Македонска берза

Член од
8 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Што мислите кои компании ќе доделат дивидента оваа година сигурен сум за Телеком и Алкалоид но кои други дали Комерцијална, Макстил, Гранит, Бетон ....​
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Koga sega bi vlozuvale vo banki vo RM, koja bi odbrale KMB,STB,ili TNB i zosto ?
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
AJ NEKOJ OD POISKUSNITE NEKA KAZE
ISKUSTVA SO BROKERI I PREPORAKI
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Sto se slucuva so bankite STB i TNB. i pokraj odlicnite rezultati cenite pagaat za 4-5%, imali nekoj objasnuvanje?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Branchez pa neli za STB.odamna se znae deka nema dividenda do2018, a TNB. trebase dogodina da deli dividenda za2015 i toa ija krena tolku akcijata na TNB.Ako nekoj slusnal nesto za TNB. deka nema dividenda 2016 neka spodeli.Pozdrav.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.084
Поени од реакции
11.481
Германскиот DAX за една година скокнал за 32%. Нашава МСЕ пораснала за мизерни 1,2 %, од 1780 лани ова време на ~1800 поени денес.
Па нели бевме лидери по раст во Европа, сите се тепаа кај нас да инвестираат. Кој кого лаже?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.358
Поени од реакции
3.505
Германскиот DAX за една година скокнал за 32%. Нашава МСЕ пораснала за мизерни 1,2 %, од 1780 лани ова време на ~1800 поени денес.
Па нели бевме лидери по раст во Европа, сите се тепаа кај нас да инвестираат. Кој кого лаже?
32% за една година звучи повеќе како меур отколку како органски раст.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.084
Поени од реакции
11.481
32% за една година звучи повеќе како меур отколку како органски раст.
Се слагам дека германското заличува на меур, ама прашањето ми беше на што личи нашето. Еве цело време ни кажуваат дека растот на БДП бил 4-5% годишно, ама очигледно растот се должи на странските компании а не на домашните што котираат на МСЕ.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Германскиот DAX за една година скокнал за 32%. Нашава МСЕ пораснала за мизерни 1,2 %, од 1780 лани ова време на ~1800 поени денес.
Па нели бевме лидери по раст во Европа, сите се тепаа кај нас да инвестираат. Кој кого лаже?

Кај нас странците имаат гринфилд инвестиции, уште подобро.

Македонија се деиндустријализира во 90`те години, кога во процесот на катастрофална приватиѕација дури 864 стопански објекти згаснаа, па колку јаки фирми котираат на македонската берза?

Бранчић, не си добар во спинување ;);)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom