Македонска берза

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Konecno gi procitav site postovi i mnogu mi se pojasni rabotite za berzata. Ama zatoa vreme akciite porasnaa nad 20% ise mislam sto da kupma uste poveke i sto pobrzo. Ve molam vasi nekoi razmisluvanja i sugestiii
мој совет би ти бил да почекаш, би требало да има корекција во Август за околу 10-15% па тогаш да купиш.
Зицерашки гледано, ако сега сакаш да купиш, купи Стопанска, таа нема да паѓа ама таму нема ни ризик, ке си 10-15% плус до Нова Година или до Март 2018, што не е малку.

Останатите можеби и повеке ќе пораснат, ама ако ги начекаш во корекција на пониски цени.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Konecno gi procitav site postovi i mnogu mi se pojasni rabotite za berzata. Ama zatoa vreme akciite porasnaa nad 20% ise mislam sto da kupma uste poveke i sto pobrzo. Ve molam vasi nekoi razmisluvanja i sugestiii
-Направи си листа од акции што ти се интересни
-направи анализа ( резултати од последните барем 3 години,гледај тренд)
-постави си цена врз основа на тие анализи која си спремен да ја платиш и НЕ ОТСТАПУВАЈ од тоа.Некокаш кога се изгледа скапо најпрофитабилна опцијаа е да не инвестираш.
-чекај и надевај се дека си бил во право:).
П.с Нека тоа ти биде слободен капитал во однос да не мора да продаваш кога ти требаат пари,јер Марфи.

СреЧно.
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
Sega sum mnogu pozbunet iako znam poveke. Nekoj ste zarabotile 700 % a nekoj pisal deka se izgubile pari. Nekoj mislat ke raste mnogu a drugi deka ke paga. Neznam kogo da poslusam sepak ste poiskusni, a moram da donesam odluka. Sega znam i deka 5-10 % e dobar prinos a fantasticen e 600-700 %, sekoja cest koj zarabotal i ako moze da kaze kako se odlucile bas za tie akcii kako dagi izberat?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Sega sum mnogu pozbunet iako znam poveke. Nekoj ste zarabotile 700 % a nekoj pisal deka se izgubile pari. Nekoj mislat ke raste mnogu a drugi deka ke paga. Neznam kogo da poslusam sepak ste poiskusni, a moram da donesam odluka. Sega znam i deka 5-10 % e dobar prinos a fantasticen e 600-700 %, sekoja cest koj zarabotal i ako moze da kaze kako se odlucile bas za tie akcii kako dagi izberat?
10% е одличен принос. толку дивинденда годишно даваат фирмите кои се најдареќливи во тој поглед. Спореди со к.с.на депозити о 1-2% и ќе видиш дека 10% на вложен капитал без да мрднеш со прст е одличен резултат. Точно, може во рок од 1 година да имаш и 100-200-300% ама тоа е поретко ( еве последен примет е УНИ во рок од 1 година скокна од 700 на 2200 ), претходно Стопанска скокна од 350 на 1000 и тн.

Ретко која акција има пад последниве 2-3 години.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Sega sum mnogu pozbunet iako znam poveke. Nekoj ste zarabotile 700 % a nekoj pisal deka se izgubile pari. Nekoj mislat ke raste mnogu a drugi deka ke paga. Neznam kogo da poslusam sepak ste poiskusni, a moram da donesam odluka. Sega znam i deka 5-10 % e dobar prinos a fantasticen e 600-700 %, sekoja cest koj zarabotal i ako moze da kaze kako se odlucile bas za tie akcii kako dagi izberat?
Jас имам 600-700% добивка за 4-5 години на дел од позициите На пример ТНБ ја купив на 2200 поради тоа што имаше п/е од 3 а п/б од 0.3 плус и ветуваа дивиденди плус имаше и должничка криза во Грција а секогаш е подобро да се купува за време на криза од кој имам уште 1400 ден дивиденди на сегашна цена од 11500 може. Додуше дел од позициите ми се од ТНБ од 2005-6та на 4500 и 5400 минус 2-3 дивиденди од 300-400 ден и не излегува толку многу кога бев млад и зелен:D. Мал дел продадов на 9000 но главнината е тука. Не сум правел пресметка за сите од првата позиција до ден денешен. Како и да е можеш да почиташ мои коментари пред 4-5 години. Имам и други акциони позиции генерално со добивка од 50-200% без дивиденди. Ама имам една црна овца 2007ма АЛК на 10000:D додуше ситна е.
Политика ми е дивиденда или најава за тоа, ликвидност и добри фундаментални коефициенти. Сега за сега функционира но, веќе сум внимателен на негативни настани нови пари немам ставено 1-2 години. Делумно поради тоа што веќе не сум толку оптимист а и дел дека потенок ми е буџетот.
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Sega sum mnogu pozbunet iako znam poveke. Nekoj ste zarabotile 700 % a nekoj pisal deka se izgubile pari. Nekoj mislat ke raste mnogu a drugi deka ke paga. Neznam kogo da poslusam sepak ste poiskusni, a moram da donesam odluka. Sega znam i deka 5-10 % e dobar prinos a fantasticen e 600-700 %, sekoja cest koj zarabotal i ako moze da kaze kako se odlucile bas za tie akcii kako dagi izberat?
Изгубиле тие кои влегле во берзата во моменти кога сите влегуваа во берза (2007). Изгубив и јас, бидејќи не ги носев одлуките по свое убедување. Меѓутоа после таа авантура исто како да се запишав и докторирав на инвестиции (толку ме кошташе :) и морав да научам се и сешто околу инвестициите (не само во берзата). Првио пат влегов со пари за кои решив дека не ми требаат, и тоа беше добра одлука, бидејќи ако ми притребаа, немаше да ги извадам. Мој совет од моето искуство тогаш:
1. Инвестирај свои пари кои нема да ти притребаат
2. Одлучи се за излезна стратегија, и доколку дојде дури и -3% до -5% од излезната цена продавај (јас чекајќи ТТК да порасне за 50 денари, не успеав) и не се кај ако излезеш порано од врвот, бидејќи можно е да го промашиш
3. Инвестирај во компании кои си ги видел, чул или користиш нивен производ (за почетници полесно е во рални наместо во шпекулативни акции). Ако не ги знаеш а сакаш да инвестираш, оди во компанијата, распрашј се што работат и како им оди. Јас инвестирав во две три акции кои имаа „добра приказна“ без да знам што им е кор бизнис.

Во второто влегување веќе знаев да читам финансиски извештаи, да правам анализи. Меѓутоа поради првиот влез не се чувствував самоуверено да влезам, па имам еден-двајца пријатели кои исто се на берзата и се консултирав со нив. Ги бирав внимателно, некогаш водејќи се од интуиција, но секогаш со проверка на бројчи и консултации. Мој совет од моето второ влегување:
1. Инвестирај во компании кои заработуваат (очигледно нели, епа некогаш не е така :)) Ако даваат дивиденда супер, но мораат да прават заработка. Мое правило е да инвестирам во компании кои распределуваат дивиденда (дел од зароботувачката) но дел го ставаат во резерви. Така акцијата ти расте капитално за делот кој е нераспределен (нормално и ти се намалува за дивидендата :). Не секогаш го следам правилото со дивиденда :), но секогаш правилото со заработка.
2. Избери влезна цена, и дај си простор +5% да ги фатиш акциите. Јас некогаш за 2-3% немам влезено во акции кои денеска се супер. Па ако сум спремен да фатам некоја акција си давам да дадам +3-5% за да влезам
3. Не ги инвестирај сите средства. Секогаш ќе има некоја интересна акција, а ти ќе ги немаш тие средства на сметка :) определи си сума за ликвидност, за во добро и за во зло.
4. Цената на акцијата може да падне. Ти треба да имаш стратегија што тогаш? Продаваш на некоја минимална цена, или чуваш додека да се врати. Ова од случај во случај и пред се дали се случува нешто со компанијата.
5. Научи P/E, P/B, EPS и DY, избери 10-15 акции, следи ги, избери неколку топ и со среќа.
Ова може да ти помогне за полесно: http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/4

Ако сакаш да правиш 10-20% заработка, на право место си, може да се изненадиш и со повеќе, но не очекувај.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Изгубиле тие кои влегле во берзата во моменти кога сите влегуваа во берза (2007). Изгубив и јас, бидејќи не ги носев одлуките по свое убедување. Меѓутоа после таа авантура исто како да се запишав и докторирав на инвестиции (толку ме кошташе :) и морав да научам се и сешто околу инвестициите (не само во берзата). Првио пат влегов со пари за кои решив дека не ми требаат, и тоа беше добра одлука, бидејќи ако ми притребаа, немаше да ги извадам. Мој совет од моето искуство тогаш:
1. Инвестирај свои пари кои нема да ти притребаат
2. Одлучи се за излезна стратегија, и доколку дојде дури и -3% до -5% од излезната цена продавај (јас чекајќи ТТК да порасне за 50 денари, не успеав) и не се кај ако излезеш порано од врвот, бидејќи можно е да го промашиш
3. Инвестирај во компании кои си ги видел, чул или користиш нивен производ (за почетници полесно е во рални наместо во шпекулативни акции). Ако не ги знаеш а сакаш да инвестираш, оди во компанијата, распрашј се што работат и како им оди. Јас инвестирав во две три акции кои имаа „добра приказна“ без да знам што им е кор бизнис.

Во второто влегување веќе знаев да читам финансиски извештаи, да правам анализи. Меѓутоа поради првиот влез не се чувствував самоуверено да влезам, па имам еден-двајца пријатели кои исто се на берзата и се консултирав со нив. Ги бирав внимателно, некогаш водејќи се од интуиција, но секогаш со проверка на бројчи и консултации. Мој совет од моето второ влегување:
1. Инвестирај во компании кои заработуваат (очигледно нели, епа некогаш не е така :)) Ако даваат дивиденда супер, но мораат да прават заработка. Мое правило е да инвестирам во компании кои распределуваат дивиденда (дел од зароботувачката) но дел го ставаат во резерви. Така акцијата ти расте капитално за делот кој е нераспределен (нормално и ти се намалува за дивидендата :). Не секогаш го следам правилото со дивиденда :), но секогаш правилото со заработка.
2. Избери влезна цена, и дај си простор +5% да ги фатиш акциите. Јас некогаш за 2-3% немам влезено во акции кои денеска се супер. Па ако сум спремен да фатам некоја акција си давам да дадам +3-5% за да влезам
3. Не ги инвестирај сите средства. Секогаш ќе има некоја интересна акција, а ти ќе ги немаш тие средства на сметка :) определи си сума за ликвидност, за во добро и за во зло.
4. Цената на акцијата може да падне. Ти треба да имаш стратегија што тогаш? Продаваш на некоја минимална цена, или чуваш додека да се врати. Ова од случај во случај и пред се дали се случува нешто со компанијата.
5. Научи P/E, P/B, EPS и DY, избери 10-15 акции, следи ги, избери неколку топ и со среќа.
Ова може да ти помогне за полесно: http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/4

Ако сакаш да правиш 10-20% заработка, на право место си, може да се изненадиш и со повеќе, но не очекувај.
Се согласувам со тебе само би додал дека треба и да се следат макроекономските показатели. А сега за влез и излез згодно е и мала техничка анализа. Јас не користам влезно и излезна цена повеќе ми зависи од техничка анализа или од моментални финански текови од други извори на кеш.
Генерално како совет важи влез на редовни временски интервали посебно важи за МСЕ поради сезонски флуктоации во цена поради тоа што има една дата за исплата на дивиденда. Но јас не се водам по тоа повеќе сакам техничка анализа и макроекономија.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Изгубиле тие кои влегле во берзата во моменти кога сите влегуваа во берза (2007). Изгубив и јас, бидејќи не ги носев одлуките по свое убедување. Меѓутоа после таа авантура исто како да се запишав и докторирав на инвестиции (толку ме кошташе :) и морав да научам се и сешто околу инвестициите (не само во берзата). Првио пат влегов со пари за кои решив дека не ми требаат, и тоа беше добра одлука, бидејќи ако ми притребаа, немаше да ги извадам. Мој совет од моето искуство тогаш:
1. Инвестирај свои пари кои нема да ти притребаат
2. Одлучи се за излезна стратегија, и доколку дојде дури и -3% до -5% од излезната цена продавај (јас чекајќи ТТК да порасне за 50 денари, не успеав) и не се кај ако излезеш порано од врвот, бидејќи можно е да го промашиш
3. Инвестирај во компании кои си ги видел, чул или користиш нивен производ (за почетници полесно е во рални наместо во шпекулативни акции). Ако не ги знаеш а сакаш да инвестираш, оди во компанијата, распрашј се што работат и како им оди. Јас инвестирав во две три акции кои имаа „добра приказна“ без да знам што им е кор бизнис.

Во второто влегување веќе знаев да читам финансиски извештаи, да правам анализи. Меѓутоа поради првиот влез не се чувствував самоуверено да влезам, па имам еден-двајца пријатели кои исто се на берзата и се консултирав со нив. Ги бирав внимателно, некогаш водејќи се од интуиција, но секогаш со проверка на бројчи и консултации. Мој совет од моето второ влегување:
1. Инвестирај во компании кои заработуваат (очигледно нели, епа некогаш не е така :)) Ако даваат дивиденда супер, но мораат да прават заработка. Мое правило е да инвестирам во компании кои распределуваат дивиденда (дел од зароботувачката) но дел го ставаат во резерви. Така акцијата ти расте капитално за делот кој е нераспределен (нормално и ти се намалува за дивидендата :). Не секогаш го следам правилото со дивиденда :), но секогаш правилото со заработка.
2. Избери влезна цена, и дај си простор +5% да ги фатиш акциите. Јас некогаш за 2-3% немам влезено во акции кои денеска се супер. Па ако сум спремен да фатам некоја акција си давам да дадам +3-5% за да влезам
3. Не ги инвестирај сите средства. Секогаш ќе има некоја интересна акција, а ти ќе ги немаш тие средства на сметка :) определи си сума за ликвидност, за во добро и за во зло.
4. Цената на акцијата може да падне. Ти треба да имаш стратегија што тогаш? Продаваш на некоја минимална цена, или чуваш додека да се врати. Ова од случај во случај и пред се дали се случува нешто со компанијата.
5. Научи P/E, P/B, EPS и DY, избери 10-15 акции, следи ги, избери неколку топ и со среќа.
Ова може да ти помогне за полесно: http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/4

Ако сакаш да правиш 10-20% заработка, на право место си, може да се изненадиш и со повеќе, но не очекувај.
@pravnick треба за постов да го почастиш @mishevski

Следи се што има напишано во текстот, и ќе бидеш во добра насока на MSE...

П.С. И уште еднаш би го потенцирал делот ако веќе решиш да купиш акција од одредена компанија, да купиш и да не се ценкаш премногу. Двете мои најголеми грешки до сега се што чекав да се спуштат уште 50 денари т.е. точно до онаа цена што сум ја предвидел како вистинска цена на акцијата.
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
Vi blagodaram mnogu za dopolnitelnite informacii. Mislam deka so moite 4000 evra ke mozam da pravmv 20 % godisno sto nema dase mnogu golemi pari kolku za eden odmor ubav. Mozebi e indiskretno kolku vie sto vlozile ako se 10000 evra so 700 % toa se vrtoglavi sumi nekoj da zarabotal na berza, nesum znael deka tolku moze dase zaraboti. No ima i zagubi spomnati, pa ne znam koj na stoe, ama so 30000-40000 moze duri i dase zivee od berzata i nisto da nese raboti ili kkao mnogu golem dopolnitelen prihod, na primer uste edna plata.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
обично околу круговите на дивиденда кај 2 банки на мсе има 20% ако знае човек да ги изигра без ризик. цената по ислата пага па пак се качува па дивиденда.[DOUBLEPOST=1500282911][/DOUBLEPOST]хрватска потоп -2% на отварање
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Denes gi dobiv na telefon 046 201-712 , mi rece ,aa da ne e prefrlena kje vi prefrlam denes i se zavrsi rabotata. Legnaa parite predmalku.
Idadija ti blagodaram za informacijata,deneska se slusnav so niv mi kazaa ke mi bide isplatena dividendata deneska. Jas mislev deka e isto kako kaj STB. i TNB. otvaras smetka i nisto drugo, ama kaj ovie bilo razlicno.Pozdrav.(y)
 
B

Bafra

Гостин
Овие што купуваат изгледаат доста сигурни во шпекулациите ( а никаде не се ни спомна продажба по медиумите, ако добро сум видел ) бидејки нема друга причина акцијата да порасне повеќе од 3 пати, освен сигурна продажба, дури ни шпекулација не може тоа да го направи.

убаво ќе биде ако се продаде да се види кој купувал и дали имал инсајдерски информации за продажбата. Во целата ситуација со УНИ нешто многу смрди, баш ме интересира што ќе биде.
Убаво кажано, затоа и јас се фатив за орото :cool: . Односно, може шпекулативно да порасне но и ќе падне, а УНИ некако не паѓа, туку исто како Стопанска банка си фати нагорна линија.
Врска информациите не смрди, нормално нема да прочиташ на македонските сајтови, ем поради непрофесионализам, ем што газдите се странци. Слично со Стопанска Банка Скопје. Која компанија излегува со информација сакаме да се продадеме :toe:

Ама на странските сајтови имало најави (не конкретни), прашањето е цената ....
(дали 60 или 70 еур / акција :zloo: ) Buy the rumors, sell the news е сега може и да се зафркнеш ама јбг.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Тешко дека е само шпекулација кај УНИ, голем промет денес.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Голем промет има веќе 2 месеци
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Да ве замолам за B/A за TNB,KMB i PKB. Благодарам однапред.
Нов член, поздрав до сите на форумов :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom