Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Пошо Весна со нејзините поврзани членови поседуваат над 25%, уште во моментот кога ја купила првата акција пред собранието - морале да дадат понуда за преземање. Затоа и претходно ги договориле трансакциите за да ги реализираат истовремено и по 16.500, а во кеш им се доплатени којзнае уште колку. Тие луѓе ги имале акциите по 10-20 години и ниту се интересирале ниту ги продавале, такашто сигурно не им текнало баш на сите во ист момент и по иста цена да ѝ ги продадат.
Весна си ги пријавила тие нови 119 комада. Значи од вкупно 28.571 акции со право на глас чкембариве у колектив имаат:
  1. Слободан - 25.863 акции
  2. Весна - 1.636 акции
  3. Овие Дарио, Анатол, Марко - 914 акции
Или вкупно: 28.413 акции односно им фалат 158 комада за 95% од право на глас. На овие 30 слободни шо отидоа на берза и ако налогчево од 120 комада е нивно и им помине, ќе ја симнат до крај на недела :kruna: :) ...

p.s во овие Куртевски* фемили влагаат и овие 914 од децава
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Весна си ги пријавила тие нови 119 комада. Значи од вкупно 28.571 акции со право на глас чкембариве у колектив имаат:
  1. Слободан - 25.863 акции
  2. Весна - 1.636 акции
  3. Овие Дарио, Анатол, Марко - 914 акции
Или вкупно: 28.413 акции односно им фалат 158 комада за 95% од право на глас. На овие 30 слободни шо отидоа на берза и ако налогчево од 120 комада е нивно и им помине, ќе ја симнат до крај на недела :kruna: :) ...

p.s во овие Куртевски* фемили влагаат и овие 914 од децава
Какошто кажав, според закон морале да дадат понуда по купување на првата акција, а тогаш би се размислиле другите по која цена ќе продаваат. Исто така, ерменските и хрватските лигуши продале во договор под маса и без да известат било кого. Еве @TENDO што одржувал комуникација со нив баш нека каже дали го известиле дека ќе продадат?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Весна си ги пријавила тие нови 119 комада. Значи од вкупно 28.571 акции со право на глас чкембариве у колектив имаат:
  1. Слободан - 25.863 акции
  2. Весна - 1.636 акции
  3. Овие Дарио, Анатол, Марко - 914 акции
Или вкупно: 28.413 акции односно им фалат 158 комада за 95% од право на глас. На овие 30 слободни шо отидоа на берза и ако налогчево од 120 комада е нивно и им помине, ќе ја симнат до крај на недела :kruna: :) ...

p.s во овие Куртевски* фемили влагаат и овие 914 од децава
Каде ги пријавила? Треба за секоја трансакција да објавуваат на СеиНет. А тие не го прават тоа.
Што да симнат. Тие сакаат да дадат јавна понуда и да ја направат ДОО. Ако не и ДООЕЛ.


Какошто кажав, според закон морале да дадат понуда по купување на првата акција, а тогаш би се размислиле другите по која цена ќе продаваат. Исто така, ерменските и хрватските лигуши продале во договор под маса и без да известат било кого. Еве @TENDO што одржувал комуникација со нив баш нека каже дали го известиле дека ќе продадат?
Мене, а па најмалку тебе некој има обврска да го известува пред да купи или продаде некои акции.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Каде ги пријавила? Треба за секоја трансакција да објавуваат на СеиНет. А тие не го прават тоа.
Што да симнат. Тие сакаат да дадат јавна понуда и да ја направат ДОО. Ако не и ДООЕЛ.




Мене, а па најмалку тебе некој има обврска да го известува пред да купи или продаде некои акции.
За мене целата екипица е на ментално ниво на зелки уште од моментот кога не ме известивте за првостепената пресуда иако учествував во тужбата согласно бројот на моите акции. Сега сам си преземам правни активности за да си ги заштитам интересите.

Меѓутоа, ти си ги хендлал и си комуницирал со нив за тужбата, а и Хрватите и "Ерменците" ти продале зад грб и те ставиле у опасност да ти ги откупат криминалцине по 16.500. Неверојатно ниво на мазохизам е да им бараш оправдувања за такво забивање нож во грб.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Жал ми е што ќе бидете изиграни зошто веќе е очигледно што ќе се случи. Ова е уште еден доказ дека во Македонија не вреди да бидеш "активист инвеститор".

Пазарот е толку мал, а дополнително и се смалува наместо да расте. Се додека има 5 многу ликвидни акции и уште толку што се релативно ликвидни можеби е ок. Но ако се случи некоја од овие компании да добие многу доминантен сопственик МСЕ ќе стане ужасно "досадна".
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
znae li nekoj zosto komercijalna banka akcijata tolku mnogu padna

tuka pisuvase deka ke odi na mesecinata

sekoe info e dobre dojde no

fala
Za da soberat od panicatite sekogas imalo vakvi momenti vo vreme na kriza za vreme na koronata se spusti do 5000 mislam deka tuka nekade e krajot mali kolicini se trguvaat vreme e za vlez moe mislenje
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
znae li nekoj zosto komercijalna banka akcijata tolku mnogu padna

tuka pisuvase deka ke odi na mesecinata

sekoe info e dobre dojde no

fala
Ja zafati opstiot trend na MSE.Firmite imaat podobri rezultati ,a valuacijata im e se poniska.
I ne e samo KMB, pogledni ja TNB,pa MPT, veke padnaa na najnisko nivo vo izminatite 52 nedeli.Ponisko duri i od 24.02. Do koga ke odi nadole i dali e vreme za vlez ne sum dovolno pameten da ti kazam, ama nesto mi veli deka seuste ne sme go doprele dnoto vo odnos na cenite.
Автоматски споено мислење:

P.S Daleku e mesecinata,a MPT se pazari za kerozinot. HA-ha-ha.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
znae li nekoj zosto komercijalna banka akcijata tolku mnogu padna

tuka pisuvase deka ke odi na mesecinata

sekoe info e dobre dojde no

fala
Ми се допаѓа вака шо праиш дистинкција меѓу Комерцијална како банка и Комерцијална како акција. Пошо како банка рекордна година ќе имаат и нема шо да се додаде или одземе, веројатно на исто сме околу ова. Како акција може да свингува колку сака. Тоа го диктира општата перцепција и колективниот сентимент а со хедлајните од типот ,,Путин не блефира со атомски бомби '' или ,,Скопјани нема да имаат парно и струја зимава'' веројатно тој сентимент е отиден у меланхонија. Значи никаква врска нема со квалитетот на работењето на банката. Глобално не сум сигурен дека има нешо неутрално или горе. Пр. S&П 500 е -25%, STOXX600 -20.28, МБИ10 -13,5%, од останатите кај нас АЛК - 19,04%, ТНБ -25,60%. КМБ е 19% долу, so what... , топ, бинго. Можат да си купат луѓиња акција за 10.000 денари шо има носи дивиденда 600 и да си го фатат новиот циклус кога работите ќе почнат да се опоравуваат.
Јас дури мислам дека КМБ и под 10к ќе падне, ТНБ под 20к и АЛК под 14к шо би било топ за averaging down. So simple.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Za da soberat od panicatite sekogas imalo vakvi momenti vo vreme na kriza za vreme na koronata se spusti do 5000 mislam deka tuka nekade e krajot mali kolicini se trguvaat vreme e za vlez moe mislenje
Za kakvi mali kolicini zboris koga sekoj den se trguva trocifrena brojka akcii.
Автоматски споено мислење:

Dali ESM ke kupi energensi od MPT ???
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Za kakvi mali kolicini zboris koga sekoj den se trguva trocifrena brojka akcii.
Автоматски споено мислење:

Dali ESM ke kupi energensi od MPT ???
Trocifreno e 100 i 999 ednoto e malku drugoto mnogu
Автоматски споено мислење:

:)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934

#Партибрејкери
Автоматски споено мислење:


Silver lining во целово ова темно опкружување е дека неминовно започна глобален ресет, премер и чистка на вакви канцери и термити шо се случуваа. После рецесија несомнено сите ќе бидеме подобри.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom