Македонска берза

Член од
23 февруари 2019
Мислења
290
Поени од реакции
276
It’s finally happened. A major worldwide government has just bestowed a huge vote of confidence and legitimacy onto the world of cryptocurrencies. Sweden, in an unprecedented move, just announced that they are officially adopting a certain cryptocurrency as Sweden’s official coin!
Ова за Шведска е фејк њуз, Одамна се вртат рекламива за да си ја качат цената на некоја нова крипто валута.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Донекаде ми е јасно за Алкалоид и Макпетрол, ама што се случува со КМБ
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
Ова за Шведска е фејк њуз, Одамна се вртат рекламива за да си ја качат цената на некоја нова крипто валута.
фала на инфото, па и мене ми беше сомнително, ако беше вистински ќе одеше на сите ТВ, ете како за Банкротот на Томас Кук
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Донекаде ми е јасно за Алкалоид и Макпетрол, ама што се случува со КМБ
A sto ti e jasno za ALK i MPT?
Mene ALK mi e favorit, ama ne mi e jasno od kade sega ovoj rast?
Ja ocekuvav znacitelna korekcija sledniot period, ama pak toa sto ima tolku promet malce me buni
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Мене па не ми е јасно СТБ, кој и зошто купува на оваа цена?

СТБ обично се тргува ко ќе се најави дивиденда, ама таква работа засега нема. Да не се спрема вонредно собрание како ланска година?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Мене па не ми е јасно СТБ, кој и зошто купува на оваа цена?

СТБ обично се тргува ко ќе се најави дивиденда, ама таква работа засега нема. Да не се спрема вонредно собрание како ланска година?
Нема потреба, лани вонредното беше поради зголемувањето на данокот на дивиденда од 10 на 15 проценти.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
A sto ti e jasno za ALK i MPT?
Mene ALK mi e favorit, ama ne mi e jasno od kade sega ovoj rast?
Ja ocekuvav znacitelna korekcija sledniot period, ama pak toa sto ima tolku promet malce me buni
Макпетрол расте поради откупот што го прават самата компанија, оилко и нивни поврзани лица. Како и најавите од владата за решавање на ГАМА.

Алкалоид имаат голем раст на извозот, најава за дуплирање на производните капацитети за апчиња и мислам дека општо е компанија на МСЕ што најмногу може да добие на вредност поради најавите за преговори со ЕУ.

п.с никој не ми одговори за КМБ, 20м промет денес со максимална цена 5880
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Макпетрол расте поради откупот што го прават самата компанија, оилко и нивни поврзани лица. Како и најавите од владата за решавање на ГАМА.

Алкалоид имаат голем раст на извозот, најава за дуплирање на производните капацитети за апчиња и мислам дека општо е компанија на МСЕ што најмногу може да добие на вредност поради најавите за преговори со ЕУ.

п.с никој не ми одговори за КМБ, 20м промет денес со максимална цена 5880
Ако е така добро ама мене па не ми е јасно зошто паѓа УНИ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Tolku mnogu gorese denes sto site zaboravija na MPT i Granit pa udrija na KMB :)
Sto se ponudi se kupi utre se plasam deka ke pocne so 6ka a kaj ke bide krajot ......
STB ima zadrzana dobivka prosla godina pa se ceka eksplozija ovaa godina ili sledna dividenda !!
Iskreno mene mi e favorit UNi zabavata moze da pocne ;) Site ja hejtate ama kaj i da e ke plamne osekam !!!
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Utre ocekuvam da prodolzi pozitivniot trend..
Alk 11500+
Kmb 5800+
Grnt 1000+
Mpt 71000+
Kinecno i drugite ocekuvam da mrdnat..mtur..repl..
Se citame utre pak da vidime dali prognozite ke se ostvarat..
Denes sobiranjeto na Kmb izgledase strasno .. na prodazna ne ostana nisto.. nitu eden prodavac nema na kmb :) dali se ocekuva top info periodov :)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Taka e toa, dodeka se cudite zasto nekoj vekje tovaril ... pa dodeka doznaete kje vi isturi

Slicno kako i stand by ekonomiive nasi (hold, cuvaj, neka stoi kapitalot kje mu porasne vrednosta) i potrosuvackite zapadni ekonomii (buy, sell, vrti go kapitalot, nema popravka- vednas zamena so novo...

So vrtenje na kapitalot site rabotat, od fizicki do privatni lica... so cuvanje na kapitalot vremeto kje te izede
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Ептен далеку сме од тримесечни извештаи, како ќе се одвива оваа ситуација ќе биде интересно.

Еве КМБ отиде на под 10 проценти price-to-earnings ratio (на проектирана нето добивка од 550 денари за 2019та).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom