Македонска берза

Член од
18 јули 2009
Мислења
6.221
Поени од реакции
4.126
Уште чекајте да падне КМБ , некои викаа и на 4.500 нема да платат :D
Додека чекате, немојте после да викате дека на 5.100 ви е скапо, ај јас не сум толку искусен ама смешни сте како некои ја чекавте КМБ па и под 4.500 , една истрага ве исплаши демек готово банката на Хари пропадна а Чивлиганец испаничил :pos:
Толку беше гратис купување на КМБ јбг :)
 
B

Bafra

Гостин
Уште чекајте да падне КМБ , некои викаа и на 4.500 нема да платат :D
Додека чекате, немојте после да викате дека на 5.100 ви е скапо, ај јас не сум толку искусен ама смешни сте како некои ја чекавте КМБ па и под 4.500 , една истрага ве исплаши демек готово банката на Хари пропадна а Чивлиганец испаничил :pos:
Толку беше гратис купување на КМБ јбг :)
Не се курчи, признај ти се смрзна гомце претходните денови :D .
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.221
Поени од реакции
4.126
Не се курчи, признај ти се смрзна гомце претходните денови :D .
Види не е убаво чуството кога ти паѓа нагло акцијата надоле , но малце со размислување па ке си кажеш нема сила која може оваа банка да ја уништи и така лесно да отиде акцијата у курац , ова беше мала игра и паника кај некои ситни играчи , нема што да се тресам ја во КМБ , ова не е ТТК банка (без навреда ) :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Што мислите за комерцијална и тиквеш на оваа цена ? Која е поисплатлива ? Јас сакав се на комерцијална.
Komercijalna verojatno ke dade nekoja dividenda ovaa godina, i tuka mozebi e vo prednost.TKVS na ovaa cena mislam deka e stvarno evtina, ama ke mora da pocekas nekoja godina za div. ili znacitelen rast na cena na akcija.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Komercijalna verojatno ke dade nekoja dividenda ovaa godina, i tuka mozebi e vo prednost.TKVS na ovaa cena mislam deka e stvarno evtina, ama ke mora da pocekas nekoja godina za div. ili znacitelen rast na cena na akcija.
TKVS ke bide tolku dobra kolku Sveto ke saka. TKVS nema nitu eden lozov nasad, a posledbite godini postojano gi gi forsiraat vinata so geografsko poteklo. Site nasadi se vo firmi koi se se sopstvenost na M6 grupacijata i mnogu im e lesno golem del od dobivkata da transferiraat tamu. Da bese Sveto posten igrac ke gi napravese nasadite vo TKVS.
Samo od taa pricina jas nemam TKVS vo portfolio. Ako izleze M6 na berza togas ke razmislam
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Уште чекајте да падне КМБ , некои викаа и на 4.500 нема да платат :D
Додека чекате, немојте после да викате дека на 5.100 ви е скапо, ај јас не сум толку искусен ама смешни сте како некои ја чекавте КМБ па и под 4.500 , една истрага ве исплаши демек готово банката на Хари пропадна а Чивлиганец испаничил :pos:
Толку беше гратис купување на КМБ јбг :)
Neiskustvoto si go pokaza svoeto-nema da ti zamerime!
Misli mu ja ako fati nov bran nadole a ti i celo tvoe semejstvo ste vo edna akcija!
Istorijata se povtoruva na sekoi 10 godini.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Denes se opravi malku što e i normalno posle tolku dena pad.Berzata seuste vo minus so nadolen trend(pogledni grafikon na Mse, udolnica brale):LOL:.Gledam prodavaat Alk za da vlezat vo Kmb..Mene nekako pesimizam me bie za situacijava voopsto pa eve od denes sum 0% vo akcii.Samo ke sledam i cekam nekoja dobra prilika za vlez koga ke ima uslovi za toa.
Screenshot_20181207-120022.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Denes se opravi malku što e i normalno posle tolku dena pad.Berzata seuste vo minus so nadolen trend.Gledam prodavaat Alk za da vlezat vo Kmb..Mene nekako pesimizam me bie za situacijava voopsto pa eve od denes sum 0% vo akcii.Samo ke sledam i cekam nekoja dobra prilika za vlez koga ke ima uslovi za toa.
Прегледај го приврзокот 200724
Нели велеше дека едвај влезе на ден два после настаните со гласањето во парламентот?

Искрено ситуацијата е малку драматична ама сепак мислам дека овој страв брзо ќе се надмине и нема многу преценети акции.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Vlegov i izlegov so zaguba.Jbg od kade da znam do kade ke odi ova nadole, no eve si naracav i jas eden sonovnik po Ali expres..:LOL: Malku se spori so dostava..
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.221
Поени од реакции
4.126
Neiskustvoto si go pokaza svoeto-nema da ti zamerime!
Misli mu ja ako fati nov bran nadole a ti i celo tvoe semejstvo ste vo edna akcija!
Istorijata se povtoruva na sekoi 10 godini.
И што ке биде со тој бран ако дојде, сакаш да кажеш дека од КМБ ке бегаат како од ѓавол , прво да разјасниме КМБ не е ниту Топлификација ниту Бетон Штип неможе толку да отиде толку надоле за да испаничиме цела фамилија .

Се работи за сериозна банка една од најголемите во Мкд и пошироко во регионов , кризи може да се појават но не се согласувам дека може да пропаднеме од КМБ ..

Знаеш се кој има акции во КМБ , веројатно знаеш дека има бизнисмени и моќници кои имаат акции во КМБ и си зимаат дивиденда од нејзе , на ниту една власт не и одговара да оди против оваа банка !
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
И што ке биде со тој бран ако дојде, сакаш да кажеш дека од КМБ ке бегаат како од ѓавол , прво да разјасниме КМБ не е ниту Топлификација ниту Бетон Штип неможе толку да отиде толку надоле за да испаничиме цела фамилија .

Се работи за сериозна банка една од најголемите во Мкд и пошироко во регионов , кризи може да се појават но не се согласувам дека може да пропаднеме од КМБ ..

Знаеш се кој има акции во КМБ , веројатно знаеш дека има бизнисмени и моќници кои имаат акции во КМБ и си зимаат дивиденда од нејзе , на ниту една власт не и одговара да оди против оваа банка !
Vreme ke pokaze se!
Ako otide Chifliganec da im pravi drushtvo na drugarite vo Shutka-ne ko djavoli, ko bubashvabi ke begaat koga ke im zapalish svetlo
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne placete tuku kupuvajte dur ima popust .Ke ima dividenda i toa 400 denari bruto nek se decq raduju treba i kamati na tje krediti da se platat ;)
Cestitki za TKVS nekoj denes mu e nova godina mene vvera mi bese za KMB :)
Krivo mi e TNB ama sekade ne se stiga taka da poveke sreka na site nas ...
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Da ne ispadne ovoj popust kako onoj na crn petok, kaceno 80% pa simnato na 20% :LOL: ajmo narode jos malo pa nestalo..
Eve ne komentiram poveke im posakuvam srekja na site.:angel:
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Туку, што се деси со оној ликон ГНУСМАС што се пењавеше тука за УНИ пред пола година?

Се искрца и го снема можеби? О да, препорачуваше и една друга фирма. Зпко :confused:
 
B

Bafra

Гостин
Туку, што се деси со оној ликон ГНУСМАС што се пењавеше тука за УНИ пред пола година?

Се искрца и го снема можеби? О да, препорачуваше и една друга фирма. Зпко :confused:
Не знам кај е тој, ама ништо чудно да ми шитнал негови акции :icon_mrgr:, јас имам УНИ ... што за УНИ :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom