Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Ти мислиш така тоа е твое мислење и твое право јас размислувам сосема спротивно.Многу информации за америте се знаат кои не се дезинформации и не се застарени.Работата е во тоа што поранешните или сегашните припадници на двете единици кои ги спомнав самоиницијативно пишуваат книги за тие работи,а со тоа веќе скоро цел свет дознава за работи кои не треба да се знаат надвор од единицата.Ето баш најпрост пример ќе ти дадам ,поранешен војник во армијата на САД се додека не ја објави својата книга во 2015 за СФОД-Д, не се знаеше во јавноста за структурата на единицата и бројката на нејзините оперативци.И ето го жив и здрав е ден денес :D
Дури и првиот командант и човекот кој ја создаде единицата е првиот што напиша книга за СФОД-Д.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Тие информации кои што ги пишуваат се однапред одобрени иаку нема од тие луѓе да има ниту трага ни глас.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Тие информации кои што ги пишуваат се однапред одобрени иаку нема од тие луѓе да има ниту трага ни глас.
Мисли си ти така,сонувај го тој сон :D
Секоја држава во светот не се вика Македонија
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.448
Gigo poslusaj iskusen covek za dzabe ne pisuva ne teraj inaet...ne sakas da se razberish se sto pisa Volcko e na mesto...
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Се гледа дека од мал се имаш бавено со скептицизам :D
Историчар сум кој работи и се уверува со факти и докази,плус сум со војничка(позадина),скептицизам кај мене не постои,барај го тоа кај Волчко:D
Јас за сето тоа што го напишав имам и факти и докази со кои можам да го поткрепам така да....[DOUBLEPOST=1547849814][/DOUBLEPOST]
Gigo poslusaj iskusen covek za dzabe ne pisuva ne teraj inaet...ne sakas da se razberish se sto pisa Volcko e na mesto...
Нема што да го слушам.Можам да го слушам само за работи во АРМ поточно за во пСО за друго ништо пошо гледам самиот колку има познавања за другите единици и слично само тоа од мене.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Со еднодневно задоцнување објавувам на темата.
Првата жртва на крвавата 2001.
Вечна му слава, лесна му земја.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
ПСО
(Превземано од Одбрана - фб)


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Шлемот е позајмен од ЕСЗ или во лична сопственост е на припадникот.Униформата е лично негова одма познав по панталоните,чизмите исто така,панцирот исто.
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Шлемот е позајмен од ЕСЗ или во лична сопственост е на припадникот.Униформата е лично негова одма познав по панталоните,чизмите исто така,панцирот исто.
Грешка, шлемот не е позајмен туку е во сопственост на бСН, униформата е нова и исто така амблемите се нови (црно сиви). Чизмите се нови исто така...


Пред да се сподели во јавност, помислете на тоа кој и како го чита форумот немојте со класифицирани податоци да се расфрлате (не сум во тек со муабетот, но пазете што зборувате...)
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Грешка, шлемот не е позајмен туку е во сопственост на бСН, униформата е нова и исто така амблемите се нови (црно сиви). Чизмите се нови исто така...


Пред да се сподели во јавност, помислете на тоа кој и како го чита форумот немојте со класифицирани податоци да се расфрлате (не сум во тек со муабетот, но пазете што зборувате...)
Сакаш да кажеш дека бСН добиле нови ops core шлемови,нова multi cam комплетна униформа.Црните чизми се нови да знам за нив ама припадникот на бСН што ги носи се лично од негов џеб купени.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Сакаш да кажеш дека бСН добиле нови ops core шлемови,нова multi cam комплетна униформа.Црните чизми се нови да знам за нив ама припадникот на бСН што ги носи се лично од негов џеб купени.
Немаат уште добиено, но ќе добијат сите, а во армија има пропис што гласи ЕДНОБРАЗНО облечени, може да се носи само тактички ракавици/наочари од сопствен џеб, чизми и некои други ситници немој да ве лажат така уште малце и личното вооружување ќе кажат дека е од џеб купено...
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Немој да ме смееш.Волците се tier 1 единица и за нив уште од пред повеќе години е дозволено да си купуваат што сакаат од свој џеб.Шлемови,униформи,панцири,тактички елеци,чизми значи се.Другарче младо имам таму скоро се што има по него од свој џеб си го има купено.А доказ дека уште пред години им е тоа дозволено е тоа што еден од припадниците на бСН уште во 2015-2016 на календарот на својата М4 има монтирано magpul кундак кој го нема во нашата армија.За оружје не зборувам,зборувам само за лична опрема и надоградби на оружје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom