Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
@Korisnik Bubi

Opet razmata priču sa novčanim tokom i naziva PPIV prevarom. I dalje tvrdim da je PPIV jedna od najbolje vodenih firmi u Makedoniji.
Očito je da je prošlogodišnje investiranje vece od 5 milijuna eura smanjilo novčane stokove koji su i dalje preko 12 milijuna eura. I očito se spremaju još neke investicije, a možda bi netko išao u dokup akcija pa mu ne odgovara da cijena “strši visoko”. Ovih par stotina tisuća eura ulaganja u dionice im nije trebalo, al barem su uložili u solidne firme na kojima će pretpostavljam na kraju i zaraditi.[DOUBLEPOST=1556261705][/DOUBLEPOST]Po mojoj procjeni STB bi ove godine mogla biti prodana i dividenda će biti isplaćena kao dio paketa prodaje. To znaci da bi u drugoj polovini ove godine ili pred kraj godine mogla biti još jedna skupština. Oproštajna.

To su radili i u ranijim prodajama... https://ru.reuters.com/article/financialsSector/idUKL5N1EP2PJ

Moram na kraju primijetiti da ovdje ima dosta zločestih (da ne napišem neku tezu riječ), koji se bave i pišu o drugim korisnicima, a ne raspravljaju konstruktivno o temi. To je u neku ruku razumljivo, svatko bi htio imati najbolji papir i najviše zaraditi, no to ne bi trebao biti jedini motiv pisanja na ovome mjestu. Ili o tezama drugih korisnika.

Ovo mjesto i tema ne bi trebali biti namijenjeni isključivo osobnoj promociji i navijanju za “vlastitu akciju” već konstruktivnoj i argumentiranoj raspravi o cijenama, trendovima i vrijednosti. Bilo bi dobro da se rasprava zadrzi na temi, a ne na korisnicima jer ionako većina vas se uopće ne poznaje da bi bilo sto mogla zaključivati o drugim osobama koje ovdje iznose svoja mišljenja i komentare.

Rijetko tko od vas daje neke primjere iz dosadašnje prakse nego se piše napamet po modelu sto bi bilo kad bi bilo. Bilo bi dobro za svaki navod, tvrdnju ili usporedbu navesti konkretan primjer, staviti link i slično. Argumentirati vlastite teze. Time bi i korisnici, ali i kvaliteta rasprave, zasigurno dobili na vrijednosti i sadržajnosti.
Da super se vodeni PPIV. Dur ne im vleze finansova inspekcija. Da gi prasa kako toa si tresat amortizacija od rakav, a vsusnost ja koristat za papiroloski da si namalat danocna osnovica.

Inaku za fakti, eve eden prost fakt: operativen paricen tek za 2018ta 14M dens. 200K evra. Epa decki na toj cash flow dividenda nema da vidite. Dadoa edna lani i skontaa deka bez nov paricen vlez dividenda e neodrzliva opcija.

A za valuacija, da se ima edno predvid: kaj PPIV EBITDA=EBIT

So drugi zborovi, pari od denda nema, pari od prevzemanje nema, abe sjajno.

Bi preporacal SELL, ama ete, nema kupci :confused:
 
Член од
19 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
49
@Grim

To je sa zadnje skupštine?

Konverzija prioritetnih u redovne?[DOUBLEPOST=1556268555][/DOUBLEPOST]@Bubi

Da muljaju već bi ih davno kaznili. Oprosti, al netko tko predlaže ulaganje u najskuplji telekom na Balkanu ne ulijeva mi povjerenje. Očito ti to površno analiziras i gledaš isključivo sa “svoje avlije”.

Ti apriori gradiš stav i nemaš ama bas nikakve dokaze osim jednog te istog ponavaljanja za drugačiji prikaz novčanog toka. Dakle, firma radi 30 milijuna EUR prihoda (u posljednjih deset godina ih je udvostručila) ima 5 mil. EUR Ebitda (i to je utrostručila). Ima 12 milijuna eura depozita (300 eura ili cca 18.500 denara po akciji), kratkotrajne financijske imovine i gotovine i trguje se ispod booka. I svu ru dobit može isplatiti jer zna sto? Ima mnogo vise zadrzane dobiti od toga u kapitalu.

Isto to pisao si na jednom drugom mjestu prije 7-8 godina (Sve sam ja pažljivo istražio, pošaljem ti link ako je potrebno) i od tada je dionica narasla 4-5 puta. Reci mi koliko je Telekom narastao otkad si počeo navijati za njega? Slobodno uključi i dividende u taj prinos. i ja ovdje odogovorno tvrdim da PPIV i dalje ima veći potencijal rasta od TEL. Kako poslovanja, tako i cijene akcije. Pogledaj kakve su EV/Ebitda multiple za pivovare i Soft drinks, a onda ih usporedi sa onima za Telekome. Molim te da to učiniš, pa da svi vide kakve se cijene postižu.

Najbolji povrat Samardzioskom radi njegov lični biznis. I on to dobro zna. Zato i igra s dividendom. Samo bas nisam siguran da će prodavači pohrliti prodavati. Kod nas se kaže.... “nitko nije veslo sisao”... da ne zna kolika je ovdje vrijednost.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Абе ова жива патетика била на претходното собрание за конверзија, со Питагора, со све :pos:Прегледај го приврзокот 208191 :lolzz:
Nemoj taka Grim, kako sto e Pitagora nikoj ne e :D

Seriozno lugje, mislam deka e malku mnogu glupo da stavis na glasanje vakva odluka, da ti dojdat lugjevo na sednica, i da im pokazes PRST. Ne sum videl vakvo nesto majke mi mile.

A kutriot probuva so ubavo. Ne be batka, tuka igra samo ucena: ili konverzija ili ke vi minirame sekoja odluka za zgolemuvanje na osnovna glavnina. Ako gineme, ke gineme zaedno[DOUBLEPOST=1556271554][/DOUBLEPOST]
@Grim

To je sa zadnje skupštine?

Konverzija prioritetnih u redovne?[DOUBLEPOST=1556268555][/DOUBLEPOST]@Bubi

Da muljaju već bi ih davno kaznili. Oprosti, al netko tko predlaže ulaganje u najskuplji telekom na Balkanu ne ulijeva mi povjerenje. Očito ti to površno analiziras i gledaš isključivo sa “svoje avlije”.

Ti apriori gradiš stav i nemaš ama bas nikakve dokaze osim jednog te istog ponavaljanja za drugačiji prikaz novčanog toka. Dakle, firma radi 30 milijuna EUR prihoda (u posljednjih deset godina ih je udvostručila) ima 5 mil. EUR Ebitda (i to je utrostručila). Ima 12 milijuna eura depozita (300 eura ili cca 18.500 denara po akciji), kratkotrajne financijske imovine i gotovine i trguje se ispod booka. I svu ru dobit može isplatiti jer zna sto? Ima mnogo vise zadrzane dobiti od toga u kapitalu.

Isto to pisao si na jednom drugom mjestu prije 7-8 godina (Sve sam ja pažljivo istražio, pošaljem ti link ako je potrebno) i od tada je dionica narasla 4-5 puta. Reci mi koliko je Telekom narastao otkad si počeo navijati za njega? Slobodno uključi i dividende u taj prinos. i ja ovdje odogovorno tvrdim da PPIV i dalje ima veći potencijal rasta od TEL. Kako poslovanja, tako i cijene akcije. Pogledaj kakve su EV/Ebitda multiple za pivovare i Soft drinks, a onda ih usporedi sa onima za Telekome. Molim te da to učiniš, pa da svi vide kakve se cijene postižu.

Najbolji povrat Samardzioskom radi njegov lični biznis. I on to dobro zna. Zato i igra s dividendom. Samo bas nisam siguran da će prodavači pohrliti prodavati. Kod nas se kaže.... “nitko nije veslo sisao”... da ne zna kolika je ovdje vrijednost.
Super sto si istrazil. Verojatno u vreme koga akcijata bese 8K pa i za tie pari ne se naogjase kupec.

I toa e kao nesto dobro a? Pa da sum CEO bi se ubil akcija da mi se trguva na 0,2 book.

Ama niv gi zdobole. I taka e toa familijarna firma, da ne se lazeme
 
Член од
19 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
49
Gledaj, ti nisi glup... al ne možeš tako pisati samo zato sto nisi u poziciji i jer eto... netko nije ispunio neki ot tvojih “uzvišenih zahtjeva”.

Budi objektivan u mjerenju kriterija i kasnijih učinaka. Za ulaganje pored mnogo znanja i iskustva treba imati i kvalitetnu procjenu situacije i mogucih buducih dogadjaja. I zato ne treba inzistirati na “detaljima” nego gledati suštinu. A ona je stvaranje vrijednosti i ispravna valuacija. Svi griješimo. Samo sto oni stvarno uspjesni iz svojih grešaka mnogo toga i nauče.

Ja nemam kristalnu kuglu, al bio bih stvarno licemjer kada bih rekao da Samardioaki nisu napravili sjajan posao. Ponajprije za sebe, a onda i za dioničare. Šteta je sto je dionica tako nelikvidna, al nažalost nema vise toliko velikih kandidata za prodaju. Možda se pojave... vidjet ćemo.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
21
Sakam da investiram pogolema suma na berzata i vo plan mi e da si napravam sopstven MBI10 (podobro jas da upravuvam/igram so moite sredstva otkolku nekoj da si igra so niv vo investiciski fondovi).
Veke imam po nekoja kolicina od - Komercijalna banka, TTK Banka, Makedonija turist, Granit, Telekom.
Bidejki ovde ima poveke clenovi sto gi cenam i pocituvam bi sakal da go cujam/procitam vasheto mislenje koi 10 kompanii vklucuvajki gi gorespomenatite 5 bi mi gi predlozile vie ili ako mislite deka od nekoja treba da se oslobodam koja i od koja pricina.
 
M

machine

Гостин
Внимавај,овде имаме ловци на инсајдери!
:pos:
Се е базирано на претпоставка!
Мала корекција околу датумот, би требало помеѓу 10.05 и 17.05 да имаат собрание, сумирано од сите минати години(2018, 2017, 2016)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
426
Поени од реакции
519
Јавниот повик мора да биде најмалку 30 дена пред собранието, така да добар ти беше датумот...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Како мали акционери, треба да се бориме да ги оствариме правата што по закон ни припаѓаат, а не мнозинскиот акционер да не' мајоризира и да ги дели трошоците, а да ја присвојува добивката. Од друга страна пак, сопствениците на приоритетните акции на СТБ сакаат да добијат нешто што според закон не им припаѓа. Си има опис на емисијата на акциите и ако не им се допаѓале правата што ги имаат, не требало да ги купуваат.

Тие тераат некаква сулуда кампања кајшто останатите акционери треба доброволно да им подарат 10 милиони евра! Па тоа е вон памет! Меѓутоа, за таквите лакоми луѓе што преку леб бараат погача јас ич не се секирам затоа што лесно просперираат во вакви дисфункционални општества. И во бомбите Ставрески објаснуваше дека таквите преку СМС пораки му се додворувале на Груевски да им завршува работи, а истото важи и сега со фамозните кафепиења со Заев.

А Самарџиоски да биле добри инвеститори, можеле у 2012. да стават налог на 10.000 денари и целосно да си ја откупат својата компанија, а не сега да купуваат акции во туѓи.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
@ Grim: Znaci po zakon kako akcioner ne ti pripagja nisto. Ako mnozinskiot resi da gi proneveri parite mozes da se slikas. Pa pola stopanstvo taka otide jabana, zaedno so akcionerite! Den denes po brokeraite doagjaat lugje prasuvaat za firmi koi otisle vo stecaj davno davnim, i ne ostanala ni banka za niv.

Taka da ne znam kade e problemot da bilo koj se bori za svojot sopstven imot???

Okolu PPIV...si gi najdov postovite od novac i istoto me macelo uste pred 5 godini. Ispagja deka genijalcive od PPIV vo revidiraniot prikazuvaat edna zbirna suma od amortizacijata i kapitalnite investicii, i zatoa gi nema ni ednite ni drugite...vsusnost, koga amortizacijata e pogolema, kapeksot im e vo pozitiva!

Za operativniot paricen tek, nizok e posto imaat zgolemen opeks, pred se' zaradi enormno namalenite pobaruvanja od dobavuvaci.

Taka da toj del e OK. Samo mene pak me macat nekoi nesta. Prvo i osnovno, zosto ne podelija dividenda, koga imaat cash & ekvivalenti 843M dens? Vtoro zosto kupuvaat hartii od vrednost? Pa zarem poveke veruvaat vo tugj biznis otkolku vo svoj? Treto sto vo narednite godini? Ke ima li dividenda? Ili mislat da se zamajavaat so prici za investicii? Tie investicii im se proektirani na 2,5-3M evra godisno, sto e na ili pod nivoto na amortizacija, znaci ne e nesto ekstraordinarno.

@ Zagrepcanec, nisto licno, ama se nerviram koga ne razbiram nekoi raboti. Akcijata ti e OK, samo dobro e da se doznae odgovor na gornive prasanja. Jas tamu ne bi vlegol ispod 50% diskont, posto mi se mnogu nepredvidlivi. A ako produzat so vakvi potezi, ne e cudo da se vidime i na takvi ceni
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Како мали акционери, треба да се бориме да ги оствариме правата што по закон ни припаѓаат, а не мнозинскиот акционер да не' мајоризира и да ги дели трошоците, а да ја присвојува добивката. Од друга страна пак, сопствениците на приоритетните акции на СТБ сакаат да добијат нешто што според закон не им припаѓа. Си има опис на емисијата на акциите и ако не им се допаѓале правата што ги имаат, не требало да ги купуваат.

Тие тераат некаква сулуда кампања кајшто останатите акционери треба доброволно да им подарат 10 милиони евра! Па тоа е вон памет! Меѓутоа, за таквите лакоми луѓе што преку леб бараат погача јас ич не се секирам затоа што лесно просперираат во вакви дисфункционални општества. И во бомбите Ставрески објаснуваше дека таквите преку СМС пораки му се додворувале на Груевски да им завршува работи, а истото важи и сега со фамозните кафепиења со Заев.

А Самарџиоски да биле добри инвеститори, можеле у 2012. да стават налог на 10.000 денари и целосно да си ја откупат својата компанија, а не сега да купуваат акции во туѓи.
Па и не купуваат нешто многу
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Од каде информациите дека Реплек го изгубил рускиот пазар?

Немам директна врска со берзанско работење за да знам да екстрахирам таков податок од извештаи, а инфо од внатре (од оперативата, што значи дека не мора да е точно) ми е дека нема информации за проблеми со русите.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
@ Grim: Znaci po zakon kako akcioner ne ti pripagja nisto. Ako mnozinskiot resi da gi proneveri parite mozes da se slikas. Pa pola stopanstvo taka otide jabana, zaedno so akcionerite! Den denes po brokeraite doagjaat lugje prasuvaat za firmi koi otisle vo stecaj davno davnim, i ne ostanala ni banka za niv.

Taka da ne znam kade e problemot da bilo koj se bori za svojot sopstven imot???
Не се борат тие за својот имот, туку за туѓ. Не знам како воопшто возрасни свесни луѓе можат да очекуваат некој тукутака да им подари 10 милиони евра :popce:

Инаку, менаџментот на компаниите не работи во корист на сопствениците, туку на компанијата! Нивна грижа е компанијата да расте, да станува поефикасна и попрофитабилна, т.е. да ја зголемуваат нејзината вредност, а што ќе прават сопствениците со своите акции - тоа воопшто не смее менаџментот да му е грижа.

Овдека и ден-денес нема поимање на фидуцијарна одговорност: дека некој нешто ти доверил и ти треба да го извршиш у негов најдобар интерес. Тоа е случај и со менаџерите, и со адвокатите, и со политичарите и со регулаторите. Затоа сме ваква сиромашна вукојебина без капитал што без враќање на одговорност и доверба нема никогаш да мрдне ни педа напред!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom