Македонска народна музика и наши легенди

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Не знам што да кажам на ова мене одвратна ми е за слушање така да за ценење ја ценам ама не ја слушам на кој му е убава нека слуша...
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
зашо не е музика...некој звук од друга димензија е
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Порано со другарите на заебанција рокавме вакви песни со акустична гитара. Ама стихојте „Кажи, кажи верно либе, кого љубиш освен мене“, никоаш немат да ги разберам. Ем верно либево, ем друг да љубит. Прос народ.
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Точно. Кога фолк музичарите, вистинските луѓе задолжени да го запознаат народот со македонската народна музика се бават со турбофолк и сквернавење на народната музика, тешко дека народните песни ќе бидат ценети. Среќа што тука се етно музичарите како Драган Даутовски, како и етно бендовите Синтезис, Баклава, рок групите како Леб и Сол, и неколкуте поп музичари како Тоше кои многу попосветено се бавеа со македонскиот народен мелос.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Среќа што тука се етно музичарите како Драган Даутовски, како и етно бендовите Синтезис, Баклава, рок групите како Леб и Сол,










Јас мислам дека едните можат да наполнат училишна спортска сала со публика а другите стадион.
 
H

HITCH

Гостин
Македонска народна музика

Видов дека нема тема за нашата народна музика а има толку многу убави песни! Сакам оваа тема да биде за вашите омилени песни.
Мене лично најдрага песна ми е Три години лудо болна лежам. ја пееше Мерсиха на 100 години од Крушевската Република! Ја знаев од претходно но кога ја слушнав тогаш се израдував, прекрасна песна, но многу многу тажна. е надевам дека слушате Македонска народна музика и дека си ги потпевнувате песните и без некој повод :back:

 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
незнам каде да пишам па еве овде,ако има некој да ми ја прати песната оди вака рефренот-Солзи врели нека пресушат.... мислам дека е од Марјан Коцев.

Иначе слушам народно само на Свадби имендени... :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom