Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Веќе може да се гарантира дека секој што купува на овие цени на среден и долг рок ќе биде у минус. Штета што не може да се шортне индексот
Јас плачам за тоа веќе подолго време.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Веројатно ќе има одличен последен квартал КМБ штом вака силно расте цената.

Некој споредуваше со банките од околните земји во однос на сметководствена вредност, како изгледа таа вредност кај КМБ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.867
Поени од реакции
15.821
Член од
8 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
6
вредноста на уделот на Гранит во КМБ по тековни цени е околу 13 милиони евра, што е скоро 25% од пазарната вредност на Гранит по денешна цена .. акцијата е потценета
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
вредноста на уделот на Гранит во КМБ по тековни цени е околу 13 милиони евра, што е скоро 25% од пазарната вредност на Гранит по денешна цена .. акцијата е потценета
Ај да не прејудицирам, ама мислам дека Гранит ќе го земе тендерот за изградба на автопатот кон Косово, со вредност над 100 милиони евра за кратко време, веројатно пред техничката влада
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
1.tete
2.mtur
3.grnt
4.okta
5. Drugi sitnurii...
Секој газда на своите пари. Ама ете ме интересира што баш гледаш во овие 2 акции. Ете за МТУР, ај некако да разберам, ама во глобала. Двете се што заработат поделат како дивиденда (тетекс дури и повеќе ако не се лажам), и добивката и дивидендата околу 5%, со константно опаѓање во последните 3 години. Не дека има многу избор, ама баш ме интересира твоето размислување зошто баш овие...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Kako trgna rabotava so KMB stvarno ke bide 10.000 kaj i da e :)
Автоматски споено мислење:

Секој газда на своите пари. Ама ете ме интересира што баш гледаш во овие 2 акции. Ете за МТУР, ај некако да разберам, ама во глобала. Двете се што заработат поделат како дивиденда (тетекс дури и повеќе ако не се лажам), и добивката и дивидендата околу 5%, со константно опаѓање во последните 3 години. Не дека има многу избор, ама баш ме интересира твоето размислување зошто баш овие...
TTK e vo sopstvenost na TETE a i firmata si gazi a kolku sto znam MTUR ima 40.000 akcii vo KMB i uste neproknizena kapitalna dobivka sto kaj i da e ke se pokaze :)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Секој газда на своите пари. Ама ете ме интересира што баш гледаш во овие 2 акции. Ете за МТУР, ај некако да разберам, ама во глобала. Двете се што заработат поделат како дивиденда (тетекс дури и повеќе ако не се лажам), и добивката и дивидендата околу 5%, со константно опаѓање во последните 3 години. Не дека има многу избор, ама баш ме интересира твоето размислување зошто баш овие...
vidi druze,

vo teteks sum od 2014ta godina i samo dokupuvam... sega tete mi e 55% od portfolio...

se sto znam za tete go pishuvav porano na mojnovac, sega ovde...bez nikakvo taktiziranje ili skrieni nameri...

zapazi go samo ovoj moment:

Тетекс АД Тетово, со ЕМБС 4037537, и како компанија која котира на
Македонската берза, а од аспект на ценовно –чуствителни информации,
Ве известува дека го приватизира земјиштето над кое постои право на
користење во површина од 227.691 м2, за износ од 61.906.784 ден. по решение
УП бр. 26-1138-2012 од 13.08.2014.

pazi, 4,4 eur po m2!!!! tolku i bilnasno go vodat... a realna cena na m2 urbanizirano zemjishte vo Tetovo e 100-120m2!!!! Ova e cena samo za zemjishteto, a kade se objektite? kade e celokupnata Medicinska plastika, skoro 44% od akciite vo TTK, dukjani, centralata na TTK banka, hotel na Shapka, zemjishte na Arabati baba tekje, akciite vo MTUR I ALK.... tete spored mene vredi okolu 50mil eur (120 eur po akcija)... epa sega ti vidi kade ima na drugo mesto prostor za takva zarabotka... :cool:
Автоматски споено мислење:

vidi druze,

vo teteks sum od 2014ta godina i samo dokupuvam... sega tete mi e 55% od portfolio...

se sto znam za tete go pishuvav porano na mojnovac, sega ovde...bez nikakvo taktiziranje ili skrieni nameri...

zapazi go samo ovoj moment:

Тетекс АД Тетово, со ЕМБС 4037537, и како компанија која котира на
Македонската берза, а од аспект на ценовно –чуствителни информации,
Ве известува дека го приватизира земјиштето над кое постои право на
користење во површина од 227.691 м2, за износ од 61.906.784 ден. по решение
УП бр. 26-1138-2012 од 13.08.2014.

pazi, 4,4 eur po m2!!!! tolku i bilnasno go vodat... a realna cena na m2 urbanizirano zemjishte vo Tetovo e 100-120m2!!!! Ova e cena samo za zemjishteto, a kade se objektite? kade e celokupnata Medicinska plastika, skoro 44% od akciite vo TTK, dukjani, centralata na TTK banka, hotel na Shapka, zemjishte na Arabati baba tekje, akciite vo MTUR I ALK.... tete spored mene vredi okolu 50mil eur (120 eur po akcija)... epa sega ti vidi kade ima na drugo mesto prostor za takva zarabotka... :cool:
P.s. MTUR slicna prica + 20mil eur kesharac + akcii vo KMB, ALK, USJE, TTK...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Цената на земјиштето можеш да ја сметаш како добивка ако се продаде вака тоа е само средство со вредност (потценета) и нема да има голема рефлексија врз цената на акцијата

Се сложувам со логиката дека компаниите вредат повеќе бидејки поседуваат удели во други силни компании ама цената на МСЕ повеќе зависи од тековните резултати во БУ. Типичен пример е Прилепска.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Цената на земјиштето можеш да ја сметаш како добивка ако се продаде вака тоа е само средство со вредност (потценета) и нема да има голема рефлексија врз цената на акцијата

Се сложувам со логиката дека компаниите вредат повеќе бидејки поседуваат удели во други силни компании ама цената на МСЕ повеќе зависи од тековните резултати во БУ. Типичен пример е Прилепска.
Chicko Buffet vika price is what you pay, value is what you get... ama ova e mse neli... :)
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Kako trgna rabotava so KMB stvarno ke bide 10.000 kaj i da e :)
Сабајлево гледав дека КМБ била најголема цена 7850 на 17.10.2007 таа цена е горно ниво на отпор, по мене сеуште сме далеку од овој отпор, ако ја надмаши оваа цена тогаш друг отпор нема и тогаш важат други анализи ... , ако направиме некоја споредба со тутунска бидејки скоро од исто место тргнаа 1700-1800 денари, додека тутунска била најголема цена 12601 на 05.09.2007 сега се тргува по приближно 16700, ова колку за спорредба.
Сакам можеби да кажам дека ако пукне 7850 може да ги чекаме и твоите 10000, ама да имаме на ум дека кмб годинава има послаб биланс од лани барем за првите 9 месеци, така да дивидендата некаде очекувам да биде како лани еве нека биде и 100+, некаде ако се заокружи на 500 во најдобра варијанта, се на се моите лични очекувања не се толку високи за толку малку време ....., може ли малку да појасниш од каде ја извади ценава 10000 ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom