Македонска берза

Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
Иако веројатно текстот е нарачан сепак интересно е да се прочита https://infomax.mk/wp/берзански-шпekyлaнти-со-вaлkaн-keш-се-обидува/
Policiska drzava za obicniot narod beter nego vo "rezimot" pa ako parite so imaat poteklo ...moze da kupuva I da diga I po 1000 eur akcija se dodeka ima akcii ....vaka kxv direktno vleguva vo uste pogolem kriminal stitejki go toj sto saka akciite da ostanat na nisko nivo ....
Dobro e sto na teritorijava se uste si igrame berza ,fondovi ,drzava ......smeski
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Policiska drzava za obicniot narod beter nego vo "rezimot" pa ako parite so imaat poteklo ...moze da kupuva I da diga I po 1000 eur akcija se dodeka ima akcii ....vaka kxv direktno vleguva vo uste pogolem kriminal stitejki go toj sto saka akciite da ostanat na nisko nivo ....
Dobro e sto na teritorijava se uste si igrame berza ,fondovi ,drzava ......smeski
па незнам дали и која е точно регулативата кај нас за ова прашање, ама американците го викаат price rigging и да, е криминал. (https://www.investopedia.com/terms/p/price_rigging.asp#:~:text=Price rigging is an illegal,take place in any industry.&text=Price rigging is a form of market manipulation.)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Класичен Криминал во Зик Пелагонија истото се случи со сите фирми во приватизацијата ,Акциите
му ги купија за ефтино Томислав Давков беше директор Гагагчев испадна од игра за време на Вмро се договорија со Мијалков Камчев и Панделевски купија по 50 илјади акции а вкупно се двеста илјади ,компанијата е државна треба да се денационализира да му се подели земјиштето на земјоделци а не да ја земат олигархија и некој директор зардаи ситна пара да ја продаде ,во грција не постои толку голем земјоделски комбинат ,исто така канцеларитте на зик пелагонија сега се штаб на вмро ,поклон од камчев до мијалков ѓо му овозможи даја купи .мафијашка работа
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Класичен Криминал во Зик Пелагонија истото се случи со сите фирми во приватизацијата ,Акциите
му ги купија за ефтино Томислав Давков беше директор Гагагчев испадна од игра за време на Вмро се договорија со Мијалков Камчев и Панделевски купија по 50 илјади акции а вкупно се двеста илјади ,компанијата е државна треба да се денационализира да му се подели земјиштето на земјоделци а не да ја земат олигархија и некој директор зардаи ситна пара да ја продаде ,во грција не постои толку голем земјоделски комбинат ,исто така канцеларитте на зик пелагонија сега се штаб на вмро ,поклон од камчев до мијалков ѓо му овозможи даја купи .мафијашка работа
Каква државна. Тој имот е насилно национализиран и одземен од селаните ширум Пелагонија. Ако некој треба да си го врати, тоа се тие.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Нормално од ЗПКО потврдија дека нема заинтересиран странски инвестициски фонд
 
M

Macedon1um

Гостин
Класичен Криминал во Зик Пелагонија истото се случи со сите фирми во приватизацијата ,Акциите
му ги купија за ефтино Томислав Давков беше директор Гагагчев испадна од игра за време на Вмро се договорија со Мијалков Камчев и Панделевски купија по 50 илјади акции а вкупно се двеста илјади ,компанијата е државна треба да се денационализира да му се подели земјиштето на земјоделци а не да ја земат олигархија и некој директор зардаи ситна пара да ја продаде ,во грција не постои толку голем земјоделски комбинат ,исто така канцеларитте на зик пелагонија сега се штаб на вмро ,поклон од камчев до мијалков ѓо му овозможи даја купи .мафијашка работа
Тоа земјиште секако е под концесија а не купено, иако со новиов закон што го спремаат од владава веројатно сега конечно ќе биде продадено
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Tocno e sto nema prav gazda vo GRANIT i se kupuva kako luda od strumica izgleda namirisale krv a strasho mislam deka malku zakasnil pa ke mora da pobrza :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Погледите 2-3 месеци има големи блок трансакции со Гранит, од кои една на 28м денари.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ете, и ЗПКО и СБТ кажуваат дека нема никакви промени во работењето и никакви инвестициски фондови заинтересирани за купување.

Сега КХВ и Управа за финансова полиција треба драконски да ги казнат и испоапсат тие што навистина шпекулативно ја кревале цената (според Инфомакс, тоа е брокерот Митев од Илирика) и тие што ја лиферувале манипулативната вест за фондот што наводно ќе го купувал ЗПКО по 15.000!

Уште нешто интересно од веста од Инфомакс е што тој наводно е син на жена што била на функција и вмешана во финансиски малверзации, а што ја потврдува мојата теорија дека сите што се на повисоки позиции во фондовската и финансиската индустрија се дојдени таму преку непотизам, клиентелизам, корупција и партизација, па поради тоа и не треба да чудат катастрофалните финансиски резултати што ги испорачуваат.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Искрено појма немам која е вистината за ЗПКО.

Мене она што го пишува Буревесник како ретко кога ми има логика. Можеби конечно пукнала тиквата меѓу Орце и Панделевски, па сега има наддавање за кој да упрвува со ЗПКО, а преку неа можеби и со Стопанска Банка Битола.

Од друга страна овие информации по медиуми (овде не го сметам Инфомакс - тој не е медиум) мислам дека ги пласира страната која има помалку кеш со цел да и отежни на другата страна во преземањето на контролата на компанијата.

П.С. Ова е само мое сценарио, што не значи дека е или не е точно.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Најискрено се надевам дека е наддавање помеѓу страните каквошто имаше своевремено помеѓу Штерјо и Кираца во Фершпед. Некои од директорите се такви ѓубриња што не заслужуваат ништо подобро него да преплаќаат со астрономски суми на малите акционери за стекнување на контрола над фирмите што цел живот ги цицале. На тој начин, целата нелегална „добивка“ ќе им излезе низ нос и ќе се врати мултиплицирана кај оние од коишто е украдена. Се надевам дека Кутревци се доволно паметни да извлечат поуки од ваквите работи и да постапат соодветно спрема своите мали акционери...

Меѓутоа, она што не е легално е страните да се договорат и во дајми-нати фиктивни трансакции да ја креваат цената заради претставување на своите удели како повредни или за истоварање на акции кај изманипулираната маса по повисока цена. КХВ и полицијата тоа за 10 минути можат да го утврдат гледајќи кои се купувачите и преку кои брокери се реализирани трансакциите, па треба да преземат експресни и решителни мерки за спречување и казнување, како и да излезат со соопштение за да се разбистри водата и да се зачува интегритетот на пазарот. Меѓутоа, водечките луѓе во „институциите“ ниту се способни ниту волни да го направат тоа пошо не дошле на позициите преку докажани резултати во работењето и интегритет туку преку лижење партиски газови и корупција, па затоа и целата берза е само една журка на 20-30 луѓе коишто со својот огромен капитал го контролираат движењето на цените на индексираните акции
 

Kajgana Shop

На врв Bottom