Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Русија никогаш не била пријател на Македонија...од проста причина што не сакаат да признаат дека Македонија е таа која ги описмени...не сакаат да се потчинат...затоа и не уништуваа толку време...
Ne be druzhe, slovenski narod se tie, prijateli ni se, isti interesi delime. Clenovite na forumov ubavo ti go imaat obrazlozheno toa nekolku pati.

Samo ti izglea ne sakash da prifatish realnost.

Ili nekoj drug?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Русија никогаш не била пријател на Македонија...од проста причина што не сакаат да признаат дека Македонија е таа која ги описмени...не сакаат да се потчинат...затоа и не уништуваа толку време...
Смешно би било да бараш да ти се потчини оној кого си го описменил.Инаку Македонското писмо потекнува далеку пред Кирил и Методиј,тоа го знаат и Србите и Русите и Грците како и сите други православни народи само ние сме задоени со таква погрешна историја дека го измислиле браќата иако тие само го обработиле и препипашеле интервенираќи со одредени лекторски поправки поблиски до Словенското наречје одколку до старо-Македонското.Тоа до ден-денес го злоупотребува Грција негирајќи дека постои Македонско писмо различно од Грчкото со што ја прикрива вистината за Македонскиот народ кој никогаш не бил Грчки.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
ок

Смешно би било да бараш да ти се потчини оној кого си го описменил.Инаку Македонското писмо потекнува далеку пред Кирил и Методиј,тоа го знаат и Србите и Русите и Грците како и сите други православни народи само ние сме задоени со таква погрешна историја дека го измислиле браќата иако тие само го обработиле и препипашеле интервенираќи со одредени лекторски поправки поблиски до Словенското наречје одколку до старо-Македонското.Тоа до ден-денес го злоупотребува Грција негирајќи дека постои Македонско писмо различно од Грчкото со што ја прикрива вистината за Македонскиот народ кој никогаш не бил Грчки.
Ок, да кажем дека вие ги описменихте руснаците, дека христијанството пак вие го докарахте, дека староб'лгарскија+црковнославјански е измислица, дека бугарите ви украли историјата, дека Александер не е грк, дека Пиринскија дел сме ви го зели насилна (макар без војна), дека сите кај Благоевград, Сандански и Гоце Делчев се македонци и дека најзад ви го вратиме Пиринскиот дел и признаме, дека бугарскиот език е брнка от македонскиот. Е сега кажете шо ке се промени кај вас - ке се зголемите - со 6 000 кв.км - не, зошто тогаз албанците ке си земат техната земја на истиот начин како вас. Ке добиете излаз на море - не става, ние не сме грција. Ке имате друштвен производ око 30 000 евра на глава. Пак не. Шо очекивате не знам, даже и не искам да знам, ама тако нема да биде добар епилогот. Особено за вас.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ок, да кажем дека вие ги описменихте руснаците, дека христијанството пак вие го докарахте, дека староб'лгарскија+црковнославјански е измислица, дека бугарите ви украли историјата, дека Александер не е грк, дека Пиринскија дел сме ви го зели насилна (макар без војна), дека сите кај Благоевград, Сандански и Гоце Делчев се македонци и дека најзад ви го вратиме Пиринскиот дел и признаме, дека бугарскиот език е брнка от македонскиот. Е сега кажете шо ке се промени кај вас - ке се зголемите - со 6 000 кв.км - не, зошто тогаз албанците ке си земат техната земја на истиот начин како вас. Ке добиете излаз на море - не става, ние не сме грција. Ке имате друштвен производ око 30 000 евра на глава. Пак не. Шо очекивате не знам, даже и не искам да знам, ама тако нема да биде добар епилогот. Особено за вас.
Ne nisto nema da se sluci....samo Bugarite ke se vbrojat vo retkite NORMALNI narodi...:)
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Nikogas nema da imame zaednicki interesi so Albancite. Nivna cel e golema Albanija.
Zaboravate sto se sluci 2001?
Mislite deka Kosovo ke stani nezavisno i gotovo. Reseni se site problemi? :tapp: . Zaboravate deka edinstvena pomos imavme od bratskite pravoslavni zemji. Bugarija ni dade tenkovi, Ukraina helihopteri, avioni i piloti, Srbija pomagase, Rusija ni dade samo politicka podrska.
Na koja strana bese NATO? Morase da ja prekinat opsadata na Aracinovo zosto Amerikanci imase tamu. Imase zakana i za bombardiranje na Makedonija. Ja zaboravivte ulogata na Perdju? Solana? Roberston? Spored voenite strucnjaci pesadiskata postavenost na UCK ja imala samo Angliskata armija, sto znaci deka tie bea od niv obucuvani.
Da ne navleguvame vo toa sto baraja mudzahedini vo UCK?
Naredniot den koga Kosovo ke dobie nezavisnost pocnuva i vtora faza vo sozdavanjeto na Golema Albanija - Zapadna Makedonija + Skopje. :tapp:

Ne mislam deka treba da se mesame mnogu vo tie raboti no imame ist problem so Srbite i treba zaedno da go resavame. Ili ako ne mozime da im pomognime na Srbite, da ne im odmagame.
:bravo:
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
да бе да

Ne nisto nema da se sluci....samo Bugarite ke se vbrojat vo retkite NORMALNI narodi...:)
Во заборав сум, дека ви е висок критериумот за нормален народ. Како гледам форумот - сега ке чекам кој ке биде вторијат нормален и нај-вече шо треба да испуни от списокот со желанија. Па наш'те са никакви, почвам да ги изп'лнјавам...:jaj:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.415
Поени од реакции
5.702
Бусек уверен дека Косово ќе биде независно

Специјалниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек изјави оти е уверен дека Косово ќе стане независна држава, оценувајќи дека најдобриот момент за тоа, кон крајот на деведесеттите години, е пропуштен.
„Добро е што Европа конечно сфати дека Косово е европски проблем, откако САД во изминатите години се занимаваа со тоа прашање“, изјави тој во интервјуто за виенскиот весник „Стандард“.
„Важно е Косово не само да го надгледуваме, туку да го поддржиме и да му помогнеме да застане на нозе. Поддршката е важна, а не надзорот“, наведе Бусек, кој е поранешен австриски вицеканцелар.
Бусек исто така оцени дека Косово може да преживее како држава.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88443
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Бусек уверен дека Косово ќе биде независно
:)))

Busek istoto mi go kazha ushte vo 2000ta godina. Toj e keshiran i zboruva kako navien. No sega rabotite se mnogu pokomplicirani, se raboti za sudir na dve supersili vo koj sudir EU ne e bash nekakov igrach.

"Newsweek" ima interesen osvrt deka Srbija odbiva chlnstvo vo EU kako trampa za Kosovo, istovremeno citirajkji go Admiral James Lions koj veli eka nezavisnosta kje go talibanizira Kosovo, kje stane leglo na kriminalot, i kje im gi unishti odnosite so Rusija. Newsweek ponatamu prenesuva deka Srbija pregovara so Rusite za otvaranje voena baza na svoja teritorija...

http://www.newsweek.com/id/91617



.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Бусек уверен дека Косово ќе биде независно

Специјалниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек изјави оти е уверен дека Косово ќе стане независна држава, оценувајќи дека најдобриот момент за тоа, кон крајот на деведесеттите години, е пропуштен.
„Добро е што Европа конечно сфати дека Косово е европски проблем, откако САД во изминатите години се занимаваа со тоа прашање“, изјави тој во интервјуто за виенскиот весник „Стандард“.
„Важно е Косово не само да го надгледуваме, туку да го поддржиме и да му помогнеме да застане на нозе. Поддршката е важна, а не надзорот“, наведе Бусек, кој е поранешен австриски вицеканцелар.
Бусек исто така оцени дека Косово може да преживее како држава.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88443
Заборавил да напомене едно многу важно делче во својата оценка дека Косово може да прживее како држава единствено доколку Македонија го признае и му овозможи логистичка поддршка.
Се разбира дека Македонците сега се опаметија малку и ќе побараат најпрвин влез во НАТО и ЕУ па потоа некакво признавање на Косово.
Доколку тоа не го сторат се заебале по кој знае кој пат и пак "Јово на ново" ќе чекаме подобри времиња одкако никому нема да бидеме интересни!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.415
Поени од реакции
5.702
Заборавил да напомене едно многу важно делче во својата оценка дека Косово може да прживее како држава единствено доколку Македонија го признае и му овозможи логистичка поддршка.
Се разбира дека Македонците сега се опаметија малку и ќе побараат најпрвин влез во НАТО и ЕУ па потоа некакво признавање на Косово.
Доколку тоа не го сторат се заебале по кој знае кој пат и пак "Јово на ново" ќе чекаме подобри времиња одкако никому нема да бидеме интересни!

A Makedonija ke prezivee li kako drzava bez podrskata na Nato , Eu , Usa, i ekonomskiot profit od Kosovo ? Makedonija ke pravi taka kako sto ke kazat ovie padronite , koi sto se gazdi na celiot Balkan, dzabe se pisuva Makedonija, Albanija,... suvereni drzavi, nema nisto od toa. Ne mozes da pravis toa sto ti sakas. Kosovo ke PREZIVEE na bilo koj nacin .
Edna Srpska analiticarka sama kaza deka Rusija ja iskoristi Srbija za svoite interesi, koi sto i ovojpat ne i pominaa , posto EU se pokaza podgotvena na sekoj predizvik. Rusija se obide da ja podeli EU , isto kako sto se obide da ja podlei NATO vo 1999 , no i togas i sega nisto ne dobija. Osven NIS ( naftenata industrija na Srbija) . Kolku se raduvam koga slusam kako Srbija odi kontra EU i USA . :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Би одела Србија контра УСА и ЕУ доколку не им ја продадеше другата индустрија како млечна,тутунска,прехрамбена.....која станува поинтересна од нафтената последниве години.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.415
Поени од реакции
5.702
Ne te razbrav najdobro. No NIS e proraden na Rusite za 400 milion evra namesto 2 miliardi , kolku sto se procenil pred prodavanjeto. Prodaden e bez megjunaroden tender , tuku so megjudrzaven dogovor. Znaci Rusija sepak dobi, a Srbija ? Tolku vredese pomosta na Rusija.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Па ај да видиме каква ќе биде разврската....
Воопшто не сум приврзаник на Русија!
Но,факт е дека Русот се позиционира на Балканот.Единствена врата му е Србија.Мое мислење е дека конечното решение(не за Косово,туку за целиот регион) нема да биде прилог на засегнатите држави,ниту на Србија,ниту на Косово,ниту на Македонија,ниту на Албанија....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ne te razbrav najdobro. No NIS e proraden na Rusite za 400 milion evra namesto 2 miliardi , kolku sto se procenil pred prodavanjeto. Prodaden e bez megjunaroden tender , tuku so megjudrzaven dogovor. Znaci Rusija sepak dobi, a Srbija ? Tolku vredese pomosta na Rusija.
Е па баш во НИШ имаше и една ДИН која му се продаде на Филип Морис за милјарда,а тие не се Руси туку се oд САД.Евреи се сите,како и газдите на позначајните фирми во Косово,Македонија и Србија иако некој од нив се со потекло од Русија.:)
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
:)))

Busek istoto mi go kazha ushte vo 2000ta godina. Toj e keshiran i zboruva kako navien. No sega rabotite se mnogu pokomplicirani, se raboti za sudir na dve supersili vo koj sudir EU ne e bash nekakov igrach.

"Newsweek" ima interesen osvrt deka Srbija odbiva chlnstvo vo EU kako trampa za Kosovo, istovremeno citirajkji go Admiral James Lions koj veli eka nezavisnosta kje go talibanizira Kosovo, kje stane leglo na kriminalot, i kje im gi unishti odnosite so Rusija. Newsweek ponatamu prenesuva deka Srbija pregovara so Rusite za otvaranje voena baza na svoja teritorija...

http://www.newsweek.com/id/91617
.
interesno e deka Srbija pregovara za vojni bazi so Rusija, pregovara...., ne ja siluvaat so sila za istite, a ne dozvoluva i da ja siluva USA kako sto nas ne siluvaat i pravat vo Mk bez da ne prasaat sto sakaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom