Македонска берза

B

Bafra

Гостин
P nemas od pazarna ekonomija i P nemas od pravna drzava so ovie tvoi kapitalisti.Taka da ova sto go pravat kaj nas u normalen svet se vika reket a ne biznis. Rascisti si u glavata biznis ne e organiziran kriminal .Baska ne znam koga imalo povekje administracija , ni u SFRJ nemase tolku citaj malku brojki ne tresi od rakav.:lut:
А кај прочита од мене дека сега сме капиталистичко уредување ....
Грујо се што прави се социјалистички мерки, државата ова државата она, најголем вработувач итн итн но од некаде мора да почнеме а не само да се повторуваме

Немој да мислиш па во ЕУ нема оргнизиран криминал,нашиве не го измислија :P

И јас би ја зел ЗКПО ако се договорам со некој од владата да ми исплаќа субвенции само за земјиштето од 4 000 000 евра.
Така да нема врска дека компаниите имале успех и раст... Менаџментот ќе биде успешен се дури лапаат народни пари.
Абе и тата би сине ама нема. Иди договори се ти ако можеш и за повеќе, само дали имаш препорака од кралицата ....
Камчев имал бизнис корелации со Камерун ти кажи ако имаш да инвестирам во тебе :cool:

Зар има луѓе на оваа тема Берза кои фантазираат дека Мијалков и Камчев дека ќе одговараат пред суд :facepalm: .
 
B

Bafra

Гостин
Е таквите незнам ни што барате на оваа тема а и сигурно на берза нема да направите пари со такво размислување.

Јас кажав дека доколку одвои нормална сума за Здравје Радово, тогаш ЗКП има план за добра иднина, а ако одвои вртоглави милиони значи испумпување на парите од ЗКП и го спремаат за :popce:.
 
Y

yob

Гостин
Е таквите незнам ни што барате на оваа тема а и сигурно на берза нема да направите пари со такво размислување.

Јас кажав дека доколку одвои нормална сума за Здравје Радово, тогаш ЗКП има план за добра иднина, а ако одвои вртоглави милиони значи испумпување на парите од ЗКП и го спремаат за :popce:.
Е таквите си прават пари и не мрчат многу. Провери ги моите први постови што чичо купувал и препорачал да се купи ,па земи дигитронче и израчунај. Чисто берза без политика.
 
B

Bafra

Гостин
Е таквите си прават пари и не мрчат многу. Провери ги моите први постови што чичо купувал и препорачал да се купи ,па земи дигитронче и израчунај. Чисто берза без политика.
Со господ напред и да продолжиш да си правиш пари (y)
To Make Money изразот доаѓа од САД кога биле во развојот :D.

Но Признај дека кога си ги правел парите тогаш ни 1 минута не си мислел дали БЦ или Лубче ќе го јадат. Туку 24/7 си бил со паметот да слушнеш инфо и извештаи да прочиташ. А тие што и тогаш се замарале со политика тешко дека играле на берза.

Покасно ќе ти ги прочитам постовите, но бидејќи викаш дека си правел пари сега некоја прогноза за нашава берза ....
 
Y

yob

Гостин
Изгледа си помлад па не се сеќаваш дека баш тие играле на берза и секаде каде што имаат пуштено раце за другите акционери имат пресушено:). Зкп е еден пример.

За тип ќе почекаш да допазарам. Ветувам дека ќе известам.;)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Изгледа си помлад па не се сеќаваш дека баш тие играле на берза и секаде каде што имаат пуштено раце за другите акционери имат пресушено:). Зкп е еден пример.

За тип ќе почекаш да допазарам. Ветувам дека ќе известам.;)
..спомнативе како ми се гледа ги направивте митолошки суштества , одат наоколу и лапаат што ќе стигнат, а кој ќе пружи руче по истото што тие безецирале..му го сечат. Така ли отприлика течат работите??? А од кај им пара да купат лахко се тоа , па и по повластени цени, ја берат у бавча??? Дал има некои токови на пари у МКД кои не се евидентираат??? т.е. се појавуат и се враќаат од некој паралелен свет од кој само некои призраци, сенки и шепотења доаѓаат до нас смртните???
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дали неκој е запознаен со fxlider мислам деκа беше? вчеρа се ρегистρиρав и денес ме κонтаκтиρаа даваат и 50 евρа на почетоκ на ρегистρација неκој исκуство со оваа стρана?
Во принцип се во ред, ама не ти препорачувам, ризикот да изгубиш е преголем.
Ако сакаш да инвестираш, сигурен и прилично атрактивен профит имаш на следниве линкови:[DOUBLEPOST=1473282420][/DOUBLEPOST]
Во принцип се во ред, ама не ти препорачувам, ризикот да изгубиш е преголем.
Ако сакаш да инвестираш, сигурен и прилично атрактивен профит имаш на следниве линкови:
https://www.imutualtrading.com/index.php?UID=IMT78382466[DOUBLEPOST=1473282912][/DOUBLEPOST]
Во принцип се во ред, ама не ти препорачувам, ризикот да изгубиш е преголем.
Ако сакаш да инвестираш, сигурен и прилично атрактивен профит имаш на следниве линкови:[DOUBLEPOST=1473282420][/DOUBLEPOST]
https://www.imutualtrading.com/index.php?UID=IMT78382466
https://getmyads.com/r/416183
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Изгледа си помлад па не се сеќаваш дека баш тие играле на берза и секаде каде што имаат пуштено раце за другите акционери имат пресушено:). Зкп е еден пример.

За тип ќе почекаш да допазарам. Ветувам дека ќе известам.;)
Мислев на трендот на целокупниот берзански индекс, нели избори, распадот на ЕУ, ова она а не која фирма.

2007 па бев помлад едно 9 години ама тогаш сигурно Мијалков и Орце не беа тие што ја кренаа и спушти ја берзата. А и од 2008 па навака кој имал инфо, секогаш слободно можел да си тргува.

Муабетот е дека на глобално ниво сега сме во фаза на еден вид транзиција, народот а и капиталот ја губат довербата во државата/Јавниот сектор и ќе се преминува во Приватниот сектор. Притоа таквиот премин секогаш во историјата за жал бил крвав.Политичарите никогаш без војна не се откажуваат од власт.

Исто и транзција во смисла како што биле 30те, од земјоделско општество сме преминале во индустриско па народот морал да научи нови вештини и знаења. Така сега од индустриско преминуваме во таканаречено Информатичко општество. Многу професии ќе бидат заменети од компјутери и автоматизација, а народот без работа и ќе мора да научиме нови вештини како тие во 30те.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Мислев на трендот на целокупниот берзански индекс, нели избори, распадот на ЕУ, ова она а не која фирма.

2007 па бев помлад едно 9 години ама тогаш сигурно Мијалков и Орце не беа тие што ја кренаа и спушти ја берзата. А и од 2008 па навака кој имал инфо, секогаш слободно можел да си тргува.

Муабетот е дека на глобално ниво сега сме во фаза на еден вид транзиција, народот а и капиталот ја губат довербата во државата/Јавниот сектор и ќе се преминува во Приватниот сектор. Притоа таквиот премин секогаш во историјата за жал бил крвав.Политичарите никогаш без војна не се откажуваат од власт.

Исто и транзција во смисла како што биле 30те, од земјоделско општество сме преминале во индустриско па народот морал да научи нови вештини и знаења. Така сега од индустриско преминуваме во таканаречено Информатичко општество. Многу професии ќе бидат заменети од компјутери и автоматизација, а народот без работа и ќе мора да научиме нови вештини како тие во 30те.
..има една книга на еден пост марксист , го имам хрватскиот превод се вика Третиот бран. Може си налетал на неа. Го дели времето на три брана:прединдустриски , индустриски и пост индустриски.... Најзаебано е во општества каде "таласаат" сите три брана..., а нашето е такво.... :)[DOUBLEPOST=1473284928][/DOUBLEPOST]
кај нас работи само една берза - црна берза :D
..и Џон Дир..... и Џон Дир немој да забораваш...... :)
 
B

Bafra

Гостин
..има една книга на еден пост марксист , го имам хрватскиот превод се вика Третиот бран. Може си налетал на неа. Го дели времето на три брана:прединдустриски , индустриски и пост индустриски.... Најзаебано е во општества каде "таласаат" сите три брана..., а нашето е такво.... :)[DOUBLEPOST=1473284928][/DOUBLEPOST]
..и Џон Дир..... и Џон Дир немој да забораваш...... :)
Во времето кога е пишувана сигурно бил 100% во право. Но веќе сме глобализација и неможе оделно да ги гледаме работите. Големиот Капитал е навлезен во секоја земја, нема ограничувања, забрани а со него и сите пропратни позитивни и негативни производи и услуги.
Како што препишуваме закони од словенците така и берзата. Ако кај нив има раст на берзата, ќе има и на хрватската, таа ќе се префрли на срската па најпосле и кај нас. Грците кој ги врти и така се мртви ако не направат Грегзит

Додуша ние сме слепо црево па за кај нас 3от Бран сеуште има важност.
Дај линк од хрватскиот превод, може и од англискиот не е проблем.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Во времето кога е пишувана сигурно бил 100% во право. Но веќе сме глобализација и неможе оделно да ги гледаме работите. Големиот Капитал е навлезен во секоја земја, нема ограничувања, забрани а со него и сите пропратни позитивни и негативни производи и услуги.
Како што препишуваме закони од словенците така и берзата. Ако кај нив има раст на берзата, ќе има и на хрватската, таа ќе се префрли на срската па најпосле и кај нас. Грците кој ги врти и така се мртви ако не направат Грегзит

Додуша ние сме слепо црево па за кај нас 3от Бран сеуште има важност.
Дај линк од хрватскиот превод, може и од англискиот не е проблем.
Јас сум ти батка од почеток на прошли век, тоа кај мене е у библиотека..тврд повез..., си ја имам библиотекава 5Х2,4 метра. Со компјутериве тек последни 30 години се занимавам... :)
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво на сите :)
Нов сум на форумов но веќе некое време ве пратам и баш ми се допаѓа што интересни дебати се вртат околу домашната инвестициска сцена.Имено во план сум да купам неколку акции од Алкалоид како што гледам добро им иде а даваат и дивиденда веќе неколку години а и првите луѓе на управниот одбор се здобиваат со акции од време на време(што представува позитивен сигнал) па би сакал да прашам која брокерска куќа би ми ја препорачале за ова ,се мислам помеѓу Нлб и Илирика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom