Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

1. Да, тргувам

173 гласови
    23,4%
  2. Не

91 гласови
    12,3%
  3. Не тргувам, ама би сакал.

397 гласови
    53,7%
  4. Не се замарам со ова

78 гласови
    10,6%
  1. Blizzard

Blizzard

Член од:
    27 ноември 2009
    Мислења:
    192
    Допаѓања:
    52
    10% е одличен принос. толку дивинденда годишно даваат фирмите кои се најдареќливи во тој поглед. Спореди со к.с.на депозити о 1-2% и ќе видиш дека 10% на вложен капитал без да мрднеш со прст е одличен резултат. Точно, може во рок од 1 година да имаш и 100-200-300% ама тоа е поретко ( еве последен примет е УНИ во рок од 1 година скокна од 700 на 2200 ), претходно Стопанска скокна од 350 на 1000 и тн.

Ретко која акција има пад последниве 2-3 години.

2. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    355
    Допаѓања:
    117
    Jас имам 600-700% добивка за 4-5 години на дел од позициите На пример ТНБ ја купив на 2200 поради тоа што имаше п/е од 3 а п/б од 0.3 плус и ветуваа дивиденди плус имаше и должничка криза во Грција а секогаш е подобро да се купува за време на криза од кој имам уште 1400 ден дивиденди на сегашна цена од 11500 може. Додуше дел од позициите ми се од ТНБ од 2005-6та на 4500 и 5400 минус 2-3 дивиденди од 300-400 ден и не излегува толку многу кога бев млад и зелен:D. Мал дел продадов на 9000 но главнината е тука. Не сум правел пресметка за сите од првата позиција до ден денешен. Како и да е можеш да почиташ мои коментари пред 4-5 години. Имам и други акциони позиции генерално со добивка од 50-200% без дивиденди. Ама имам една црна овца 2007ма АЛК на 10000:D додуше ситна е.
    Политика ми е дивиденда или најава за тоа, ликвидност и добри фундаментални коефициенти. Сега за сега функционира но, веќе сум внимателен на негативни настани нови пари немам ставено 1-2 години. Делумно поради тоа што веќе не сум толку оптимист а и дел дека потенок ми е буџетот.

На mishevski му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mishevski

mishevski

Член од:
    20 јуни 2010
    Мислења:
    24
    Допаѓања:
    20
    Изгубиле тие кои влегле во берзата во моменти кога сите влегуваа во берза (2007). Изгубив и јас, бидејќи не ги носев одлуките по свое убедување. Меѓутоа после таа авантура исто како да се запишав и докторирав на инвестиции (толку ме кошташе :) и морав да научам се и сешто околу инвестициите (не само во берзата). Првио пат влегов со пари за кои решив дека не ми требаат, и тоа беше добра одлука, бидејќи ако ми притребаа, немаше да ги извадам. Мој совет од моето искуство тогаш:
    1. Инвестирај свои пари кои нема да ти притребаат
    2. Одлучи се за излезна стратегија, и доколку дојде дури и -3% до -5% од излезната цена продавај (јас чекајќи ТТК да порасне за 50 денари, не успеав) и не се кај ако излезеш порано од врвот, бидејќи можно е да го промашиш
    3. Инвестирај во компании кои си ги видел, чул или користиш нивен производ (за почетници полесно е во рални наместо во шпекулативни акции). Ако не ги знаеш а сакаш да инвестираш, оди во компанијата, распрашј се што работат и како им оди. Јас инвестирав во две три акции кои имаа „добра приказна“ без да знам што им е кор бизнис.

Во второто влегување веќе знаев да читам финансиски извештаи, да правам анализи. Меѓутоа поради првиот влез не се чувствував самоуверено да влезам, па имам еден-двајца пријатели кои исто се на берзата и се консултирав со нив. Ги бирав внимателно, некогаш водејќи се од интуиција, но секогаш со проверка на бројчи и консултации. Мој совет од моето второ влегување:
    1. Инвестирај во компании кои заработуваат (очигледно нели, епа некогаш не е така :)) Ако даваат дивиденда супер, но мораат да прават заработка. Мое правило е да инвестирам во компании кои распределуваат дивиденда (дел од зароботувачката) но дел го ставаат во резерви. Така акцијата ти расте капитално за делот кој е нераспределен (нормално и ти се намалува за дивидендата :). Не секогаш го следам правилото со дивиденда :), но секогаш правилото со заработка.
    2. Избери влезна цена, и дај си простор +5% да ги фатиш акциите. Јас некогаш за 2-3% немам влезено во акции кои денеска се супер. Па ако сум спремен да фатам некоја акција си давам да дадам +3-5% за да влезам
    3. Не ги инвестирај сите средства. Секогаш ќе има некоја интересна акција, а ти ќе ги немаш тие средства на сметка :) определи си сума за ликвидност, за во добро и за во зло.
    4. Цената на акцијата може да падне. Ти треба да имаш стратегија што тогаш? Продаваш на некоја минимална цена, или чуваш додека да се врати. Ова од случај во случај и пред се дали се случува нешто со компанијата.
    5. Научи P/E, P/B, EPS и DY, избери 10-15 акции, следи ги, избери неколку топ и со среќа.
    Ова може да ти помогне за полесно: http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/4

Ако сакаш да правиш 10-20% заработка, на право место си, може да се изненадиш и со повеќе, но не очекувај.

На TENDO, Branchez и StefusRefus им се допаѓа ова.
  4. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    355
    Допаѓања:
    117
    Се согласувам со тебе само би додал дека треба и да се следат макроекономските показатели. А сега за влез и излез згодно е и мала техничка анализа. Јас не користам влезно и излезна цена повеќе ми зависи од техничка анализа или од моментални финански текови од други извори на кеш.
    Генерално како совет важи влез на редовни временски интервали посебно важи за МСЕ поради сезонски флуктоации во цена поради тоа што има една дата за исплата на дивиденда. Но јас не се водам по тоа повеќе сакам техничка анализа и макроекономија.

На mishevski му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TENDO

TENDO

Член од:
    10 декември 2008
    Мислења:
    242
    Допаѓања:
    164
    @pravnick треба за постов да го почастиш @mishevski

Следи се што има напишано во текстот, и ќе бидеш во добра насока на MSE...

П.С. И уште еднаш би го потенцирал делот ако веќе решиш да купиш акција од одредена компанија, да купиш и да не се ценкаш премногу. Двете мои најголеми грешки до сега се што чекав да се спуштат уште 50 денари т.е. точно до онаа цена што сум ја предвидел како вистинска цена на акцијата.

6. pravnick

pravnick

Член од:
    19 јуни 2017
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    3
    Vi blagodaram mnogu za dopolnitelnite informacii. Mislam deka so moite 4000 evra ke mozam da pravmv 20 % godisno sto nema dase mnogu golemi pari kolku za eden odmor ubav. Mozebi e indiskretno kolku vie sto vlozile ako se 10000 evra so 700 % toa se vrtoglavi sumi nekoj da zarabotal na berza, nesum znael deka tolku moze dase zaraboti. No ima i zagubi spomnati, pa ne znam koj na stoe, ama so 30000-40000 moze duri i dase zivee od berzata i nisto da nese raboti ili kkao mnogu golem dopolnitelen prihod, na primer uste edna plata.

На maksimmus му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maksimmus

maksimmus

Член од:
    10 мај 2009
    Мислења:
    335
    Допаѓања:
    253
    обично околу круговите на дивиденда кај 2 банки на мсе има 20% ако знае човек да ги изигра без ризик. цената по ислата пага па пак се качува па дивиденда.
    --- Споено дупло мислење, 17 јули 2017 во 11:15 ---
    хрватска потоп -2% на отварање

Последно уредено: 17 јули 2017 во 11:15
  8. lycku

lycku

Член од:
    10 април 2013
    Мислења:
    257
    Допаѓања:
    64
    Idadija ti blagodaram za informacijata,deneska se slusnav so niv mi kazaa ke mi bide isplatena dividendata deneska. Jas mislev deka e isto kako kaj STB. i TNB. otvaras smetka i nisto drugo, ama kaj ovie bilo razlicno.Pozdrav.(y)

На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bafra

Bafra

Член од:
    30 јануари 2011
    Мислења:
    1.213
    Допаѓања:
    919
    Убаво кажано, затоа и јас се фатив за орото :cool: . Односно, може шпекулативно да порасне но и ќе падне, а УНИ некако не паѓа, туку исто како Стопанска банка си фати нагорна линија.
    Врска информациите не смрди, нормално нема да прочиташ на македонските сајтови, ем поради непрофесионализам, ем што газдите се странци. Слично со Стопанска Банка Скопје. Која компанија излегува со информација сакаме да се продадеме :toe:

Ама на странските сајтови имало најави (не конкретни), прашањето е цената ....
    (дали 60 или 70 еур / акција :zloo: ) Buy the rumors, sell the news е сега може и да се зафркнеш ама јбг.

10. Senzor

Senzor

Член од:
    12 јули 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Тешко дека е само шпекулација кај УНИ, голем промет денес.

11. Zedd

Zedd

Член од:
    5 април 2012
    Мислења:
    5.887
    Допаѓања:
    6.290
    Голем промет има веќе 2 месеци

12. filipidi

filipidi

Член од:
    11 јули 2017
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    2
    Да ве замолам за B/A за TNB,KMB i PKB. Благодарам однапред.
    Нов член, поздрав до сите на форумов :)

На idadija и TENDO им се допаѓа ова.
  13. maksimmus

maksimmus

Член од:
    10 мај 2009
    Мислења:
    335
    Допаѓања:
    253
    стопанска скопје веке не е тајна со оглед дека не се продадоа до сега целата добивка оваа година ке ја прокнижат и со новиот боок ке оди нагоре испод 1250-1300.ден не ја даваат, банка прави 40м годишно пред даноци зошто би ја продале за п/е под 10 ние со помал боок споредувавме некои цени како бг сега ако остане со целата добивка оваа година др. песна. Него супер би ни дошло уште една дивиденда пред ова.

14. TENDO

TENDO

Член од:
    10 декември 2008
    Мислења:
    242
    Допаѓања:
    164
    upload_2017-7-17_12-37-22.png
    upload_2017-7-17_12-37-50.png
    upload_2017-7-17_12-38-13.png

15. optimusify

optimusify

Член од:
    понеделник
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите,
    Нов сум на темава и воопшто на форумов. Ве читам веќе некое време откако мојновац форумот престана да функционира. На берза сум од 2010, но не тргувам толку фреквентно. Поседувам GRNT, TNB, STB, OHB. Зимава продадов ALK за да влезам во OHB на цена од 4700 ден. Одлуката ја донесов врз база на тоа што OHB имаше отприлика двојно поголема заработка по акција и понизок p/b.
    Ме интересира ваше мислење за проекција на цената на OHB на крај на 2018, јас очекувам да биде 8000-9000 денари.

@pravnick советите кои погоре ти ги дале се супер. Јас би го дополнил уште следново:
    Внимателно размислувај и обиди се да стекнеш барем основни познавања. Превземај одговорност за одлуките што ќе ги носиш. Ако направиш грешки и загубиш пари, немој да обвинуваш други кои те советувале или кажале мислење, туку труди се да пронајдеш каде си згрешил ти лично, само така ќе можеш да напредуваш, да ги намалиш грешките и да зголемуваш заработки.

Сподели преку: