Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ова ги опфаќа и инвестициите направени пред донесувањето на законот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
За капитална ти е битен моментот на продажба. Се што ќе продадеш од 01/01/2023 ќе се пресметува како табелата (ако нема измени).
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
АЛК шо дури и јас ја хејтав залужува ,,капа долу''. Покрај сите headwinds дефинитивно е број 1 блу чип од реален сектор.
Уше не ми е јасно како успеале да ја зголемат продажбата во ЗНД и Украина за 68%. Нели санкции, војни, врагови чуда....

#15%
Автоматски споено мислење:

KMB.png

За некои мотивациска, за други смирувачка, а за сите инвеститори позитивна вест од најголемата домашна банка. Во овие стресни услови на работа Хари Костов цврсто го држи курсот на најголемата домашна банка која ја зголеми својата добивка за 30 отсто во споредба со лани. Профитот изнесува 30 милиони евра и е комбинација на раст на приходи од камати, провизии, надоместоци и курсни разлики во комбинација со јако кастрење на резервации

Апсолутно смирувачки вести за македонската инвеститорска заедница. Конечно! По неизвесноста поврзана со цените на енергенсите, инфлацијата, војната во Украина и актуелната неизвесност со позицијата на Србите во соседно Косово, дојде една убава и здрава вест која може, како виагра, да го крене раположението да домашните трејдери и вложувачи во акции.

Најголемата домашна „Комерцијална банка“ објави дека за 9 месеци остварила профит што изнесува повеќе од 30 милиони евра. Тоа е за 8 милиони евра поголем профит од истиот период лани или 33 отсто. Просечно месечно најголемата македонска банка (според актива н.з) прави добивка од 3,3 милиони евра.


#Дудлање беС капка на страна :eek: #Фактор, братчиња кои год да сте, смирите потентност* и доживљај :)
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
На крајот од објавата треба да напишат дали и колку акции поседуваат, мислам дека порано го правеа тоа.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
На крајот од објавата треба да напишат дали и колку акции поседуваат, мислам дека порано го правеа тоа.
Сигурно им пуштаат реклами затоа ги ,,непристрасно'' глорифицираат
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
MPT. za prvite devet meseci EPS- 8400 den.
Автоматски споено мислење:

Vredi da se spomne, iako ocigledno nikogo ne go interesira pa ne se komentira:D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
MPT. za prvite devet meseci EPS- 8400 den.
Автоматски споено мислење:

Vredi da se spomne, iako ocigledno nikogo ne go interesira pa ne se komentira:D
Поголема е зошто имаат 10 проценти сопствени акции.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
9396 излегува мојата математика :)

Не ми е јасно зошто овој податок не го стават во извештаите
Nekolku denari se vo prasanje, ne menuva nisto.Bitno e da se istakne deka lani dobivkata za 12 meseci so sve GA-MA bese 12.545den. ,a ovaa godina za 9 meseci ima ~9.390 sto na cena od 69000 dava P\E 7.3 , normalno so tendencija za namaluvanje do kraj na godina.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934

Џерусалема 29% = EPS 606MKD

:aplauz:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360

Џерусалема 29% = EPS 606MKD

:aplauz:
Читај, уште 303 денари нето дивиденда во јуни.

Тие што би ја купиле акцијата во понеделник 31.10.2022 (последен со дивиденда) би имале (200 + 303 = 503 денари дивиденда) / 3,400 = 14.8% дивиденден принос за 7-8 месеци.

Фактор би напишале наслов: „Па ово нема ни у Београду! ".

*ова не е никаков финансиски совет, само мислење и очекување на авторот на овој пост.
** Има многу голема разлика од кои ставки доаѓаат подобрите резултати кај банките во овој квартал. Читајте го внимателно тој дел.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
MPT vaka izgleda kako odlicen rezultat mada , ocekuvav deka ke bide dosta podobar bas vo uslovi na energetska kriza cena na nafta ETC.. plus 1,5-2.m godisno od skladiranje na drzavni rezervi , Niz cel svet energetskive kompanii rusat rekordi i pokraj toa sto im vovedoa extra danok i do 80% (windfall tax).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom