Македонскиот народ е пред демографска катастрофа

Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
На отварањето на новата зграда на министерството за надворешни работи.

Сигурно и му јавиле дека 2012 е годината кога ќе се родат повеќе муслимани од христијани во Македонија.
Премиерот го насочи, како што рече – на нестандардни теми за ваква пригода – проблемот со демографијата, и искривените вредности за кои се води дебата.

Затоа од ова што ќе го говорам во голема мерка зависи иднината на нашата држава, на нашата нација од повеќе аспекти, економски, политички, ако сакате и од аспект на опстанокот на една држава и на еден народ. Ќе говорам за еден сериозен предизвик, па и проблем да го наречеме. Ако сакате во чие решавање мора да бидеме сите сплотени, да се мобилизираме и заеднички да делуваме, без разлика на нашата ваква или онаква припадност. Тоа е проблемот. Тоа е проблемот како со демографијата и депопулацијата или како што неодамна кажав рецесија на нацијата, рече Груевски.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
А зошто толку е тоа чудно и невообичаено, тоа е реално и очекувано а вистината е многу болна. Јасно е а и очигледно дека наталитетот од година во година кај муслиманите а поготово кај Албанците континуирано расте а зошто и со која цел одговорот е и повеќе од јасен.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Префрлено во „Дом и семејство“.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Низ историја многу претпревме и надминавме и ова ќе го надминеме , само треба организација и све ќе си дојде на место ...
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
А зошто толку е тоа чудно и невообичаено, тоа е реално и очекувано а вистината е многу болна. Јасно е а и очигледно дека наталитетот од година во година кај муслиманите а поготово кај Албанците континуирано расте а зошто и со која цел одговорот е и повеќе од јасен.
Всушност драга еми тропаш глупости не расте од година во година наталитетот кај Албанците туку е поголем отколку кај Македонците (гет д појнт?) ај податоци приложи да видиме како тоа раснел наталитетот
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 22:13 ---
Низ историја многу претпревме и надминавме и ова ќе го надминеме , само треба организација и све ќе си дојде на место ...
кул стори броу
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Всушност драга еми тропаш глупости не расте од година во година наталитетот кај Албанците туку е поголем отколку кај Македонците (гет д појнт?) ај податоци приложи да видиме како тоа раснел наталитетот
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 22:13 ---

кул стори броу
Да не сакаш уште ?:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.293
Поени од реакции
78.949
Две работи:
- нека напраи и воздухот да се плаќа и нека уведе уште едно пет-шест услуги кои никој не ги бара, а кои мора да се плаќаат, па тогаш нека види колку луѓето ќе се одлучат деца да праат, кои нема да можат ни да ги облечат.
- нека продолжи да ги затвора очите пред албанско-исламскиот притисок врз неалбанците и немуслиманите, па тек тогаш ќе види дали некој ќе праи дете кое не може надвор пред зграда/куќа да го пушти да се игра, без некоја ловечка дружина од Кондово да намине...

Ја сум цел живот за ВМРО, али нека не ме ебат у здрав мозок.
(за жал другата опција ни е далеку покатастрофална)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Дел реално и дел од лажираните податоци на тнр. Завод за статистика.

Ете да речиме дека ќе одат со наталитетот по 3 деца од фамилија.Со која плата и стандард?Кај ќе ги вработат тие деца?Или ќе чекаме да се справат со проблемот на 98%
основци кои запишале средно и 72% средношколци со запишан факултет..
 
А

Антоние

Гостин
Зошто да го донесам на свет моето дете во место кое е владеено од политичка елита чиј што досегашен репертоар се состои од неуспеси резили и погрешни одлуки?

Зошто да го донесам на свет моето дете во место каде што сум сигурен дека ќе претрпува страв, можеби и болка, и сигурен дека ќе претрпува финансиска неадекватност и злоупотреба на неговите уставни права?

Зошто да го донесам на свет моето дете во место каде што ќе биде третирано како граѓанин од втор ред само затоа што е дел од мнозинската популација, каде што ќе биде на второ место кога ќе се впишува на факултет, кога ќе бара работа, кога ќе му треба лекар итн, каде што сакало или нејќело ќе го носи на грб фекалниот товар од 20 и кусур години владеење на апаши, неспособни лидери, хиени и курвишта со гурмански мерак по амерички курови?

Не фала. Јас моето дете не го проколнувам на ваков живот.

Ако овчарот се плаши од волците и неможе да го заштити стадото, тогаш нека не изедат сите!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Toa грујо што го кажа е точно..за жал или среќа на некои. Само нигде и никој нема одговор,како да се реши проблемот.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Па уште му коментирате на темата на смрдежот татарски... :ROFLMAO: good job... наивковци.... а сега и јас сум.. :mad:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Па уште му коментирате на темата на смрдежот татарски... :ROFLMAO: good job... наивковци.... а сега и јас сум.. :mad:
Тури му К,татарот прво нека си погледне у својот двор.А таму вика минус од 550 000.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.293
Поени од реакции
78.949
Па уште му коментирате на темата на смрдежот татарски... :ROFLMAO: good job... наивковци.... а сега и јас сум.. :mad:
Ме боли ташакот за бугарофилон, Груевски нека си ја чукне главата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom