Македонските јагниња

Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Која е цената на јагнешко и јајцата до денес во МК. Ако вреди за час сум во Крива Паланка.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Која е цената на јагнешко и јајцата до денес во МК. Ако вреди за час сум во Крива Паланка.
Јајцата се околу 4 евра..3.5 евра... табла...а за јагнешко незнам точно..околу 5 евра е веројатно кило.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Годинава јагнинјава ми се чини накај Катар ќе фатат. Еве премиерот моментално ни е таму, па може склучил договор со шеикот.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
ЈАГНЕШKОТО МЕСО ЗА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРАЗНИЦИ ЌЕ СОБОРУВА РЕKОРДИ
Македонското јагне заврши на италијанската трпеза
Македонското јагне годинава заврши на италијанската трпеза. Пред католички Велигден се извезени рекордни 120.000 јагниња. Предвелигденски по нашите месарници речиси и да нема јагне. Таму каде што го најдовме, моментната цена е околу 350 до 370 денари, но се најавува дека наредната недела јагнешкото месо за на велигденската трпеза ќе соборува рекорди. Не се исклучува килограм да се продава и по 500 денари.

Наместо дебакл како што се најавуваше мината недела до кога беа извезени само 56.000 јагниња, кланиците во последнава недела пред католичкиот Велигден успеаја да го удвојат извозот на европскиот пазар. Според информациите од Ветеринарната инспекција, до трети април се извезени 120.059 јагниња или над 1,1 тон јагнешко месо. Најмногу, над 94.000 јагниња, завршиле на италијанскиот пазар, околу 10.000 јагниња кланиците успеале да пласираа во Грција, околу 14.590 јагниња во Хрватска и околу 1.100 јагниња во Црна Гора.

Иако изгледаше дека македонското јагне годинава ќе заврши дома, сепак во последната недела пред католичкиот Велигден кланиците успеале да преработат и да извезат големо количество јагнешко. Kланиците беа незадоволни оти сточарите чекале до последен момент цените да пораснат, а во меѓувреме и јагнињата натежнале - станале овци.

Продажба во последен момент

Дел од кланиците се во страшна загуба од тоа бидејќи имале нарачки, а и откупувале по повисоки цени од пазарните.

-Нашето јагне е барано, но нашата цена беше превисока за странскиот пазар. Сточарите чекаа последен момент со надеж дека тогаш ќе се покачат цените. Мислеа дека последните денови ќе бидат астрономски цените, но се случи спротивното. Италијанците престанаа да земаат, Грците воопшто не земаа. Kога ние ги молевме да ја даваат стоката, тие ја држеа. Јагнето стана крупно и тешко. Мината година имаше 22 дена извоз, беа заклани сите јагниња и се извезоа - вели Сашо Ричлиев од струмичката кланица со ладилник, која е една од четирите во земјава кои извезуваат во странство.

Тој информира дека секоја година ги молат сточарите да ги предадат јагнињата кога ќе стасаат до 20 килограми. Потоа е тешко за продажба, ем цената е помала ем квалитетот не е тој.

- Годинава јагнињата достигнаа над 30 килограми, имаше и до 34 килограми жива мера. Лани овој период само од нашата кланица имаше извезени 55.000 јагниња, а до пред една недела извозот беше толкав од цела Македонија. Сточарите се жалеа дека храната е скапа. Но како можат Бугарите, Романците да ги даваат по пониски цени, односно да произведуваат поевтино кога храната и кај нив е исто скапа. Ние ги откупувавме јагнињата по цена од 160 до 180 денари за килограм, а просечните цени на италијанскиот пазар беа од 2,20 до 2,40 евра за килограм - вели Ричлиев.

Месарниците без јагнешко

Во нашите месарници с` уште нема јагнешко месо. Најавуваат дека ќе добијат до крајот на неделава, по цена од околу 6 евра за килограм. Kако ќе оди цената на јагнешкото и дали ќе има наредната недела не знаат, но коментираат дека можно е таа да се вивне до 500 денари за килограм.

-Во моментов немаме јагнешко. Треба да добиеме, така ни најавија, по цена од 370 денари за килограм. Kолку ќе биде цената наредната недела, не знам. Можно е да стигне и до 500 денари, оти нема јагнешко – велат по поголемите месарници низ главниот град.

Граѓаните, пак, се револтирани и велат дека ако треба, велигденските празници ќе ги поминат и без јагнешко.

- Македонците чекаат да дојде празник да ги качат цените, додека другите тогаш ги спуштаат. Да дадам минимум 1.000 денари за мало јагнешко бутче за мезе за велигденската трпеза, немам намера. А планирав цело семејство да се собере и да земам мало јагненце. За тоа ќе ми требаат најмалку 50 евра, а тоа е третина од мојата пензија – вели пензионерката Благица, која ја најдовме на едно зелено пазарче.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=88D86B2304A90841835C8DDA8C1FA195
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
а просечните цени на италијанскиот пазар беа од 2,20 до 2,40 евра за килограм - вели Ричлиев.
Нашите извозници го продаваат 2-2.5 евра кило на италијанците? Нема логика.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Јагнињата од Дебарско нема кој да ги купи


Од околу 17.000 јагниња, годинава во Дебарско се продадени помалку од 7.000, па оваа пролет дебарските сточари не ги остварија планирањата во однос на продажба на јагнињата.
- Причина за ваквата состојба, пред сè, е ниската откупна цена која ја нудеа откупувачите. Сточарите не се согласија со 140 денари за килограм па повеќето одлучија јагнињата да ги остваат и да ги зголемат стадата. Втората причина е тежината на јагнињата, па и на оние сточари кои се согласуваа со таа цена поради поголемата тежина не им беа откупени -, вели Лири Делиши, началник на подрачната единица на Министертвото за земјоделство, шумарство и водостопанство, објави МИА.
Во изминатите години речиси 90 отсто од јагнињата беа продавани и тие главно завршуваа на трпезите во Гејлада, Италија и во Хрватска, а помал дел на македонскиот, односно на локалниот пазар. Останатите 10 отсто од јагнињата сточарите ги оставаа за зголемување на своите стада.
Сточарите од Дебарско, односно во општините Дебар и Центар Жупа, располагаат со околу 30 илјади грла ситен добиток.
http://www.plusinfo.mk/vest/87581/Jagninjata-od-Debarsko-nema-koj-da-gi-kupi
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Брејј ова јагнињава тешка пара може да донесат... Само ретко кој се осудува да одгледува и да живее на село... Знам еден мој пријател има роднини што чуваат околу 2500 грла... Абе пара невидена прават само од млекото да не збориме ако почнат да ги продаваат... Ама си бара доста мака, доста труд, доста време дур се измножат во некоја поголема бројка...

Јас мислам дека сточарството ќе биде бизнис што никогаш нема да изумре исто како и земјоделието..
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
ПОЧНУВА ИЗВОЗНИОТ ШПИЦ

ПРЕД ВЕЛИГДЕН ЈАГНЕТО ЌЕ ТРГНЕ ЗА ЕВРОПАВалентина Ангеловска
Светлана Дарудова
Шпицот за извоз на јагнешко месо почнува за десетина дена, за кога се очекува да се откупи целата понуда во земјава, тврдат сточарите. Kланиците се незадоволни од извезената количина, а за тоа го обвинуваат традиционалниот велигденски пост. Но, сепак, укажуваат дека конечните резултати ќе може да се сумираат за десетина дена, за кога се очекува да се откупи целокупната понуда на јагнешко. Според нив, веќе се извезени првите количини и засега нема проблеми на теренот. Според официјалните бројки, досега се извезени 38.000 јагниња, а надлежните прават с` за да го олеснат извозот.

Поголем извоз отколку лани
Цената за килограм жива мера која ја даваат откупувачите се движи од 140 до 170 денари, а откупната цена на увозниците во земјите во кои извезуваме е од 5 до 7 евра за килограм. Во Министерството за земјоделство засега се задоволни од досегашниот откуп. Велат дека проблеми на терен нема и оти македонските јагниња се извезуваат на традиционалните пазари.

- Иако во изминатиот период одгледувачите реагираа поради отежнат и намален извоз на македонското јагне, податоците на институциите се поинакви. Агенцијата за храна ќе ги направи сите напори за олеснет извоз, без какви било проблеми иако конкуренцијата на регионалниот пазар е изострена, особено од Романија и од Бугарија. Со оглед на нашите традиционални врски со Грција, Хрватска, Италија, сметаме дека ќе има поголема динамика на пласманот на македонското јагне - вели министерот за земјоделство Љупчо Димовски.

Во Агенцијата за храна велат дека според нивни податоци, извозот на јагнешко бележи благ пораст споредено со истиот период лани.

- Бројката од над 38.000 јагниња е одлична. Ја следиме ситуацијата на терен, ги преземаме сите активности во наша надлежност за да го олесниме извозот и очекуваме да се зголеми во претстојниот период - вели Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата за храна.

Kланиците незадоволни

Во Асоцијацијата на земјоделци велат дека годинава ќе се бара килограм јагнешко повеќе.

- Извозот засега оди одлично, проблеми нема и рано е да се зборува какви ќе бидат конечните резултати. Шпицот ќе биде во почетокот на следниот месец за кога очекуваме дека ќе се бара килограм повеќе јагнешко месо. Засега се извезува на сите традиционални пазари и нема застој. Паника прават само сточарите што имаат поголеми јагниња - вели Ефтим Шаклев, претседател на Асоцијацијата.

Од кавадаречката кланица „Серта компани“ велат дека извозот на македонско јагне засега оди слабо, бидејќи кај најголемите увозници, Италијанците и Грците, с` уште траат постите. Извезените количини се помали од ланските, но за бројките е с` уште рано да се зборува.

- Велигденскиот извоз с` уште не е почнат. Најверојатно ќе почне во следната недела. Тогаш ќе имаме и малку попрецизни податоци што се случува годинава со пласманот на јагнешкото месо во земјава и во странство. За жал, нема најави за извоз на големи количини македонско јагне на странските трпези. Можно е тој интерес да се зголеми подоцна и ние се надеваме на тоа, да се врати интересот за јагнето одгледано во Македонија. Засега ги согледуваме состојбите на терен и се обидуваме да договориме што е можно повеќе извоз на нашето јагне - вели сопственикот на кланицата, Ристо Михајлов.

Сè на сè, вели тој, состојбите во секторот не се баш најдобри, но тие се сè уште оптимисти имајќи ја предвид економската криза на глобално ниво.

Македонското јагне е со висок квалитет и е многу барано од Италијанците. Меѓутоа, јагнето во Романија, Бугарија и во Грција е со послаб квалитет и со пониска цена, па трговците од Италија го набавуваат од таму, што влијае на намалувањето на цената на нашето јагне.

Околу 85 проценти од македонското јагне се пласира на европските пазари, а државата од оваа стопанска дејност бележи девизен прилив од 11 до 15 милиони евра годишно
http://www.dnevnik.mk/?ItemID=DAB66987B85F3947B77A791FBD17A008
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.106
Поени од реакции
37.066
Брејј ова јагнињава тешка пара може да донесат... Само ретко кој се осудува да одгледува и да живее на село... Знам еден мој пријател има роднини што чуваат околу 2500 грла... Абе пара невидена прават само од млекото да не збориме ако почнат да ги продаваат... Ама си бара доста мака, доста труд, доста време дур се измножат во некоја поголема бројка...

Јас мислам дека сточарството ќе биде бизнис што никогаш нема да изумре исто како и земјоделието..
Земјоделие , сточарство и транспорт. Тоа се 3 бизниса кои никогаш нема да умрат. Народот мора да јаде , а и секогаш ќе има товар да се транспортира од точка А до точка Б.

Парите полека бегаат од градот бидејки сите доаѓаат да ги барат таму. Штета што немам имот во некое село , уште утре би се одселил и би почнал фарма бизнис. :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Земјоделие , сточарство и транспорт. Тоа се 3 бизниса кои никогаш нема да умрат. Народот мора да јаде , а и секогаш ќе има товар да се транспортира од точка А до точка Б.

Парите полека бегаат од градот бидејки сите доаѓаат да ги барат таму. Штета што немам имот во некое село , уште утре би се одселил и би почнал фарма бизнис. :)
Да момче, во било која земја да се појде, во било која економија да си. Сиромашна, богата, средна, цените на прехрамбените производи се секогаш во благ пораст без разлика на се.

Исто така и транспортот како што кажа ти или дистрибуцијата од едно место на друго. Имаш можности да отидеш на село зошто да не, плацевите се доста ефтини само да имаш желба за работа и доста труд и размислување да си вложиш.

Единствената работа што ни фали кај македонските села е образованието и иновативноста. Со искршени школи, завршено 8мо оделение, неквалитетни професори нема напредок и развој. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Цената за килограм жива мера која ја даваат откупувачите се движи од 140 до 170 денари, а откупната цена на увозниците во земјите во кои извезуваме е од 5 до 7 евра за килограм. Во Министерството за земјоделство засега се задоволни од досегашниот откуп. Велат дека проблеми на терен нема и оти македонските јагниња се извезуваат на традиционалните пазари.
прво -Што го интересира македонскиот граѓанин за тоа дали почнал ил не извозот на јагнињата и дали бил извозот поголем од лани
го интересира цената (пристојна) за да може секој да си приушти за Велигден
второ-Дали дотичниот министер за земјоделие излегол јавно да каже дека цената на јајцата и јагнешкото НЕМА да поскапат за Велигден-како што тоа го сторил бугарскиот му колега???
Знаете ли која е цената на јагнешко во БГ? 210 денари за килограм , а во помалите градови и 180, денари - колку за споредба;)
цени за последните две седмици са се заковали на 7,25 лв. за килограм,в провинцијата месото може да се купи дори по 6 лв
http://www.zemia-news.bg/index.php/zemedelie-2/17196-греков-јајцата-и-агнешкото-нјама-да-поск'пват-за-великден.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom