Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Matematikata vo finansiskiot plan sto go objavija na 26.01 vika 510 bruto...
Браво, супер изанализирано. Сепак мислам дека не е момент за паника, подобро од штедните депозити, а со тенденција за пораст.
Автоматски споено мислење:

Zoshto volku mala dividenda godinava za KMB? Lani ko shto znam beshe 600 denari. Fahtichki neto dividendata kje izleze 450 denari,na akcija od 12k. A dividendata kaj UNI banka ako e tochna najavata na @TENDO ,a sigurno kje e tochna,kje bide 300 denari na akcija od 5100. Znachi sega poishe se isplati da se investira u UNI,a pretpostavuvam deka periodov KMB bi trebalo da padne dokaj 11k po nekoja logika
Типувам на помалце од 250-260 бруто, а трендот нема да трае долго. УНИ е гума која се пумпа и штом се надува или ќе држи така all season некое време или ќе ја преебе некоја шајка.
Автоматски споено мислење:

Ако немаш пријател во "посадата" Титаник се напушта уште додека свири оркестарот.
Цецо, КБ ако ја нема ќе нема ни берза, ама ај уште дваесетина транскации ако направиш може и ќе сфатиш.
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Браво, супер изанализирано. Сепак мислам дека не е момент за паника, подобро од штедните депозити, а со тенденција за пораст.
Автоматски споено мислење:


Типувам на помалце од 250-260 бруто, а трендот нема да трае долго. УНИ е гума која се пумпа и штом се надува или ќе држи така all season некое време или ќе ја преебе некоја шајка.
Автоматски споено мислење:


Цецо, КБ ако ја нема ќе нема ни берза, ама ај уште дваесетина транскации ако направиш може и ќе сфатиш.
За (не) среќа сватив, ако зависи само од КБ тогаш фактички и не постои берза, туку само си играме берза. Ова ќе има импакт и врз останатите партицпиенти како да се однесуваат во овој дел, кое заедно со данокот за капитална добивка ќе ја дотепа МСЕ.
Далеку сум дури и од low expert за финасии, но дешавките, независно од секторот, ми велат да се селам додека оркестарот сеуште свири.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
За (не) среќа сватив, ако зависи само од КБ тогаш фактички и не постои берза, туку само си играме берза. Ова ќе има импакт и врз останатите партицпиенти како да се однесуваат во овој дел, кое заедно со данокот за капитална добивка ќе ја дотепа МСЕ.
Далеку сум дури и од low expert за финасии, но дешавките, независно од секторот, ми велат да се селам додека оркестарот сеуште свири.
selise i nese vrakaj
Автоматски споено мислење:

:):):):)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Типувам на помалце од 250-260 бруто, а трендот нема да трае долго. УНИ е гума која се пумпа и штом се надува или ќе држи така all season некое време или ќе ја преебе некоја шајка.
OK.

Ќе може да споделиш врз база на што сметаш дека дивидендата би била толку, до кога ќе се пумпа, што би била шајката што ќе ја поебе?

П.С. И дали кога би имало можност ти би ја short-ирал UNI на оваа цена од 5.100 денари?
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Podobro ke bese da ne deli KMB voopsto ovaa godina dividenda,za cetiri godini knigovotstvena edvaj 1000 denari krena kolku UNI za tri god a kritikuvanata TNB za 5000 den ja digna knigovotstvenata za istiot period,STB porasna za 400 bez isplateni dividenti.Glodarite se raspostraneti vo site sektori.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
На сегашната вредност од 3.7% поврат КМБ е скапа за купување. КМБ главно е стабилна банка со константни резултати и е меѓу подобрите компании во државава што треба да се чува и да не се продава. Ја купив во 2020 кога падна под 5000 и ќе ја држам уште долго време. Немам намера да докупувам уште се додека не се качи повратот над 5%.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
На сегашната вредност од 3.7% поврат КМБ е скапа за купување. КМБ главно е стабилна банка со константни резултати и е меѓу подобрите компании во државава што треба да се чува и да не се продава. Ја купив во 2020 кога падна под 5000 и ќе ја држам уште долго време. Немам намера да докупувам уште се додека не се качи повратот над 5%.
Do nova godina ke ti bide povratot 4.5 posto
Автоматски споено мислење:

A i sega povrato ti e pogolem od kamatata na 3 god pa segati vidi
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Здраво дечки сакам да прашам едно општо прашање за македонската берза.
Хипотетичко сценарио:
Доколку продадам дел од акциите што ги поседувам во дадена компанија, како се калкулира статистиката на etrader?
Со други зборови по кој редослед акциите ќе ми бидат продадени доколку сум купувал во различно време на различна цена?
Како се менаџира инвентарот на мсе? Дали прв купен временски, оди прв продаден или последен прв го третира како продаден ?

Исто така доколку акциите ми биле купени во 2022, дали подложам на плаќање данок на капитална добивка доколку продадам сега ?
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки сакам да прашам едно општо прашање за македонската берза.
Хипотетичко сценарио:
Доколку продадам дел од акциите што ги поседувам во дадена компанија, како се калкулира статистиката на etrader?
Со други зборови по кој редослед акциите ќе ми бидат продадени доколку сум купувал во различно време на различна цена?
Како се менаџира инвентарот на мсе? Дали прв купен временски, оди прв продаден или последен прв го третира како продаден ?

Исто така доколку акциите ми биле купени во 2022, дали подложам на плаќање данок на капитална добивка доколку продадам сега ?
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Здраво дечки сакам да прашам едно општо прашање за македонската берза.
Хипотетичко сценарио:
Доколку продадам дел од акциите што ги поседувам во дадена компанија, како се калкулира статистиката на etrader?
Со други зборови по кој редослед акциите ќе ми бидат продадени доколку сум купувал во различно време на различна цена?
Како се менаџира инвентарот на мсе? Дали прв купен временски, оди прв продаден или последен прв го третира како продаден ?

Исто така доколку акциите ми биле купени во 2022, дали подложам на плаќање данок на капитална добивка доколку продадам сега ?
Нема инвентар на берза, се оди во едно купче. Веројатно тебе те интересира за данокот на капитална добивка. Одговор на тоа треба да биде во Централниот депозитар за хартии од вредност, веројатно тие ќе водат сметка и ќе го известуваат УЈП.

Моја претпоставка е дека ќе се смета по FIFO (first in first out) принципот, т.е. ја продаваш таа што си ја купил најпрво.

За последното прашање, не подлежиш на плаќање на данок на капитална добивка за акции купени пред 01.01.2023.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Од сиротиот македонски ,,блу чип'' ни Курто ни Мурто, ни Еблено, ни никој друг освен Живко од АЛК и Тутунска не покажаа резилиентност минатата година. АЛК во крш година за реален бизнис праи раст на ревењу само во ЗНД и Украина од 38% .
Раст на вкупна добивка 2022 - 10.2% YOY. РЕСПЕКТ:aplauz:
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
Здраво дечки сакам да прашам едно општо прашање за македонската берза.
Хипотетичко сценарио:
Доколку продадам дел од акциите што ги поседувам во дадена компанија, како се калкулира статистиката на etrader?
Со други зборови по кој редослед акциите ќе ми бидат продадени доколку сум купувал во различно време на различна цена?
Како се менаџира инвентарот на мсе? Дали прв купен временски, оди прв продаден или последен прв го третира како продаден ?

Исто така доколку акциите ми биле купени во 2022, дали подложам на плаќање данок на капитална добивка доколку продадам сега ?
Во eTrader сите пресметки се со просечната цена. Инаку кога тргуваш со акции се евиеднтира само количината.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
OK.

Ќе може да споделиш врз база на што сметаш дека дивидендата би била толку, до кога ќе се пумпа, што би била шајката што ќе ја поебе?

П.С. И дали кога би имало можност ти би ја short-ирал UNI на оваа цена од 5.100 денари?
Врз основа на зголемената нето добивка и лична претпоставка дека на собрание ќе одлучат дел од добивката да задржат. Под гума што се пумпа, не мислев дека банката ќе пропадне, баш напротив мислам дека наскоро ќе го постигне максимумот и после ќе следи еден стабилен период каде што растот ќе биде мал или просечен. Со p/e под 10, и p/b под 1, далеку се од пропаѓање.
Ова се само мои лични аматерски видувања. Исто како што Цеца смета дека КМБ ќе доживее крах, јас на сличен начин сметам дека Уни не е ништо посебна за разлика од другите банки, па да ги растури во годините што следат, иако за волја на вистината овие 2 години изненадија со импозантен успех и ги наградија акционерите како што доликува.
За шортање инаку нема смисла прво бидејќи ликвидноста е никаква последниве неколку недели, а второ сега владее атмосферата дека акцијата ќе оди на 6000 ден, но сеуште се чека на јунакот што ќе купи за 6000. Есеноска направив десетина успешни трансакции, но тогаш владееше страв и неизвесност кај инвеститорите, па и при дивиденда од 6% и позитивни финансиски извештаи продаваа секојдневно по багателна цена од 3200-3300 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom