Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Офтопик, простете ама тука сте вие кој што знаете.

Овде на форумот прочитав дека По завршувањето на доброволното служење во АРМ, малкумина биле оние што искрено сакале да влезат во редовите на АРМ и дека требале дебели врски. А бројот на разочарани бил доста голем...
Да не должам.

Прашањето ми е,
1.
дали тие што одат таму во Ирак (ако не грешам базата Таџи ли како беше) се токму тие наши млади луѓе вклучувајки ги и редовните војници што ги напуштат редовите на Македонската армија поради "добрите" услови?
Бидејќи велат дека овде завршувале доброволно служење а иднината ја гледале во странска армија.

2.
Дали ми препорачувате доброволно служење (имам 18ипол год), дали имам шанса за влез во АРМ (баш немам врски признавам), дали вреди трудот или залудно потрошено време?

Може да ми одговорете овде а истовремено одговорот ќе го прочитат и други заинтересирани, а доколку не сакате да ја полнеме темата со вакви информации, одговорите се добредојдени и во Приватна порака.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Во Авганситан/Ирак повеќето одат како столари,механичари,електричари,метлачи или што викаат америте "general labor " само од специјална одат како нешто друго и никој да не ти прави филмови.
Служи воен рок ако сакаш да ја видиш вистинската слика на армијата други ништо нема да добиеш.

Едино добро нешт што од АРМ може да се извади е што плата даваат редовно ништо друго не вреди.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Офтопик, простете ама тука сте вие кој што знаете.

Овде на форумот прочитав дека По завршувањето на доброволното служење во АРМ, малкумина биле оние што искрено сакале да влезат во редовите на АРМ и дека требале дебели врски. А бројот на разочарани бил доста голем...
Да не должам.

Прашањето ми е,
1.
дали тие што одат таму во Ирак (ако не грешам базата Таџи ли како беше) се токму тие наши млади луѓе вклучувајки ги и редовните војници што ги напуштат редовите на Македонската армија поради "добрите" услови?
Бидејќи велат дека овде завршувале доброволно служење а иднината ја гледале во странска армија.

2.
Дали ми препорачувате доброволно служење (имам 18ипол год), дали имам шанса за влез во АРМ (баш немам врски признавам), дали вреди трудот или залудно потрошено време?

Може да ми одговорете овде а истовремено одговорот ќе го прочитат и други заинтересирани, а доколку не сакате да ја полнеме темата со вакви информации, одговорите се добредојдени и во Приватна порака.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
На ова прашање ако треба да ти дадам одговор,ќе ми треба пишување на цел реферат.Само ова ќе ти го кажам ако го сакаш тоа и знаеш во што се впушташ ондак,не чекај.Ете вчера ние на сред обука добивме елементарна тревога,и од обука веднаш на гасење пожар,плус пошо беше тревога останавме и без јадење.На терен бевме околу 6 саати што е малку,ама нашата наредба после толку време беше да се повлечеме.Ни се фати да немаме ставено ништо во уста скоро 12 саати,само вода пиење.Ама тоа е.Тоа е нашата работа,затоа ти викам,треба да знаеш во што се впушташ.А и заборавив да кажам,додека го гасиш пожарот околу тебе пукаат не испукани куршуми кои биле користени некогаш за вежби,гаѓања,некои останати од војните.Така да додека гасиш пожар може да умреш и од куршум. :D
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Другар ако одиш со крајна цел дека ќе се вработиш за плата и ништо друго не те занима супер ќе си поминеш,а ако планираш нешто да научиш или да очекуваш нешто војничко ондак седи си дома бидејќи нервите ќе си ги сокинеш.
Неправдина колку сакаш недостаток на опрема,персонал и обука.

Некој моментално ако ти ја фали армијата не осетил што значи вистинска армија.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Семпер, одприлика ги очекував тие предизвици, само ова последната реченица ме насмеа најозбилно-иако е вистината тоа.

Што се однесува на коментарот на Волчко, ако е до толку значи беда во АРМ, навистина состојбата(неправдата, недостатокот на опрема и слично) влијае доста демотивирачки врз мене а сигурно и на многу други што не се само за плата таму.
Значи супер минеш ако си само за плата но не и за нешто да научам војничко... Така да ако решам да одам, да не се надевам дека ќе дојдам до нешто војничко,т.е надежта моја била само фантазија во (не)информираност.
Е не планирам да кинам нерви, сигурно цела планина од луѓе си кинеле нерви и ништо не успеале да сменат(не по нивна вина) таму па најверојатно се откажале што е нормално.

И еден познаник ми кажа нешто слично, односно, ако сум одел на таа работа, тоа да се темели поради платата и поради тоа што ќе сум бил под државна капа и да сум си свиркал.
Се согласувам со вашите одговори во потполност.

Благодарам за одговорите и одвоеното време.

Поздрав и се најдобро.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Семпер, одприлика ги очекував тие предизвици, само ова последната реченица ме насмеа најозбилно-иако е вистината тоа.

Што се однесува на коментарот на Волчко, ако е до толку значи беда во АРМ, навистина состојбата(неправдата, недостатокот на опрема и слично) влијае доста демотивирачки врз мене а сигурно и на многу други што не се само за плата таму.
Значи супер минеш ако си само за плата но не и за нешто да научам војничко... Така да ако решам да одам, да не се надевам дека ќе дојдам до нешто војничко,т.е надежта моја била само фантазија во (не)информираност.
Е не планирам да кинам нерви, сигурно цела планина од луѓе си кинеле нерви и ништо не успеале да сменат(не по нивна вина) таму па најверојатно се откажале што е нормално.

И еден познаник ми кажа нешто слично, односно, ако сум одел на таа работа, тоа да се темели поради платата и поради тоа што ќе сум бил под државна капа и да сум си свиркал.
Се согласувам со вашите одговори во потполност.

Благодарам за одговорите и одвоеното време.

Поздрав и се најдобро.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Се најдобро и на тебе дете :D
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Izvinete moze li nekoj da mi objasni za upravite vo policija? Kolku gi ima i sekoja oddelno kakva funkcija ima
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Izvinete moze li nekoj da mi objasni za upravite vo policija? Kolku gi ima i sekoja oddelno kakva funkcija ima
Не знам кој дел од насловот на темата не го разбираш.Темата гласи специјални единици воени и полициски,а не структури во полиција.Ако го бараш овој одговор барај го во Одбрана Форумот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom