Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Кажи де од кај си разбрал ... ЗКП е Камчев, а Здравје Радово е Мијалков .. јас сум за такво купување освен ако не е некое вадење пари од ЗКП :cool:


Видов, има на мсе (y)
Има известување на сајтот на берзата
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кажи де од кај си разбрал ... ЗКП е Камчев, а Здравје Радово е Мијалков .. јас сум за такво купување освен ако не е некое вадење пари од ЗКП :cool:


Видов, има на мсе (y)
...што е битно кој е кој, познато е дека брат е за брат , ама сирењето е за пари..ноќеска у ниедно време такситот ми раскажуе како се распродаваат возилата на тоа такси компаниите за кои се тврдеше дека се на Мијалков...1000 евра комад со 900000км. :sneaky:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.647
Поени од реакции
11.852
...што е битно кој е кој, познато е дека брат е за брат , ама сирењето е за пари..ноќеска у ниедно време такситот ми раскажуе како се распродаваат возилата на тоа такси компаниите за кои се тврдеше дека се на Мијалков...1000 евра комад со 900000км. :sneaky:
Бреееј, што така ?

А каде се распродаваат, кои модели на возила и слично ?
 
B

Bafra

Гостин
...што е битно кој е кој, познато е дека брат е за брат , ама сирењето е за пари..ноќеска у ниедно време такситот ми раскажуе како се распродаваат возилата на тоа такси компаниите за кои се тврдеше дека се на Мијалков...1000 евра комад со 900000км. :sneaky:
Ти на повозрасни години понеделнички шеташ доцна во ноќта :sneaky:

Битно беше од каде дознал таква информација дали е потврдена или само рекла казала во смисла Мијалков го купи и Црвен Крст :D

Можно е со купувањето на Здравје Радово да сакаат да сокријат/исчистат трагите за во иднина. Но пак ќе повторам доколку го купат по некоја реална цена (y) а ако потрошат милиони евра :sakasuste:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Ти на повозрасни години понеделнички шеташ доцна во ноќта :sneaky:

Битно беше од каде дознал таква информација дали е потврдена или само рекла казала во смисла Мијалков го купи и Црвен Крст :D

Можно е со купувањето на Здравје Радово да сакаат да сокријат/исчистат трагите за во иднина. Но пак ќе повторам доколку го купат по некоја реална цена (y) а ако потрошат милиони евра :sakasuste:
И јас мислам дека ова се прави со друга цел, не економска. Во последно време ептен зачестија ваквите настани во фирмите што се ептен во релации со власта. Има примери на промена на управители кои што биле со години, промена на сопственикот, спојувања, огромни инвестиции надвор од Македонија итн. Се надевам дека ова е сигнал дека СЈО им влегува во трагата
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ти на повозрасни години понеделнички шеташ доцна во ноќта :sneaky:

Битно беше од каде дознал таква информација дали е потврдена или само рекла казала во смисла Мијалков го купи и Црвен Крст :D

Можно е со купувањето на Здравје Радово да сакаат да сокријат/исчистат трагите за во иднина. Но пак ќе повторам доколку го купат по некоја реална цена (y) а ако потрошат милиони евра :sakasuste:
..може само го обновува воззниот парк, а може го консолидира капиталот и си ги оптимализира тоа инвестициите...:sneaky:
И јас мислам дека ова се прави со друга цел, не економска. Во последно време ептен зачестија ваквите настани во фирмите што се ептен во релации со власта. Има примери на промена на управители кои што биле со години, промена на сопственикот, спојувања, огромни инвестиции надвор од Македонија итн. Се надевам дека ова е сигнал дека СЈО им влегува во трагата
СЈО само си ја брка опашката , која неможе ни да ја види, а не па нешто да намириса.За тоа требват саглам загари, а не салонски пудлици..:cool:
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
И јас мислам дека ова се прави со друга цел, не економска. Во последно време ептен зачестија ваквите настани во фирмите што се ептен во релации со власта. Има примери на промена на управители кои што биле со години, промена на сопственикот, спојувања, огромни инвестиции надвор од Македонија итн. Се надевам дека ова е сигнал дека СЈО им влегува во трагата
До толку ли сте љубоморни и сеуште во крвта тече социјалистичкото ... што има врска дали Мијалков е газда на ЗКП ако фирмата работи турбо, се додека фирмата има успех,раст и иднина и марсовец да е газда ми е гајле.
Џумајлија ене ја седи со години а се утепавме увоз на храна. И таа би му ја дал на Орце ама со забрана за цепкање и распродажба на движен и недвижен имот. Ем народ ќе се вработи ем од профитот даноци и придонеси ќе се полни касата ем за јадење ќе имаме.

Еден Израел од камења и песок стана извозник на храна ние Рај од Бога даден успеавме да уништиме
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
До толку ли сте љубоморни и сеуште во крвта тече социјалистичкото ... што има врска дали Мијалков е газда на ЗКП ако фирмата работи турбо, се додека фирмата има успех,раст и иднина и марсовец да е газда ми е гајле.
Абе и Ескобар вложувал пари во економијата на Колумбија и по твојата логика не е битно потеклото на парите тој требаше уште да си ја тера работата нели.

Јас немам ништо против тоа кој и да е човек има фирма и ја работи ама во оваа земја има закони и тие треба да важат за сите
 
B

Bafra

Гостин
Абе и Ескобар вложувал пари во економијата на Колумбија и по твојата логика не е битно потеклото на парите тој требаше уште да си ја тера работата нели.

Јас немам ништо против тоа кој и да е човек има фирма и ја работи ама во оваа земја има закони и тие треба да важат за сите
Убав пример даде :D
Па вложувал, им ги земал парите на Американците и инвестирал дома ..
Каква им е сега ситуацијата, Америте кокаин пак си купуваат ама парите ги нема во Колумбија :P.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
NIe socijalisticki , a ti kapitalisticki bi mu ja dal na Orce Dzumajlija. Uvezuvame hrana, uvezuvame struja pod rakovodstvo na tvoite vrvni "biznismeni". Ama barem se kgradi neli? Mozebi spomenici kje izvezuvame kujznae.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Абе и Ескобар вложувал пари во економијата на Колумбија и по твојата логика не е битно потеклото на парите тој требаше уште да си ја тера работата нели.

Јас немам ништо против тоа кој и да е човек има фирма и ја работи ама во оваа земја има закони и тие треба да важат за сите
Лоша споредба. Јас Ескобар народен херој би го прогласил. Неговите пари од извоз се. Ги инвестира во државата, ја подобрува економијата.
Овие овде со народни пари си купуваат фирми. Земат кредит, преку тендери мендери си го полнат џебот, си купуваат фирми овде. Кредитот народот ќе го враќа.
 
B

Bafra

Гостин
NIe socijalisticki , a ti kapitalisticki bi mu ja dal na Orce Dzumajlija. Uvezuvame hrana, uvezuvame struja pod rakovodstvo na tvoite vrvni "biznismeni". Ama barem se kgradi neli? Mozebi spomenici kje izvezuvame kujznae.
Не бе твоите социјалистички владетели мислат за доброто на народот, тие се знаат, само да им дадеш со туѓи пари да работат :kuracc:
Приватно не дај боже нешто сами да почнат тоа им е испод чест.

Не биди глуп и наивен читај целосно: би му дозволил на било кој Џумајлија да ја работи под одредени услови (нема продавање,нема раскчмување на имотот итн итн) Орце го спомнав оти го купи ЗКП,
и Заев да ја работи ми е гајле се додека остварува позитивни резултати.

П.С.
ПРИВАТЕН БИЗНИС креира дополнителна вредност, Администрација само цица како паразит.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Не бе твоите социјалистички владетели мислат за доброто на народот, тие се знаат, само да им дадеш со туѓи пари да работат :kuracc:
Приватно не дај боже нешто сами да почнат тоа им е испод чест.

Не биди глуп и наивен читај целосно: би му дозволил на било кој Џумајлија да ја работи под одредени услови (нема продавање,нема раскчмување на имотот итн итн) Орце го спомнав оти го купи ЗКП,
и Заев да ја работи ми е гајле се додека остварува позитивни резултати.

П.С.
ПРИВАТЕН БИЗНИС креира дополнителна вредност, Администрација само цица како паразит.
P nemas od pazarna ekonomija i P nemas od pravna drzava so ovie tvoi kapitalisti.Taka da ova sto go pravat kaj nas u normalen svet se vika reket a ne biznis. Rascisti si u glavata biznis ne e organiziran kriminal .Baska ne znam koga imalo povekje administracija , ni u SFRJ nemase tolku citaj malku brojki ne tresi od rakav.:lut:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.304
Поени од реакции
2.364
До толку ли сте љубоморни и сеуште во крвта тече социјалистичкото ... што има врска дали Мијалков е газда на ЗКП ако фирмата работи турбо, се додека фирмата има успех,раст и иднина и марсовец да е газда ми е гајле.
Џумајлија ене ја седи со години а се утепавме увоз на храна. И таа би му ја дал на Орце ама со забрана за цепкање и распродажба на движен и недвижен имот. Ем народ ќе се вработи ем од профитот даноци и придонеси ќе се полни касата ем за јадење ќе имаме.

Еден Израел од камења и песок стана извозник на храна ние Рај од Бога даден успеавме да уништиме

И јас би ја зел ЗКПО ако се договорам со некој од владата да ми исплаќа субвенции само за земјиштето од 4 000 000 евра.
Така да нема врска дека компаниите имале успех и раст... Менаџментот ќе биде успешен се дури лапаат народни пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom