Македонски игри - има ли?

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
VoskÄ напиша:
Има и тоа со гаранција ама кој ке ги рекламира и да ја има ја има на неколку хард дискови или во некој програмерски фирми за занимација :)
 
Член од
10 август 2006
Мислења
104
Поени од реакции
1
Vnuce напиша:
Постои македонска игрица... малце поише стара е ... и не е Flash срање... се вика Скопска Шема ... а има и двојка (да не речам Скопска Шема 2) и е нешо као детективска ... и се дешава у Скопје (нормално :) )
Е сеа.. игрицата вози под DOS , и денешниве деца ќе серат демек е глупост и срање пошто освем графика ништо друго не поштуваат у игра, али беше забавна и прилично ок за свое време.
Играта се одвива нешо као point & click, али пошо у тоа време немаше секој mouse... се возеше со команди од тастатура (текстуални).. али ... да не се сватиме погрешно... не беше сликата само текст.. имаше по некоја ”графика” (во границите на DOS-от).

п.с. најбољи моменат: се наоѓаш у МНТ (деца.. денешно La Fabrique ;) ) у ВЦ и пробуеш да го собереш лавабото ... и моронов (да не речам јунакот) ти вика.. да го соберам сосе бубашаваба, или без? :)) :)) :))
има шанси да се најде оваа игра?баш би сакал да ја видам..мисалам типот што ја напраил е :zver:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Vnuce напиша:
Постои македонска игрица... малце поише стара е ... и не е Flash срање... се вика Скопска Шема ... а има и двојка (да не речам Скопска Шема 2) и е нешо као детективска ... и се дешава у Скопје (нормално :) )
Е сеа.. игрицата вози под DOS , и денешниве деца ќе серат демек е глупост и срање пошто освем графика ништо друго не поштуваат у игра, али беше забавна и прилично ок за свое време.
Играта се одвива нешо као point & click, али пошо у тоа време немаше секој mouse... се возеше со команди од тастатура (текстуални).. али ... да не се сватиме погрешно... не беше сликата само текст.. имаше по некоја ”графика” (во границите на DOS-от).

п.с. најбољи моменат: се наоѓаш у МНТ (деца.. денешно La Fabrique ;) ) у ВЦ и пробуеш да го собереш лавабото ... и моронов (да не речам јунакот) ти вика.. да го соберам сосе бубашаваба, или без? :)) :)) :))
Нешто како Deja Vu игрите од пред милион години (=

Ми се свиѓа :vozbud:
 

Mexx

Electroking
Член од
21 август 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
Еј.. имам идеа. Ајде сите од форумот што се занимаваат со програмирање, дизајн, 3д, анимација, музика, ефекти, да се собереме и да ја направиме првата македонска игра. М? добра идеа нели?
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
131
Поени од реакции
1
Dobra ideja dexterche ke sredi web-stranica a drugite igrata!Znam deka igrata ke izleze cisto sranje:D
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Aleksandar4e напиша:
Dobra ideja dexterche ke sredi web-stranica a drugite igrata!Znam deka igrata ke izleze cisto sranje:D
Абе... знаеме сите дека знаеш да јадеш бурек безвезе... и да плукаш по туѓ труд ... да не направиш нешто конструктивно случајно :uvo: ?

Mexx ... ако успееш да собереш народ и да го организираш тоа (што не е така лесна работа), рачунај ме и мене (во оние што се занимаваат со програмирање)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Aleksandar4e напиша:
Dobra ideja dexterche ke sredi web-stranica a drugite igrata!Znam deka igrata ke izleze cisto sranje:D
Браос бе сине, ај па кога ќе почнеш да мислиш со лубеницата место со стапалата можеби ќе бидеш способен да не завршиш во затвор.
Туку...
Vnuce напиша:
Постои македонска игрица... малце поише стара е ... и не е Flash срање... се вика Скопска Шема ... а има и двојка (да не речам Скопска Шема 2) и е нешо као детективска ... и се дешава у Скопје (нормално )
Е сеа.. игрицата вози под DOS , и денешниве деца ќе серат демек е глупост и срање пошто освем графика ништо друго не поштуваат у игра, али беше забавна и прилично ок за свое време.
Играта се одвива нешо као point & click, али пошо у тоа време немаше секој mouse... се возеше со команди од тастатура (текстуални).. али ... да не се сватиме погрешно... не беше сликата само текст.. имаше по некоја ”графика” (во границите на DOS-от).

п.с. најбољи моменат: се наоѓаш у МНТ (деца.. денешно La Fabrique ;) ) у ВЦ и пробуеш да го собереш лавабото ... и моронов (да не речам јунакот) ти вика.. да го соберам сосе бубашаваба, или без? ) ) )
Внучко, можеш да ме исконтактираш да ја најдеме игрицава некако???
 

dexter

Бадијала!Форум
Член од
16 јуни 2005
Мислења
472
Поени од реакции
3
http://motika.com.mk/igri.htm, има и македонски флеш игри, прочачкајте само малку.
Флеш - флеш, барем такви имаме. :)
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
tha_Casper напиша:
Научете ме јас ќе направам една игра бе, проблем ли е...?


Ajde be i jas prifakam naucete me i jas nema da se otkazam dodeka ne napravam.Aj napravjete ni eden tim od pioneri.hehehehe

JOKE
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Mexx напиша:
Еј.. имам идеа. Ајде сите од форумот што се занимаваат со програмирање, дизајн, 3д, анимација, музика, ефекти, да се собереме и да ја направиме првата македонска игра. М? добра идеа нели?
heh, ти фали само wonderful life во позадина и розови букви.

anyway, не е тоа баш така. оп-цуп, ќе научам нешто и ќе напрам игра.
јас лично имам пробано да напрам некоја 2D глупост со едноставен графички енџин и ми излезе ѓавол и половина. Камо ли да се прави 3D со DirectX библиотеките, треба пракса, знаење и професионалност. VC++ до рецки и комплетна DirectX библиотека што е ....уф!
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Кој сака да се опроба во креирање на игри, може да почне со http://game-editor.com/. За Скопска Шема, се работи на случајот да се најде....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
HsIlOmEdUs напиша:
heh, ти фали само wonderful life во позадина и розови букви.

anyway, не е тоа баш така. оп-цуп, ќе научам нешто и ќе напрам игра.
јас лично имам пробано да напрам некоја 2D глупост со едноставен графички енџин и ми излезе ѓавол и половина. Камо ли да се прави 3D со DirectX библиотеките, треба пракса, знаење и професионалност. VC++ до рецки и комплетна DirectX библиотека што е ....уф!
Абре добра идеја е ова ама треба најмалце 50 души да програмираат зашто стварно е тешко...Сеа ако праиме нешто нема ние све да креираме него ќе зееме енџин некој(гага секако),ќе зееме AI рутини...не е тешко како што изглеа јас знам двајца ја напраија стазата на Орце Николов(гимназијата) у Кантер за 15 дена со помош на Maya малце :)Ама...АМА тешко дека ние нешто ќе оствариме ама ај нек биде зашто мислам дека тука има талентирани дечкиЈас се пријавувам и ќе бидам задолжен за наоѓање енџин и AI рутини...ако вие сте сериозни и ако се собереме барем над десет души за месец дена можда ќе напраиме некое ниво :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Дијабола е маќедонска игра сличќна е као Дотта многу е јака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom