Македонска берза

Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Ajde sto e pametno kb da se prodade pred dividenda ili da se cuva sto ocekuvate za ponataka
Автоматски споено мислење:

Da go razdvizime forumov
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
64
Поени од реакции
44
Ako moze nekoj da mi pojasni kako moze blok traksakcija da pomine na KMB na 9970den*596. Kako sto znam blok moze da odi +-10%od momentalnata vrednos na akcuhata ili gresam.....
 
Член од
25 декември 2010
Мислења
36
Поени од реакции
3
Ajde sto e pametno kb da se prodade pred dividenda ili da se cuva sto ocekuvate za ponataka
Автоматски споено мислење:

Da go razdvizime forumov
Jas kupiv denes 10 kom
Автоматски споено мислење:

si kupiv KMB 10 kom , ne znam dali e dobro, ke vidime
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
So blokot pustaat mamka pa koj se fati toa e
Автоматски споено мислење:

Inace se zima nekoj prosek bo mesecot za vrednost na akcijata legalno e
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ako moze nekoj da mi pojasni kako moze blok traksakcija da pomine na KMB na 9970den*596. Kako sto znam blok moze da odi +-10%od momentalnata vrednos na akcuhata ili gresam.....
Постојат два типа на БЛОК трансакции другарче:

1. Администраторска - вон редовно тргување преку БЕСТ (договорена надвор во четири или повеќе очи)
2. Системска, преку вообичаено внесување на налози преку БЕСТ (со посебна ознака во заграда во самите налози).

Ова денес шо го видовме е првата или администраторски БЛОК, за трансакции над 5 миљони денари и истата не поминува преку БЕСТ туку само се пријавува како таква и за истата не важат ценовниви ограничувања односно ужива привилегија каде пријавената блок трансакција не смее овој пат да отстапува повеќе од 20% од просечна истргувана цена во последни 15 дена (ако си ПКБ :) и немаш тргување последни 15 дена, тогаш самиот БЛОК нема никакви ограничувања). Секако истргуваната количина и цена немаат импакт и не ја упросечуваат средната цена на акцијата на тикерот.

*Е сеа дали тука има некое дејание ,,експертиве'' од SEC ова треба убаво да го испитаат пошо продавачот можеше уше во 10 сабајле да ги продаде акциите на редовен пазар со 10 клика на поставените налози по цена повисока од 2000 денари по акција. Вери окврд :unsure:...
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2020
Мислења
64
Поени од реакции
44
Постојат два типа на БЛОК трансакции другарче:

1. Администраторска - вон редовно тргување преку БЕСТ (договорена надвор во четири или повеќе очи)
2. Системска, преку вообичаено внесување на налози преку БЕСТ (со посебна ознака во заграда во самите налози).

Ова денес шо го видовме е првата или администраторски БЛОК, за трансакции над 5 миљони денари и истата не поминува преку БЕСТ туку само се пријавува како таква и за истата не важат ценовниви ограничувања односно ужива привилегија каде пријавената блок трансакција не смее овој пат да отстапува повеќе од 20% од просечна истргувана цена во последни 15 дена (ако си ПКБ :) и немаш тргување последни 15 дена, тогаш самиот БЛОК нема никакви ограничувања). Секако истргуваната количина и цена немаат импакт и не ја упросечуваат средната цена на акцијата на тикерот.

*Е сеа дали тука има некое дејание ,,експертиве'' од SEC ова треба убаво да го испитаат пошо продавачот можеше уше во 10 сабајле да ги продаде акциите на редовен пазар со 10 клика на поставените налози по цена повисока од 2000 денари по акција. Вери окврд :unsure:...
Blagodaram na opsirniot i razbirliv odgovor. Ama ova navistina nema nikakva smisla za nas malite smrtnici koi maski mozeme da placame po povisoka cena na akcii... Razbiram da pominat pogolema kolicina na akcii 5.000",50.000" akcii na vaka dogovorena cena OK, a ne mozam da svatam pominuvaat 600akcii eve javno ke kazam neka mi dogovori mene po vakca cena nekoj 1000 akcii uste utre ce gi zemam?????
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20220411_160319.jpg
 

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
55
Поени од реакции
62
Blagodaram na opsirniot i razbirliv odgovor. Ama ova navistina nema nikakva smisla za nas malite smrtnici koi maski mozeme da placame po povisoka cena na akcii... Razbiram da pominat pogolema kolicina na akcii 5.000",50.000" akcii na vaka dogovorena cena OK, a ne mozam da svatam pominuvaat 600akcii eve javno ke kazam neka mi dogovori mene po vakca cena nekoj 1000 akcii uste utre ce gi zemam?????
Добро утро, пријателе.

Сепак, при аквизација на наведената компанија од страна на друга компанија со сродна дејност или инвестициски фонд на сегашната валуација од околу 600М ЕУР цврсто сум убеден дека неколку малцински(<3%), но сепак влијателни акционери би го сториле истото и би тргувале преку блок трансакции, туку веднаш би се консултирале со останатите, различни акционери за мислење и тој процес би го спровеле преку институционални канали односно на берза.

Искрено се надевам дека овие лица ке влезат во нашите учебници бидејќи многупати досега јасно се имаат докажано како врвни експерти, професионалци и огромни почитувачи на државата и нејзините институции. За тоа сведочат и голем број светски признанија и награди.

 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Утре е последен ден за тргување со право на дивиденда за КМБ. Воедно и ТНБ вади удлука за дивиденда. Ако и ова не ја размрда мсе можам да замислам шо ќе се случува од среда натака. :pov:
 
Член од
17 март 2022
Мислења
13
Поени од реакции
4
Постојат два типа на БЛОК трансакции другарче:

1. Администраторска - вон редовно тргување преку БЕСТ (договорена надвор во четири или повеќе очи)
2. Системска, преку вообичаено внесување на налози преку БЕСТ (со посебна ознака во заграда во самите налози).

Ова денес шо го видовме е првата или администраторски БЛОК, за трансакции над 5 миљони денари и истата не поминува преку БЕСТ туку само се пријавува како таква и за истата не важат ценовниви ограничувања односно ужива привилегија каде пријавената блок трансакција не смее овој пат да отстапува повеќе од 20% од просечна истргувана цена во последни 15 дена (ако си ПКБ :) и немаш тргување последни 15 дена, тогаш самиот БЛОК нема никакви ограничувања). Секако истргуваната количина и цена немаат импакт и не ја упросечуваат средната цена на акцијата на тикерот.

*Е сеа дали тука има некое дејание ,,експертиве'' од SEC ова треба убаво да го испитаат пошо продавачот можеше уше во 10 сабајле да ги продаде акциите на редовен пазар со 10 клика на поставените налози по цена повисока од 2000 денари по акција. Вери окврд :unsure:...
Правилата за тргување дозволуваат и КХВ нема што да прави, на крај на денот од нив се одобрени. Е ко што викаш и ти зашто не ги продал повисоко е друго прашање, можда ќе дознаеме какво нати го , дај ми го си играат.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Се верува дека сеа 9ти мај или Victory day кој русите го слават како празник за победата на Советскиот сојуз против нацистите во Втора светска војна ќe биде земен и како датум за крај на 8 годишната војна со Украина и повлекување на трупите. Датумот и симболиката како по мерка кроени. Немањето идеа за понатака и оправдувањето за сквернавење кон своето, стаено под тепих. Суетата на братот, задоволена.

# 9мај би требало да биде условно крај на танталовите маки на пазарот на капитал и почеток на вообичаени циклични предизвици :sneaky:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom