Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
ЗИК Пелагонија планира да ги продава гасните централи. Бара купувач...Номинална цена на уделот околу 6,5 милиони евра. Реорганизација или етапна приватизација на Пелагонија...????
Можеби итно им се неопходни големи финансиски средства инаку зошто би продавале централа што ја изградиле пред 3 години за 20м евра (заедно со фарма) со толкав дисконт кога имаат загарантирана продажна цена (многу повисока од моменталната цена на струјата)
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Можеби итно им се неопходни големи финансиски средства инаку зошто би продавале централа што ја изградиле пред 3 години за 20м евра (заедно со фарма) со толкав дисконт кога имаат загарантирана продажна цена (многу повисока од моменталната цена на струјата)
Или пак Орцо крстарејќи така по отворените мориња сфатил дека ако пак се врати во државичкава веднаш ќе биде спакуван во притвор, па сега раскрчмува се по принципот дај-шта-даш.
 
Член од
16 мај 2018
Мислења
14
Поени од реакции
3
Pozdrav na site i edno prasanje. Dali vo Makedonija moze da se investira vo blagajnicki zapisi.
Blagodaram odnapred na odgovorort
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Pozdrav na site i edno prasanje. Dali vo Makedonija moze da se investira vo blagajnicki zapisi.
Blagodaram odnapred

A na blagajnicki samo bankite... ti kako fizicko lice ne...

P.s. pazi kaj nas terminologijata e vo start zgreshena, blagajnickite zapisi gi izdava narodna banka, a zapisite na drzavata ministerstvoto za finansii...
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Можеби итно им се неопходни големи финансиски средства инаку зошто би продавале централа што ја изградиле пред 3 години за 20м евра (заедно со фарма) со толкав дисконт кога имаат загарантирана продажна цена (многу повисока од моменталната цена на струјата)
Пишува тоа е номиналната цена на уделот. Они бараат понуди, можеби некој би понудил и 20милиони. Сепак без кравите овие биогасни централи се безвредни
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Или пак Орцо крстарејќи така по отворените мориња сфатил дека ако пак се врати во државичкава веднаш ќе биде спакуван во притвор, па сега раскрчмува се по принципот дај-шта-даш.
https://www.faktor.mk/koj-e-antonije-marinoski-noviot-kapetan-na-orka-holding?fbclid=IwAR0Gb9TEQBNON87h-7ye0zc-dLO3aFAhjj5FDM05ORMFXf3bmumJAEPTneg

Кој e Антоније Мариноски, новиот капетан на „Орка Холдинг“?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Hajde noćas mi dođi, svega mi donesi
Noćas nešto lijepo u ADING treba da se desi...
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Здраво драги форумџии,

По неколкумесечно истражување, бескрајно читање и целоноќно пишување дојдов до завршниот дел на мојата магистерска теза.
Ве молам доколку МИНИМУМ ЕДНАШ сте тргувале на МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА, да кликнете на линкот и да учествувте во истражувањето.

Анкетата се состои од неколку делови во која на сите прашања се одговара со скала од 1 - 5 (нема отворени прашања или повеќекратен избор). Времето потребно да се пополни истата е 10тина минути.

Ви благодарам на вниманието и придонесот во истражувањето на полето на Македонската берза и инвеститори.


Истражувањето е дел од магистерската теза „БИХЕЈВОРАЛНИТЕ ФИНАНСИИ И ОТСТАПУВАЊАТА ОД ПЕРФЕКТНО РАЦИОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИСКИ ОДЛУКИ НА ФИНАНСИСКИТЕ ПАЗАРИ“.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Бреј ама убав берзански ден, сите тргувани акции до сега во зелено. :)

Да не сме го влегувале во унијата море јеј?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom