Македонска берза

Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Kako i da e odlicna vest za nas ke bide odlozuvanjeto na danokot za kapitalni dobivki, pa belki ke im tekne na stedacive da staat nekoj denar na berza, ke ostane berzava edino mesto bez odanocuvanje na dobivka..

Nego drugo mi bese muabetot se MPT GRNT ALK KMB gi stavame u fokus zaboravivme edna spored mene interesna akcija SBT.. nekoj tamu si tovari zdravo tivko i necujno :) .. sto spored mene ovaa cena e dosta eftina i edina akcija kaj sto moze dosta da se zaraboti..
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Kako i da e odlicna vest za nas ke bide odlozuvanjeto na danokot za kapitalni dobivki, pa belki ke im tekne na stedacive da staat nekoj denar na berza, ke ostane berzava edino mesto bez odanocuvanje na dobivka..

Nego drugo mi bese muabetot se MPT GRNT ALK KMB gi stavame u fokus zaboravivme edna spored mene interesna akcija SBT.. nekoj tamu si tovari zdravo tivko i necujno :) .. sto spored mene ovaa cena e dosta eftina i edina akcija kaj sto moze dosta da se zaraboti..
По кои параметри е SBT ефтина ако може да се образложи.
Јас колку што гледам SBT во последниве 3 години не успеала да направи повеќе од 100 денари заработка по акција по година, што на моменталната цена на акцијата е околу 3%. Кога ќе споредиш со другиве банки резулататов изгледа очајно
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
По кои параметри е SBT ефтина ако може да се образложи.
Јас колку што гледам SBT во последниве 3 години не успеала да направи повеќе од 100 денари заработка по акција по година, што на моменталната цена на акцијата е околу 3%. Кога ќе споредиш со другиве банки резулататов изгледа очајно
SBT ima golemi rezervacii, ako gi naplati i oslobodi ke ostvari golemi dobivki.
E sega zavisi koi se tie pobaruvanja sto se rezervirani/obezvredneti, kakvi kolaterali imaat i koja e shansa deka ke se naplatat na eden ili na drug nacin.
Za KMB znaev otprilika sto imaat rezervirano i si kupiv uste na vremeto i ne pogresiv (po toa sto znam imaat uste kvaltitetni pobaruvanja sto im se obezvredneti) , za SBT poima nemam.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Уште само недела дена и ќе потече мед и млеко во државичкава. Не липсувај магаре до зелена трева
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Уште само недела дена и ќе потече мед и млеко во државичкава. Не липсувај магаре до зелена трева
Се надевам дека психички сите се спремни за јуриш, и инвеститори и потрошувачи и перачи на мозок.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Има некој кој не би ја прифатил понудата од Sparkassen за OHB? Мислите дека ќе постигнат повеќе од 95% за обавезителен откуп?
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Владата алоцира 1,9 милијарди денари за решавање на ГАМА додека Макпетрол во својот ревидиран извештај забележал дека неговите вложувања во ГАМА се 1,15 милијарди денари.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Untitled.png
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Владата алоцира 1,9 милијарди денари за решавање на ГАМА додека Макпетрол во својот ревидиран извештај забележал дека неговите вложувања во ГАМА се 1,15 милијарди денари.
vlozuvnja i prodazna vrednost se razlicni raboti;)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Владата алоцира 1,9 милијарди денари за решавање на ГАМА додека Макпетрол во својот ревидиран извештај забележал дека неговите вложувања во ГАМА се 1,15 милијарди денари.
Super, znaci MPT ke prijavi dobivka od nekoi 750M dens.

Dali e toa dovolno za akcijata da otide x3?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Super, znaci MPT ke prijavi dobivka od nekoi 750M dens.

Dali e toa dovolno za akcijata da otide x3?
Ако се искористат сите средства за ова да. Можеби некој знае дека работата е веќе завршена штом има толку голем промет на акцијата.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Vo petokot sopstven otkup MPT na redoven pazar iscisteno se do 75000... denes 168 akcii od koi 100 bea blok transakcija skoro site na 80000 so ostanata kupovna na 80000. Utre cekame objava dali bile sopstven otkup.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom