Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Убаво кажано, затоа и јас се фатив за орото :cool: . Односно, може шпекулативно да порасне но и ќе падне, а УНИ некако не паѓа, туку исто како Стопанска банка си фати нагорна линија.
Врска информациите не смрди, нормално нема да прочиташ на македонските сајтови, ем поради непрофесионализам, ем што газдите се странци. Слично со Стопанска Банка Скопје. Која компанија излегува со информација сакаме да се продадеме :toe:

Ама на странските сајтови имало најави (не конкретни), прашањето е цената ....
(дали 60 или 70 еур / акција :zloo: ) Buy the rumors, sell the news е сега може и да се зафркнеш ама јбг.
стопанска скопје веке не е тајна со оглед дека не се продадоа до сега целата добивка оваа година ке ја прокнижат и со новиот боок ке оди нагоре испод 1250-1300.ден не ја даваат, банка прави 40м годишно пред даноци зошто би ја продале за п/е под 10 ние со помал боок споредувавме некои цени како бг сега ако остане со целата добивка оваа година др. песна. Него супер би ни дошло уште една дивиденда пред ова.
 
Член од
17 јули 2017
Мислења
11
Поени од реакции
23
Здраво на сите,
Нов сум на темава и воопшто на форумов. Ве читам веќе некое време откако мојновац форумот престана да функционира. На берза сум од 2010, но не тргувам толку фреквентно. Поседувам GRNT, TNB, STB, OHB. Зимава продадов ALK за да влезам во OHB на цена од 4700 ден. Одлуката ја донесов врз база на тоа што OHB имаше отприлика двојно поголема заработка по акција и понизок p/b.
Ме интересира ваше мислење за проекција на цената на OHB на крај на 2018, јас очекувам да биде 8000-9000 денари.

@pravnick советите кои погоре ти ги дале се супер. Јас би го дополнил уште следново:
Внимателно размислувај и обиди се да стекнеш барем основни познавања. Превземај одговорност за одлуките што ќе ги носиш. Ако направиш грешки и загубиш пари, немој да обвинуваш други кои те советувале или кажале мислење, туку труди се да пронајдеш каде си згрешил ти лично, само така ќе можеш да напредуваш, да ги намалиш грешките и да зголемуваш заработки.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
да замолам некого да постави В/А за RZLV.. многу ме интересира овој вселенски скок до сега на што се должи..
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
na nekolku lica koa sobiraat po malce 5 godina na cena od 8-12 denari. Sega sami si kupuvaat i ja krevaat cenata da isturat kolicinite.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Vi blagodaram mnogu za dopolnitelnite informacii. Mislam deka so moite 4000 evra ke mozam da pravmv 20 % godisno sto nema dase mnogu golemi pari kolku za eden odmor ubav. Mozebi e indiskretno kolku vie sto vlozile ako se 10000 evra so 700 % toa se vrtoglavi sumi nekoj da zarabotal na berza, nesum znael deka tolku moze dase zaraboti. No ima i zagubi spomnati, pa ne znam koj na stoe, ama so 30000-40000 moze duri i dase zivee od berzata i nisto da nese raboti ili kkao mnogu golem dopolnitelen prihod, na primer uste edna plata.

Kako sto gledas sekoj ima razlicna prikazna (dobra/losa)... zatoa sekoj preporacuva da ne brzas i da ne letas tuku poleka postepeno da analiziras i da investiras.
Tokmu razmisluvanjeto pogore da zivees od berzata moze da ti napravi mn problemi da se zaletas i da se razocaras.

Postavi si pomali celi a ako gi nadminesh kje si posrekjen otkolku obratno...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Малку е офтопик ама темата е актуелна.

Тргува ли некој со крипто валути?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Vi blagodaram mnogu za dopolnitelnite informacii. Mislam deka so moite 4000 evra ke mozam da pravmv 20 % godisno sto nema dase mnogu golemi pari kolku za eden odmor ubav. Mozebi e indiskretno kolku vie sto vlozile ako se 10000 evra so 700 % toa se vrtoglavi sumi nekoj da zarabotal na berza, nesum znael deka tolku moze dase zaraboti. No ima i zagubi spomnati, pa ne znam koj na stoe, ama so 30000-40000 moze duri i dase zivee od berzata i nisto da nese raboti ili kkao mnogu golem dopolnitelen prihod, na primer uste edna plata.
Kako sto pisav i negde ponapred na forumov ne se zanesuvaj deka ke mozes da zivees od berza,zivej si od osnovnata profesija ,a berzata neka ti bide dopolnitelen izvor na prihodi. Kupi si kvalitetni , i mozebi poskapi akcii zasto eden den se kesi dojde na svoe.Jas go kupiv ALK. NA 4700 i site vikaa deka e precenet, sega toj ALK. e 6200 i za toa vreme zemav 4 dividendi od pookolu 200den. taka da sega vkupna dobivka po akcija mi e negde okolu 2300den.sto e 50% od kupovnata cena na taa akcija.Imam takvi primeri i so STB,OHB,TNB. ama dosta ti e od soveti,sedni razmisli i ne brzaj,mozebi septemvri i oktomvri ke bidat po povolni za prv vlez.
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
79
Поени од реакции
27
Брокерчиња, слабо ви оди пумпањето денес, а? - Се утепавте од пишување... :)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Брокерчиња, слабо ви оди пумпањето денес, а? - Се утепавте од пишување... :)
Штом КМБ им тропна, тешко ке ја опраат работава.


Малку е офтопик ама темата е актуелна.

Тргува ли некој со крипто валути?
За вакви работи треба нормални луге да ја водат државата и народна банка, сегашните и минатите владетели се од партизанско време со проблематично образование,заглавени сме.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Штом КМБ им тропна, тешко ке ја опраат работава.




За вакви работи треба нормални луге да ја водат државата и народна банка, сегашните и минатите владетели се од партизанско време со проблематично образование.
Народна банка строго го контролира протокот на девизи во Македонија. Не би се сложил дека земјата треба целосно да се отвори за инвестирање во странство дали во крипто валути или акции бидејќи тоа ќе ја направи земјата многу ранлива на кризи.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Чив проток на пари твојот и мојот. Тоа значи дека неможеш со сопствените пари да правиш што сакаш, пробај да им кажеш на германците,англичаните, америте дека неможат да пратат пари надвор од земјата ке те запалт. Не се работи за крипто се работи дали можеш да располагаш со сопствените пари да или не приватна сопственост со нашиот устав е неприкосновена они тоа го кршат со пониски правни акти закончиња.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Точно, државата за да се заштити го крати твоето право ако имаш знаење и си способен да заработуваш од тоа.

Проблемот не е поединец туку да не наседнат голем број луѓе на некоја интернационална пирамидална шема и со тоа да ја урнат и монетарната стабилност на државата.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Чив проток на пари твојот и мојот. Тоа значи дека неможеш со сопствените пари да правиш што сакаш, пробај да им кажеш на германците,англичаните, америте дека неможат да пратат пари надвор од земјата ке те запалт. Не се работи за крипто се работи дали можеш да располагаш со сопствените пари да или не приватна сопственост со нашиот устав е неприкосновена они тоа го кршат со пониски правни акти закончиња.
A Vas koj ve sprecil da investirate?? Jas poznavam a i jas imam investirano vo cripto valuta. POstoi li zakon deka nesmees da imas smetka vo dr drzava pa cela MK javno ima smetki niz cel svet pa i po offshore destinaciite...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Народна банка строго го контролира протокот на девизи во Македонија. Не би се сложил дека земјата треба целосно да се отвори за инвестирање во странство дали во крипто валути или акции бидејќи тоа ќе ја направи земјата многу ранлива на кризи.
Чив проток на пари твојот и мојот. Тоа значи дека неможеш со сопствените пари да правиш што сакаш, пробај да им кажеш на германците,англичаните, америте дека неможат да пратат пари надвор од земјата ке те запалт. Не се работи за крипто се работи дали можеш да располагаш со сопствените пари да или не приватна сопственост со нашиот устав е неприкосновена они тоа го кршат со пониски правни акти закончиња.
Не само во развиените земји туку и во батал земји како Грузија ми се изначудија кога им кажав дека ние законски можеме да инвестираме само во нашата земја и сега од поново можеме и во локалните, иако SeeLink сеуште технички не функионира баш најдобро. Катастрофа е тоа што немаме можност да инвестираме надвор во акции или во ETF фондови како физички лица. И да, не можеме само ние, кои имаме само еден пасош, сите овие белосветски хоштаплери околу нас, немаат никаков проблем и со имањето на сметки и со инвестирање надвор... Така да со овие законски мерки, остануваме црна дупка во светот на тоа поле и парите на граѓаните наместо да се оплодуваат преку раст на цените на акциите од Apple, Tesla, Microsoft, си тапкаат на место заглавени во депозити по смешни каматни стапки.

И уште нешто се прави баш дупла штета, бидејќи не можат луѓево да инвестираат легално во технолошките гиганти, тие одбираат алтернативи и виреат кај нас разно разни крипто пирамидални шеми од типот на OneCoin, Kairos, ... и што уште не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom