Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Kolku dobar nacin najdoa da go isplatat MPT, alal da im e, reshavanje na Ga-ma so zakon... Sobranieto glatko kje si go pomine, odgovornost ne snosi nikoj...

Ima ushte nekoj sto se somneva deka do NG kje legnat tie 33-34mil eur sto vekje se na posebna smetka spremni???

E sega najpametno im e na MPT ushte utre da svikaat sobranie na akcioneri i da si gi ponishtat tie otkupenite skoro 10% i so keshot da si dokupuvaat akcii pak... Moze kje treba da platat do kaj 120.000 den da otkupat ushte edna 10% ama kje si obezbedat siguren paket I dozivotna kontrola...
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
I do kolku go predviduvare sega rastot na MPT, so ovaa odluka na vladata ?
Главно одлуката, но се изедначи цената на екстра лесното, се отворија аеродромите, се зголемува сообраќајот, скоро добија тендер од 4 милиони Евра, отворањето на преговорите, ЕУ фондови и инвестиции на балканов и што уште треба да се додаде или одземе?!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Јас купив пред најавените избори во април кога стана јасно дека кој и да победи ќе се реализира ГАМА, ама потоа се случи корона кризата
 
Член од
5 март 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
izvinite što ne znam, ali šta se događa oko MPT? Znam da je Vlada Makedonije usvojila načrt zakona rješavanju spora između Vlade Republike Sjeverne Makedonije i "Makpetrola" o izgradnji plinovodnog sustava . Ali što to doista znači? Zašto takav porast cijene MPT?

Možda koji info? Hvala puno ....
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Макпетрол во извештаите има вложување во ГАМА од 1,15 милијарди денари, а сега за тоа ќе наплати 1,95 милијарди
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
30 М€ се одличен вонреден приход, но не гледам на кој начин овој приход ја оправдува оваа цена на акцијата на МПТ. Овие 30М € се помалку од 300€ по акција. Од наредната година МПТ ќе има не повеќе од 2-3.000 ден дивиденда по акција ( а можеби ни толку), што на цена речиси дупло повисока од книговодствената не знам колку е паметно да се купува и чува оваа акција... ама вие си знаете
 
Последно уредено:

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
izvinite što ne znam, ali šta se događa oko MPT? Znam da je Vlada Makedonije usvojila načrt zakona rješavanju spora između Vlade Republike Sjeverne Makedonije i "Makpetrola" o izgradnji plinovodnog sustava . Ali što to doista znači? Zašto takav porast cijene MPT?

Možda koji info? Hvala puno ....
Значи дека Макпетрол ќе ќари 30-40 мил. евра, а растот е веројатно комбинација од оптимизам на акционерите поради неочекуваниот дополнителен приход на фирмата и вештачко дигање на цената од маркетмејкерите.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
30 М€ се одличен вонреден приход, но не гледам на кој начин овој приход ја оправдува оваа цена на акцијата на МПТ. Овие 30М € се помалку од 300€ по акција. Од наредната година МПТ ќе има не повеќе од 2-3.000 ден дивиденда по акција ( а можеби ни толку), што на цена речиси дупло повисока од книговодствената не знам колку е паметно да се купува и чува оваа oакција... ама вие си знаете
Knigovodstvenata vrednost na mpt e od pred 29godini.... Ista... Od 560milioni /430 milioni evriki godisen promet so sigurna zarabotka sega veke I poveke..... Neka istrazi drzavava (korumpirana) kade se parite.... Mnogu ima pisuvano za mpt.... Taka da jas ne ja prodavam ispod 1800/2000 eur per share.... Samo radi menadzentot inaku bi ja zdrobil na 3-4000eur
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ako nesto ne sum pogresil P/E na MPT so ovoj vonreden prihod bi se dvizel negde ~3-4.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom