Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Konecno eden dobar rezultat od OKTA, 495 den dobivka za 9 meseci... Samo i ponatamu mi ostanuva dilemata sto pravat so 3.3 milijardi denari kesh (3.900 denari po akcija) sto gi imaa na pola godina i kolku imaat sega???
И јас истото се прашувам. Поготово што на тие ќе се додадат овогодинешниве 600-700 денс. Освен ако не изненадат во Кв 4, што не ми се верува.

Зошто ли чуваат толкав кеш на сметка?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Pa koja e novata book cena na SBT ?
Po moe ovaa akcija do sega trebashe labavo da bide 4000 so moznost lesno da otide i do 100 evra :)
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
ФЗЦ 11 Октомври (CEVI) која е во доминантна сопственост на браќата Каранфиловски кои пак преку Квалитет Пром (Дет Оил) и Рапид Билд (ултра потентна Градежна компанија*) вртат 120-130 миљони ревењу. Деветомесечниот дава позитивни сигнали преку зголемување на приходите и намалување на загубата за 31,37% vis a vis претходна година (иако составувачот на нивното образложение шапшалски навел спротивно). Компанијата направи драстично намалување на вработените, почна да игра на сериозни тендери во земји како Бугарија, Дубаи па и тука кај нас. Да ве потсетам дека компанијата беше национален ресурс кој уше од времето на Анте Марковиќ се проценуваше на 200 миљони долари зада преку успешно изведена операција ,, игроказ'' вредноста и се артицифиелно девалвираше преку купување на управувачки пакет на акциите од пропаднатата Експорт- импорт банка. Трансакцијата се случи погодете во чиво време. Да лејдис анд џентс, на повратниците. За едно миљонче. Не сакам да звучам како Ефтов и да изнесувам паушални вистини но браќата беа и се уште поврзани со тоа политичко миље. Нас како економисти, хастлери :) тоа не не интересира туку може да ни биде левериџ будно да ја следиме состојбата. P/B od 0.48 sounds compelling. Има на мсе 300тина парчиња по 599 денари. Нека остане муабетот во ужи' круг :)
Добра ти е анализата за цеви. Само мене ми изгледа исто како други фирми што се во доминантна сопственост на "ја сум газда". Такореќи, од браќата не очекувам дека икад ќе дадат дивиденда или дека ќе ја зголемат вредноста на акцијата. Башка, кој знае какви трансфер цени си прават цеви-рапид-детоил-квалитет пром (различна фирма е од детоил) и си ги штимаат билансите. А за тоа дека се блиски до повратниците, па ја би рекол дека се блиски со било кој... Имат осет за бизнис секако.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Добра ти е анализата за цеви. Само мене ми изгледа исто како други фирми што се во доминантна сопственост на "ја сум газда". Такореќи, од браќата не очекувам дека икад ќе дадат дивиденда или дека ќе ја зголемат вредноста на акцијата. Башка, кој знае какви трансфер цени си прават цеви-рапид-детоил-квалитет пром (различна фирма е од детоил) и си ги штимаат билансите. А за тоа дека се блиски до повратниците, па ја би рекол дека се блиски со било кој... Имат осет за бизнис секако.
Браќата, особено Тони, е еден од најдобите и најспособните газди во МК, ако не и најспособен. Каков Кутревски какви бакрачи. Можеби империјата што ја имаат направи бум во време на вмро 2008-2017, ама мислам дека не е тоа тајната и клучот на успехот. Респект за нив, иако не ми се допаѓа што цеви им е боксерска вреќа на која се истесуваат во корист на првите миленичиња квалитет пром и детоил.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Браќата, особено Тони, е еден од најдобите и најспособните газди во МК, ако не и најспособен. Каков Кутревски какви бакрачи. Можеби империјата што ја имаат направи бум во време на вмро 2008-2017, ама мислам дека не е тоа тајната и клучот на успехот. Респект за нив, иако не ми се допаѓа што цеви им е боксерска вреќа на која се истесуваат во корист на првите миленичиња квалитет пром и детоил.
Епа тоа де... последната реченица
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Смешно е и да се спореди успехот на Кутревски којшто продава производи на конкурентен слободен пазар со бензински пумпи, градежништво и тендераштво за во кои да успееш мора да си во кревет со власта.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Гранит од одличен втор квартал во катастрофален трет
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Смешно е и да се спореди успехот на Кутревски којшто продава производи на конкурентен слободен пазар со бензински пумпи, градежништво и тендераштво за во кои да успееш мора да си во кревет со власта.
Кутревски купи/наследи компанија и бизнис, овие од НУЛА имаат изградено империја, сами двајца ( со помош на татко им на почеток ).
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Браќата, особено Тони, е еден од најдобите и најспособните газди во МК, ако не и најспособен. Каков Кутревски какви бакрачи. Можеби империјата што ја имаат направи бум во време на вмро 2008-2017, ама мислам дека не е тоа тајната и клучот на успехот. Респект за нив, иако не ми се допаѓа што цеви им е боксерска вреќа на која се истесуваат во корист на првите миленичиња квалитет пром и детоил.
Способен да, ТОЛКУ. Секоја претерана глорификација на македонски бизнисмени ме пизди. Да не им беше Гроздан татко им, пустиот со 7 или 8 инфаркти и држење трети смени на тоа селската бензиската у Куманово, до сеа можеби немаше да добиваат суперлативи. Второ и најбитно каква врска имаат Кутревски у причава. Абе остај ги Тендо и Грим и они си имаат свои војни (не се амнестирам ни јас во ова). Цеви не ја ценат пошо беспари ја добија. Во компанијата има мал миљон емоции од луѓе шо цел живот макотрпно ковајќи цевки и профили ја изградија до гигант 1993-2004. Како и да е цената на акцијата е бандаж, надолу нема да оди во никој случај. Дивиденди нема потреба да даваат, како шо напоменавте горе патот на парите има друг свиок. Кредитот од 12 миљони ЕУР од КМБ си се сервисира и нека ги билдаат колку сакаат другите фирми без оваа карика тендерите за изградба на водоводни мрежи, гасоводи и сл.нема.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Гранит од одличен втор квартал во катастрофален трет
Согледај од друга перспектива. Во последниве три месеци (Q3) ја дуплирале скоро добивката од шестмесечниот која била пак нереални 17.266% повеќе од лани :rolleyes:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Согледај од друга перспектива. Во последниве три месеци (Q3) ја дуплирале скоро добивката од шестмесечниот која била пак нереални 17.266% повеќе од лани :rolleyes:
40м оперативна загуба во К3, почнува тргувањето со 3 проценти раст
 

Kajgana Shop

На врв Bottom