Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Дали стварно некој со чиста свест помисли дека Америка ќе оди во банкрот?
Секои две - три години банкротира Америка, а кај и да е и доларот ќе пропадне
 
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Fakt e deka amerika ne e ona sto bese.....fakt e deka po 2 world war e imperijalisticka so menuvanje na vladi vo drzavi i stavanje na gmizavci koi odrabotuvaat za tudji beli dvorovi i za sebe a ne za sopstvenata drzava...fakt e deka politikata veke im e predvidliva i ne konstantna (ostana samo frazata "demokratija").....fakt e deka $ veke go gubi mestoto no.1.... fakt e deka nema ni $ ni Amerika da propadnat
PS...dajte novo dete :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Fakt e deka amerika ne e ona sto bese.....fakt e deka po 2 world war e imperijalisticka so menuvanje na vladi vo drzavi i stavanje na gmizavci koi odrabotuvaat za tudji beli dvorovi i za sebe a ne za sopstvenata drzava...fakt e deka politikata veke im e predvidliva i ne konstantna (ostana samo frazata "demokratija").....fakt e deka $ veke go gubi mestoto no.1.... fakt e deka nema ni $ ni Amerika da propadnat
PS...dajte novo dete :)
Едвај чекам некој да ми плати во јуани, па заради политиката за домашните производи да им бидат покункурентни на глобалните пазари, цело време вештачки да ми депрецира вредноста. Или пак во индиски рупии, кои освен во Индија ништо не можеш да купиш каде било во светот, и исто континуирано депрецирање на нивната вредност дури и значајно поизразено во однос на јуанот. Што знам можи ќе почнеме да плаќаме со рубљи? Или со турски лири? Па целокупниот имот што го имаме да ни падне за 80% во 4 години поради спроведување на неконвенционални монетарни политики.

Не велам дека не претеруваат со злоупотребата на доларот од 1971 па наваму, но силината и иновативноста на амерканската економија моментално е единствениот гарант за доларот да биде примарна светска резервна валута. И ќе се промени некогаш, кога ќе има алтернатива, но во блиска иднина таа алтернатива не се гледа.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
Едвај чекам некој да ми плати во јуани, па заради политиката за домашните производи да им бидат покункурентни на глобалните пазари, цело време вештачки да ми депрецира вредноста. Или пак во индиски рупии, кои освен во Индија ништо не можеш да купиш каде било во светот, и исто континуирано депрецирање на нивната вредност дури и значајно поизразено во однос на јуанот. Што знам можи ќе почнеме да плаќаме со рубљи? Или со турски лири? Па целокупниот имот што го имаме да ни падне за 80% во 4 години поради спроведување на неконвенционални монетарни политики.

Не велам дека не претеруваат со злоупотребата на доларот од 1971 па наваму, но силината и иновативноста на амерканската економија моментално е единствениот гарант за доларот да биде примарна светска резервна валута. И ќе се промени некогаш, кога ќе има алтернатива, но во блиска иднина таа алтернатива не се гледа.
Кога сме кај трговијата во рупии:

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Eve i teteks prefrlija vcera, ama shteta sto nemaat biznis i na FB pishelo deka se odamna propadnati, taka da moze da se ova pari od stecajnata masa... ;)
Се заеба Тито Беличанец, ќе си земеше дивиденда.

И тој се ислажа дека ако се затвори текстилниот бизнис ќе оди Тетекс јабана :D
 
Член од
5 октомври 2013
Мислења
20
Поени од реакции
45
Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Маре - Кате , Кате - Маре , Маре - Кате , Кате - Маре и се така и на moj novac порано пејџови за мајката и за ќерката , раководени од преваранти и пропалици кои ја трујат и оваа страна.

Бурлески ! Од што дало Тетекс дивиденда кога нема бизнис ! Од продажба на парцели ? Од продажба на старо железо ? Од паркинг без сметка ? Од рентиерство ? Славија , Центро , Фершпед , Скопски Пазар...100 пати имаат поатрактивен простор кој го издаваат па ете ги ни живи ни умрени.

Тетекс ! Било додека траело. На Тито Беличанец му биле поклонети акции , како и во уште 4 -5 други фирми каде беше член на НО. Тој син му го загубил па дивидендата од Тетекс ! Факт е дека гестот не бил добар и дека бил за во затвор ако Македонија беше Држава.

Еве промоторот нека наброи 2 причини да се вложи во оваа акција !

Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Маре = Кате , Кате - Маре , Маре - Кате , Кате - Маре , ТТК - Тетекс , Тетекс - ТТК .....:drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
335
Поени од реакции
323
Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Маре - Кате , Кате - Маре , Маре - Кате , Кате - Маре и се така и на moj novac порано пејџови за мајката и за ќерката , раководени од преваранти и пропалици кои ја трујат и оваа страна.

Бурлески ! Од што дало Тетекс дивиденда кога нема бизнис ! Од продажба на парцели ? Од продажба на старо железо ? Од паркинг без сметка ? Од рентиерство ? Славија , Центро , Фершпед , Скопски Пазар...100 пати имаат поатрактивен простор кој го издаваат па ете ги ни живи ни умрени.

Тетекс ! Било додека траело. На Тито Беличанец му биле поклонети акции , како и во уште 4 -5 други фирми каде беше член на НО. Тој син му го загубил па дивидендата од Тетекс ! Факт е дека гестот не бил добар и дека бил за во затвор ако Македонија беше Држава.

Еве промоторот нека наброи 2 причини да се вложи во оваа акција !

Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Тетекс - ТТК , ТТК - Тетекс , Маре = Кате , Кате - Маре , Маре - Кате , Кате - Маре , ТТК - Тетекс , Тетекс - ТТК .....:drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
:drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk: :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk: :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk: :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk: :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk: :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
 
Член од
4 август 2022
Мислења
31
Поени од реакции
28

Прашањето ти е за оваа тема, оваа е за Македонска берза како што и гласи и називот.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
172
Поени од реакции
190
Ke pukam od smea za ovie sto prodavaat KMB na ovaa cena ako po nekoja si slucajnost dostigne dividenda za 2023 od 1500 denari,a KMB i se e mozno ;)
 
Член од
4 август 2022
Мислења
31
Поени од реакции
28
Дивиденда 700 ден - нето, you heard it here first
И мене ова ми делуваа пореалистично, иако е рано и не знаеме каква ќе биде крајната добивка. Ама ако биде топ ќе се оди 20% повеќе од највисоката досега исплатена.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
КМБ при исто ниво на кредитирање и каматни стапки со првиот квартал, би требало да има разлика од плус 450м денари за периодот од 4-6/2023 година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom