал така.

п.с. Имам извадок од француско списание, 11 страни (текст + слики) за ЕСЗ ТИГАР. Ако некој знае француски и може да преведе, нека пише.
2 години телажат з апревод бе брат
.
Една стран стручен превод 600 дин
таа услуга никој не ти ја прави.
Имама верзија на словачки ако ја најдам.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
...........................................................................................................................................................................................................................

Оружјето кое го користи чешката специјална единица 601. skss (skupina speciálních sil).
http://www.601skss.cz/SPECIALNI/MATERIAL/1_zbrane/zbrane.html
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Кои се условите за прием во ЕБР или ПЕП знае некој :)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom