Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Kolku sto doznav NLB im preporacala da si gledaat rabota i uste im dodala da planiraat deka i dogodinq ke si gi zeme tie sto se nivni a bogami i nashi :)
Ako ima maz vo NBM da zabrani da vidam ako ne neka ne jadat gurabii deka bozem nesto razbiraat :)
P.s. ne e kriva NLB za gomanriite sto gi pravi guvernerkata i istatq mora da odgovara ako dozvoluva ao nejzinata reakcija da vlijae na cenata na berzata so ogled na toa sto odlukata e sovetodavna i ne nosi nikakvi konsekvenci sem steta t.e. korist na tie sto sakaat da se natovarat na tuga panika !!!
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ни Хитлер никому експлицитно не му наредил да убива Евреи, ниту пак некој германски војник бил казнет затоа што одбил да ги стрела, ама створил атмосфера кадешто залудените правеле сѐ за да му ги исполнат желбите. Исто и Груевски створи тоталитарен систем кајшто штапските стаорци се однесуваа како лудаци, а не можеа да му најдат за ништо да го затворат него мораше судијка апла партиски војник на СДС да го осуди затоа што сакал побргу да се заврши автопат и да се повози со Мајбахот, односно, како што тој вели, го осудиле за „сакање“.

Како и да е, ТНБ ниту станала подобра фирма по објавата на предложената дивиденда, ниту пак полоша сега по имплицитната забрана да ја исплати, такашто купувачите нека се покажат принципиелни па нека ја бранат цената од 19.000+ денари, ама верувам дека у понеделник ќе дојде до сериозен пад.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
ниту пак полоша сега по имплицитната забрана да ја исплати
Kade gledas implicitna zabrana?? jas citam implicitno preporaka, istata, objavena uste vo april, pred isplatata na kmb. Zabrana ne ni moze da projde so ogled deka veke ednas e isplatena dividenda pod istata preporaka so amin od nrbm.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Kade gledas implicitna zabrana?? jas citam implicitno preporaka, istata, objavena uste vo april, pred isplatata na kmb. Zabrana ne ni moze da projde so ogled deka veke ednas e isplatena dividenda pod istata preporaka so amin od nrbm.
Имаат експлицитна препорака да не исплаќаат, а и сега кога се охрабриле да предложат пак дивиденда на собрание, НБРМ им пратила допис да ги „потсети“ дека им се под рака и дека не треба да исплаќаат.

Што се однесува на тоа како КМБ „смеела“ да исплати, тука сериозно би ги испитал тие што треба у НБРМ да аминуваат таква одлука дали земале мито, пошо неисплаќањето на дивиденда на КМБ би им нанело штета во десетици милиони евра на екипата што си игра берза во Северџанија.

Како и да е, верувам дека утре ќе има гужва на продажба кај НЛБ, па ќе видиме кој со колкав минус ќе успее да се извлече.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Грешка си Грим... НБРМ не треба да „аминува“ исплата на дивиденда. Секоја банка е слободна во одлучувањето. Значи во светот на банкарство постојат случаи (во некои други држави) каде што централната банка мора да одобри исплата на дивиденда. Кај нас тоа не е случај. Моменталната препорака е само препорака и „очекување (на НБРМ) банките да се воздржат од исплата на дивиденда...“ , а во насока да се запазат критериумите за адекватност на капитал.
Како да забораваат од НБРМ дека мнозинскиот сопственик од Словенија има на располагање и други начини да ја подигне стапката на адекватност на капитал, на пр. со нов субординиран долг.
На крај краева, ако НБРМ е уплашена дека на банкарскиот систем му треба поголема стабилност, може да пропише и дополнителни барања со поголеми %...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Грешка си Грим... НБРМ не треба да „аминува“ исплата на дивиденда. Секоја банка е слободна во одлучувањето. Значи во светот на банкарство постојат случаи (во некои други држави) каде што централната банка мора да одобри исплата на дивиденда. Кај нас тоа не е случај. Моменталната препорака е само препорака и „очекување (на НБРМ) банките да се воздржат од исплата на дивиденда...“ , а во насока да се запазат критериумите за адекватност на капитал.
Како да забораваат од НБРМ дека мнозинскиот сопственик од Словенија има на располагање и други начини да ја подигне стапката на адекватност на капитал, на пр. со нов субординиран долг.
На крај краева, ако НБРМ е уплашена дека на банкарскиот систем му треба поголема стабилност, може да пропише и дополнителни барања со поголеми %...
Некако не ми се верува дека може тукутака да се претвори огромна количина денари во евра и да се одлеат 30-40 милиони дивиденда во Словенија или Грција, а НБРМ тоа да не мора да го одобри.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Стравот на банките од НБРМ е реален.
За КМБ, се знае дека е банка на моќници кои се про-власт и баш и не им е гајле, си ја оправдаа исплатата дека парите ќе завршат у МК.

за НЛБ, не е таков случај, секако дека е препорака и НЛБ може да не ја почитува, но тоа може да предизвика гнев па со нешто построги ревизии и казни ( нема банка која 100% почитува све, сите кријат кој повеќе кој помалку ) да им врати што играат тврдоглаво.
Една банка веќе отиде под лед, за неколку други отворено се збори дека се следни, крајно нешто што на НБРМ и треба е некој да не ги почитува нивните препораки.

Искрено, сакам НЛБ да исплати, што ке отвори пат и СТБ да исплати па и тие последни останати акции да ги истресам по некоја цена од 1200-1300 денари на некој јак инвеститор-кафекувар.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
..Како да забораваат од НБРМ дека мнозинскиот сопственик од Словенија има на располагање и други начини да ја подигне стапката на адекватност на капитал, на пр. со нов субординиран долг.
На крај краева, ако НБРМ е уплашена дека на банкарскиот систем му треба поголема стабилност, може да пропише и дополнителни барања со поголеми %...
има разни начини... за овој не требаше дозвола од НБРМ
https://sdk.mk/index.php/makedonija/grabezhot-na-3-milioni-evra-od-nlb-e-najgolem-vo-istorijata-na-makedonija/
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Znaci edina mana e na NLB e sto se profesionalci i sakaat da bidat trabsparentni za razlika od tuturutka menadzeri na berzata !!
Ekaplicitno e preneseno deka im se zavlagodaruva na preporakata i gi pozdravuva so bilansot na uspeh i doslovno im vika ne ve ebeme si terame apored plabot da si dodelime :)
Sega da ja vidam taa mifkata da dade nalog za zabrana ako smee a so ovaa postapka saka da manofestira kao bozem ona e odgovorna pa preporacuva :)
Abe skapanica dzava si e skapanica drzava sekoj so svoj interes ama momentalno luge pd vlasta sakaat keshot da go natovarat na berza pa mifkata ja zemale da im zabrishe gazot :)
Se dur ne se naturi nekoj da i plesne tuzba kolku da svati deka gazot ne i e zastiten ako nosi gaki pa slucajno nekoj pointelegenten sudija da ja zbrchi soodvetno posto garant za vakvo ponashanje zemala i ona nekoj kesh ili pak e dogovorena da bide nagradena :)
Znaci TNB si tera so isplata i nema tuka sto da se diskutira isto onaka kako sto KMB ke zvrchi dogodina pojaka od ovogodishnata :)
Edino ne znam dali ke ima predvremeni posto ovie otidoa u tri lepe onakve materine !!!
Автоматски споено мислење:

има разни начини... за овој не требаше дозвола од НБРМ
https://sdk.mk/index.php/makedonija/grabezhot-na-3-milioni-evra-od-nlb-e-najgolem-vo-istorijata-na-makedonija/

Ovoj portalov kako ja javnal TNB kao da ja siluva :)
Drzavava miljarda ja lapnaa za godina dena i malku im e nikoj ne smee da pisne za ostavka a tuka firma sto deli pari ne cini i aramii bile :)
Ne e ni cudo sto sme tuka kaj sto sme !!!
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Мене друго ми падна во очи:

Писмото од НБРМ е примено на 04.11.2020 година.Ајде да речиме дека е примено на крај на денот.

А како чуствителна информација е објавено тек на 06.11.2020 година после завршување на тргувањето.

На 5ти поминале 426, а на 6 ноември 106 акции од TNB на цени блиску до ATH. Тоа се големи пари.

Не ми се бендиса целата нетранспарентност во целиот период, затоа што месец дена пред тоа се купуваше на големо акции од банката. Исто не ми се допаѓа и ова ненавремената информација од страна на препораката на НБРМ. Да е од некој друг и би очекувал, но TNB беше пример последните неколку години за најтранспарентно работење на целата берза.

П.С. Инаку мое мислење е дека треба да се исплати дивиденда, затоа што парите од нето-добивкта е на акционерите. И ова е неуставна препорака, затоа што не можеш ти да делиш акционери на домашни и на странски. Ги доведуваш во привилигирана положба. И ако немаа храброст да ја запрат дивидендата кај KMB, не треба да се обидуваат ни тука. Во овој период немав акции, ниту од една од овие две банки, така да ова е чисто мое логичко согледување.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Мене друго ми падна во очи:

Писмото од НБРМ е примено на 04.11.2020 година.Ајде да речиме дека е примено на крај на денот.

А како чуствителна информација е објавено тек на 06.11.2020 година после завршување на тргувањето.

На 5ти поминале 426, а на 6 ноември 106 акции од TNB на цени блиску до ATH. Тоа се големи пари.

Не ми се бендиса целата нетранспарентност во целиот период, затоа што месец дена пред тоа се купуваше на големо акции од банката. Исто не ми се допаѓа и ова ненавремената информација од страна на препораката на НБРМ. Да е од некој друг и би очекувал, но TNB беше пример последните неколку години за најтранспарентно работење на целата берза.

П.С. Инаку мое мислење е дека треба да се исплати дивиденда, затоа што парите од нето-добивкта е на акционерите. И ова е неуставна препорака, затоа што не можеш ти да делиш акционери на домашни и на странски. Ги доведуваш во привилигирана положба. И ако немаа храброст да ја запрат дивидендата кај KMB, не треба да се обидуваат ни тука. Во овој период немав акции, ниту од една од овие две банки, така да ова е чисто мое логичко согледување.
Tajmingot vo g.n.post e mnogu bitna rabota....hm.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Се сложувам дека треба да им се дозволи да се исплати.

Сепак мора да се земе предвид и позицијата на НБРМ и моментот кога беше донесена таа одлука. Стабилноста на банкарскиот систем особено на трите најголеми банки е примарна цел и ако тоа значи пауза на дивидендите една / две години во услови на невидена и непредвидлива економска криза мерката е разумна.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Sto e razumno da ceka vlasta da zema pari od komercijalni banki za da plaka namesteni tenderi ????
Nema tuka nisto opravdano nitu logicno isto onolku kolku sto e neopravdano da mafta so preporaka koga veke ima i drug instrument t.e. da nalozi !!!
Vaka preporakata e samo masha za plashe na gulabi i da napra i panika za da moze nekoj da profitira !!!
Ako e veke za dushegriznicite sto nemaat svoe mislenje tuku baraat nacin da opravdaat vakva politika na ovie idioti neka ja zatvorat berzata pa neka ide se u bestraga a ne da lapaat pari od provizii a od druga strana da ne im e gajle dali istite tie sto im platile treba da zarabotat ????
Mene bash me interesira mislenjeto na ministerot za finansii kako ova go tolkuva so ogled na toa sto komisijata za hartii od vrednost idat na negovo konto a denovive pominaa okolu 5000 akcii cca 100 miliona denari na ime informacija od NLB
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Znaci edina mana e na NLB e sto se profesionalci i sakaat da bidat trabsparentni za razlika od tuturutka menadzeri na berzata !!
Ekaplicitno e preneseno deka im se zavlagodaruva na preporakata i gi pozdravuva so bilansot na uspeh i doslovno im vika ne ve ebeme si terame apored plabot da si dodelime :)
Sega da ja vidam taa mifkata da dade nalog za zabrana ako smee a so ovaa postapka saka da manofestira kao bozem ona e odgovorna pa preporacuva :)
Abe skapanica dzava si e skapanica drzava sekoj so svoj interes ama momentalno luge pd vlasta sakaat keshot da go natovarat na berza pa mifkata ja zemale da im zabrishe gazot :)
Se dur ne se naturi nekoj da i plesne tuzba kolku da svati deka gazot ne i e zastiten ako nosi gaki pa slucajno nekoj pointelegenten sudija da ja zbrchi soodvetno posto garant za vakvo ponashanje zemala i ona nekoj kesh ili pak e dogovorena da bide nagradena :)
Znaci TNB si tera so isplata i nema tuka sto da se diskutira isto onaka kako sto KMB ke zvrchi dogodina pojaka od ovogodishnata :)
Edino ne znam dali ke ima predvremeni posto ovie otidoa u tri lepe onakve materine !!!
Автоматски споено мислење:




Ovoj portalov kako ja javnal TNB kao da ja siluva :)
Drzavava miljarda ja lapnaa za godina dena i malku im e nikoj ne smee da pisne za ostavka a tuka firma sto deli pari ne cini i aramii bile :)
Ne e ni cudo sto sme tuka kaj sto sme !!!
Bidi ti siguren deka ke dadat devidenda i teraj si po svoe.
Ali vistinata e surova-nishto ne e definitivno dodeka ne projde na sobranie a do togash ima podolg period.
Mozebi ke dadat devidenda, mozebi nema da bide toj iznos, a moze i da nedadat devidenda.
Srbite vikaat: ko voli nek izvoli pa neka kupuva na ovie ceni ako ne se koregira cenata kako shto se pokachi po objavuvanje.
Lotarijata prodolzuva do sobranie, charot i zijanot se brat i sestra.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Jas mislam deka site banki do edna trebase da ja sledat preporakata i da ne isplakaat dividenda godinava, kako sto e vprocem vo cela Evropa. Ama ednas koga ke se napravi presedan posle toa e tesko da se glumi serioznost.

Inaku NBRM i te kako moze da vlijae na rabotenjeto na bankite, indirektno preku zgolemen monitoring revizii pravila za rezervacii itn. Jasno e kako den deka bankite krijat nefunkcionalni krediti i so toa pumpaat dobivka. Mal problem e samo sto na dolg rok situacijata e neodrzliva.
Автоматски споено мислење:

Inaku od 9-mesecniot na TNB mi pagja vo oci slednovo

Prihodite od kamati se namaleni i pokraj toa sto investiciite vo krediti i hartii od vrednost se znacitelno zgolemeni. Toa moze da se dolzi i na poslabata naplata, a ne samo na smalenite kamatni stapki

Novite rezervacii se minimalno zgolemeni vs lani. Razlikata vo BU e poveke od oslobodenite rezervacii koi bile znacitelno pogolemi lani.

Ne deka hejtam otkako prodadov, ama ovie se fakti. Kratkorocno tuka e hold, ama dolgorocno mislam deka napraviv dobro sto SELLnav
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom