Македонска народна музика и наши легенди

Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Баш од Симеон и баш овие изведби :




а од мнооооогууте други ќе ги издвојам следните, сега засега:





а оваја секојпат ко ќе ја слушам се ежам :



итн итн

ЕДИТ: ГИ МОЛАМ МОДЕРАТОРИТЕ ДА ГО ИЗБРИШАТ ТРЕТОТО ПО РЕД МИСЛЕЊЕ НА МОНГОЛОИДОТ. ФАЛА
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Многу ги иамам омилени стварно се прекрасни за некои празници или слично може да се каже и за Нова Година спремиме едно Цд со народни песни. На прво место ке го ставам Гоце Арнаудов, има прекрасни песни, исто така и овие што ги пастира членот погоре ама сите до една !!! ... Прекрасни се стварно и многу ме расположуваат, а не турбофокот ... :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Не е баш македонска народна, ама е некој си микс од разни балкански етно музики во изведба на Драган Даутовски Квартет

 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297

da kako so spomna wannabe happy dragan dautovski e car za prerabotka na etno muzika .. poslednive nekolku denovi slusam i ne mozam da se iznaslusam
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Можда сум малце оф-топик, ама ако може некој да ми ја прати “Во Влашкото маало“ би бил мнооогу благодарен. Машки вокал е, ама ако ја имате од Сузе не е проблем :)

Фала многу, песнава ни на youtube не можам да ја најдам за да ја постирам овде...
 
M

MIL

Гостин
Ах, каде е мојто либе, Јовано јованке, Судбо моја , Лихнида кајче веслаше и Има ли песна од Наум Петревски...Најдобрите народни македонски песни :smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
mene omileni mi se: Ah kade e mojto libe, Ne kazuvaj libe dobra nok, Kalino mome, Mi pomina mojto libe, Dosta vreme ergen odev, Otvori mi belo Lence (ovaa posebno a sakam) ...
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
:

Дали занете некој блог или некоја веб страна од која можам да даунлодиран македонска народна музика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom