Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Sto mislite kako kese odrazi na cenite na akciite spojuvanjeto na bugarskata i hrvatskata berza so MSE,i sto mislite za ALK. kako 'najsigurna" akcija na MSE ako na berzata voopsto moze da bide nesto sigurno ?Pozdrav i sve najdobro za novogodisni i bozikni praznici.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Sto mislite kako kese odrazi na cenite na akciite spojuvanjeto na bugarskata i hrvatskata berza so MSE,i sto mislite za ALK. kako 'najsigurna" akcija na MSE ako na berzata voopsto moze da bide nesto sigurno ?Pozdrav i sve najdobro za novogodisni i bozikni praznici.
spojuvanjeto na berzite ke se sluci najrano vo 2016 godina do togas ke mora da se menuvaat i zakoni vo drzavata, a za procenki do togas nisto ne se znae vo svetot kako ke se dvizi...
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
сеуште празнувате или почнавте да планирате каде ке биде интересно да се инвестира во 2015
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Eve od denes ako imate oroceno pari vo nekoja banka ke mozete da trguvate so toj depozit, ts. nekoj da go kupi. Depozitite stanaa hartii od vrednost.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.080
Поени од реакции
11.470
Eve od denes ako imate oroceno pari vo nekoja banka ke mozete da trguvate so toj depozit, ts. nekoj da go kupi. Depozitite stanaa hartii od vrednost.
Ако има некој депозити во швицарски франци под итно да ме контактира за да му ги откупам. Плаќање во кеш. :D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.816
Поени од реакции
9.993
Ако има некој депозити во швицарски франци под итно да ме контактира за да му ги откупам. Плаќање во кеш. :D
Ме чуди што нема по македонскиве вести. Денес македонскиот денар падна 20%, меѓутоа сеуште на НБРМ гледам дека 1 CHF e 51 денар.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.816
Поени од реакции
9.993
Штом Швајцарската Банка го напушта Еврото, нешто се спрема во Еврозоната...
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Штом Швајцарската Банка го напушта Еврото, нешто се спрема во Еврозоната...
Mora da go napusti bidejki so kupuvanjeto evra za da go brani kursot na svajcarskiot franak i pravese problem na ECB da go spusti evroto i sprovede QE. Ova e garant po naredba na ECB. E sega ke ima steta po bilansot na SNB bidejki go kupuvala Evroto na povisoka cena sega treba da ja zatvori pozicijata na poniska cena. Zatoa sega klucna e ulogata na drugot kurs USD/CHF.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ништо посебно не мислам дека се случува пред да го врзат со еврото беше 55 ден (во ден кажано да биде по разбирливо ) утре ке биде 60 ден, во тој период од две години доларот (и др валути ) прилично доста зајакнаа во тој период така да не е ништо спектакуларно. Јас очекувам од 56-57 ден до 63-64 да се движи во следниоте неколку години. Тоа што менувачниците се излетале со тие курсови е ако начекаат овци што панично ке им бараат франци да ги истрижат. Не се толку јаки CHF и USD колку што е слабо EUR
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
sto mislite vredi sega da se kupuva dolarot so ogled na toa sto ima moznost da odi nagore, a potao pak da se promeni vo denari ke ima nekoja zarabotka od toa??/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom