Македонија тотално блокирана

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
SLaCk напиша:
Вардарче исфрустрирано човече. Јас сум студент, парите што ги трошам се на мајка ми и татко ми не гледам тука ништо паразитски. Се додека студирам редовно имам финансиска поддршка. Е сега тоа што ти си копук и си љубоморен не ти дава право да ме нарекуваш паразит. Разбра?
Точно. Само што кога ќе размислиш малку, сите сме паразити до одредена возраст, а некои и цел живот :wink:

vardarce напиша:
Работата е што Слак сите можни членови кои изразија незадоволство на протестите ги стави во СДСМ група иако не се сите СДСМ-овци.
Е ама за ова има право дечкото.

Друга работа.. ми се допадна протестот на тутунарите пред Влада во петокот. Баш имав нешто да завршам кај Парк, па морав пешки да идам накај Центар на работа нешто. Абе организирано, 1000 (отприлика) луѓе, со транспаренти, со сФе.. што е најважно - на правото место.
Стигам Зелено пазарче, се качувам на кров на една од зградите, гледам 50-100 луѓе како ги блокираат најпрометните места во Скопје, и пцујам. Не им иде паметот, и не им иде..
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Па не реков за сите дека се членови на СДСМ туку конкретно на еден човек му реков. А после овој голем работник со повеќегодишен стаж - вардарче рече дека ВМРО без разлика било која биле ДИВЈАЧКА ХОРДА идека отсекогаш ги сметал за такви. Коментар не треба.
Протестот на тутунарите беше исто со блокирање на улици. Таа пред владата и марширање низ центарот на градот.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ви ги читам постовите и мислам дека премногу политички ја сфативте работата.
Кога си студент или средношколец или едноставно живееш со родителите ич не ти е гајле за ништо.Само трошиш пари на луксузирање и баш ти е гајле за струјата оти друг ке ти ја плати.Е кога ке почнеш да живееш сам,и од својот џеб да треба да извадиш и да платиш,ке размислуваш на друг начин.Не е исто 3000 и 6000 на пример,а посебно и ако имаш фамилија.Гледајте на тој начин,а не преку партиските призми.
За тутунарите:
Ако му е убаво,ке протестираат ли?Јас не сум одгледувал тутун,ама знам дека неговото одгледување е голема мака.И некој да го откупи за смешна сума како грозјето во тиквешијата?5 кг. грозје за едно пакетче Орбит?Епа да не е трагично ке беше смешно.Никој од убавини не протестира.Ако веке неможеме да протестираме,барем да ги поддржиме морално.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
SLaCk напиша:
Па не реков за сите дека се членови на СДСМ туку конкретно на еден човек му реков. А после овој голем работник со повеќегодишен стаж - вардарче рече дека ВМРО без разлика било која биле ДИВЈАЧКА ХОРДА идека отсекогаш ги сметал за такви. Коментар не треба.
Протестот на тутунарите беше исто со блокирање на улици. Таа пред владата и марширање низ центарот на градот.
Ете ти го тоа што ти го зборам 2-3 страни уназад.. марш низ центарот, протест пред Владата. Го блокираат само тој дел таму.
Овие другиве не протестираат, туку блокираат. Протест би било ако ја блокираат улицата пред Собрание (и така ќе ги фатат само првите две ленти од што се малку), а не и раскрсниците на километар од Собрание.
Нема да ја постигнат целта.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Океј сега се разбравме. Држи ова твоево со оглед на слабиот одзив (за жал) на граѓаните на Скопје и јас сум за тоа да се блокира една од двете инститиуции (владата или собранието). Се извинувам за недоразбирањата само бев изреволтиран со манипулациите на дел од медиумите кои имаа задни намери од самиот старт на протестите.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
SLaCk напиша:
Па не реков за сите дека се членови на СДСМ туку конкретно на еден човек му реков. А после овој голем работник со повеќегодишен стаж - вардарче рече дека ВМРО без разлика било која биле ДИВЈАЧКА ХОРДА идека отсекогаш ги сметал за такви. Коментар не треба.
Абе копук еден недоделкан прочитај јас зошто напишав дека ти и останатите од твојот сој сте дива хорда, ако воопшто ги читаш постовите на другите. И што ќе се расправам јас со детиште пилиштарче од младината на ВМРО кој си мисли дека со помош на партијата ќе го заврши факултетот ;).

Да се навратиме на темата, во понделеник планраат да штрајкуваат, ќе успеме ли некако пред 17 саатот центарот да го поминеме?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
vardarce напиша:
Абе копук еден недоделкан прочитај јас зошто напишав дека ти и останатите од твојот сој сте дива хорда, ако воопшто ги читаш постовите на другите. И што ќе се расправам јас со детиште пилиштарче од младината на ВМРО кој си мисли дека со помош на партијата ќе го заврши факултетот ;).

Да се навратиме на темата, во понделеник планраат да штрајкуваат, ќе успеме ли некако пред 17 саатот центарот да го поминеме?
Не го знаеш -јас го знам...кога повеќе луѓе би биле приближно паметни како него Македонија би била многу понапред...така да кога не познаваш некого пази што и како збориш..и не етикетирај луѓе дека се од партија кога повторно немаш појма..
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Dani^^^ напиша:
Не го знаеш -јас го знам...кога повеќе луѓе би биле приближно паметни како него Македонија би била многу понапред...така да кога не познаваш некого пази што и како збориш..и не етикетирај луѓе дека се од партија кога повторно немаш појма..
Точно и он не ме знае, а ни пола што пишале тука не ги знае па не етикетираше дека сме членови на СДСМ само затоа што рековме дека сме против протестите и оти неможеме да дојдеме на работа од која зависиме. Инаку за паметноста алал му вера ако е паметен како што го кажуваш, се надевам дека со негова помош Македонија ќе оди напред за разлика од неговите глуевци и георгиевци.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
А може ли да ги избришеш сите пост-ови мои и твои од кога почна дијалогот меѓу мене и тебе бидејќи ја упропастивме темата?

П.С. не сум етикетирал никого, а ти ме етикетираш мене. Ако имаш уште нешто пиши ПП.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
SLaCk напиша:
Гледам многу работа имаш па затоа си на интернет. И што кур се мешаш коа си глуп? Ај глеј си ја работата драгоцена и остај ме на мира дур сум расположен да не ти ебам мајката ОК? Да не не можеш после на работа ич да одиш.
Bravo be decko.:ija:
Stvarno ich nikogo ne navredi,so nikogo ne se iskara,nikogo ne go smesti vo ponekoja politicka kategorija. Epten si korekten vo postovite na temava.:lud:
Najinteresno e toa sto site ti kazaa,a eve i jas ke se priklucam,site sme protiv prodazbata na ESM,ne si samo ti edinstveniot na branikot!!!
Ovde se zboruva za toa dali e toa vistinskiot nacin na protestiranje-da se blokira gradov i drzavava? Toa bese temata,a ne kogo ti ke tepas i koj od koja partija e.
Protesti se pravat i mirno i kulturno i bez blokadi,pa stignuvaat predlog zakoni pred sobranie. Razmisli ke ti tekne! Posto si tolku umen kolku sto si,stvarno bi trebalo da ti tekne kako da ne dozvolime da se prodade ESM,a toa da ne bidat blokadi,za koi si spremen oci da ni povadis na site.
Daj malku politicki,malku popragmaticno razmisluvaj,a osobeno izrazuvaj se kako dolikuva,koga debatiras.
Izvini,ti ne debatiras.Ti :pishtoldz
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Mnogu ubavo,fino~trebashe samo eden gragjanin da im isprati pismo do nadlezhnite vo vladata vo ime na site nezadovolnici od prodazhbata na ESM
i da se cheka pristoen odgovor...
...efektot na takvoto odnesuvanje mozhebi e uspeshen kaj nekoj nordiski zemji kade shto politicharite imaat lice od tenka svila.Za razlika od niv kaj nas politicharite imaat lice od gjon od stara isushena svinska kozha.Plus na toa ako se dodade defetizmot i apatijata kaj opshtata populacija vo vrska so odlukite na politicharite ke ispadne -kako shto ispagja sega deka Makedonskite gragjani se vo dlabok son,pa ovie dosadni luge na blokadite pochnuvaat da prilichuvaat na muvi koj trgnale na utrinski pojadok na kozhata od zaspanite Makedonski princovi i princezi.Taka cela diskusija ne mozhe da se vodi za samarot tuku ke se vodi za magareto kako shto e sluchajov sega.
I doagjame do poentata deka za Makedonskite zaspani nedorazbudeni povazhno e da se diskutira za utrinskite muvi otkolku za cenite na strujata vo narednite desettina godini.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Да бидам културен помеѓу некултурни и неразбрани е многу тешка задача.
Итар Пејо имаш поента. Требаше само едно писменце и оп Бучковски ќе се загрижеше немаше да може да спие.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Sakam da postavam edno prasanje do site clenovi na forumov,osven do SlaCk:
Sto mislite vie za blokadite vo Drzavava? Makedonija e blokirana,mislite li deka e toa vistinskiot nacin da se protestira i sto e najvazno da se postigne nekakov efekt kaj vlasta?

Dali ste za blokiranje ili za nekoj drug nacin na protestiranje i izrazuvanje nezadovolstvo i nesoglasuvanje?
Mozebi imate vistinski predlog i resenie da se odblokirame,a da dobieme sto sakame?
Fala.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Начинот на протест секој го изразува на начин на кој мисли дека е најделотворен во дадениот момент.Уставот е јасен и се користи тоа право,па некој блокира раскрсници,некој протестира пред Влада итн..
Но,уставот исто вели дека едно право може да трпи рестрикции само заради заштита на друго такво право.Овде е дилемата која власта се обидува да ја искористи за рестрикции на правото на протест.Ако се донесе закон со кој ке се ограничи ова право,ке се повреди уставот.Од друга страна владата вели дека е ограничено правото на граѓаните на слободно движење.А дали постои алтернативен пат?А што ако гледаме обратно?Ако треба заштитеното право(право на протест)да биде одбрането на сметка на правото на слободно движење?Ситуацијата е полесна оти постои алтернативен пат.Ако го редуцираме правото на протест,сме го редуцирале апсолутно,а не релативно.Апсолутно ке биде ако строго се определат местата на кои може да се протестира а тие бидат ептен „соодветни„ за оној кој е на власт(некаде изолирано).Па на крај,ако се донесе таков закон,сметам дека Уставниот суд ке го поништи.

дали со протестите ке добиеме што сакаме?Во ова држава не е битен гласот на народот,па после толку прашина што се дигна од овие протести,оние што седат у владата да се чукнат малце и речат не е во ред она што го правиме па да се промени нешто,туку зависи исклучиво од вољата на власта водена од лични интереси,дали да го направи тоа што граѓанинот бара или да не го направи.
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Bibika!
Koga vlasta ja ignorira opozicijata ,ignorira i del od sebe,a so toa ponatamoshnoto vladeenje ne e bazirano na argumenti tuku na
golata vlast.Vo demokratija takva vlast nema,i zaradi reakcijata na
nezadovolnite takvata gola vlast se zashtituva so kontroli i skratuvanje na chovekovite prava.
Znaci ne e problemot vo se otposle shto se sluchuva ,tuku e vo odnosot megu vlasta i opozicijata.Ako e vlasta demokratska argumentite na vlasta
ke se dovolni,ako ne e i ako taa nema argumenti ke voveduva merki na restrikcija.Nacinot na iskazhuvanje na nezadovolstvata od svetskite iskustva e pravoproporcionalen na akciite na vlasta.Kakvi akcii pravi vlasta takvi reakcii se vo drushtvoto.Toa ne podlezhi na zakonski ili ustavni propisi.
Sekade gledame deka nitu zakon nitu ustav mozhat da sprechat izrazuvanje na nezadovolstvo.Togash zoshto vlasta bara da vovede zakonski ogranichuvanja.Postoi prosta i chista logika,vlasta saka da ima alibi za upotreba na sila i da gi zadushi so sila nezadovolstvata.Zakonot i dava pravo na vlasta da upotrebi sila,nadevajki se deka so toa ke go relativizira protestot.
Toa e mozokot na golata vlast.Toa se vide vo Struga so premierot,takov e negoviot karakter.Toj ne e demokrat,toj e aftokrat so mnogu slabi sposobnosti za politichki procenki.
Znachi nema nekoja definicija koj e najdobriot nachin za da se iskazhuva nezadovolstvoto.Najoptimalno e da imame vistinska parlamentarna demokratija kade shto stavovite na pozicijata i opozicijata ke se respektiraat
dvostrano,zatoa shto i dvete strani i mislat na zemjata najdobro.Tamu e mestoto kade shto argumentite treba da prevladuvaat i tamu e mestoto kade shto ke se vrshi drushtvena amortizacija na konfliktite.Koga toa ne postoi zatoa shto pratenicite ne se poveke pratenici od izbirachkite mesta,od lugeto koj glasale na izborite za pratenik vo tie izborni mesta,koga bash toj pratenik e glasachka mashina na partijata i liderot,koga toj pratenik e kupen so povlastici od samiot status pratenik,toj pratenik nema sili da go iskazhe stavot na svoite gragjani i so toa gragjanite se vo otvoren sudar so vlasta.
kakvi akcii ke prevzema vlasta takvi reakcii ke ima.Zaradi restrikciite so zakoni ke se javi nov i nekontroliran oblik na protest nadvor od zakonite.
Takviot protest ke bide ushte ponesakan i ke ja ushte poveke radikalizira sostojbata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom