Македонија 2006-2016

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.858
Еве брутус или некој од неговото друштво нека ми го одговори следново прашање:
-Ако да речеме е точно тоа што викаат вмро дека државава не може да оди напред у изминативе 10 години, зошто соросоидите прават се за да ја уназадат, зошто тогаш ја да гласам на овие избори за вмро ?
Зошто да гласам за партија која 10 години дозволува опозицијата и покрај тоа што е опозиција е фактички појака од позицијата која го има во раце државниот апарат ?
Зошто да гласам за неспособна партија ?
затоа ќе си гласаш за способна опозиција
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Остај ги приказните за свое мислење дека имаш :D
Не ми ја сфаќаш поентата, зошто вмро се подобри од сдсм и зошто би ги гласал ако 10 години не можат да ја вршат власта, ако дозволуваат партија без финансиска и друга моќ да ги контролира работата на државата ?
се е релативно, како за кого...ниеден медиум не може да убеди некој да гласа спротивно на своите лични интереси, да не се залажуваме ... напротив, со инсистирање на медиумска регулација и загушување на медиумски слободи се добива контраефект
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Како ги оценувате последните 10 години, кои се тие промени кои ви се допаѓаат или не допаѓаат, дали има работи за кои мислите дека требаше да се променат а не беа.
Јас ќе одговорам само на прашањето
„ Како ги оценувате последните 10 години “
Ги оценувам крајно негативно
Желба ми е да ова се заврши и да никогаш повеќе не се повтори
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Не треба пример. Примерот ти е секојдневно пред очи.
Лесна работа се албанците, им даваш 15% од територијата и ќе се спасиш од нив.
Но ќе треба да те разочарам, ништо нема да биде добро по вас, нити по нас, се додека бираме од овие што ни се нудат да ги бираме, макар во таа држава немаш ниеден албанец, односно македонец.

Гледај Битола, и не само Битола туку цел Пелагониски регион ... таму треба да врие од бизнис.
Направи споредба со Битола, мислам дека таму речиси ништо не мрда од место.

Полошки регион (Тетово-Гостивар), тоа е златен регион, имаат плодно земјиште, имаат планини, вода, студентски регион, печалбарски регион, имаат две познати ски терени: Попова Шапка и Маврово ... кажи ми што е инвестирано во овие две места, како бе им се даваат 250.000 евра за 3 жални врби во Скопје, а не им се даваат за да инвестираат на Попова Шапка?
Еве што прават паметните народи и успешните држави:
-Банско се наоѓа во Бугарија, не сум бил и не знам што место е тоа, но податоците велат дека во 2002 во Банско имало само 14.000 туристи, а во 2014 биле избројани над 500.000 туристи.... само Банско има 500.000 туристи, а цела Македонија има 800.000. Ние со 3 природни езера, со 3 ски терени, со главен град во кој се инвестираа 600 милиони евра, со голем број планини,..
Не ве бива, не не бива. (е затоа Бугарија има 7,9% невработеност, а ние 25%)

6 години не местат за да збориме за барок, а останатите си тераат напред со вистински проекти кои значат развој, што носат пари, што вработуваат народ.
Све се сведе на субвенции, како на апарати да живееме, лежи, земај субвенции, оди на гласање, пак истото се повторува.
Најново што слушнав е тоа дека земјоделците само ги орале нивите без да садат нешто, само со цел да земаат субвенции, пошто велат нема рачун да се сади нешто, не вреди. Па токму затоа и покрај 150 милиони евра субвенции, голем број на земјоделски култури забележуваат пад во споредба со претходните години.
 
Последно уредено:

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Лесна работа се албанците, им даваш 15% од територијата и ќе се спасиш од нив.
Но ќе треба да те разочарам, ништо нема да биде добро по вас, нити по нас, се додека бираме од овие што ни се нудат да ги бираме, макар во таа држава немаш ниеден албанец, односно македонец.

Гледај Битола, и не само Битола туку цел Пелагониски регион ... таму треба да врие од бизнис.
Направи споредба со Битола, мислам дека таму речиси ништо не мрда од место.

Полошки регион (Тетово-Гостивар), тоа е златен регион, имаат плодно земјиште, имаат планини, вода, студентски регион, печалбарски регион, имаат две познати ски терени: Попова Шапка и Маврово ... кажи ми што е инвестирано во овие две места, како бе им се даваат 250.000 евра за 3 жални врби во Скопје, а не им се даваат за да инвестираат на Попова Шапка?
Еве што прават паметните народи и успешните држави:
-Банско се наоѓа во Бугарија, не сум бил и не знам што место е тоа, но податоците велат дека во 2002 во Банско имало само 14.000 туристи, а во 2014 биле избројани над 500.000 туристи.... само Банско има 500.000 туристи, а цела Македонија има 800.000. Ние со 3 природни езера, со 3 ски терени, со главен град во кој се инвестираа 600 милиони евра, со голем број планини,..
Не ве бива, не не бива. (е затоа Бугарија има 7,9% невработеност, а ние 25%)

6 години не местат за да збориме за барок, а останатите си тераат напред со вистински проекти кои значат развој, што носат пари, што вработуваат народ.
Све се сведе на субвенции, како на апарати да живееме, лежи, земај субвенции, оди на гласање, пак истото се повторува.
Најново што слушнав е тоа дека земјоделците само ги орале нивите без да садат нешто, само со цел да земаат субвенции, пошто велат нема рачун да се сади нешто, не вреди. Па токму затоа и покрај 150 милиони евра субвенции, голем број на земјоделски култури забележуваат пад во споредба со претходните години.
Многу работи се испревртени и погрешно преставени пред луѓето и затоа не е ни чудно што оваа власт така лесно манипулира со граѓаните..

Битола има официјално над 19.000 регистрирани возила што по просек да ставиме по 3.500 денари на возило само за асфалтираните улици(настрана другите трошоци околу регистрацијата) тука се ствара бројка околу 1.102.000 евра на годишно ниво,а во Битолскиот регион со прст немаат мрднато локалните власти да направат некоја улица туку ја отфрлаат одговорноста на други(МПЦ,ИВЗ,курци палци) па затоа колите си ги исркшивме низ градот.

За патот Битола-Ресен и Ресен-Охрид уште во 2009 власта излегуваше со ветување дека ќе се стави гланц нов асфалт и луѓето нема да ги имаат истите проблеми како и претходно со дупките и извиткани/исркшени амортизери/зглобови/рамења бидејќи патот Ресе-Охрид е толку мизерен што на секој чоек му се плачи кога ќе треба да оди до Охрид/Струга..и еве 2016 година сме и направено е само мал дел околу патот Ресен-Битола(некои симболични 3-4 километри) а другото се прави сега(некаде 6-7 месеци затворен пат исто 5-6 километри)..мизерии мизерии мизерии..

За правата и обврските на работниците не ми се коментира,ако фатам да пишувам за тоа ќе го фати срам секој што ги подржува криминалците
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Многу работи се испревртени и погрешно преставени пред луѓето и затоа не е ни чудно што оваа власт така лесно манипулира со граѓаните..

Битола има официјално над 19.000 регистрирани возила што по просек да ставиме по 3.500 денари на возило само за асфалтираните улици(настрана другите трошоци околу регистрацијата) тука се ствара бројка околу 1.102.000 евра на годишно ниво,а во Битолскиот регион со прст немаат мрднато локалните власти да направат некоја улица туку ја отфрлаат одговорноста на други(МПЦ,ИВЗ,курци палци) па затоа колите си ги исркшивме низ градот.

За патот Битола-Ресен и Ресен-Охрид уште во 2009 власта излегуваше со ветување дека ќе се стави гланц нов асфалт и луѓето нема да ги имаат истите проблеми како и претходно со дупките и извиткани/исркшени амортизери/зглобови/рамења бидејќи патот Ресе-Охрид е толку мизерен што на секој чоек му се плачи кога ќе треба да оди до Охрид/Струга..и еве 2016 година сме и направено е само мал дел околу патот Ресен-Битола(некои симболични 3-4 километри) а другото се прави сега(некаде 6-7 месеци затворен пат исто 5-6 километри)..мизерии мизерии мизерии..

За правата и обврските на работниците не ми се коментира,ако фатам да пишувам за тоа ќе го фати срам секој што ги подржува криминалците
Битола е најупропастено место, град со толку историја, а сега заедно со Прилеп предничат по број на невработени (кај македонците).
Уште во основно училиште памтам учителот по географија како го величаше Пелагониското поле, ама тоа само во книги и во отчети.
Еве да одиме и на подолг период, 2002-2016, што стварно е направено во Битола освен што се изградени неколку згради? (и тие се малку за таков град околу кој гравитираат други населени места)
Да не случајно е пробина некоја нова улица, булевар некој, некој базен, нов мост (освен тој железниот за пешаци што го пуштија пред некој ден)... Битола заслужува многу повеќе, во развиени земји, градови како Битола треба да понудат услови како што има Скопје моментално.

По број на жители, блиску до Битола му иде Марибор од Словенија (има 95.000 жители)... ете така треба да изгледа и Битола, Прилеп, Тетово, Куманово, Струмица, Велес, Гостивар... И барем малку ќе личеа на нешто овие наши градови, ако од тие 600 милиони евра се одвоеја половина за нив.

Знае ли некој зошто оваа место со години вака си стои, а не е далеку од центар

2002 година


2013 година, и понатаму исто



Колку години што си бараат стадион? (а пошто веќе го спомнав Марибор, таму имаат 10 терени за голем фудбал ... на нас не ни прилега да бараме повеќе од 1 стадион, пошто стварно ни фалат елементарни услови)
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
@Bojan Van Buuren и @Brutus
А да ве носам јас на кафе да си поприкажете место да ве бркам низ темите и да ве бришам поради оф топик?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.198
Еве брутус или некој од неговото друштво нека ми го одговори следново прашање:
-Ако да речеме е точно тоа што викаат вмро дека државава не може да оди напред у изминативе 10 години, зошто соросоидите прават се за да ја уназадат, зошто тогаш ја да гласам на овие избори за вмро ?
Зошто да гласам за партија која 10 години дозволува опозицијата и покрај тоа што е опозиција е фактички појака од позицијата која го има во раце државниот апарат ?
Зошто да гласам за неспособна партија ?
Па можеш да почнеш од тоа што е алтернативата.
Рачунај дека истата таа опозиција е длабоко вкоренета во сите сфери на државата, почнувајќи од судство, тајни служби па со се останато. Не се таму од вчера, таму се од 1945 па наваму. Наивно е да мислиш дека со победа на избори по автоматизам тие кадри магично ке ги снема. Како што можеш да забележиш тука си се и си роварат и тешко можеш за толку краток период комплетно да ги остраниш за да не прават штета. Можеби имаше и друг начин но секако би бил далеку понедемокртаски. Сепак како опција постои и се надевам дека ако и кога сето ова ке заврши некој конечно ке се опаметни и ке сфати дека некои работи неможи со фино и ферски, посебно ако спротивната страна игра валкано во секоја можна прилика.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
@Bojan Van Buuren и @Brutus
А да ве носам јас на кафе да си поприкажете место да ве бркам низ темите и да ве бришам поради оф топик?
Мoже aмa сaмo aкo и ти дoјдеш нa кaфетo, пa зa брзo време дa гo испрaтиме брутус и дa oстaнеме сaмo јa и ти нa кaфе :)

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Зошто влегуваш во води кои не ти се познати.

Родени македонци
2006: 11.707
2014: 12.099
+3,3%

Родени албанци
2006: 7.396
2014: 7.908
+6,9%

Македонците откако се донесе законот за трето дете се случи да имаат и само 11.500 родени деца (значи помалку него во 2006-та ... но албанци ниеднаш не паднаа под 7.700.(во 2013-та имаа рекордни 8.137 родени албанци)
А пред донесување на законот бројот на родени албанци варираше помеѓу 7.200-7.400

Кино сали
2006: 18
2013: 12

Театри
2006: 13
2011: 16

Евтина тарифа на електрична енергија
2006: од 13-16 часот и од 22-07 часот
2016: од 22-07 часот

Евтина тарифа
2006: 1,2 денари киловат час
2016: 2,8 денари

Скапа
2006: 2,4
2016: 5,6

Кубик дрвја за огрев
2006: 1.500 денари
2015: 3.600 денари
kubik drva e 2437+205 prevoz od plac do doma, buka ti e 2350+205 do doma, tie 3600 se vo placevite Privatni vo ek na sezona, i na pazar patlidzanite ne se sekoas 50 inaku cenite se doneseni od vlada na RM, cenite se na sila veke 6-7 godini ne promeneti, nikgas ne bile cenite na drvoto 1500, osven ako ti ne nabavuvas nelegalnio drva

http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/cenovnik__.pdf
 
Т

Триптико

Гостин
kubik drva e 2437+205 prevoz od plac do doma, buka ti e 2350+205 do doma, tie 3600 se vo placevite Privatni vo ek na sezona, i na pazar patlidzanite ne se sekoas 50 inaku cenite se doneseni od vlada na RM, cenite se na sila veke 6-7 godini ne promeneti, nikgas ne bile cenite na drvoto 1500, osven ako ti ne nabavuvas nelegalnio drva

http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/cenovnik__.pdf
Ова не е точно! Пред некој ден е прашано и дрвата ги носат до Драчево. Знаеш ли колку ќе ме чини мене превозот од Драчево до Ѓорче? Тоа едно. Второ, како е можно во приватен плац да има, а во државен да нема дрва за огрев? На еден му се испушти, па си кажа дека намерно се прави тоа за да се дели разликата во цени. Трето, голем дел од дрвата се како прачки, а кај приватните се нормални стебла. Како мислиш да се грееш со гранки? Четврто, мокри дрва, трули, поцрнети...квалитет нема. Не секое дрво е добро за огрев. Џабе ги браниш. На хартија едно, во пракса сосем друго се случува.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Moram da kazam. Mi se svigja kako Dardania gi ignorira site negovi fasisticki ispadi od minatoto protiv makedoncite i otvara temi od tipot "dali ste zadovolni od poslednite 10g." + ni dava sporedbi kako vo Albanija se e podobro i oni ustvari imali povekje uspeh vo mnogu polinja. Albanija e 100godini drzava koja nema nikakov problem radi svoeto ime Fala bogu sto vo nekolku raboti doturkale nesto. Ko Moron treba da bide covek da se pravi pameten i da gi sporeduva dvete zemji koj se absolutno razlicni vo mnogu nesta.

Zgora na toa Makedonija bila samo nasledena (Od golema Albanija najverovatno). Sekako deka Dardi ja otvori samo ova tema za koja se spremal sigurno so meseci da ni drze predavanje. Ako nesto mu dava nekakvo zadovolstvo toa e da se pravi vazen pred Makedoncite.

Jas uopste ne sakam da vleguvam vo Diskusija sto i kako bilo loso vo poslednite 25,10 ili 5 godini. Ima nekolku raboti so koj se slozuvam so Dardania iako se malku sakam da gi spomnam deka gi ima. Ali glupo mi e da lugje koj dokazeno imat losa reputacija pogotovo koga se sbori za Makedonska Drzava, Istorija i Nacija, da otvarat takov vid na temi glumejki demokrati ili liberalci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom